Forum Thread

Garage Sale Discussion for selling stockpiles

vfnelson2 770 452 June 3, 2008 at 05:54 PM in Chat (2)
Deal
Score
+69
746,848 Views

Thread Details

It's that time of year again when Garage sales are popular. I have seen some discussion of Garage Sales in regular discussion threads, and perhaps there is talk of it in the BS thread, but I think it would be good to have it's own thread and people can add in the WIKI what sold for them and at what price - or what they will sell it for.

This way people having a garage sale can have a nice reference sheet and can learn from the mistakes of others. I will post in the WIKI info I have read.

Yes, I am having a garage sale this weekend at a friends work. I have read some info on another site and it is nice that they have their own thread for this.

Garage sales are not for everyone, please no bashing on those who wish to do it. It's a way to make money to buy more coupons and fuel your 'addiction'. LOL!

Mods, if you think this would be better suited in a different forum, please advise or move. I just thought it would be good to have a garage sale discussion and a WIKI to boot to help others.

Thanks!

Vicki

April 20, 2009, 3:00 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

September 14, 2009, 1:46 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

July 12, 2010, 3:23 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

January 18, 2011, 1:44 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

May 10, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

Community Wiki

Last Edited by DealNinja3000 May 14, 2013 at 11:16 AM
PLEASE NOTE: This WIKI is a reference guide to price the items you may have. Know your states laws before selling new unopened items or medicine. Laws vary from state to state, and can from city to city on what is allowed to be sold at a garage sale or flea market. Sell at your own risk. Thanks!

Garage Sale Tips:
- Use a muffin tin to keep coin denominations separated.
- A fishing tackle box is a great way to keep money safe and organized - coins separated in the compartments, and bills underneath. Some even have locks
- Use a carpenter's apron with pockets in the front. Works great, bills and .5 and .10 on one side, .25 on the other. It goes with you, for safety and convenience. Works great for school concession stands too..


Prices here in the wiki show a range of prices SDers have gotten for each product/item.

*Please post what you sold items at in your individual post - and if you are in a big metropolis or not - this sometimes makes a difference.*


Items to sell at garage/yard sale successfully sold at:

Oral Care
Toothpaste: $1.00 - $1.25 or 4/$4.00 (up to $1.50 for larger 6oz size)
Toothbrush: $1.00 (up to $1.50 for Colgate360), $1 for singles, $2 for doubles
Colgate Total 5.8oz $2, Crest w/ Scope 5.8 oz $2, Crest w/Scope 7.8oz $3 or 2/$5
Mouthwash: 50c (tiny), $1.50 - $2.00 (500 ml), $3 (1 liter)
Listerine Total Care 500ml $2 or 3/$5, Scope $2

Shampoo/Conditioner
Most shampoos/conditioners/stylers - $1 - $2 or 3/$4 or 3/$5
Larger size: $2.00 - $3.50
Dove: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Garnier: $1 or $2
Head & Shoulders $3-
Herbal Essence: $1.50 - $2 or 3/$5
John Frieda $2.50
Pantene: $1.50 - $3.00
Suave: $.50 - $1.25
Vive Pro: $2.00 or 3/$5

Body Washes
Body Wash: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Gillette Mens: $2.00 or 3/$5
Suave: $1 - $2
Nivea for Men: $3 or 2/$5

Cleansers, Soap, Lotions
Aveeno Lotions (Small): $1 - $2
Clearasil Products: $1.50 - $2.50
Garnier Scrub: $1 - $2 or 3/$5
Larger Lotions: $2 - $3
Olay Ribbons: $1.50 - $2.00
Lamisilk: $1.00 (wanted $2) or $3 or 2/$5
VIC 10oz: $2.00 or 3/$5
Vaseline Sheer Infusion: $1 - $3

Razors *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Razors: $2 - $4
Bic Soleil Razors & Refills: $2:00 - $3.00
Disposable Razors: $3.00 - $4.00 or 2/$5.00
Fusion Razors: $3.00 - $6.00
Quattro Razors & Trimmers: $4.00 - $5.00
Schick Intuition: $4.00
Schick Razors: $2.50 - $5.00 or 3/$10
Venus Razors: $3.00 - $5.00

Medicine *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Meds: $1.50 or 3/$4.00
Advil, Tylenol, Excedrin: Small box - $1.00 - $1.50, Large box - $2.00
Claritin or Alavert: $2.00, CVS brand allergy: $1.50
Theraflu/Triaminic: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Preparation H wipes: $1.00
Visine: $1.00 - $2.50
Neosporin: $2.50 - $3.00
Band-aids: $1.00 - $1.50
Q-Tips: $2.00
Rolaids: $0.25 (small packs), $1.00 (3 roll pack)
Fiber Supplements: $2.00
Cough Drops: $1
Dayquil and Nyquil 24ct/8oz liquids $3 or 2/$5
Dayquil 40ct $5
Zantac: (8 ct.) $1.00, (24ct) $3

Vitamins
Viactiv: $1.00 - $3.00
RX Essentials or CVS Vitamins: $1.00
More Expensive Vitamins: $2.00
Benefiber powder: $1.00 - $3.00 (retails at $11 or $12)
Benefiber 16ct packets $3

Perfumes
Perfume sets bought at 90% off: $10.00

Deodorant
Most (men's and women's): $1.00 - $2.00 or 3/$4.00
Adidas: $1.50 - $2 (since it was $4.99)
Lady & Regular Speed Stick: $1.00 - $1.50
Speedstick 24/7 $2
Suave: $.50 - $1.00
Dove deo & body sprays: $1.50
Dove/Degree Ultimate Clear $2
Right Guard 4oz Gel $2

Makeup
Nail polish: $1.00
All other makeup: $1.00 - $2.00 (for those under $7) and $2.00 (for those over $7)
Foundation: $2.00 - $3.00
Eye Shadow: $1.50 - $3.00 Mascara: $1.50 - $3.00 or 2/$5
Lipstick/Gloss: $1.00 - $1.50
Mineral make-up: $3.00
Used makeup: $0.25 (you can sell anything for a quarter)
Chapstick/Carmex: $.75 - $1.00 or 2/$1.00
Nivea Lip Balm: $1.00 - $1.50

Feminine Care
Always, Carefree, Stayfree Pantiliners 18-20ct: $.50 - $.75
Tena Pads/Pantiliners: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Tampons 18-20ct: $2.00 - $2.50
KY Jelly: Small bottle: $1.50 - $2.00

Office
Post Its: $.50 - $1.00
Pens: (10 ct.) $.50
Crayons: (24 ct) $.50
Glue sticks: (2 ct.) $.50
Glue: $.50
2 pocket folders: $.10
Scotch pop-up tape: $0.50

Paper Products
Chinet 36 ct lunch plates: $1.50 - 2.00
Hefty foam plates (24 - 50 ct): $2.00
Tissues (small cube): $.50
Viva paper towel (single): $1.00
Bounty Basic paper towel (single roll): $.50
Hefty one-zip bags (18-24 ct): $1 - $1.50
Ziploc bags (18-26 ct): $1.50 - $2.00
Ziploc containers (all sizes): $1.50
Scotties flushable wipes (40 ct): $1.50
Reynolds Alum. Foil (20 sq ft): $1.00

Baby
Diapers: $5.00, $2.50 - $3.50 (Wags)
Johnson's Buddies Soap: $.50
Wipes: $1.00 - $2.00 or 3/$5 tubs or $4.00 for 3pk refill
Huggies flushable wipes: soft pack $1.00, Hard pack: $1.50
CVS Brand Wipes: $1.00

Food Items
Cereal: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Salsa: $.50 - $1.00
Ketchup: $.50
French's Mustard: $1
Mayo: $1.50 - $2 (Hellmann's, Best Foods, Kraft, Miracle Whip)
Lawry's Marinades: $.50
A1: $1.50
Kraft BBQ - $.50 - $.75
Jack Daniels BBQ sauce: $1
Salad Dressing: $1
Soup: $0.75 (Progresso, Campbell's Select Harvest), $0.50 (Campbell's Soup at Hand)
Quaker Oatmeal $1.50 - $2.00
Betty Crocker Frosting: $.50
Peanut Butter: $1 - $1.50 or 4/$5 (Skippy, Jif)
Jam / Jelly: $1.75 (Smuckers)
Canned Vegetables: 3/$1 (Peas, Corn, Green Beans)
Brownie / Cake Mix: $0.75

Cookies & Crackers:
Nabisco Snack Crackers (Ritz, Wheat Thins): $1.50
Chips Ahoy: $1.50
Chips Ahoy multi-packs: $2 to $2.50
Nabisco Snak-Saks: $1 or $3/4

Snacks:
Chex Mix (all varieties): $1
Cheerios Mix: $1
Gardettos Snack Mix: $1
Orville Redenbacher Microwave Popcorn 3pk: $1
Planter's Trail Mix (4oz bags): $1
Warm Delights (singles & doubles): $.50
Betty Crocker Fruit Snacks/Roll-Ups/etc: $1
Chex Mix Bars: $1
Nutri-Grain Bars: $1.50
Fiber One Bars: $1.50
Gum: $.50
Granola bars: $1.50 - $2 (Quaker) $1 - $1.25 (Nature Valley)
Almonds: $1.25 (Blue Diamond, 6oz)

Beverages:
Joint Juice single bottles: $.50
OneADay drink mix: $.50
Glucerna: $3
Boost Shakes: $3
2 liter Coke/Sprite: $.75
Apple Juice: $1 (Motts, 64oz)
Hot Cocoa: $0.75 (Swiss Miss)

Sample Size items
Any sample items: $0.25
Satin Care Shave Gel: $.50
Garnier Shampoo/Cond. $.50, maybe $.25 on conditioner
Baby Powder $.25 - $.50
Kleenex tissues 10 ct: $.25

Air Fresheners
Airwick mini freshmatic & mini i-motions: $3-$4
Airwick freshmatic & i-motions large: $4-$6
Febreze & Glade basic aerosol air fresheners: $1 - $2
Febreze Noticeables: $3.00
Glade Wisp: $3, $4
Glade Candle Oil Holders: $2.00 - $3 or 2/$5
Glade Candle Tins: $1.00
Glade candles: $2 or 3 for $5.00 (2oz), $3 (3-wick)
Glade Scented Oil Plug Ins: $1.00 - $2.00 on 1pk, $3 on 2pk
Glade Scented Oil Refills: $2.00
Glade Lasting Impressions & Sense & Sprays: $3 - $5
Lysol: $1.00 - 2.00 or 3/$5
Lysol Neutra Air: $4 - $5
Renuzit: $.50

Cleaning Items & Laundry
Basic liquid hand soap (Dial, Softsoap, Ivory): $1
Clorox wipes $2 or 4/$7
Simple Green: $1.00
Fantastik (all products): $1.50
Lysol Products: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Scrubbing Bubbles Shower Kit: $6.00
Scrubbing Bubbles Foam Shower Cleaner (basic tall can): $1.50
Toilet Bowl Cleaning Kits: $2.00 or 3/$5
Windex: $1.50 - 2.00 or 3/$5
Lysol 4n1 spray: $2.00 or 3/$5
ALL laundry soap (32 load ): $2.50
Tide Laundry (50 oz) $4/5
Laundry detergent( others, Era, arm & Hammer, Wisk--around 33 loads) $3-$4
Laundry detergent HE( high efficiency) $4-$4.50
Laundry Stain Remover: $1.25 - $1.50 (Spray-n-Wash [Now Resolve])
Soft Scrub: $1
Snuggle: 40 Load $2 or 3/$5
Cascade ActionPacs 20ct $2 or $2.50
Finish Tablets 20/25ct $2 or $3

Pets
Cat treats: $.50 cents
Hartz dog bones: $1.25
Beggin strips: $1.50

Thanks to all for their input on prices!!

5,012 Comments

244 245 246 247 248

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3676
Quote from Jen2213 View Post :
Might be worth looking in to for your area. I recently found a bunch of Buy Sell Trade groups on Facebook in my area that moms and other people post pictures of stuff to sell or ask for things they're looking for. My be a good way to keep the selling going while it's not garage saling weather Smilie
I'd be very nervous about having people that I didn't know come over to my house to look at stuff. At a sale I'm already having or a public place, sure, but at my house with just them and me no way. There are too many weirdos out there. Gotta stay safe...
Reply Helpful Comment? 0 0
#3677
Quote from doubleq7 View Post :
I'd be very nervous about having people that I didn't know come over to my house to look at stuff. At a sale I'm already having or a public place, sure, but at my house with just them and me no way. There are too many weirdos out there. Gotta stay safe...
What we do is meet up at a public place (a favorite is the Target parking lot).
Reply Helpful Comment? 0 0
#3678
Quote from justafem View Post :
Depending on the brand of the hair color, I get anywhere between $2-$4 for it. Lower retail priced items I sell for $2 and go up the pricing ladder from there. I get $4 for the John Fryda and Fat Foam, if that helps. I aso sell out of the reds first, then blacks, then blonds with the browns being left over. When I'm down to only a couple of browns I knock them down a price point untill they do sell. I've never had to donate any of the hair color, but those Wags 8 ct tampons, can't even give them away!
Quote from MoneyMags View Post :
Here in the PA/NJ/DE area, the hottest colors are anything red or with red highlights!

I stopped selling hair color for a while (it was a pain!) & would donate all my MMs. Just started selling again & can't keep red in stock. Black also sells very well. Weird.

Regional differences are so interesting.

ETA: pricing at $2.50 for my next sale ... need to see if I can get some of this blonde/brunette to go ....
Quote from kimtex View Post :
I get $3 for my hair color and they sell well, blonde colors fly! I am in FL with a lot of people that color their hair. When I was in TX, everyone wanted dark colors and the blondes sat.
Quote from heikejohn View Post :
I have all my hair color for $2.50 each. No matter what brand. It's not a fast seller, and I only "buy" it for nothing. At the end of the year, whatever is left over, gets donated.

thank you everyone most of the price i did was $2-$4
it was John Frieda at $4 and the Clairol brands i had them for $2 but changed the price to $3 cuz when they buy more then 5-7 boxes they want the price lowered
so this way if someone wants to buy all of the hair color i can be ready to bring down the price
since i price check online for Walmart and Target Prices and try to be at half lower to their prices

like the hair color is $7.99-$8.97
i price is at $3...

is that a good price? i mean if they buy most i try to bring down the price...

oh and whats the best price for Charmin and Scott toilet paper prices i got over stocked for my house and its to many and im sure another sale will come soon so i wan to sell these.... but im not in any hurry

i wasn't sure and am knew at adding things so i thought $5 for the 6pk=9 Scott hand towel
Reply Helpful Comment? 0 0
#3679
Quote from Jen2213 View Post :
What we do is meet up at a public place (a favorite is the Target parking lot).
Target security must love that laugh out loud
Reply Helpful Comment? 0 0
#3680
Just wanted to tell anyone who got some of the Gillette Sensor Excel cartridges on clearance at CVS, you might wanna sell those on the bay instead of at your yardsale. I got them free so I was happy to mark them $2 but I ended up looking them up on ebay and I sold 4 of them for $25 shipped, so after shipping and ebay/paypal fees I made $5 each instead of $2, I sold 3 lots of them!
Reply Helpful Comment? 0 0
#3681
I typically sell during nice weather days as I get better foot traffic. I lucked out one time and sold during the neighborhood yard sale so I had more folks than usual.

I find that once people trust you and see that you are legit, you may get regular customers! That happened to me. Be ready to haggle if you really want to get rid of things. Sometimes it's not worth holding onto certain items because you didn't get price you wanted. Medicines are terrible sellers for me.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3682
Quote from vanchan View Post :
Medicines are terrible sellers for me.
Depends on what they are........

I had the Advil 10ct tubes marked at $1 and the Up and Up Target brand Ibuprofen 24ct marked at $0.75, the Advil sold out and the up and up sat, so brought them home and refilled out big bottle several times.
OsteoBiFlex sold for me, Culturelle always sells out, baby asprin sells good, all of the vitamin/supplement stuff goes--Vit d, Vit C, etc
The only ones that I couldn't sell were the heart supplement ones........
My Neuragen from Wags a couple of year ago sat thru a sale or two, then had a lady come in and buy them all!!

Lots of times, it just takes one person who regularly uses a product, they see your price and know its a deal and they will buy you out.

I did an indoor GS (kind of a flea market set up) last fall, had a lady see the breathe right 10ct boxes and she bought 75 boxes, her hubby used them and she knew that $2 was a steal......................

I have the indoor GS coming up in April, I do have a ton of stuff (mainly stockpile stuff) so hoping that fragrances will sell really well!!
Reply Helpful Comment? 0 0
ISO: Purina Cat/Kitten Chow weight circles, free or high value Purina or Friskies cat food coupons, people food frees, hot, new insert Qs or tearpads, winetags with NAPR good in NE
Have BoxTops for Education/Campbells Labels for Education to trade!!

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3683
anyone think barilla pasta at 50 cents will go good?! got a bunch with the target deal going on!
Reply Helpful Comment? 0 0
#3684
Quote from josa76 View Post :
anyone think barilla pasta at 50 cents will go good?! got a bunch with the target deal going on!

I think it would fly for that price. I think you could get more for it. More like 75 cents. I thought I seen it at walmart for 1.28 the other day. Is it mostly one type of barilla, or a mixture of types?
Reply Helpful Comment? 0 0
#3685
Quote from josa76 View Post :
anyone think barilla pasta at 50 cents will go good?! got a bunch with the target deal going on!
I do them at $1.00 each or 6/$5.00, they go quick.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3686
Quote from josa76 View Post :
anyone think barilla pasta at 50 cents will go good?! got a bunch with the target deal going on!
Quote from missbabyjenna View Post :
I think it would fly for that price. I think you could get more for it. More like 75 cents. I thought I seen it at walmart for 1.28 the other day. Is it mostly one type of barilla, or a mixture of types?
Quote from meg396 View Post :
I do them at $1.00 each or 6/$5.00, they go quick.
i have mainly the fiber-type kind, spagetti, shells etc. i try to avoid pricing things at 75, as i usually try to add in my head, and those .75's mess me up!!! bounce
Reply Helpful Comment? 0 0
#3687
Quote from sduramom View Post :
Culturelle always sells out
How much do you sell the Culturelle for? I have a ton of kid's and adults from the Wags sales recently.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3688
I'm not sure where else to post this, but since this thread relates to stockpiles, I thought I'd try here. I keep my stockpile in the pantry off of the kitchen, which tends to be quite cool. I noticed that some of my shampoos seem to have separated! Are they ruined now? Has anyone else seen this? Is it common? Can it be avoided? Was it likely the temperature of the room?
Reply Helpful Comment? 0 0
I use SCO as my own, personal no-fee Coinstar!
#3689
Quote from heartshapedrox View Post :
I'm not sure where else to post this, but since this thread relates to stockpiles, I thought I'd try here. I keep my stockpile in the pantry off of the kitchen, which tends to be quite cool. I noticed that some of my shampoos seem to have separated! Are they ruined now? Has anyone else seen this? Is it common? Can it be avoided? Was it likely the temperature of the room?
I've noticed something similar with my liquid dish soap, which I keep in the unheated garage. It seems to turn back to normal when I bring one upstairs and it warms up a bit.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3690
Quote from eiramnoaj View Post :
I've noticed something similar with my liquid dish soap, which I keep in the unheated garage. It seems to turn back to normal when I bring one upstairs and it warms up a bit.
Thanks! I'll leave them out a bit and hope they clear up!
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 246 of 335
244 245 246 247 248
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard