Search in
Video Games TV Computers Finance Home Apparel Tech Cameras Autos Health & Beauty Children Entertainment Travel Pets
Slickdeals Gives Back Save money with our deals and we'll donate to a non-profit of your choice. Learn More
Forum Thread

Garage Sale Discussion for selling stockpiles

vfnelson2 770 452 June 3, 2008 at 05:54 PM in Chat (2)
Deal
Score
+69
737,882 Views

Thread Details

It's that time of year again when Garage sales are popular. I have seen some discussion of Garage Sales in regular discussion threads, and perhaps there is talk of it in the BS thread, but I think it would be good to have it's own thread and people can add in the WIKI what sold for them and at what price - or what they will sell it for.

This way people having a garage sale can have a nice reference sheet and can learn from the mistakes of others. I will post in the WIKI info I have read.

Yes, I am having a garage sale this weekend at a friends work. I have read some info on another site and it is nice that they have their own thread for this.

Garage sales are not for everyone, please no bashing on those who wish to do it. It's a way to make money to buy more coupons and fuel your 'addiction'. LOL!

Mods, if you think this would be better suited in a different forum, please advise or move. I just thought it would be good to have a garage sale discussion and a WIKI to boot to help others.

Thanks!

Vicki

April 20, 2009, 3:00 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

September 14, 2009, 1:46 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

July 12, 2010, 3:23 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

January 18, 2011, 1:44 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

May 10, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

Community Wiki

Last Edited by DealNinja3000 May 14, 2013 at 11:16 AM
PLEASE NOTE: This WIKI is a reference guide to price the items you may have. Know your states laws before selling new unopened items or medicine. Laws vary from state to state, and can from city to city on what is allowed to be sold at a garage sale or flea market. Sell at your own risk. Thanks!

Garage Sale Tips:
- Use a muffin tin to keep coin denominations separated.
- A fishing tackle box is a great way to keep money safe and organized - coins separated in the compartments, and bills underneath. Some even have locks
- Use a carpenter's apron with pockets in the front. Works great, bills and .5 and .10 on one side, .25 on the other. It goes with you, for safety and convenience. Works great for school concession stands too..


Prices here in the wiki show a range of prices SDers have gotten for each product/item.

*Please post what you sold items at in your individual post - and if you are in a big metropolis or not - this sometimes makes a difference.*


Items to sell at garage/yard sale successfully sold at:

Oral Care
Toothpaste: $1.00 - $1.25 or 4/$4.00 (up to $1.50 for larger 6oz size)
Toothbrush: $1.00 (up to $1.50 for Colgate360), $1 for singles, $2 for doubles
Colgate Total 5.8oz $2, Crest w/ Scope 5.8 oz $2, Crest w/Scope 7.8oz $3 or 2/$5
Mouthwash: 50c (tiny), $1.50 - $2.00 (500 ml), $3 (1 liter)
Listerine Total Care 500ml $2 or 3/$5, Scope $2

Shampoo/Conditioner
Most shampoos/conditioners/stylers - $1 - $2 or 3/$4 or 3/$5
Larger size: $2.00 - $3.50
Dove: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Garnier: $1 or $2
Head & Shoulders $3-
Herbal Essence: $1.50 - $2 or 3/$5
John Frieda $2.50
Pantene: $1.50 - $3.00
Suave: $.50 - $1.25
Vive Pro: $2.00 or 3/$5

Body Washes
Body Wash: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Gillette Mens: $2.00 or 3/$5
Suave: $1 - $2
Nivea for Men: $3 or 2/$5

Cleansers, Soap, Lotions
Aveeno Lotions (Small): $1 - $2
Clearasil Products: $1.50 - $2.50
Garnier Scrub: $1 - $2 or 3/$5
Larger Lotions: $2 - $3
Olay Ribbons: $1.50 - $2.00
Lamisilk: $1.00 (wanted $2) or $3 or 2/$5
VIC 10oz: $2.00 or 3/$5
Vaseline Sheer Infusion: $1 - $3

Razors *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Razors: $2 - $4
Bic Soleil Razors & Refills: $2:00 - $3.00
Disposable Razors: $3.00 - $4.00 or 2/$5.00
Fusion Razors: $3.00 - $6.00
Quattro Razors & Trimmers: $4.00 - $5.00
Schick Intuition: $4.00
Schick Razors: $2.50 - $5.00 or 3/$10
Venus Razors: $3.00 - $5.00

