Forum Thread

Garage Sale Discussion for selling stockpiles

vfnelson2 770 452 June 3, 2008 at 05:54 PM in Chat (2)
Deal
Score
+69
743,059 Views

Thread Details

It's that time of year again when Garage sales are popular. I have seen some discussion of Garage Sales in regular discussion threads, and perhaps there is talk of it in the BS thread, but I think it would be good to have it's own thread and people can add in the WIKI what sold for them and at what price - or what they will sell it for.

This way people having a garage sale can have a nice reference sheet and can learn from the mistakes of others. I will post in the WIKI info I have read.

Yes, I am having a garage sale this weekend at a friends work. I have read some info on another site and it is nice that they have their own thread for this.

Garage sales are not for everyone, please no bashing on those who wish to do it. It's a way to make money to buy more coupons and fuel your 'addiction'. LOL!

Mods, if you think this would be better suited in a different forum, please advise or move. I just thought it would be good to have a garage sale discussion and a WIKI to boot to help others.

Thanks!

Vicki

April 20, 2009, 3:00 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

September 14, 2009, 1:46 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

July 12, 2010, 3:23 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

January 18, 2011, 1:44 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

May 10, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

Community Wiki

Last Edited by DealNinja3000 May 14, 2013 at 11:16 AM
PLEASE NOTE: This WIKI is a reference guide to price the items you may have. Know your states laws before selling new unopened items or medicine. Laws vary from state to state, and can from city to city on what is allowed to be sold at a garage sale or flea market. Sell at your own risk. Thanks!

Garage Sale Tips:
- Use a muffin tin to keep coin denominations separated.
- A fishing tackle box is a great way to keep money safe and organized - coins separated in the compartments, and bills underneath. Some even have locks
- Use a carpenter's apron with pockets in the front. Works great, bills and .5 and .10 on one side, .25 on the other. It goes with you, for safety and convenience. Works great for school concession stands too..


Prices here in the wiki show a range of prices SDers have gotten for each product/item.

*Please post what you sold items at in your individual post - and if you are in a big metropolis or not - this sometimes makes a difference.*


Items to sell at garage/yard sale successfully sold at:

Oral Care
Toothpaste: $1.00 - $1.25 or 4/$4.00 (up to $1.50 for larger 6oz size)
Toothbrush: $1.00 (up to $1.50 for Colgate360), $1 for singles, $2 for doubles
Colgate Total 5.8oz $2, Crest w/ Scope 5.8 oz $2, Crest w/Scope 7.8oz $3 or 2/$5
Mouthwash: 50c (tiny), $1.50 - $2.00 (500 ml), $3 (1 liter)
Listerine Total Care 500ml $2 or 3/$5, Scope $2

Shampoo/Conditioner
Most shampoos/conditioners/stylers - $1 - $2 or 3/$4 or 3/$5
Larger size: $2.00 - $3.50
Dove: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Garnier: $1 or $2
Head & Shoulders $3-
Herbal Essence: $1.50 - $2 or 3/$5
John Frieda $2.50
Pantene: $1.50 - $3.00
Suave: $.50 - $1.25
Vive Pro: $2.00 or 3/$5

Body Washes
Body Wash: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Gillette Mens: $2.00 or 3/$5
Suave: $1 - $2
Nivea for Men: $3 or 2/$5

Cleansers, Soap, Lotions
Aveeno Lotions (Small): $1 - $2
Clearasil Products: $1.50 - $2.50
Garnier Scrub: $1 - $2 or 3/$5
Larger Lotions: $2 - $3
Olay Ribbons: $1.50 - $2.00
Lamisilk: $1.00 (wanted $2) or $3 or 2/$5
VIC 10oz: $2.00 or 3/$5
Vaseline Sheer Infusion: $1 - $3

Razors *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Razors: $2 - $4
Bic Soleil Razors & Refills: $2:00 - $3.00
Disposable Razors: $3.00 - $4.00 or 2/$5.00
Fusion Razors: $3.00 - $6.00
Quattro Razors & Trimmers: $4.00 - $5.00
Schick Intuition: $4.00
Schick Razors: $2.50 - $5.00 or 3/$10
Venus Razors: $3.00 - $5.00

Medicine *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Meds: $1.50 or 3/$4.00
Advil, Tylenol, Excedrin: Small box - $1.00 - $1.50, Large box - $2.00
Claritin or Alavert: $2.00, CVS brand allergy: $1.50
Theraflu/Triaminic: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Preparation H wipes: $1.00
Visine: $1.00 - $2.50
Neosporin: $2.50 - $3.00
Band-aids: $1.00 - $1.50
Q-Tips: $2.00
Rolaids: $0.25 (small packs), $1.00 (3 roll pack)
Fiber Supplements: $2.00
Cough Drops: $1
Dayquil and Nyquil 24ct/8oz liquids $3 or 2/$5
Dayquil 40ct $5
Zantac: (8 ct.) $1.00, (24ct) $3

Vitamins
Viactiv: $1.00 - $3.00
RX Essentials or CVS Vitamins: $1.00
More Expensive Vitamins: $2.00
Benefiber powder: $1.00 - $3.00 (retails at $11 or $12)
Benefiber 16ct packets $3

Perfumes
Perfume sets bought at 90% off: $10.00

Deodorant
Most (men's and women's): $1.00 - $2.00 or 3/$4.00
Adidas: $1.50 - $2 (since it was $4.99)
Lady & Regular Speed Stick: $1.00 - $1.50
Speedstick 24/7 $2
Suave: $.50 - $1.00
Dove deo & body sprays: $1.50
Dove/Degree Ultimate Clear $2
Right Guard 4oz Gel $2

Makeup
Nail polish: $1.00
All other makeup: $1.00 - $2.00 (for those under $7) and $2.00 (for those over $7)
Foundation: $2.00 - $3.00
Eye Shadow: $1.50 - $3.00 Mascara: $1.50 - $3.00 or 2/$5
Lipstick/Gloss: $1.00 - $1.50
Mineral make-up: $3.00
Used makeup: $0.25 (you can sell anything for a quarter)
Chapstick/Carmex: $.75 - $1.00 or 2/$1.00
Nivea Lip Balm: $1.00 - $1.50

Feminine Care
Always, Carefree, Stayfree Pantiliners 18-20ct: $.50 - $.75
Tena Pads/Pantiliners: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Tampons 18-20ct: $2.00 - $2.50
KY Jelly: Small bottle: $1.50 - $2.00

Office
Post Its: $.50 - $1.00
Pens: (10 ct.) $.50
Crayons: (24 ct) $.50
Glue sticks: (2 ct.) $.50
Glue: $.50
2 pocket folders: $.10
Scotch pop-up tape: $0.50

Paper Products
Chinet 36 ct lunch plates: $1.50 - 2.00
Hefty foam plates (24 - 50 ct): $2.00
Tissues (small cube): $.50
Viva paper towel (single): $1.00
Bounty Basic paper towel (single roll): $.50
Hefty one-zip bags (18-24 ct): $1 - $1.50
Ziploc bags (18-26 ct): $1.50 - $2.00
Ziploc containers (all sizes): $1.50
Scotties flushable wipes (40 ct): $1.50
Reynolds Alum. Foil (20 sq ft): $1.00

Baby
Diapers: $5.00, $2.50 - $3.50 (Wags)
Johnson's Buddies Soap: $.50
Wipes: $1.00 - $2.00 or 3/$5 tubs or $4.00 for 3pk refill
Huggies flushable wipes: soft pack $1.00, Hard pack: $1.50
CVS Brand Wipes: $1.00

Food Items
Cereal: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Salsa: $.50 - $1.00
Ketchup: $.50
French's Mustard: $1
Mayo: $1.50 - $2 (Hellmann's, Best Foods, Kraft, Miracle Whip)
Lawry's Marinades: $.50
A1: $1.50
Kraft BBQ - $.50 - $.75
Jack Daniels BBQ sauce: $1
Salad Dressing: $1
Soup: $0.75 (Progresso, Campbell's Select Harvest), $0.50 (Campbell's Soup at Hand)
Quaker Oatmeal $1.50 - $2.00
Betty Crocker Frosting: $.50
Peanut Butter: $1 - $1.50 or 4/$5 (Skippy, Jif)
Jam / Jelly: $1.75 (Smuckers)
Canned Vegetables: 3/$1 (Peas, Corn, Green Beans)
Brownie / Cake Mix: $0.75

Cookies & Crackers:
Nabisco Snack Crackers (Ritz, Wheat Thins): $1.50
Chips Ahoy: $1.50
Chips Ahoy multi-packs: $2 to $2.50
Nabisco Snak-Saks: $1 or $3/4

Snacks:
Chex Mix (all varieties): $1
Cheerios Mix: $1
Gardettos Snack Mix: $1
Orville Redenbacher Microwave Popcorn 3pk: $1
Planter's Trail Mix (4oz bags): $1
Warm Delights (singles & doubles): $.50
Betty Crocker Fruit Snacks/Roll-Ups/etc: $1
Chex Mix Bars: $1
Nutri-Grain Bars: $1.50
Fiber One Bars: $1.50
Gum: $.50
Granola bars: $1.50 - $2 (Quaker) $1 - $1.25 (Nature Valley)
Almonds: $1.25 (Blue Diamond, 6oz)

Beverages:
Joint Juice single bottles: $.50
OneADay drink mix: $.50
Glucerna: $3
Boost Shakes: $3
2 liter Coke/Sprite: $.75
Apple Juice: $1 (Motts, 64oz)
Hot Cocoa: $0.75 (Swiss Miss)

Sample Size items
Any sample items: $0.25
Satin Care Shave Gel: $.50
Garnier Shampoo/Cond. $.50, maybe $.25 on conditioner
Baby Powder $.25 - $.50
Kleenex tissues 10 ct: $.25

Air Fresheners
Airwick mini freshmatic & mini i-motions: $3-$4
Airwick freshmatic & i-motions large: $4-$6
Febreze & Glade basic aerosol air fresheners: $1 - $2
Febreze Noticeables: $3.00
Glade Wisp: $3, $4
Glade Candle Oil Holders: $2.00 - $3 or 2/$5
Glade Candle Tins: $1.00
Glade candles: $2 or 3 for $5.00 (2oz), $3 (3-wick)
Glade Scented Oil Plug Ins: $1.00 - $2.00 on 1pk, $3 on 2pk
Glade Scented Oil Refills: $2.00
Glade Lasting Impressions & Sense & Sprays: $3 - $5
Lysol: $1.00 - 2.00 or 3/$5
Lysol Neutra Air: $4 - $5
Renuzit: $.50

Cleaning Items & Laundry
Basic liquid hand soap (Dial, Softsoap, Ivory): $1
Clorox wipes $2 or 4/$7
Simple Green: $1.00
Fantastik (all products): $1.50
Lysol Products: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Scrubbing Bubbles Shower Kit: $6.00
Scrubbing Bubbles Foam Shower Cleaner (basic tall can): $1.50
Toilet Bowl Cleaning Kits: $2.00 or 3/$5
Windex: $1.50 - 2.00 or 3/$5
Lysol 4n1 spray: $2.00 or 3/$5
ALL laundry soap (32 load ): $2.50
Tide Laundry (50 oz) $4/5
Laundry detergent( others, Era, arm & Hammer, Wisk--around 33 loads) $3-$4
Laundry detergent HE( high efficiency) $4-$4.50
Laundry Stain Remover: $1.25 - $1.50 (Spray-n-Wash [Now Resolve])
Soft Scrub: $1
Snuggle: 40 Load $2 or 3/$5
Cascade ActionPacs 20ct $2 or $2.50
Finish Tablets 20/25ct $2 or $3

Pets
Cat treats: $.50 cents
Hartz dog bones: $1.25
Beggin strips: $1.50

Thanks to all for their input on prices!!

5,012 Comments

245 246 247 248 249

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3691
Quote from Cheapkate View Post :
Just wanted to tell anyone who got some of the Gillette Sensor Excel cartridges on clearance at CVS, you might wanna sell those on the bay instead of at your yardsale. I got them free so I was happy to mark them $2 but I ended up looking them up on ebay and I sold 4 of them for $25 shipped, so after shipping and ebay/paypal fees I made $5 each instead of $2, I sold 3 lots of them!
I do this with all the carts I buy, the Gillette mach 3 ones I had sold fast too.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jul 2008
L7: Teacher
2,453 Posts
2,308 Reputation
#3692
Quote from esutrack View Post :
I do this with all the carts I buy, the Gillette mach 3 ones I had sold fast too.
I have never tried to sell on eBay. Is there a place to learn about how to sell on eBay? Thanks!
Reply Helpful Comment? 0 0
#3693
when it comes to hair dyes, how do yu know which colors to buy or what will sell well? do you get mixtures or more blondes or more dark? i dont want to buy a bunch and not have any sell. it does take quite a bit of space. TIA
Reply Helpful Comment? 0 0
#3694
Quote from bmwchick View Post :
when it comes to hair dyes, how do yu know which colors to buy or what will sell well? do you get mixtures or more blondes or more dark? i dont want to buy a bunch and not have any sell. it does take quite a bit of space. TIA
For me Reds always go first (and from a natural redhead, that blows my mind), then blacks, then blonds and finishing with all the browns (there are way too many effing browns and the ash browns always go absolutely last).

Quote from qian View Post :
I have never tried to sell on eBay. Is there a place to learn about how to sell on eBay? Thanks!
Go to the ebay boards (similar to here and start reading. I know that's not much help, but there really isn't a tutorial on how to sell, I take that back, there are e-books, but the info is there for free with research and time.
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by justafem February 14, 2013 at 01:08 AM
#3695
Quote from DisneyDiva39 View Post :
How much do you sell the Culturelle for? I have a ton of kid's and adults from the Wags sales recently.
I price at $5, I have a lady that buys it for her son--he can't be without it--so she takes it all when I have it..............
It's just a matter of that one person (or persons) that can't be without it and them finding that you have it and they'll clear out your stock. I don't do the kids, just the adult, so I'm assured it won't be coming back home with me Smilie
Reply Helpful Comment? 0 0
ISO: Purina Cat/Kitten Chow weight circles, free or high value Purina or Friskies cat food coupons, people food frees, hot, new insert Qs or tearpads, winetags with NAPR good in NE
Have BoxTops for Education/Campbells Labels for Education to trade!!
#3696
Quote from bmwchick View Post :
when it comes to hair dyes, how do yu know which colors to buy or what will sell well? do you get mixtures or more blondes or more dark? i dont want to buy a bunch and not have any sell. it does take quite a bit of space. TIA
It really depends on your customer base. Brown sells the best for me, then red- black is slow and blonde is a very slow seller with my customers.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3697
Quote from bmwchick View Post :
when it comes to hair dyes, how do yu know which colors to buy or what will sell well? do you get mixtures or more blondes or more dark? i dont want to buy a bunch and not have any sell. it does take quite a bit of space. TIA
It only sells for most $3 a box. Don't put much $$ into it. Depends where you live. I'm in FL and blonde colors fly, can't have enough. Darks don't sell as fast, but do sell. When I was in TX, darks flew, blondes sat untouched. Reds are in the middle for me.
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Joined Dec 2006
L10: Grand Master
6,031 Posts
5,374 Reputation
#3698
Sometimes I feel so guilty about selling my $.99 Wet and Wild fingernail polish. I can mix it with the more expensive polishes and sell it for $1.25 without issue.
Reply Helpful Comment? 0 0
Meow. Wink

I am not a cat lover. My sister is deathly allergic to cats. When we were growing up we wore each other's clothes and if I ever even touched a cat, she would be ill for days. I learned to stay away from them and, just from habit, mostly still do.

As I said, I am not really a cat lover. (Now CATS are another thing altogether!)
#3699
Quote from MommmieD View Post :
Sometimes I feel so guilty about selling my $.99 Wet and Wild fingernail polish. I can mix it with the more expensive polishes and sell it for $1.25 without issue.
No guilt. If people are willing to pay it, take the $$ and silently laugh!
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined May 2007
L10: Grand Master
9,273 Posts
8,717 Reputation
#3700
Quote from MommmieD View Post :
Sometimes I feel so guilty about selling my $.99 Wet and Wild fingernail polish. I can mix it with the more expensive polishes and sell it for $1.25 without issue.
I price it at $1. Revlon, $2
The W&W that is $1.49 in store, I priced at $1.50, cause I bought some at Wag's last time coupons were out, just so that she didn't have to adjust coupon, so I paid .49 + tax for it and wanted to recoup.
Reply Helpful Comment? 0 0
marcia
North Jersey
#3701
Quote from MommmieD View Post :
Sometimes I feel so guilty about selling my $.99 Wet and Wild fingernail polish. I can mix it with the more expensive polishes and sell it for $1.25 without issue.
I price it all at $1.50. I bought some Sinful a while back as fillers at Wags and threw it in with the Revlon that I had at $1.50. I planned to make it a new bin with $1 on it but the Sinful sold faster than the Revlon at $1.50 so I left it.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Dec 2006
L10: Grand Master
6,031 Posts
5,374 Reputation
#3702
I picked up 30 to 40 of the MM Fiber Choice 10 count tubes this week - has anyone sold these before and at what price? ($2.29 regular price at SFW)
Reply Helpful Comment? 0 0
#3703
I know this was discussed some in the past but I searched and wasn't finding it, so please forgive the repeat question.

I'm looking for a good way to electronically track my inventory. Ideally I want a system where I can scan items as I get them and then scan them as I sell them and the software will keep track of the inventory for me. I understand initial setup of anything will likely involve me manually typing in what products are associated with the barcodes I'm scanning.

I need something relatively quick to operate (when I have sales I am very busy and can't be dealing with a scanner system that is slow). I'm willing to invest a decent amount of money in something that meets my needs if I have to,

Is there anything out there that you all have used or know of that could help me out? TIA!
Reply Helpful Comment? 0 0
In late 2009 an addiction began. One that cannot be contained no matter how hard my family tries. Sorry Honey. Sorry Kids. Mommy has found another love.
heart !!!Coupons!!! heart



Joined Feb 2005
L10: Grand Master
6,029 Posts
12,467 Reputation
#3704
Do you have a smartphone? I'd have to think there's an app for that.
Reply Helpful Comment? 0 0
woot
#3705
Quote from MamaSarahP View Post :
I know this was discussed some in the past but I searched and wasn't finding it, so please forgive the repeat question.

I'm looking for a good way to electronically track my inventory. Ideally I want a system where I can scan items as I get them and then scan them as I sell them and the software will keep track of the inventory for me. I understand initial setup of anything will likely involve me manually typing in what products are associated with the barcodes I'm scanning.

I need something relatively quick to operate (when I have sales I am very busy and can't be dealing with a scanner system that is slow). I'm willing to invest a decent amount of money in something that meets my needs if I have to,

Is there anything out there that you all have used or know of that could help me out? TIA!
I did some research into this last year. I found a few Android apps that were strong on the inventory side but very weak on the sales side. Or, strong on the sales side but lacked the ability to scan in barcodes. Also, apps were clunky - not good for when lines were building on the sales side.

I didn't look into iPad/iPhone apps.

Once I moved beyond apps, the software/scanners/etc. were more sophisticated for my needs. Many of them seemed to concentrate on the inventory, invoicing, & customer/order management side. The POS systems that had an integrated inventory function were just too big ( and expensive) for what I do.

I decided to keep doing it the semi-old-fashioned way - googledocs is my friend.

I'd be very interested in what you choose.
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 247 of 335
245 246 247 248 249
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)
Link Copied to Clipboard