Forum Thread

Garage Sale Discussion for selling stockpiles

vfnelson2 770 452 June 3, 2008 at 05:54 PM in Chat (2)
Deal
Score
+69
742,284 Views

Thread Details

It's that time of year again when Garage sales are popular. I have seen some discussion of Garage Sales in regular discussion threads, and perhaps there is talk of it in the BS thread, but I think it would be good to have it's own thread and people can add in the WIKI what sold for them and at what price - or what they will sell it for.

This way people having a garage sale can have a nice reference sheet and can learn from the mistakes of others. I will post in the WIKI info I have read.

Yes, I am having a garage sale this weekend at a friends work. I have read some info on another site and it is nice that they have their own thread for this.

Garage sales are not for everyone, please no bashing on those who wish to do it. It's a way to make money to buy more coupons and fuel your 'addiction'. LOL!

Mods, if you think this would be better suited in a different forum, please advise or move. I just thought it would be good to have a garage sale discussion and a WIKI to boot to help others.

Thanks!

Vicki

April 20, 2009, 3:00 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

September 14, 2009, 1:46 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

July 12, 2010, 3:23 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

January 18, 2011, 1:44 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

May 10, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

Community Wiki

Last Edited by DealNinja3000 May 14, 2013 at 11:16 AM
PLEASE NOTE: This WIKI is a reference guide to price the items you may have. Know your states laws before selling new unopened items or medicine. Laws vary from state to state, and can from city to city on what is allowed to be sold at a garage sale or flea market. Sell at your own risk. Thanks!

Garage Sale Tips:
- Use a muffin tin to keep coin denominations separated.
- A fishing tackle box is a great way to keep money safe and organized - coins separated in the compartments, and bills underneath. Some even have locks
- Use a carpenter's apron with pockets in the front. Works great, bills and .5 and .10 on one side, .25 on the other. It goes with you, for safety and convenience. Works great for school concession stands too..


Prices here in the wiki show a range of prices SDers have gotten for each product/item.

*Please post what you sold items at in your individual post - and if you are in a big metropolis or not - this sometimes makes a difference.*


Items to sell at garage/yard sale successfully sold at:

Oral Care
Toothpaste: $1.00 - $1.25 or 4/$4.00 (up to $1.50 for larger 6oz size)
Toothbrush: $1.00 (up to $1.50 for Colgate360), $1 for singles, $2 for doubles
Colgate Total 5.8oz $2, Crest w/ Scope 5.8 oz $2, Crest w/Scope 7.8oz $3 or 2/$5
Mouthwash: 50c (tiny), $1.50 - $2.00 (500 ml), $3 (1 liter)
Listerine Total Care 500ml $2 or 3/$5, Scope $2

Shampoo/Conditioner
Most shampoos/conditioners/stylers - $1 - $2 or 3/$4 or 3/$5
Larger size: $2.00 - $3.50
Dove: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Garnier: $1 or $2
Head & Shoulders $3-
Herbal Essence: $1.50 - $2 or 3/$5
John Frieda $2.50
Pantene: $1.50 - $3.00
Suave: $.50 - $1.25
Vive Pro: $2.00 or 3/$5

Body Washes
Body Wash: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Gillette Mens: $2.00 or 3/$5
Suave: $1 - $2
Nivea for Men: $3 or 2/$5

Cleansers, Soap, Lotions
Aveeno Lotions (Small): $1 - $2
Clearasil Products: $1.50 - $2.50
Garnier Scrub: $1 - $2 or 3/$5
Larger Lotions: $2 - $3
Olay Ribbons: $1.50 - $2.00
Lamisilk: $1.00 (wanted $2) or $3 or 2/$5
VIC 10oz: $2.00 or 3/$5
Vaseline Sheer Infusion: $1 - $3

Razors *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Razors: $2 - $4
Bic Soleil Razors & Refills: $2:00 - $3.00
Disposable Razors: $3.00 - $4.00 or 2/$5.00
Fusion Razors: $3.00 - $6.00
Quattro Razors & Trimmers: $4.00 - $5.00
Schick Intuition: $4.00
Schick Razors: $2.50 - $5.00 or 3/$10
Venus Razors: $3.00 - $5.00

Medicine *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Meds: $1.50 or 3/$4.00
Advil, Tylenol, Excedrin: Small box - $1.00 - $1.50, Large box - $2.00
Claritin or Alavert: $2.00, CVS brand allergy: $1.50
Theraflu/Triaminic: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Preparation H wipes: $1.00
Visine: $1.00 - $2.50
Neosporin: $2.50 - $3.00
Band-aids: $1.00 - $1.50
Q-Tips: $2.00
Rolaids: $0.25 (small packs), $1.00 (3 roll pack)
Fiber Supplements: $2.00
Cough Drops: $1
Dayquil and Nyquil 24ct/8oz liquids $3 or 2/$5
Dayquil 40ct $5
Zantac: (8 ct.) $1.00, (24ct) $3

Vitamins
Viactiv: $1.00 - $3.00
RX Essentials or CVS Vitamins: $1.00
More Expensive Vitamins: $2.00
Benefiber powder: $1.00 - $3.00 (retails at $11 or $12)
Benefiber 16ct packets $3

Perfumes
Perfume sets bought at 90% off: $10.00

Deodorant
Most (men's and women's): $1.00 - $2.00 or 3/$4.00
Adidas: $1.50 - $2 (since it was $4.99)
Lady & Regular Speed Stick: $1.00 - $1.50
Speedstick 24/7 $2
Suave: $.50 - $1.00
Dove deo & body sprays: $1.50
Dove/Degree Ultimate Clear $2
Right Guard 4oz Gel $2

Makeup
Nail polish: $1.00
All other makeup: $1.00 - $2.00 (for those under $7) and $2.00 (for those over $7)
Foundation: $2.00 - $3.00
Eye Shadow: $1.50 - $3.00 Mascara: $1.50 - $3.00 or 2/$5
Lipstick/Gloss: $1.00 - $1.50
Mineral make-up: $3.00
Used makeup: $0.25 (you can sell anything for a quarter)
Chapstick/Carmex: $.75 - $1.00 or 2/$1.00
Nivea Lip Balm: $1.00 - $1.50

Feminine Care
Always, Carefree, Stayfree Pantiliners 18-20ct: $.50 - $.75
Tena Pads/Pantiliners: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Tampons 18-20ct: $2.00 - $2.50
KY Jelly: Small bottle: $1.50 - $2.00

Office
Post Its: $.50 - $1.00
Pens: (10 ct.) $.50
Crayons: (24 ct) $.50
Glue sticks: (2 ct.) $.50
Glue: $.50
2 pocket folders: $.10
Scotch pop-up tape: $0.50

Paper Products
Chinet 36 ct lunch plates: $1.50 - 2.00
Hefty foam plates (24 - 50 ct): $2.00
Tissues (small cube): $.50
Viva paper towel (single): $1.00
Bounty Basic paper towel (single roll): $.50
Hefty one-zip bags (18-24 ct): $1 - $1.50
Ziploc bags (18-26 ct): $1.50 - $2.00
Ziploc containers (all sizes): $1.50
Scotties flushable wipes (40 ct): $1.50
Reynolds Alum. Foil (20 sq ft): $1.00

Baby
Diapers: $5.00, $2.50 - $3.50 (Wags)
Johnson's Buddies Soap: $.50
Wipes: $1.00 - $2.00 or 3/$5 tubs or $4.00 for 3pk refill
Huggies flushable wipes: soft pack $1.00, Hard pack: $1.50
CVS Brand Wipes: $1.00

Food Items
Cereal: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Salsa: $.50 - $1.00
Ketchup: $.50
French's Mustard: $1
Mayo: $1.50 - $2 (Hellmann's, Best Foods, Kraft, Miracle Whip)
Lawry's Marinades: $.50
A1: $1.50
Kraft BBQ - $.50 - $.75
Jack Daniels BBQ sauce: $1
Salad Dressing: $1
Soup: $0.75 (Progresso, Campbell's Select Harvest), $0.50 (Campbell's Soup at Hand)
Quaker Oatmeal $1.50 - $2.00
Betty Crocker Frosting: $.50
Peanut Butter: $1 - $1.50 or 4/$5 (Skippy, Jif)
Jam / Jelly: $1.75 (Smuckers)
Canned Vegetables: 3/$1 (Peas, Corn, Green Beans)
Brownie / Cake Mix: $0.75

Cookies & Crackers:
Nabisco Snack Crackers (Ritz, Wheat Thins): $1.50
Chips Ahoy: $1.50
Chips Ahoy multi-packs: $2 to $2.50
Nabisco Snak-Saks: $1 or $3/4

Snacks:
Chex Mix (all varieties): $1
Cheerios Mix: $1
Gardettos Snack Mix: $1
Orville Redenbacher Microwave Popcorn 3pk: $1
Planter's Trail Mix (4oz bags): $1
Warm Delights (singles & doubles): $.50
Betty Crocker Fruit Snacks/Roll-Ups/etc: $1
Chex Mix Bars: $1
Nutri-Grain Bars: $1.50
Fiber One Bars: $1.50
Gum: $.50
Granola bars: $1.50 - $2 (Quaker) $1 - $1.25 (Nature Valley)
Almonds: $1.25 (Blue Diamond, 6oz)

Beverages:
Joint Juice single bottles: $.50
OneADay drink mix: $.50
Glucerna: $3
Boost Shakes: $3
2 liter Coke/Sprite: $.75
Apple Juice: $1 (Motts, 64oz)
Hot Cocoa: $0.75 (Swiss Miss)

Sample Size items
Any sample items: $0.25
Satin Care Shave Gel: $.50
Garnier Shampoo/Cond. $.50, maybe $.25 on conditioner
Baby Powder $.25 - $.50
Kleenex tissues 10 ct: $.25

Air Fresheners
Airwick mini freshmatic & mini i-motions: $3-$4
Airwick freshmatic & i-motions large: $4-$6
Febreze & Glade basic aerosol air fresheners: $1 - $2
Febreze Noticeables: $3.00
Glade Wisp: $3, $4
Glade Candle Oil Holders: $2.00 - $3 or 2/$5
Glade Candle Tins: $1.00
Glade candles: $2 or 3 for $5.00 (2oz), $3 (3-wick)
Glade Scented Oil Plug Ins: $1.00 - $2.00 on 1pk, $3 on 2pk
Glade Scented Oil Refills: $2.00
Glade Lasting Impressions & Sense & Sprays: $3 - $5
Lysol: $1.00 - 2.00 or 3/$5
Lysol Neutra Air: $4 - $5
Renuzit: $.50

Cleaning Items & Laundry
Basic liquid hand soap (Dial, Softsoap, Ivory): $1
Clorox wipes $2 or 4/$7
Simple Green: $1.00
Fantastik (all products): $1.50
Lysol Products: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Scrubbing Bubbles Shower Kit: $6.00
Scrubbing Bubbles Foam Shower Cleaner (basic tall can): $1.50
Toilet Bowl Cleaning Kits: $2.00 or 3/$5
Windex: $1.50 - 2.00 or 3/$5
Lysol 4n1 spray: $2.00 or 3/$5
ALL laundry soap (32 load ): $2.50
Tide Laundry (50 oz) $4/5
Laundry detergent( others, Era, arm & Hammer, Wisk--around 33 loads) $3-$4
Laundry detergent HE( high efficiency) $4-$4.50
Laundry Stain Remover: $1.25 - $1.50 (Spray-n-Wash [Now Resolve])
Soft Scrub: $1
Snuggle: 40 Load $2 or 3/$5
Cascade ActionPacs 20ct $2 or $2.50
Finish Tablets 20/25ct $2 or $3

Pets
Cat treats: $.50 cents
Hartz dog bones: $1.25
Beggin strips: $1.50

Thanks to all for their input on prices!!

5,007 Comments

238 239 240 241 242

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3586
Quote from bmwchick View Post :
How much do you sell your diapers?
I had the jumbo packs at $8 each or 3 for $22 and it's a slow seller on CL
It makes me cringe to let it go for $5 for jumbo pack but idk... need some ideas from others.
the BOX from cvs, i sell for $15 and the 300+ count box from Target for $30 (reg price is $35)
Are my prices too high for resale?
Im not a reg poster on this thread but I only sell my jumbos for $4-5. Megas or small boxes I've done for 10-12. I always base my prices at 50% retail. When the huge amazon deal was around yrs ago id sell those boxes for $25 (reg 35-40) in a flash. As soon as I post diapers they fly Out door. Hope u sell more soon!
Reply Helpful Comment? 0 0
#3587
Quote from bmwchick View Post :
How much do you sell your diapers?
I had the jumbo packs at $8 each or 3 for $22 and it's a slow seller on CL
It makes me cringe to let it go for $5 for jumbo pack but idk... need some ideas from others.
the BOX from cvs, i sell for $15 and the 300+ count box from Target for $30 (reg price is $35)
Are my prices too high for resale?
Yeah, I hate to sell them for $5 too, but that's what I do. They sell pretty well at that price. Even when I priced them at $6 many people would pick them up and drop them again, but most of the time if someone picks it up and sees $5 they buy it.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Mar 2007
L10: Grand Master
8,566 Posts
14,627 Reputation
#3588
Quote from bmwchick View Post :
How much do you sell your diapers?
I had the jumbo packs at $8 each or 3 for $22 and it's a slow seller on CL
It makes me cringe to let it go for $5 for jumbo pack but idk... need some ideas from others.
the BOX from cvs, i sell for $15 and the 300+ count box from Target for $30 (reg price is $35)
Are my prices too high for resale?
I only sell Pampers or Huggies, I found that no one wants CVS or Walgreens brand diapers. I sell packs for $6 each, and often have people buy 10 packages at a time at that price.

I used to sell boxes I bought from CVS for $12 each, but when the box size/price changed (almost a year ago?), I couldn't justify the buying and selling of them at this price. So, now I sell boxes from CVS at $17 each when you buy one box, $16 if you buy 2 boxes and $15 if you buy 3 or more boxes. If I only have one box in the size someone wants, I will sell it for $15 if they buy a bunch of packages with it.

I also sell baby wipes at $6 per large package (ie refill size).

Two points I have found that I suggest you keep in mind...1) most people that don't coupon will find these prices to be very good and 2) if you price your items too low, people won't value what you have.
Reply Helpful Comment? 0 0
Free is good Smilie Pay me? Even better! Smilie
#3589
Quote from schnauzermomma View Post :
I only sell Pampers or Huggies, I found that no one wants CVS or Walgreens brand diapers. I sell packs for $6 each, and often have people buy 10 packages at a time at that price.

I used to sell boxes I bought from CVS for $12 each, but when the box size/price changed (almost a year ago?), I couldn't justify the buying and selling of them at this price. So, now I sell boxes from CVS at $17 each when you buy one box, $16 if you buy 2 boxes and $15 if you buy 3 or more boxes. If I only have one box in the size someone wants, I will sell it for $15 if they buy a bunch of packages with it.

I also sell baby wipes at $6 per large package (ie refill size).

Two points I have found that I suggest you keep in mind...1) most people that don't coupon will find these prices to be very good and 2) if you price your items too low, people won't value what you have.
you must have got confused when i said "from cvs". i only buy huggies and pampers also. i dont bother wasting time on generic brands. i meant that i get the huggies/pampers boxes from cvs.
anyways, even with these brand names its hard selling it probably because i sell it too high. I am in Southern California and thought 8 or 3 for $22 would be good ...
thanks for your input guys.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3590
Quote from marciadel View Post :
I don't know why you are taking them off, but I use the ones I described before. Used to get them at Walmart, but hard to find in mine now. Maybe others still sell them. They are neon rectangles, 1/2 by 3/4" and come in the hard plastic little 'boxes'. There are about 525 or so per package, and used to be $1.68, then I found them there for $1.00!!! I find they are better for the med's and stuff cause they are a little smaller than the circles and sometimes the circles would cover up some wording on the boxes.
I buy the cheap white or colored circles if I can't find the above ones.

Maybe you should each use a different color sticker if you need to differentiate between yours and theirs.

I have used the round bright colored circles that are $1 from WalMart. I like these because they fit perfectly in the baseball card plastic holders that I use to separate coupons. I write the prices on lots of stickers in advance and keep them sorted by price in their own baseball card holder. The small rectangles fit too but you have to fold over one row of stickers.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Mar 2007
L10: Grand Master
8,566 Posts
14,627 Reputation
#3591
Quote from bmwchick View Post :
you must have got confused when i said "from cvs". i only buy huggies and pampers also. i dont bother wasting time on generic brands. i meant that i get the huggies/pampers boxes from cvs.
anyways, even with these brand names its hard selling it probably because i sell it too high. I am in Southern California and thought 8 or 3 for $22 would be good ...
thanks for your input guys.
I just wasn't sure, wanted to clarify what kind of diapers I was talking about! Wink
Reply Helpful Comment? 0 0
#3592
Quote from bmwchick View Post :
you must have got confused when i said "from cvs". i only buy huggies and pampers also. i dont bother wasting time on generic brands. i meant that i get the huggies/pampers boxes from cvs.
anyways, even with these brand names its hard selling it probably because i sell it too high. I am in Southern California and thought 8 or 3 for $22 would be good ...
thanks for your input guys.
I have tried to sell bags of Huggies for $6 and had them sit. I'm in So Cal as well and for some reason $6 is too high. I don't know why because all I see from others is that they fly at that price.
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Joined Mar 2007
L10: Grand Master
8,566 Posts
14,627 Reputation
#3593
Quote from GoHalos View Post :
I have tried to sell bags of Huggies for $6 and had them sit. I'm in So Cal as well and for some reason $6 is too high. I don't know why because all I see from others is that they fly at that price.
I should clarify that if I have the same size of Huggies and Pampers, the Pampers will go before the Huggies. In fact, I only have one person who looks for me to have Huggies, so I don't focus on them near as much as I do the Pampers deals.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3594
Quote from schnauzermomma View Post :
I should clarify that if I have the same size of Huggies and Pampers, the Pampers will go before the Huggies. In fact, I only have one person who looks for me to have Huggies, so I don't focus on them near as much as I do the Pampers deals.
If they sold, then yes, pampers would go first but neither sells well.

I don't give away pampers. I use all I can in size one for diaper cakes/cupcakes. Huggies have a print on them, so for that reason alone I use pampers myself.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3595
I'm really surprised that some of you have trouble selling diaper packs for $6. With diaper prices going up (12.49 at the drugstores now) $6 is more than reasonable! I still have a kid in diapers and a new baby on the way so I won't let any diapers go for less than that. I have however found that the best sellers are just the standard Huggies/pampers. I had trouble unloading my slip-on ones or the training pants.
Reply Helpful Comment? 0 0
In late 2009 an addiction began. One that cannot be contained no matter how hard my family tries. Sorry Honey. Sorry Kids. Mommy has found another love.
heart !!!Coupons!!! heart



#3596
I sell more pampers than huggies too, and i raised my price to $7.00 a pkg. They sell out as soon as i bring them in. Some people complain and others gobble then up. With a retail price of $10 - $12 a pkg, they are getting as good of a deal as if they couponed them self.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3597
I sell diapers for $5 too, can't get $6, they just sit. I will not buy them again unless I get a super awesome deal, like less then $2 a pack. I just can't justify the space to make so little on them! I got some at $4 a pack a couple weeks ago, and I sold them to my cousin for $4 so I didn't make anything but I rolled some store bucks.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Mar 2007
L10: Grand Master
8,566 Posts
14,627 Reputation
#3598
Quote from Cheapkate View Post :
I sell diapers for $5 too, can't get $6, they just sit. I will not buy them again unless I get a super awesome deal, like less then $2 a pack. I just can't justify the space to make so little on them! I got some at $4 a pack a couple weeks ago, and I sold them to my cousin for $4 so I didn't make anything but I rolled some store bucks.
My main reason for buying them is to roll bucks, but yes, they are space hogs!
Reply Helpful Comment? 0 0
#3599
I can easily get $6 for each. I usually do $7/pack, and 3/$20, and have no problems at all. Funny thing is, I sell mainly in this local couponing facebook group, and they fly by. Why they buy it when they coupon, I have no idea, but not gonna complain!
Reply Helpful Comment? 0 0
#3600
So I've read through the comments on Tide...planning on buying (through many stores along my path) 40 Tides next week at CVS. I see pricing anywhere from 4 to 5. I can get the 50oz but it's not HE anymore, that's 40oz. Do you find most people are looking for HE?
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 240 of 334
238 239 240 241 242
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)
Link Copied to Clipboard