Frontpage Deal
Vitamin Shoppe Discounts, Deals and Coupon Codes

8lbs Optimum Nutrition 100% Whey Gold Protein Powder + Atkins Advantage Crunch Bars EXPIRED

bequettc1 169 207 August 21, 2015 at 09:30 AM in Supplements (8) More Vitamin Shoppe Deals
Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Deal
Score
+61
48,879 Views
See Deal
$65.50

Deal Details

Promoted 08-21-2015 by GoodDay at 06:46 PM View Original Post
Vitamin Shoppe is offering 8lbs Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard Protein Powder (Double Rich Chocolate) for $69.99 + 5-Bars 8oz Atkins Advantage Caramel Double Chocolate Crunch Bar - $15 Off w/ promo code 10AUGUST = $65.48. Shipping is free. Thanks bequettc1

Other available flavors as filler for a little more:

Editor's Notes & Price Research

Written by GoodDay

Great deal as this come out to just under $8.20/lbs. - GoodDay

Share

Original Post

Edited August 21, 2015 at 01:26 PM by Shorted
This is a slightly better deal than the one posted previously (also from Vitamin Shoppe). They have a promo code for $10 off $75 (10AUGUST). The 8lb of ON is currently $69.99. Add some fillers to get to $75. Price comes close to $65 (plus tax) with free shipping.

Double Rich Chocolate:
http://www.vitaminshoppe.com/p/wh...ddRtlNViko

Fillers:
http://www.vitaminshoppe.com/p/si...ddRnVNViko
http://www.vitaminshoppe.com/p/al...ddR2FNViko

There are other fillers available.
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
About the OP
Give Rep Send Message
bequettc1 Pro
Joined May 2006 L3: Novice
207 Reputation Points
6 Deals Posted
135 Votes Submitted
169 Comments Posted

Community Wiki

Last Edited by quangdaika August 21, 2015 at 10:52 PM
This post can be edited by most users to provide up-to-date information about developments of this thread based on user responses, and user findings. Feel free to add, change or remove information shown here as it becomes available. This includes new coupons, rebates, ideas, thread summary, and similar items.

Once a Thread Wiki is added to a thread, "Create Wiki" button will disappear. If you would like to learn more about Thread Wiki feature, click here.

103 Comments

1 2 3 4 5

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#4
Needed whey refill soon. Been missing out on all the other whey deals. Jumped on this one. Thanks.
Reply Helpful Comment? 0 0
#5
With coupon comes to about $65. Good deal for ON Whey.

$65 / 8lbs = $8.125/lb

Works out to be equal to getting a 5lb tub for $40.62 or 10lb bag for $81.25.
Reply Helpful Comment? 0 0
#6
Not sure why this would be worth getting over the MyProtein deal that just happened.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Feb 2007
buying stuff i dont need
616 Posts
140 Reputation
#7
I got the P28 High Protein Peanut Spread as a filler for $10. Decent reviews on Amazon and cheaper too.
http://www.vitaminshoppe.com/p/p28-foods-p28-high-protein-plain-spread-12-oz-cream/psb1005#.VdeLavlVhBc
Reply Helpful Comment? 0 0
#8
Quote from BlitzAction View Post :
Not sure why this would be worth getting over the MyProtein deal that just happened.
My kid bought a Hyundai. I'm willing to pay a little more for a Toyota.

"Chocolate goes straight to the biceps"
Reply Helpful Comment? 0 0
#9
Quote from BlitzAction View Post :
Not sure why this would be worth getting over the MyProtein deal that just happened.
some people just have more money, thats all !!
Reply Helpful Comment? 1 0
#10
Just did this... bought an Atkins Advantage product (~$6) for filler:

http://www.vitaminshoppe.com/sear...advantage#

Also, FYI... one of the cashback sites is paying 16% back on VitaminShoppe.com... an order I placed last night is already reporting my cashback! :-)
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#11
Quote from TreverT View Post :
My kid bought a Hyundai. I'm willing to pay a little more for a Toyota.

"Chocolate goes straight to the biceps"

ON is a Prius!!!
Reply Helpful Comment? 0 0
#12
Add three Vitamin Shoppe shaker bottles to the order with promo code... 67.66 total

http://m.vitaminshoppe.com/m/p/vi...-s/vs-0009
Reply Helpful Comment? 0 0
#13
Quote from BlitzAction View Post :
Not sure why this would be worth getting over the MyProtein deal that just happened.

because myprotein is awful. i bought 11 lbs from them and am struggling to finish it; the day i do will be one to celebrate. consistency and taste are subpar, and it clumps worse than the blood of an individual with sickle cell.
Reply Helpful Comment? 0 0
#14
In for two bags - $40 equivalent for 5lbs. Works for me. Thanks!
Reply Helpful Comment? 0 0
#15
Is this the new one that changed their ingredients?
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 1 of 7
1 2 3 4 5
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard