Welcome to the updated Slickdeals redesign beta. Learn more and give us feedback. Or, return to the classic view.

Search in
Forum Thread

Dale's Raw Protein Bars 30% OFF

RussianBear84 August 16, 2012 at 07:57 PM in Grocery (4)
Deal
Score
-2
5,202 Views
Buy Now

Thread Details

“The Best Protein Bars On the Planet”

The Only Raw Food Bar with 22g Protein!

These high quality food bars are made with all natural ingredients. We do not dehydrate our bars or use preservatives. They are made and packaged fresh each week, by hand, and shipped directly to your door from our custom vegan production facility in Boca Raton, FL.

Each Dale’s Raw Protein Bar has between 240-280 calories, 22g protein, 12-28g carbs (7-9g fiber), and 12-16g fat

These Protein Bars are “hand made” by our expert kitchen staff the day before we ship them to you – They aren’t sitting on a shelf for months collecting dust.

NEW! - Cherry Pistachio raw protein bar - ON SALE $28.99 (save $7) - 50 boxes left
Blueberry Macadamia raw protein bar - ON SALE $28.99 (save $7) - 50 boxes left
Key Lime Quinoa raw protein bar - ON SALE $28.99 (save $7) - 50 boxes left
Raspberry Hazelnut raw protein bar - ON SALE $28.99 (save $7) - 50 boxes left
Low Carb Cafe Mocha raw protein bar - ON SALE $29.99 (save $7) - 50 boxes left
Vanilla Raw Protein Powder - ON SALE $19.99 (save $5) - 50 jars left
Dale's Raw Greens - ON SALE $31.99 (save $8) - 50 jars left


Plus get another 10% off with coupon code: August10

Subtotal: $28.99
Discounts: $2.90
Total: $26.09
(before shipping & taxes)


Link:
http://dalesrawfoods.com/products...tein-bars/

How the bars are made:
http://youtu.be/StnI8r74zdA

14 Comments

1

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#2
Work for the company?
Reply Helpful Comment? 0 0
#3
I have been buying from Dale's since Dale first started his business and these are the most delicious protein bars ever. The amount of protein you get without the crap fillers is amazing!
Reply Helpful Comment? 0 0
#4
I do not, otherwise I would be to busy eating them...lol

Just ordered 2 boxes myself. Never had them but heard nothing but good things, bunch of youtube reviews.
Reply Helpful Comment? 0 0
#5
Shipping: $13.17 for 3 boxes?

Thanks but I will pass...
Reply Helpful Comment? 0 0
#6
Yea... $16 shipping on two boxes kills the idea of trying this out...

Any stores carry them to try before spending the fortune?
Reply Helpful Comment? 0 0
#7
Quote from LasVegasLocal View Post :
Shipping: $13.17 for 3 boxes?

Thanks but I will pass...
is that a picture of celery in pic.?
Reply Helpful Comment? 0 0
#8
Hah well this guy does seem passionate about his craft. Too bad he disabled his youtube video comments, I saw quite a bit of flaws. It would make sense his bars are expensive as they don't have an automated system, labor intensive based on his videos. Not your typical big investment production line cutting corners.
Also dig the transparency, but it takes away from the marketing aspect.
http://www.youtube.com/watch?list...page#t=44s
He has the best "sanitization" lol.
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#9
i watched his vids, i like him and the product. but i'm a veggie and i have all the tools (mixer, blender, dehydrater) needed to make my own bars and snacks, so thats what i do!

TU for good stuff anyway
Reply Helpful Comment? 0 0
#10
Quote from ssddd View Post :
is that a picture of celery in pic.?
CeleryDeals rock!

Quote from HDKING View Post :
Hah well this guy does seem passionate about his craft. Too bad he disabled his youtube video comments, I saw quite a bit of flaws. It would make sense his bars are expensive as they don't have an automated system, labor intensive based on his videos. Not your typical big investment production line cutting corners.
Also dig the transparency, but it takes away from the marketing aspect.
http://www.youtube.com/watch?list...page#t=44s
He has the best "sanitization" lol.
TU for the link and laughs in his video and I hope his entire process is very well edumakated and to the highest RAW standards form ground to pound.
Reply Helpful Comment? 0 0
#11
Quote from Omid View Post :
i watched his vids, i like him and the product. but i'm a veggie and i have all the tools (mixer, blender, dehydrater) needed to make my own bars and snacks, so thats what i do!

TU for good stuff anyway
Me too, already do it. I was trying to price it out in my head and I could definitely beat him on the bottom line, but I'm getting paid about -$20/hr for the time involved.

That said, this deal will flop because people don't give a rats ass if the food actually contains life or nutrient value, just that it's cheap and they are allowed to bypass that pesky, highly demanding mass of neural tissue located between their ears that can get in the way between the hand and the mouth.
Reply Helpful Comment? 0 0
#12
too expensive pas.s
Reply Helpful Comment? 0 0
#13
i like that the moronic OP conveniently omitted the rip-off shipping charges
Reply Helpful Comment? 0 0
#14
Quote from airsupply View Post :
i like that the moronic OP conveniently omitted the rip-off shipping charges
I never stated the bars were cheap. They are 30% off, this is the cheapest they have ever been. U Mad?


Subtotal: $28.99
Discounts: $2.90
Total: $26.09
(before shipping & taxes)

Yea you MAD
Reply Helpful Comment? 0 0
#15
Quote from airsupply View Post :
I WAS OBVIOUSLY TALKING ABOUT THE THREAD TITLE, DUMB fark!
hug
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 1 of 1
1
Join the Conversation
Add a Comment
 
Slickdeals Price Tracker
Saving money just got easier.
Start Tracking Today
Copyright 1999 - 2015. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / DMCA Notice  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)