Forum Thread

Garage Sale Discussion for selling stockpiles

vfnelson2 770 452 June 3, 2008 at 05:54 PM in Chat (2)
Deal
Score
+69
742,674 Views

Thread Details

It's that time of year again when Garage sales are popular. I have seen some discussion of Garage Sales in regular discussion threads, and perhaps there is talk of it in the BS thread, but I think it would be good to have it's own thread and people can add in the WIKI what sold for them and at what price - or what they will sell it for.

This way people having a garage sale can have a nice reference sheet and can learn from the mistakes of others. I will post in the WIKI info I have read.

Yes, I am having a garage sale this weekend at a friends work. I have read some info on another site and it is nice that they have their own thread for this.

Garage sales are not for everyone, please no bashing on those who wish to do it. It's a way to make money to buy more coupons and fuel your 'addiction'. LOL!

Mods, if you think this would be better suited in a different forum, please advise or move. I just thought it would be good to have a garage sale discussion and a WIKI to boot to help others.

Thanks!

Vicki

April 20, 2009, 3:00 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

September 14, 2009, 1:46 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

July 12, 2010, 3:23 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

January 18, 2011, 1:44 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

May 10, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

Community Wiki

Last Edited by DealNinja3000 May 14, 2013 at 11:16 AM
PLEASE NOTE: This WIKI is a reference guide to price the items you may have. Know your states laws before selling new unopened items or medicine. Laws vary from state to state, and can from city to city on what is allowed to be sold at a garage sale or flea market. Sell at your own risk. Thanks!

Garage Sale Tips:
- Use a muffin tin to keep coin denominations separated.
- A fishing tackle box is a great way to keep money safe and organized - coins separated in the compartments, and bills underneath. Some even have locks
- Use a carpenter's apron with pockets in the front. Works great, bills and .5 and .10 on one side, .25 on the other. It goes with you, for safety and convenience. Works great for school concession stands too..


Prices here in the wiki show a range of prices SDers have gotten for each product/item.

*Please post what you sold items at in your individual post - and if you are in a big metropolis or not - this sometimes makes a difference.*


Items to sell at garage/yard sale successfully sold at:

Oral Care
Toothpaste: $1.00 - $1.25 or 4/$4.00 (up to $1.50 for larger 6oz size)
Toothbrush: $1.00 (up to $1.50 for Colgate360), $1 for singles, $2 for doubles
Colgate Total 5.8oz $2, Crest w/ Scope 5.8 oz $2, Crest w/Scope 7.8oz $3 or 2/$5
Mouthwash: 50c (tiny), $1.50 - $2.00 (500 ml), $3 (1 liter)
Listerine Total Care 500ml $2 or 3/$5, Scope $2

Shampoo/Conditioner
Most shampoos/conditioners/stylers - $1 - $2 or 3/$4 or 3/$5
Larger size: $2.00 - $3.50
Dove: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Garnier: $1 or $2
Head & Shoulders $3-
Herbal Essence: $1.50 - $2 or 3/$5
John Frieda $2.50
Pantene: $1.50 - $3.00
Suave: $.50 - $1.25
Vive Pro: $2.00 or 3/$5

Body Washes
Body Wash: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Gillette Mens: $2.00 or 3/$5
Suave: $1 - $2
Nivea for Men: $3 or 2/$5

Cleansers, Soap, Lotions
Aveeno Lotions (Small): $1 - $2
Clearasil Products: $1.50 - $2.50
Garnier Scrub: $1 - $2 or 3/$5
Larger Lotions: $2 - $3
Olay Ribbons: $1.50 - $2.00
Lamisilk: $1.00 (wanted $2) or $3 or 2/$5
VIC 10oz: $2.00 or 3/$5
Vaseline Sheer Infusion: $1 - $3

Razors *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Razors: $2 - $4
Bic Soleil Razors & Refills: $2:00 - $3.00
Disposable Razors: $3.00 - $4.00 or 2/$5.00
Fusion Razors: $3.00 - $6.00
Quattro Razors & Trimmers: $4.00 - $5.00
Schick Intuition: $4.00
Schick Razors: $2.50 - $5.00 or 3/$10
Venus Razors: $3.00 - $5.00

Medicine *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Meds: $1.50 or 3/$4.00
Advil, Tylenol, Excedrin: Small box - $1.00 - $1.50, Large box - $2.00
Claritin or Alavert: $2.00, CVS brand allergy: $1.50
Theraflu/Triaminic: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Preparation H wipes: $1.00
Visine: $1.00 - $2.50
Neosporin: $2.50 - $3.00
Band-aids: $1.00 - $1.50
Q-Tips: $2.00
Rolaids: $0.25 (small packs), $1.00 (3 roll pack)
Fiber Supplements: $2.00
Cough Drops: $1
Dayquil and Nyquil 24ct/8oz liquids $3 or 2/$5
Dayquil 40ct $5
Zantac: (8 ct.) $1.00, (24ct) $3

Vitamins
Viactiv: $1.00 - $3.00
RX Essentials or CVS Vitamins: $1.00
More Expensive Vitamins: $2.00
Benefiber powder: $1.00 - $3.00 (retails at $11 or $12)
Benefiber 16ct packets $3

Perfumes
Perfume sets bought at 90% off: $10.00

Deodorant
Most (men's and women's): $1.00 - $2.00 or 3/$4.00
Adidas: $1.50 - $2 (since it was $4.99)
Lady & Regular Speed Stick: $1.00 - $1.50
Speedstick 24/7 $2
Suave: $.50 - $1.00
Dove deo & body sprays: $1.50
Dove/Degree Ultimate Clear $2
Right Guard 4oz Gel $2

Makeup
Nail polish: $1.00
All other makeup: $1.00 - $2.00 (for those under $7) and $2.00 (for those over $7)
Foundation: $2.00 - $3.00
Eye Shadow: $1.50 - $3.00 Mascara: $1.50 - $3.00 or 2/$5
Lipstick/Gloss: $1.00 - $1.50
Mineral make-up: $3.00
Used makeup: $0.25 (you can sell anything for a quarter)
Chapstick/Carmex: $.75 - $1.00 or 2/$1.00
Nivea Lip Balm: $1.00 - $1.50

Feminine Care
Always, Carefree, Stayfree Pantiliners 18-20ct: $.50 - $.75
Tena Pads/Pantiliners: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Tampons 18-20ct: $2.00 - $2.50
KY Jelly: Small bottle: $1.50 - $2.00

Office
Post Its: $.50 - $1.00
Pens: (10 ct.) $.50
Crayons: (24 ct) $.50
Glue sticks: (2 ct.) $.50
Glue: $.50
2 pocket folders: $.10
Scotch pop-up tape: $0.50

Paper Products
Chinet 36 ct lunch plates: $1.50 - 2.00
Hefty foam plates (24 - 50 ct): $2.00
Tissues (small cube): $.50
Viva paper towel (single): $1.00
Bounty Basic paper towel (single roll): $.50
Hefty one-zip bags (18-24 ct): $1 - $1.50
Ziploc bags (18-26 ct): $1.50 - $2.00
Ziploc containers (all sizes): $1.50
Scotties flushable wipes (40 ct): $1.50
Reynolds Alum. Foil (20 sq ft): $1.00

Baby
Diapers: $5.00, $2.50 - $3.50 (Wags)
Johnson's Buddies Soap: $.50
Wipes: $1.00 - $2.00 or 3/$5 tubs or $4.00 for 3pk refill
Huggies flushable wipes: soft pack $1.00, Hard pack: $1.50
CVS Brand Wipes: $1.00

Food Items
Cereal: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Salsa: $.50 - $1.00
Ketchup: $.50
French's Mustard: $1
Mayo: $1.50 - $2 (Hellmann's, Best Foods, Kraft, Miracle Whip)
Lawry's Marinades: $.50
A1: $1.50
Kraft BBQ - $.50 - $.75
Jack Daniels BBQ sauce: $1
Salad Dressing: $1
Soup: $0.75 (Progresso, Campbell's Select Harvest), $0.50 (Campbell's Soup at Hand)
Quaker Oatmeal $1.50 - $2.00
Betty Crocker Frosting: $.50
Peanut Butter: $1 - $1.50 or 4/$5 (Skippy, Jif)
Jam / Jelly: $1.75 (Smuckers)
Canned Vegetables: 3/$1 (Peas, Corn, Green Beans)
Brownie / Cake Mix: $0.75

Cookies & Crackers:
Nabisco Snack Crackers (Ritz, Wheat Thins): $1.50
Chips Ahoy: $1.50
Chips Ahoy multi-packs: $2 to $2.50
Nabisco Snak-Saks: $1 or $3/4

Snacks:
Chex Mix (all varieties): $1
Cheerios Mix: $1
Gardettos Snack Mix: $1
Orville Redenbacher Microwave Popcorn 3pk: $1
Planter's Trail Mix (4oz bags): $1
Warm Delights (singles & doubles): $.50
Betty Crocker Fruit Snacks/Roll-Ups/etc: $1
Chex Mix Bars: $1
Nutri-Grain Bars: $1.50
Fiber One Bars: $1.50
Gum: $.50
Granola bars: $1.50 - $2 (Quaker) $1 - $1.25 (Nature Valley)
Almonds: $1.25 (Blue Diamond, 6oz)

Beverages:
Joint Juice single bottles: $.50
OneADay drink mix: $.50
Glucerna: $3
Boost Shakes: $3
2 liter Coke/Sprite: $.75
Apple Juice: $1 (Motts, 64oz)
Hot Cocoa: $0.75 (Swiss Miss)

Sample Size items
Any sample items: $0.25
Satin Care Shave Gel: $.50
Garnier Shampoo/Cond. $.50, maybe $.25 on conditioner
Baby Powder $.25 - $.50
Kleenex tissues 10 ct: $.25

Air Fresheners
Airwick mini freshmatic & mini i-motions: $3-$4
Airwick freshmatic & i-motions large: $4-$6
Febreze & Glade basic aerosol air fresheners: $1 - $2
Febreze Noticeables: $3.00
Glade Wisp: $3, $4
Glade Candle Oil Holders: $2.00 - $3 or 2/$5
Glade Candle Tins: $1.00
Glade candles: $2 or 3 for $5.00 (2oz), $3 (3-wick)
Glade Scented Oil Plug Ins: $1.00 - $2.00 on 1pk, $3 on 2pk
Glade Scented Oil Refills: $2.00
Glade Lasting Impressions & Sense & Sprays: $3 - $5
Lysol: $1.00 - 2.00 or 3/$5
Lysol Neutra Air: $4 - $5
Renuzit: $.50

Cleaning Items & Laundry
Basic liquid hand soap (Dial, Softsoap, Ivory): $1
Clorox wipes $2 or 4/$7
Simple Green: $1.00
Fantastik (all products): $1.50
Lysol Products: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Scrubbing Bubbles Shower Kit: $6.00
Scrubbing Bubbles Foam Shower Cleaner (basic tall can): $1.50
Toilet Bowl Cleaning Kits: $2.00 or 3/$5
Windex: $1.50 - 2.00 or 3/$5
Lysol 4n1 spray: $2.00 or 3/$5
ALL laundry soap (32 load ): $2.50
Tide Laundry (50 oz) $4/5
Laundry detergent( others, Era, arm & Hammer, Wisk--around 33 loads) $3-$4
Laundry detergent HE( high efficiency) $4-$4.50
Laundry Stain Remover: $1.25 - $1.50 (Spray-n-Wash [Now Resolve])
Soft Scrub: $1
Snuggle: 40 Load $2 or 3/$5
Cascade ActionPacs 20ct $2 or $2.50
Finish Tablets 20/25ct $2 or $3

Pets
Cat treats: $.50 cents
Hartz dog bones: $1.25
Beggin strips: $1.50

Thanks to all for their input on prices!!

5,008 Comments

235 236 237 238 239

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3541
Quote from bmwchick View Post :
Hi guys! Im doing my first ever sale this Saturday. Im in So California so the weather is a bit cold but fine so hopefully it brings in traffic!

I was wondering , do you guys x or mark the UPC part with a marker on the items so they do not return or just leave it as is.

Also, how much would you sell Chapsticks for ? i have about 40 of em that i want to get rid of...
I have read through numerous pages on this thread.. for those in Socal or Norcal, im pricing everything at about 45-60% off of what Walmart would sell for. Mostly, 50% off. Will this be okay? I ask because when im reading this thread, there are people in the mid-west and such that sell for alot lower and can't get more than 40% of selling price...
Thanks!
I think maybe if you mark out the UPC, some customers might think that the items is somehow "bad" as that is how most stores mark down damaged/expired goods.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3542
I had my first garage sale a couple of weeks ago and i made $700 which i was excited for it being my first time I would like to thank everyone for being sooo helpful! the question that i do have is does anyone have any suggestions on what type of stickers to use? There are other people in my garage sale so things have to be marked and i used the circle stickers and sometime there were hard to get off Just looking for suggestions tia
Reply Helpful Comment? 0 0
#3543
Quote from delucashawn View Post :
I think maybe if you mark out the UPC, some customers might think that the items is somehow "bad" as that is how most stores mark down damaged/expired goods.
You can expect a 50% reduction in your selling price if you mark out the UPC. You are also messing with the packaging which might get you into trouble with the manufacturers if they found out about it. People who are going to return the products to stores aren't driving around looking for yard sales that sell this stuff. They're in the stores stealing it...Mad
Reply Helpful Comment? 0 0
#3544
Quote from jnorm12 View Post :
I had my first garage sale a couple of weeks ago and i made $700 which i was excited for it being my first time I would like to thank everyone for being sooo helpful! the question that i do have is does anyone have any suggestions on what type of stickers to use? There are other people in my garage sale so things have to be marked and i used the circle stickers and sometime there were hard to get off Just looking for suggestions tia
If no one else uses a price gun, i would just get a price gun and price your items as you get them and put them away. It will save alot of time and haggling if you have your things priced and then you'll know which are yours.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3545
Quote from jnorm12 View Post :
I had my first garage sale a couple of weeks ago and i made $700 which i was excited for it being my first time I would like to thank everyone for being sooo helpful! the question that i do have is does anyone have any suggestions on what type of stickers to use? There are other people in my garage sale so things have to be marked and i used the circle stickers and sometime there were hard to get off Just looking for suggestions tia
I use circle stickers also but I don't take them off. I have 2 peoples items and we just keep a running total for both. When we are checking people out we separate the items and write a total for both under their name and then add the totals together. A couple times we were off a few dollars and we just divided it as a percentage and split it. I think it was $6 one time and one person had sold about double the other person so we split it $4 and $2.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined May 2007
L10: Grand Master
9,270 Posts
8,717 Reputation
#3546
Quote from jnorm12 View Post :
I had my first garage sale a couple of weeks ago and i made $700 which i was excited for it being my first time I would like to thank everyone for being sooo helpful! the question that i do have is does anyone have any suggestions on what type of stickers to use? There are other people in my garage sale so things have to be marked and i used the circle stickers and sometime there were hard to get off Just looking for suggestions tia
I don't know why you are taking them off, but I use the ones I described before. Used to get them at Walmart, but hard to find in mine now. Maybe others still sell them. They are neon rectangles, 1/2 by 3/4" and come in the hard plastic little 'boxes'. There are about 525 or so per package, and used to be $1.68, then I found them there for $1.00!!! I find they are better for the med's and stuff cause they are a little smaller than the circles and sometimes the circles would cover up some wording on the boxes.
I buy the cheap white or colored circles if I can't find the above ones.

Maybe you should each use a different color sticker if you need to differentiate between yours and theirs.
Reply Helpful Comment? 0 0
marcia
North Jersey
#3547
Quote from kidleman View Post :
Just wondering, are you selling the small or large bottles of herbal essences for that price? I have a ton of both and was trying to figure out how to price them. TIA
The small bottles of HE I get $3 or 2/$5, the large bottles I get $4 or 3/$10. Never had a problem moving them at that price. HE smells so good, I sell most of it to the younger girl crowd. I warn the ladies over the age of 30 that although it smells so good, it's harsh and will have a rebound effect (over shampoo, over condition and they'll use more product than they expect).

I have my prices at what MY market will bear (bare?), not neccessarily what YOU can sell them for!
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by justafem November 27, 2012 at 03:26 PM

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3548
Quote from jnorm12 View Post :
I had my first garage sale a couple of weeks ago and i made $700 which i was excited for it being my first time I would like to thank everyone for being sooo helpful! the question that i do have is does anyone have any suggestions on what type of stickers to use? There are other people in my garage sale so things have to be marked and i used the circle stickers and sometime there were hard to get off Just looking for suggestions tia
I don't individually mark ANYTHING!

I have 4 fold up tables, one table is $2 each or 3/$5, a second table is $3 or 2/$5, the other tables are taped into 4 sections, one section is the cheap side, with $1 or 6/$5, $.75 or 3/$2, $.50 and $.25, the last table, where we keep the cash box and where we sit, has the more expensive items. $4 or 3/$10, $5 or 3/$13, $6 or 2/$10 and the pricier items in the last section where they are individually priced. Each section or table has a sign taped to the table, with the price in LARGE BLOCK writing. All my helpers know what is in what section and know when something has been moved.

Reason I don't individually mark anything is this: If something is selling too slowly, I can move it to a lower priced section and if something is FLYING, I can easily bump it up to the next price point just as easily.

Here are a couple of pics of my Wags BF haul before we started sorting it.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Dec 2006
L10: Grand Master
6,030 Posts
5,374 Reputation
#3549
I am so, so satisfied! It's a cold and rainy day here in Seattle but I had so many requests from my regular customer base (email list) to have a sale before Christmas that I sold from my garage today in spite of the weather and brought in $1320 in four hours. I had a few new people come as a result of my craigslist ad but didn't bother to put signs out today.

Quote from jnorm12 View Post :
I had my first garage sale a couple of weeks ago and i made $700 which i was excited for it being my first time I would like to thank everyone for being sooo helpful! the question that i do have is does anyone have any suggestions on what type of stickers to use? There are other people in my garage sale so things have to be marked and i used the circle stickers and sometime there were hard to get off Just looking for suggestions tia
Quote from GoHalos View Post :
If no one else uses a price gun, i would just get a price gun and price your items as you get them and put them away. It will save alot of time and haggling if you have your things priced and then you'll know which are yours.

Stickers are far too expensive and too time consuming. Buy a price gun and enjoy! I like to lay out everything I'm selling according to price and let the neighborhood kids go at it with my price gun.


Quote from marciadel View Post :
I priced the Advil PM 4ct at 50cents.
I sold mine for $.75 today and they are all gone.
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by MommmieD December 1, 2012 at 01:25 PM
Meow. Wink

I am not a cat lover. My sister is deathly allergic to cats. When we were growing up we wore each other's clothes and if I ever even touched a cat, she would be ill for days. I learned to stay away from them and, just from habit, mostly still do.

As I said, I am not really a cat lover. (Now CATS are another thing altogether!)
#3550
Question for all of you...how much do you sell 12 packs of pepsi and coke for? TIA for your help!!
Reply Helpful Comment? 0 0
THANK-YOU PWCPAL for getting me to 1,000hug
#3551
Keeping in mind that I live in an area where people are a bunch of cheapskates (me included)Big Grin

Pricing for Playboy aerosol sprays-$3.96 retail $3
Playboy and other assorted Coty fragrances-$3 retail $2
Beyonce fragrance gels-$5 retail $3

I'm thinking in red

My next sale won't be until April, so the after Christmas clearance will be a memory, would this stuff move at those prices? I'd like to make decent money on them...........

ETA: wondering on price for Motrin PM 40ct--$9.99 retail $4
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by sduramom December 2, 2012 at 05:02 AM
ISO: Purina Cat/Kitten Chow weight circles, free or high value Purina or Friskies cat food coupons, people food frees, hot, new insert Qs or tearpads, winetags with NAPR good in NE
Have BoxTops for Education/Campbells Labels for Education to trade!!
#3552
Had my second yard sale yesterday. The weather was great here in the New Orleans area, 73 degrees and sunny skies. I brought in $1,430 in 5 hours.

Surprise hot seller was diabetic meters. I sold 23 of them! The most that was bought by any one person was 4. Most who bought them were hispanic. The one lady who bought 4 of them explained that she was going to send them back to Honduras because "these types of things aren't readily available there".

I sold the Contour USB Meters at $5.00 each (sold 14 of these), Bayer Breeze 2 sold at $4 each, Accu-Check Nano sold at $4 each and I sold one of the One Touch Verios for $10.00. I was beyond thrilled to get rid of these. I only have 3 meters left, so I'll try to stock up again before my next sale.

At my first sale a couple of months ago, Pantene sat at $2.50 each or 3/$6.00, I hardly sold any. Yesterday I changed the price to a flat $2.00 each and sold all but 6 bottles of the 60 bottles that I had.

Thanks to everyone here for all of the extremely helpful tips! I appreciate it more than you know!
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by whodat0926 December 2, 2012 at 05:16 AM
#3553
Quote from justafem View Post :
I don't individually mark ANYTHING!
Same here. I had another sale in the rain yesterday and business was ok (not what a sale in good weather would be but much better than doing nothing). The two big issues are staying dry (and warm) and keeping the products that can be damaged from getting wet. Customers will come in the rain and the one thing that you know for sure is that they are serious buyers. Nobody is going to get soaked for nothing...laugh out loud
Reply Helpful Comment? 0 0
#3554
Quote from whodat0926 View Post :
Had my second yard sale yesterday. The weather was great here in the New Orleans area, 73 degrees and sunny skies. I brought in $1,430 in 5 hours.

Surprise hot seller was diabetic meters. I sold 23 of them! The most that was bought by any one person was 4. Most who bought them were hispanic. The one lady who bought 4 of them explained that she was going to send them back to Honduras because "these types of things aren't readily available there".

I sold the Contour USB Meters at $5.00 each (sold 14 of these), Bayer Breeze 2 sold at $4 each, Accu-Check Nano sold at $4 each and I sold one of the One Touch Verios for $10.00. I was beyond thrilled to get rid of these. I only have 3 meters left, so I'll try to stock up again before my next sale.

At my first sale a couple of months ago, Pantene sat at $2.50 each or 3/$6.00, I hardly sold any. Yesterday I changed the price to a flat $2.00 each and sold all but 6 bottles of the 60 bottles that I had.

Thanks to everyone here for all of the extremely helpful tips! I appreciate it more than you know!
The hispanics here will buy quite a few monitors and yes, they told me the same thing............. they are not available in Mexico (or at least to whoever they are sending them to).
Reply Helpful Comment? 0 0
#3555
I have a garage sale 2 - 3 times per year. I sell mostly my stock-piled items but I also have a few tables with regular garage sale stuff.

My neighbor just approached me and asked if I would sell some regular garage sale items for him at my Spring sale on consignment. I guess I don't mind doing this but I have no idea what percentage I should charge him.

Do other people do this? What is a fair percentage for me to keep? I don't even know what a typical consignment shop charges so I have no comparison.

I would love to hear your suggestions/comments. Thanks,
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 237 of 334
235 236 237 238 239
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)
Link Copied to Clipboard