Medicine *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Meds: $1.50 or 3/$4.00
Advil, Tylenol, Excedrin: Small box - $1.00 - $1.50, Large box - $2.00
Claritin or Alavert: $2.00, CVS brand allergy: $1.50
Theraflu/Triaminic: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Preparation H wipes: $1.00
Visine: $1.00 - $2.50
Neosporin: $2.50 - $3.00
Band-aids: $1.00 - $1.50
Q-Tips: $2.00
Rolaids: $0.25 (small packs), $1.00 (3 roll pack)
Fiber Supplements: $2.00
Cough Drops: $1
Dayquil and Nyquil 24ct/8oz liquids $3 or 2/$5
Dayquil 40ct $5
Zantac: (8 ct.) $1.00, (24ct) $3

Vitamins
Viactiv: $1.00 - $3.00
RX Essentials or CVS Vitamins: $1.00
More Expensive Vitamins: $2.00
Benefiber powder: $1.00 - $3.00 (retails at $11 or $12)
Benefiber 16ct packets $3

Perfumes
Perfume sets bought at 90% off: $10.00

Deodorant
Most (men's and women's): $1.00 - $2.00 or 3/$4.00
Adidas: $1.50 - $2 (since it was $4.99)
Lady & Regular Speed Stick: $1.00 - $1.50
Speedstick 24/7 $2
Suave: $.50 - $1.00
Dove deo & body sprays: $1.50
Dove/Degree Ultimate Clear $2
Right Guard 4oz Gel $2

Makeup
Nail polish: $1.00
All other makeup: $1.00 - $2.00 (for those under $7) and $2.00 (for those over $7)
Foundation: $2.00 - $3.00
Eye Shadow: $1.50 - $3.00 Mascara: $1.50 - $3.00 or 2/$5
Lipstick/Gloss: $1.00 - $1.50
Mineral make-up: $3.00
Used makeup: $0.25 (you can sell anything for a quarter)
Chapstick/Carmex: $.75 - $1.00 or 2/$1.00
Nivea Lip Balm: $1.00 - $1.50

Feminine Care
Always, Carefree, Stayfree Pantiliners 18-20ct: $.50 - $.75
Tena Pads/Pantiliners: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Tampons 18-20ct: $2.00 - $2.50
KY Jelly: Small bottle: $1.50 - $2.00

Office
Post Its: $.50 - $1.00
Pens: (10 ct.) $.50
Crayons: (24 ct) $.50
Glue sticks: (2 ct.) $.50
Glue: $.50
2 pocket folders: $.10
Scotch pop-up tape: $0.50

Paper Products
Chinet 36 ct lunch plates: $1.50 - 2.00
Hefty foam plates (24 - 50 ct): $2.00
Tissues (small cube): $.50
Viva paper towel (single): $1.00
Bounty Basic paper towel (single roll): $.50
Hefty one-zip bags (18-24 ct): $1 - $1.50
Ziploc bags (18-26 ct): $1.50 - $2.00
Ziploc containers (all sizes): $1.50
Scotties flushable wipes (40 ct): $1.50
Reynolds Alum. Foil (20 sq ft): $1.00

Baby
Diapers: $5.00, $2.50 - $3.50 (Wags)
Johnson's Buddies Soap: $.50
Wipes: $1.00 - $2.00 or 3/$5 tubs or $4.00 for 3pk refill
Huggies flushable wipes: soft pack $1.00, Hard pack: $1.50
CVS Brand Wipes: $1.00

Food Items
Cereal: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Salsa: $.50 - $1.00
Ketchup: $.50
French's Mustard: $1
Mayo: $1.50 - $2 (Hellmann's, Best Foods, Kraft, Miracle Whip)
Lawry's Marinades: $.50
A1: $1.50
Kraft BBQ - $.50 - $.75
Jack Daniels BBQ sauce: $1
Salad Dressing: $1
Soup: $0.75 (Progresso, Campbell's Select Harvest), $0.50 (Campbell's Soup at Hand)
Quaker Oatmeal $1.50 - $2.00
Betty Crocker Frosting: $.50
Peanut Butter: $1 - $1.50 or 4/$5 (Skippy, Jif)
Jam / Jelly: $1.75 (Smuckers)
Canned Vegetables: 3/$1 (Peas, Corn, Green Beans)
Brownie / Cake Mix: $0.75

Cookies & Crackers:
Nabisco Snack Crackers (Ritz, Wheat Thins): $1.50
Chips Ahoy: $1.50
Chips Ahoy multi-packs: $2 to $2.50
Nabisco Snak-Saks: $1 or $3/4

Snacks:
Chex Mix (all varieties): $1
Cheerios Mix: $1
Gardettos Snack Mix: $1
Orville Redenbacher Microwave Popcorn 3pk: $1
Planter's Trail Mix (4oz bags): $1
Warm Delights (singles & doubles): $.50
Betty Crocker Fruit Snacks/Roll-Ups/etc: $1
Chex Mix Bars: $1
Nutri-Grain Bars: $1.50
Fiber One Bars: $1.50
Gum: $.50
Granola bars: $1.50 - $2 (Quaker) $1 - $1.25 (Nature Valley)
Almonds: $1.25 (Blue Diamond, 6oz)

Beverages:
Joint Juice single bottles: $.50
OneADay drink mix: $.50
Glucerna: $3
Boost Shakes: $3
2 liter Coke/Sprite: $.75
Apple Juice: $1 (Motts, 64oz)
Hot Cocoa: $0.75 (Swiss Miss)

Sample Size items
Any sample items: $0.25
Satin Care Shave Gel: $.50
Garnier Shampoo/Cond. $.50, maybe $.25 on conditioner
Baby Powder $.25 - $.50
Kleenex tissues 10 ct: $.25

Air Fresheners
Airwick mini freshmatic & mini i-motions: $3-$4
Airwick freshmatic & i-motions large: $4-$6
Febreze & Glade basic aerosol air fresheners: $1 - $2
Febreze Noticeables: $3.00
Glade Wisp: $3, $4
Glade Candle Oil Holders: $2.00 - $3 or 2/$5
Glade Candle Tins: $1.00
Glade candles: $2 or 3 for $5.00 (2oz), $3 (3-wick)
Glade Scented Oil Plug Ins: $1.00 - $2.00 on 1pk, $3 on 2pk
Glade Scented Oil Refills: $2.00
Glade Lasting Impressions & Sense & Sprays: $3 - $5
Lysol: $1.00 - 2.00 or 3/$5
Lysol Neutra Air: $4 - $5
Renuzit: $.50

Cleaning Items & Laundry
Basic liquid hand soap (Dial, Softsoap, Ivory): $1
Clorox wipes $2 or 4/$7
Simple Green: $1.00
Fantastik (all products): $1.50
Lysol Products: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Scrubbing Bubbles Shower Kit: $6.00
Scrubbing Bubbles Foam Shower Cleaner (basic tall can): $1.50
Toilet Bowl Cleaning Kits: $2.00 or 3/$5
Windex: $1.50 - 2.00 or 3/$5
Lysol 4n1 spray: $2.00 or 3/$5
ALL laundry soap (32 load ): $2.50
Tide Laundry (50 oz) $4/5
Laundry detergent( others, Era, arm & Hammer, Wisk--around 33 loads) $3-$4
Laundry detergent HE( high efficiency) $4-$4.50
Laundry Stain Remover: $1.25 - $1.50 (Spray-n-Wash [Now Resolve])
Soft Scrub: $1
Snuggle: 40 Load $2 or 3/$5
Cascade ActionPacs 20ct $2 or $2.50
Finish Tablets 20/25ct $2 or $3

Pets
Cat treats: $.50 cents
Hartz dog bones: $1.25
Beggin strips: $1.50

Thanks to all for their input on prices!!

5,002 Comments

234 235 236 237 238

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3526
Quote from mikepearson View Post :
I have a couple of questions about FleaMarkets.

I went to scope one out this weekend and has very disappointed in the number of buyers. It was an outdoor one and a nice day, but I am up in Ohio. Are there usually more people indoors and/or during the summer?

Also, if you do both GS and FM, do you find you can charge a little higher at the FM?
The outdoor FM I go to, here in IL, runs April thru November (weather permitting), and it is definitely the busiest in the summer months. At this time of the year, there are less vendors and customers. Since I sell most Sundays at the FM, what I do when I have a GS is try to move 1) the stuff that I have a lot of, 2) the items that don't move as well at the FM or 3) items that are big and bulky (like diapers). However, we do a multi-family GS, so we have a lot of used items too and I have a limited amount of space for the new stuff. I have certain sections that I put the new items, using bright signs that say NEW ITEMS. Most things I can ask the same amount, but certain things I will lower the price on or offer multi-pricing like $2 ea or 3/$5. HTH
Reply Helpful Comment? 0 0
#3527
Quote from CatherinewithaC View Post :
The outdoor FM I go to, here in IL, runs April thru November (weather permitting), and it is definitely the busiest in the summer months. At this time of the year, there are less vendors and customers. Since I sell most Sundays at the FM, what I do when I have a GS is try to move 1) the stuff that I have a lot of, 2) the items that don't move as well at the FM or 3) items that are big and bulky (like diapers). However, we do a multi-family GS, so we have a lot of used items too and I have a limited amount of space for the new stuff. I have certain sections that I put the new items, using bright signs that say NEW ITEMS. Most things I can ask the same amount, but certain things I will lower the price on or offer multi-pricing like $2 ea or 3/$5. HTH
What part of IL are you in? I'm in St. Louis but I'm from Bellevillle, IL. Smilie
Reply Helpful Comment? 0 0
#3528
Quote from shig View Post :
What part of IL are you in? I'm in St. Louis but I'm from Bellevillle, IL. Smilie
That must be down in the southern part of the state? I am in the far south suburbs of Chicago.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3529
Quote from CatherinewithaC View Post :
That must be down in the southern part of the state? I am in the far south suburbs of Chicago.
Yep, It's about 20 minutes from St. Louis. Was hoping to have a fellow SDer closer. lol
Reply Helpful Comment? 0 0
#3530
So I've done garage sales in the past but currently my stockpile is not big enough for me to go through the ordeal of pricing and setup....I found that there is a virtual garage sale group on facebook for my area (over 1,000 members) and I have been listing several items that sell like crazy! Just an option for the winter months. It's all cash and we meet in a public place by my work or home to do the deal.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3531
Quote from ladybug0915 View Post :
So I've done garage sales in the past but currently my stockpile is not big enough for me to go through the ordeal of pricing and setup....I found that there is a virtual garage sale group on facebook for my area (over 1,000 members) and I have been listing several items that sell like crazy! Just an option for the winter months. It's all cash and we meet in a public place by my work or home to do the deal.
Interesting, would love to actually see what's on sale. Is there a link you can direct me to see how they do it? TIA
Reply Helpful Comment? 0 0
Did you remember to ask for your rainchecks today?
Joined Nov 2011
L5: Journeyman
882 Posts
1,681 Reputation
#3532
Quote from ladybug0915 View Post :
So I've done garage sales in the past but currently my stockpile is not big enough for me to go through the ordeal of pricing and setup....I found that there is a virtual garage sale group on facebook for my area (over 1,000 members) and I have been listing several items that sell like crazy! Just an option for the winter months. It's all cash and we meet in a public place by my work or home to do the deal.
Quote from 1DollarOrLess View Post :
Interesting, would love to actually see what's on sale. Is there a link you can direct me to see how they do it? TIA
Same here, would love to know more details please. I live in an apartment and don't have much stockpile to do a garage sale. Have been trying to sell some of the stuff on CL but no luck till now. If there's such a online group/place for such stuff, that would make it easier Smilie
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3533
Hi guys! Im doing my first ever sale this Saturday. Im in So California so the weather is a bit cold but fine so hopefully it brings in traffic!

I was wondering , do you guys x or mark the UPC part with a marker on the items so they do not return or just leave it as is.

Also, how much would you sell Chapsticks for ? i have about 40 of em that i want to get rid of...
I have read through numerous pages on this thread.. for those in Socal or Norcal, im pricing everything at about 45-60% off of what Walmart would sell for. Mostly, 50% off. Will this be okay? I ask because when im reading this thread, there are people in the mid-west and such that sell for alot lower and can't get more than 40% of selling price...
Thanks!
Reply Helpful Comment? 0 0
#3534
Quote from bmwchick View Post :
Hi guys! Im doing my first ever sale this Saturday. Im in So California so the weather is a bit cold but fine so hopefully it brings in traffic!

I was wondering , do you guys x or mark the UPC part with a marker on the items so they do not return or just leave it as is.

Also, how much would you sell Chapsticks for ? i have about 40 of em that i want to get rid of...
I have read through numerous pages on this thread.. for those in Socal or Norcal, im pricing everything at about 45-60% off of what Walmart would sell for. Mostly, 50% off. Will this be okay? I ask because when im reading this thread, there are people in the mid-west and such that sell for alot lower and can't get more than 40% of selling price...
Thanks!
I'm in NorCal. I do nothing to the packaging. Most people want to be able to continue buying the products they are used to, but unwilling or unable to spend the money they used to (or are trying to save a little). I've noticed several other sellers with the same merchandise, that will mark through the UPC or put their price directly on the product and they don't sell nearly as well as mine. My prices are sometimes a bit higher, but people don't want others to KNOW they've been discount shopping when they have people in their houses.

I sell the name brand chapstick for $1 each or 6/$5, the store brand for $.75 or 3/$2. I have a whole section of stuff in the $1 section, so they can mix and match as they want.

Most items I get half of retail, but some are more (toilet paper, paper towels, baby wipes, diapers) than half, while some are way less than half (vitamins, wellness products, suppliments). I'm also one of the few boardies that can sell my herbal essence for $3 or 2/$5 with no problem.

You might want to think about doing a Friday sale. I do much better on Fridays than I do on Sat. You can open much later (8-9), but you'll have to stay open later (7-8). but the return is fantastic for those couple of hours after people get off work.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3535
Also what would you price all the Free Walgreens Advil PM trial size that you guys got for free.
retail 99 cents. sell for 50 cent each? or 4 for a $1? too cheap? too much?

ALSO

Breathe Right strips trial size

Febreeze Air Effects. Walmart $2.98. Sell for $1.50 or can i push it for $2.00 ?
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by bmwchick November 27, 2012 at 01:48 AM
#3536
Quote from justafem View Post :
I'm in NorCal. I do nothing to the packaging. Most people want to be able to continue buying the products they are used to, but unwilling or unable to spend the money they used to (or are trying to save a little). I've noticed several other sellers with the same merchandise, that will mark through the UPC or put their price directly on the product and they don't sell nearly as well as mine. My prices are sometimes a bit higher, but people don't want others to KNOW they've been discount shopping when they have people in their houses.

I sell the name brand chapstick for $1 each or 6/$5, the store brand for $.75 or 3/$2. I have a whole section of stuff in the $1 section, so they can mix and match as they want.

Most items I get half of retail, but some are more (toilet paper, paper towels, baby wipes, diapers) than half, while some are way less than half (vitamins, wellness products, suppliments). I'm also one of the few boardies that can sell my herbal essence for $3 or 2/$5 with no problem.

You might want to think about doing a Friday sale. I do much better on Fridays than I do on Sat. You can open much later (8-9), but you'll have to stay open later (7-8). but the return is fantastic for those couple of hours after people get off work.
Just wondering, are you selling the small or large bottles of herbal essences for that price? I have a ton of both and was trying to figure out how to price them. TIA
Reply Helpful Comment? 0 0
#3537
Quote from bmwchick View Post :
Hi guys! Im doing my first ever sale this Saturday. Im in So California so the weather is a bit cold but fine so hopefully it brings in traffic!

I was wondering , do you guys x or mark the UPC part with a marker on the items so they do not return or just leave it as is.

Also, how much would you sell Chapsticks for ? i have about 40 of em that i want to get rid of...
I have read through numerous pages on this thread.. for those in Socal or Norcal, im pricing everything at about 45-60% off of what Walmart would sell for. Mostly, 50% off. Will this be okay? I ask because when im reading this thread, there are people in the mid-west and such that sell for alot lower and can't get more than 40% of selling price...
Thanks!
If someone buys it from you, it's theirs to do with what they will. I doubt most people would try to return them w/o a receipt anyway.

If I saw everything had a mark thru the upc, I would think u got them from some outlet or they were outdated or had some kind of problem.

The stores might not be happy to see us resell things, but do they mark thru upcs? No and I don't think it's a good idea for us either.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3538
Quote from kidleman View Post :
Just wondering, are you selling the small or large bottles of herbal essences for that price? I have a ton of both and was trying to figure out how to price them. TIA
HE shampoo and conditioner are slow sellers for me but I do eventually sell out. HE mousse and hairspray, on the other hand, fly off the table. I usually price at $2 but sometimes will go down to $1.50 if I have a lot of stock and want to move it. I had a 3 hour yard sale this Saturday (so that I could go shopping after the sale) and had a huge amount of HE. I bought most of it at a $1 to $2 profit at the BF sales on Thur and Fri. I priced at $1.50 and sold out. I'm very happy with the profit I made and my customers got a great deal. A win-win for everybody.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined May 2007
L10: Grand Master
9,211 Posts
8,641 Reputation
#3539
Quote from bmwchick View Post :
Hi guys! Im doing my first ever sale this Saturday. Im in So California so the weather is a bit cold but fine so hopefully it brings in traffic!

I was wondering , do you guys x or mark the UPC part with a marker on the items so they do not return or just leave it as is.

Also, how much would you sell Chapsticks for ? i have about 40 of em that i want to get rid of...
I have read through numerous pages on this thread.. for those in Socal or Norcal, im pricing everything at about 45-60% off of what Walmart would sell for. Mostly, 50% off. Will this be okay? I ask because when im reading this thread, there are people in the mid-west and such that sell for alot lower and can't get more than 40% of selling price...
Thanks!
Don't mark thru the UPC's, looks really junky. As tho' it was clearanced or discarded somewhere else.
I sell Chapsticks for $1, I tape them to an index card (the colored ones we get from Wag's at Back to School time) and write price on there.
I use labels and price each and every item. Although I can't find them anymore at Walmart, I use the 3/4 by 1/2" neon stickers.
Others have given answers that would be the same as mine ........replies are for bmwchick.
Quote from justafem View Post :
I'm in NorCal. I do nothing to the packaging. Most people want to be able to continue buying the products they are used to, but unwilling or unable to spend the money they used to (or are trying to save a little). I've noticed several other sellers with the same merchandise, that will mark through the UPC or put their price directly on the product and they don't sell nearly as well as mine. My prices are sometimes a bit higher, but people don't want others to KNOW they've been discount shopping when they have people in their houses.

I sell the name brand chapstick for $1 each or 6/$5, the store brand for $.75 or 3/$2. I have a whole section of stuff in the $1 section, so they can mix and match as they want.

Most items I get half of retail, but some are more (toilet paper, paper towels, baby wipes, diapers) than half, while some are way less than half (vitamins, wellness products, suppliments). I'm also one of the few boardies that can sell my herbal essence for $3 or 2/$5 with no problem.

You might want to think about doing a Friday sale. I do much better on Fridays than I do on Sat. You can open much later (8-9), but you'll have to stay open later (7-8). but the return is fantastic for those couple of hours after people get off work.
I agree. We can't get half of what Wag's sells alot of these items that we get. I sell them for $2, $3 or $4. But, we can get $1 for Dawn, etc dish det., $1 for the Crystal Reach that my supermarket sells for $1, As you continue reading this thread, you'll get more and more of ideas of our pricing.
Quote from bmwchick View Post :
Also what would you price all the Free Walgreens Advil PM trial size that you guys got for free.
retail 99 cents. sell for 50 cent each? or 4 for a $1? too cheap? too much?

ALSO

Breathe Right strips trial size

Febreeze Air Effects. Walmart $2.98. Sell for $1.50 or can i push it for $2.00 ?
I priced the Advil PM 4ct at 50cents.
Febreze..is that the aerosol spray? If so, $2.
Quote from GoHalos View Post :
If someone buys it from you, it's theirs to do with what they will. I doubt most people would try to return them w/o a receipt anyway.

If I saw everything had a mark thru the upc, I would think u got them from some outlet or they were outdated or had some kind of problem.

The stores might not be happy to see us resell things, but do they mark thru upcs? No and I don't think it's a good idea for us either.
I agree. Looks tacky and really takes away from the value of the product.
Reply Helpful Comment? 0 0
marcia
North Jersey
#3540
Quote from marciadel View Post :
Don't mark thru the UPC's, looks really junky. As tho' it was clearanced or discarded somewhere else.
I sell Chapsticks for $1, I tape them to an index card (the colored ones we get from Wag's at Back to School time) and write price on there.
I use labels and price each and every item. Although I can't find them anymore at Walmart, I use the 3/4 by 1/2" neon stickers.
Others have given answers that would be the same as mine ........replies are for bmwchick.

I agree. We can't get half of what Wag's sells alot of these items that we get. I sell them for $2, $3 or $4. But, we can get $1 for Dawn, etc dish det., $1 for the Crystal Reach that my supermarket sells for $1, As you continue reading this thread, you'll get more and more of ideas of our pricing.

I priced the Advil PM 4ct at 50cents.
Febreze..is that the aerosol spray? If so, $2.

I agree. Looks tacky and really takes away from the value of the product.
Plus................... if you ever needed to bring it back yourself in the future it would be hard to do........ like when we had the excedrine and gas x prevention recall. I imagine that cvs would have said oh this didn't come from our store. We never would have crossed thru that upc. I know........... not a likely event but I'm still buying a ton from there with my merchandise cards on gas x prevention that I couldn't give away.
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 236 of 334
234 235 236 237 238
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)
Link Copied to Clipboard