Search in
Video Games TV Computers Finance Home Apparel Tech Cameras Autos Health & Beauty Children Entertainment Travel Pets
Forum Thread

Garage Sale Discussion for selling stockpiles

vfnelson2 770 452 June 3, 2008 at 05:54 PM in Chat (2)
Deal
Score
+69
724,923 Views

Thread Details

It's that time of year again when Garage sales are popular. I have seen some discussion of Garage Sales in regular discussion threads, and perhaps there is talk of it in the BS thread, but I think it would be good to have it's own thread and people can add in the WIKI what sold for them and at what price - or what they will sell it for.

This way people having a garage sale can have a nice reference sheet and can learn from the mistakes of others. I will post in the WIKI info I have read.

Yes, I am having a garage sale this weekend at a friends work. I have read some info on another site and it is nice that they have their own thread for this.

Garage sales are not for everyone, please no bashing on those who wish to do it. It's a way to make money to buy more coupons and fuel your 'addiction'. LOL!

Mods, if you think this would be better suited in a different forum, please advise or move. I just thought it would be good to have a garage sale discussion and a WIKI to boot to help others.

Thanks!

Vicki

April 20, 2009, 3:00 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

September 14, 2009, 1:46 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

July 12, 2010, 3:23 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

January 18, 2011, 1:44 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

May 10, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

Community Wiki

Last Edited by DealNinja3000 May 14, 2013 at 11:16 AM
PLEASE NOTE: This WIKI is a reference guide to price the items you may have. Know your states laws before selling new unopened items or medicine. Laws vary from state to state, and can from city to city on what is allowed to be sold at a garage sale or flea market. Sell at your own risk. Thanks!

Garage Sale Tips:
- Use a muffin tin to keep coin denominations separated.
- A fishing tackle box is a great way to keep money safe and organized - coins separated in the compartments, and bills underneath. Some even have locks
- Use a carpenter's apron with pockets in the front. Works great, bills and .5 and .10 on one side, .25 on the other. It goes with you, for safety and convenience. Works great for school concession stands too..


Prices here in the wiki show a range of prices SDers have gotten for each product/item.

*Please post what you sold items at in your individual post - and if you are in a big metropolis or not - this sometimes makes a difference.*


Items to sell at garage/yard sale successfully sold at:

Oral Care
Toothpaste: $1.00 - $1.25 or 4/$4.00 (up to $1.50 for larger 6oz size)
Toothbrush: $1.00 (up to $1.50 for Colgate360), $1 for singles, $2 for doubles
Colgate Total 5.8oz $2, Crest w/ Scope 5.8 oz $2, Crest w/Scope 7.8oz $3 or 2/$5
Mouthwash: 50c (tiny), $1.50 - $2.00 (500 ml), $3 (1 liter)
Listerine Total Care 500ml $2 or 3/$5, Scope $2

Shampoo/Conditioner
Most shampoos/conditioners/stylers - $1 - $2 or 3/$4 or 3/$5
Larger size: $2.00 - $3.50
Dove: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Garnier: $1 or $2
Head & Shoulders $3-
Herbal Essence: $1.50 - $2 or 3/$5
John Frieda $2.50
Pantene: $1.50 - $3.00
Suave: $.50 - $1.25
Vive Pro: $2.00 or 3/$5

Body Washes
Body Wash: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Gillette Mens: $2.00 or 3/$5
Suave: $1 - $2
Nivea for Men: $3 or 2/$5

Cleansers, Soap, Lotions
Aveeno Lotions (Small): $1 - $2
Clearasil Products: $1.50 - $2.50
Garnier Scrub: $1 - $2 or 3/$5
Larger Lotions: $2 - $3
Olay Ribbons: $1.50 - $2.00
Lamisilk: $1.00 (wanted $2) or $3 or 2/$5
VIC 10oz: $2.00 or 3/$5
Vaseline Sheer Infusion: $1 - $3

Razors *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Razors: $2 - $4
Bic Soleil Razors & Refills: $2:00 - $3.00
Disposable Razors: $3.00 - $4.00 or 2/$5.00
Fusion Razors: $3.00 - $6.00
Quattro Razors & Trimmers: $4.00 - $5.00
Schick Intuition: $4.00
Schick Razors: $2.50 - $5.00 or 3/$10
Venus Razors: $3.00 - $5.00

Medicine *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Meds: $1.50 or 3/$4.00
Advil, Tylenol, Excedrin: Small box - $1.00 - $1.50, Large box - $2.00
Claritin or Alavert: $2.00, CVS brand allergy: $1.50
Theraflu/Triaminic: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Preparation H wipes: $1.00
Visine: $1.00 - $2.50
Neosporin: $2.50 - $3.00
Band-aids: $1.00 - $1.50
Q-Tips: $2.00
Rolaids: $0.25 (small packs), $1.00 (3 roll pack)
Fiber Supplements: $2.00
Cough Drops: $1
Dayquil and Nyquil 24ct/8oz liquids $3 or 2/$5
Dayquil 40ct $5
Zantac: (8 ct.) $1.00, (24ct) $3

Vitamins
Viactiv: $1.00 - $3.00
RX Essentials or CVS Vitamins: $1.00
More Expensive Vitamins: $2.00
Benefiber powder: $1.00 - $3.00 (retails at $11 or $12)
Benefiber 16ct packets $3

Perfumes
Perfume sets bought at 90% off: $10.00

Deodorant
Most (men's and women's): $1.00 - $2.00 or 3/$4.00
Adidas: $1.50 - $2 (since it was $4.99)
Lady & Regular Speed Stick: $1.00 - $1.50
Speedstick 24/7 $2
Suave: $.50 - $1.00
Dove deo & body sprays: $1.50
Dove/Degree Ultimate Clear $2
Right Guard 4oz Gel $2

Makeup
Nail polish: $1.00
All other makeup: $1.00 - $2.00 (for those under $7) and $2.00 (for those over $7)
Foundation: $2.00 - $3.00
Eye Shadow: $1.50 - $3.00 Mascara: $1.50 - $3.00 or 2/$5
Lipstick/Gloss: $1.00 - $1.50
Mineral make-up: $3.00
Used makeup: $0.25 (you can sell anything for a quarter)
Chapstick/Carmex: $.75 - $1.00 or 2/$1.00
Nivea Lip Balm: $1.00 - $1.50

Feminine Care
Always, Carefree, Stayfree Pantiliners 18-20ct: $.50 - $.75
Tena Pads/Pantiliners: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Tampons 18-20ct: $2.00 - $2.50
KY Jelly: Small bottle: $1.50 - $2.00

Office
Post Its: $.50 - $1.00
Pens: (10 ct.) $.50
Crayons: (24 ct) $.50
Glue sticks: (2 ct.) $.50
Glue: $.50
2 pocket folders: $.10
Scotch pop-up tape: $0.50

Paper Products
Chinet 36 ct lunch plates: $1.50 - 2.00
Hefty foam plates (24 - 50 ct): $2.00
Tissues (small cube): $.50
Viva paper towel (single): $1.00
Bounty Basic paper towel (single roll): $.50
Hefty one-zip bags (18-24 ct): $1 - $1.50
Ziploc bags (18-26 ct): $1.50 - $2.00
Ziploc containers (all sizes): $1.50
Scotties flushable wipes (40 ct): $1.50
Reynolds Alum. Foil (20 sq ft): $1.00

Baby
Diapers: $5.00, $2.50 - $3.50 (Wags)
Johnson's Buddies Soap: $.50
Wipes: $1.00 - $2.00 or 3/$5 tubs or $4.00 for 3pk refill
Huggies flushable wipes: soft pack $1.00, Hard pack: $1.50
CVS Brand Wipes: $1.00

Food Items
Cereal: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Salsa: $.50 - $1.00
Ketchup: $.50
French's Mustard: $1
Mayo: $1.50 - $2 (Hellmann's, Best Foods, Kraft, Miracle Whip)
Lawry's Marinades: $.50
A1: $1.50
Kraft BBQ - $.50 - $.75
Jack Daniels BBQ sauce: $1
Salad Dressing: $1
Soup: $0.75 (Progresso, Campbell's Select Harvest), $0.50 (Campbell's Soup at Hand)
Quaker Oatmeal $1.50 - $2.00
Betty Crocker Frosting: $.50
Peanut Butter: $1 - $1.50 or 4/$5 (Skippy, Jif)
Jam / Jelly: $1.75 (Smuckers)
Canned Vegetables: 3/$1 (Peas, Corn, Green Beans)
Brownie / Cake Mix: $0.75

Cookies & Crackers:
Nabisco Snack Crackers (Ritz, Wheat Thins): $1.50
Chips Ahoy: $1.50
Chips Ahoy multi-packs: $2 to $2.50
Nabisco Snak-Saks: $1 or $3/4

Snacks:
Chex Mix (all varieties): $1
Cheerios Mix: $1
Gardettos Snack Mix: $1
Orville Redenbacher Microwave Popcorn 3pk: $1
Planter's Trail Mix (4oz bags): $1
Warm Delights (singles & doubles): $.50
Betty Crocker Fruit Snacks/Roll-Ups/etc: $1
Chex Mix Bars: $1
Nutri-Grain Bars: $1.50
Fiber One Bars: $1.50
Gum: $.50
Granola bars: $1.50 - $2 (Quaker) $1 - $1.25 (Nature Valley)
Almonds: $1.25 (Blue Diamond, 6oz)

Beverages:
Joint Juice single bottles: $.50
OneADay drink mix: $.50
Glucerna: $3
Boost Shakes: $3
2 liter Coke/Sprite: $.75
Apple Juice: $1 (Motts, 64oz)
Hot Cocoa: $0.75 (Swiss Miss)

Sample Size items
Any sample items: $0.25
Satin Care Shave Gel: $.50
Garnier Shampoo/Cond. $.50, maybe $.25 on conditioner
Baby Powder $.25 - $.50
Kleenex tissues 10 ct: $.25

Air Fresheners
Airwick mini freshmatic & mini i-motions: $3-$4
Airwick freshmatic & i-motions large: $4-$6
Febreze & Glade basic aerosol air fresheners: $1 - $2
Febreze Noticeables: $3.00
Glade Wisp: $3, $4
Glade Candle Oil Holders: $2.00 - $3 or 2/$5
Glade Candle Tins: $1.00
Glade candles: $2 or 3 for $5.00 (2oz), $3 (3-wick)
Glade Scented Oil Plug Ins: $1.00 - $2.00 on 1pk, $3 on 2pk
Glade Scented Oil Refills: $2.00
Glade Lasting Impressions & Sense & Sprays: $3 - $5
Lysol: $1.00 - 2.00 or 3/$5
Lysol Neutra Air: $4 - $5
Renuzit: $.50

Cleaning Items & Laundry
Basic liquid hand soap (Dial, Softsoap, Ivory): $1
Clorox wipes $2 or 4/$7
Simple Green: $1.00
Fantastik (all products): $1.50
Lysol Products: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Scrubbing Bubbles Shower Kit: $6.00
Scrubbing Bubbles Foam Shower Cleaner (basic tall can): $1.50
Toilet Bowl Cleaning Kits: $2.00 or 3/$5
Windex: $1.50 - 2.00 or 3/$5
Lysol 4n1 spray: $2.00 or 3/$5
ALL laundry soap (32 load ): $2.50
Tide Laundry (50 oz) $4/5
Laundry detergent( others, Era, arm & Hammer, Wisk--around 33 loads) $3-$4
Laundry detergent HE( high efficiency) $4-$4.50
Laundry Stain Remover: $1.25 - $1.50 (Spray-n-Wash [Now Resolve])
Soft Scrub: $1
Snuggle: 40 Load $2 or 3/$5
Cascade ActionPacs 20ct $2 or $2.50
Finish Tablets 20/25ct $2 or $3

Pets
Cat treats: $.50 cents
Hartz dog bones: $1.25
Beggin strips: $1.50

Thanks to all for their input on prices!!

4,987 Comments

246 247 248 249 250

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3706
Quote from MamaSarahP View Post :
I know this was discussed some in the past but I searched and wasn't finding it, so please forgive the repeat question.

I'm looking for a good way to electronically track my inventory. Ideally I want a system where I can scan items as I get them and then scan them as I sell them and the software will keep track of the inventory for me. I understand initial setup of anything will likely involve me manually typing in what products are associated with the barcodes I'm scanning.

I need something relatively quick to operate (when I have sales I am very busy and can't be dealing with a scanner system that is slow). I'm willing to invest a decent amount of money in something that meets my needs if I have to,

Is there anything out there that you all have used or know of that could help me out? TIA!

Quickbooks has a POS system that is for "mom and pop" businesses. It costs about $700-800, tracks inventory, and can sync with your Quickbooks accounting program, if you want to. Has lots of little detaily features, but it might fit the bill with what you are looking for. Works off windows based program, so easy to negotiate. Just hook up hand held scanner to computer and you are good to go! (word of warning: if you have issues with handheld scanner, it might just need to be "recalibrated"... google is your friend with that issue)
Reply Helpful Comment? 0 0
The Cowgirl
Mommy to "Big Sister" heartand "Big Little Sister" heart , "Baby Sister", and Wife to a Fish Geek Cool

MyFeetHurt made me BOLD!!! OMGosh!!! I cannot believe I made BOLD!!!Big Grin
Quote from finzz2dlft View Post :
Status update: 3/23 10:17 PM a cowgirl and a cupcake seem to entranced by my flamin hot cheeto self. swoon!
Quote from HollyGolightly View Post :
SD drugstore ho's are much too smart to go on TeeVee and discuss our deals.. we're stealth Ninja 's... Numchucks

#3707
Quote from MamaSarahP View Post :
*snip*
Is there anything out there that you all have used or know of that could help me out? TIA!
Quote from MoneyMags View Post :
I did some research into this last year. *snip*.
So, I have agonized over this for the better part of a year. I needed a way to sell online during non-GS season. There are decent inventory iphone apps. But they suck at integrating with product info. RedLaser is the bomb of product info but doens't do inventory. My brother is actually working on an app for me that marries the 2. In the meantime - I use a decent inventory app to scan all product - skip ALL product info in app and only enter quantity. Then I dump UPCs into excel sheet and use yoopsie . com to get product info into excel (manual operation) but only a PITA when first setting up. Scanning weekly additions to inventory as I put it away takes me about an hour...maybe a bit longer.

Here is the key to being able to manage this sheet. I had a friend write a macro into the excel sheet that will update my inventory quantity whenever I run the macro (import new inventory numbers) - this I do weekly once I am done scanning my shopping for the week or once I sell stuff. It also indicates which items it found in my spreadsheet. Any product IDs not found, I know are new and I need to add to my spreadsheet. It also lines out any products that have zero quantity. It is dirty. It's ugly. A bit clunky. But it is simple and it works.
However, I wish I had done this before I started stockpiling. I cannot even begin to count the amount of man-hours I have put in to scanning every freaking product I have in stock and then manually inputting product info into excel. It is still a work in progress. I chip away at it when I can.

Ultimately, I will just store the sheet on "the cloud" and allow folks to place orders from a protected version of the spreadsheet. (right now I just email it). That way I can have an always up to date version out on the cloud.

CAUTION: I have not used this process for a garage sale. I am not sure it will work all that great, scanner-wise the app/phone is pretty slow at reading the barcode. Focus, zoom etc. I haven't quite worked out how I am going to do this with a sale. Maybe have someone scanning while I am adding up prices since that takes a bit of time anyway. But, just thinking I will need another set of hands at my sales to be efficient with this.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3708
I am thinking of unloading some stuff at the college I work at. My student assistant will be at the campus center selling for me. I have never done this before. besides giving her free product, what percentage should I give her? Thanks!
Reply Helpful Comment? 0 0
#3709
Quote from nicalai View Post :
I am thinking of unloading some stuff at the college I work at. My student assistant will be at the campus center selling for me. I have never done this before. besides giving her free product, what percentage should I give her? Thanks!
I pay my helper $50 for each day worked, in cash or table stock (I prefer when they take table stock for no apparent reason LOL).
Reply Helpful Comment? 0 0
#3710
Thanks! I was thinking percentage, but that sounds better.


Quote from justafem View Post :
I pay my helper $50 for each day worked, in cash or table stock (I prefer when they take table stock for no apparent reason LOL).
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jul 2007
Not. Going. Anywhere. LOL
5,230 Posts
9,411 Reputation
#3711
Quote from nicalai View Post :
I am thinking of unloading some stuff at the college I work at. My student assistant will be at the campus center selling for me. I have never done this before. besides giving her free product, what percentage should I give her? Thanks!
I'd make sure your college will allow for this type of sale on campus.

The university I work for would never allow that.
Reply Helpful Comment? 0 0
Meh...
#3712
Quote from sduramom View Post :
I price at $5, I have a lady that buys it for her son--he can't be without it--so she takes it all when I have it..............
It's just a matter of that one person (or persons) that can't be without it and them finding that you have it and they'll clear out your stock. I don't do the kids, just the adult, so I'm assured it won't be coming back home with me Smilie
Is that at Flea Markets or on Ebay you sell them for $5 each and if online is that after fees? Thanks
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3713
Thanks. Director of Activities approved it. They always have someone selling something. It's a very liberal, private college.

I figure I will do well because lots of kids that can afford the 63k a year tuition. At the same time, lots of 'we don't shave' kind of kids shake head

Quote from Thrifteh View Post :
I'd make sure your college will allow for this type of sale on campus.

The university I work for would never allow that.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3714
Quote from nicalai View Post :
I am thinking of unloading some stuff at the college I work at. My student assistant will be at the campus center selling for me. I have never done this before. besides giving her free product, what percentage should I give her? Thanks!
I saw that you got other responses but I thought I'd give you mine! I sell pretty heavily so please keep that in mind. My sister and BIL do all the "heavy lifting" while I only shop. I do help out a few times a year at sales that may be too large for them to handle on their own. We take the any expenses that are charged off the top and then they get 25% of the sales. It works out much better for us this way since they are paid more when they are busier. At the same time, it keeps me from paying someone a flat rate when we end up selling poorly. They work on the weekends during the summer while I shop an average of 5 days a week year round and all of the everyday expenses are paid by me. Ex: storage space, enclosed trailer, coupons, OOP for items. In the end it evens out.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3715
Quote from shig View Post :
I saw that you got other responses but I thought I'd give you mine! I sell pretty heavily so please keep that in mind. My sister and BIL do all the "heavy lifting" while I only shop. I do help out a few times a year at sales that may be too large for them to handle on their own. We take the any expenses that are charged off the top and then they get 25% of the sales. It works out much better for us this way since they are paid more when they are busier. At the same time, it keeps me from paying someone a flat rate when we end up selling poorly. They work on the weekends during the summer while I shop an average of 5 days a week year round and all of the everyday expenses are paid by me. Ex: storage space, enclosed trailer, coupons, OOP for items. In the end it evens out.
After having employed about every friend, relative, etc. that I felt comfortable using, I have finally after almost 3 years found a reliable person. She just happens to be my best friend. My husband usually does all of the lifting, but we price, set up, work the sale, etc. by ourselves. I do all of the shopping and put up all the front money. I have found that a combination of giving her products and money works out best for us. She helps me sort everything before we put it out, so she gets first pick of what she wants. She usually takes $100 retail value of items, but which only cost me $25-$30, tops. After the sale, I tally what I made, not figuring in my upfront expense and give her a straight 10% off the top. It averaged out last year to about $150, but with the product was more like $250. Granted we work from 6-1 or 2, usually, but that equals out to about $31.25/hr. We both are happy b/c she makes extra $ and gets items that her family uses. Her daughter that's in college usually comes by and helps, so I give her $25 and lots of snacks, etc. to take back with her to her dorm.
Reply Helpful Comment? 0 0
Quoting MsGal:

"It's Sunday. Even God took a day off".

Quoting doubleq7:

"It's more like the corner of nonsense & stupidity"
#3716
Quote from mammekins View Post :
After having employed about every friend, relative, etc. that I felt comfortable using, I have finally after almost 3 years found a reliable person. She just happens to be my best friend. My husband usually does all of the lifting, but we price, set up, work the sale, etc. by ourselves. I do all of the shopping and put up all the front money. I have found that a combination of giving her products and money works out best for us. She helps me sort everything before we put it out, so she gets first pick of what she wants. She usually takes $100 retail value of items, but which only cost me $25-$30, tops. After the sale, I tally what I made, not figuring in my upfront expense and give her a straight 10% off the top. It averaged out last year to about $150, but with the product was more like $250. Granted we work from 6-1 or 2, usually, but that equals out to about $31.25/hr. We both are happy b/c she makes extra $ and gets items that her family uses. Her daughter that's in college usually comes by and helps, so I give her $25 and lots of snacks, etc. to take back with her to her dorm.
I'm glad you found something that works well for you! I know it's not easy. I've tried several different ways but this has been the best for me. Of course, unlike you, I don't work the sale at all. Which for me works great since Saturday is the best shopping day for me anyway. I can concentrate on shopping and don't have to worry about any of the other tasks. DH unloads the car into the storage unit and they handle it from there.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3717
Is there any hope for the Simply Slim? We are doing a flea market type of thing in May and wondering if I should keep it around for that, or just get rid of them.
Reply Helpful Comment? 0 0
10 years on Slickdeals! woot
What I was posting about in March 2006: Pre-ordering The DaVinci Code Paperback; The interesting new product called "Magic Eraser"; $400 laptop with no rebate!
#3718
I finally sold 10 of the Schick Hydro Power Select 5 to an individual for $4.00 each. Those things have been driving me crazy. No one wanted to buy them when I priced them at $2.50. I mentioned to him I also had shaving gel,and bodywash, kids battery operated TB.. A $40 sale became a $120 sale. ..Smilie
Reply Helpful Comment? 0 0
#3719
Quote from shig View Post :
I'm glad you found something that works well for you! I know it's not easy. I've tried several different ways but this has been the best for me. Of course, unlike you, I don't work the sale at all. Which for me works great since Saturday is the best shopping day for me anyway. I can concentrate on shopping and don't have to worry about any of the other tasks. DH unloads the car into the storage unit and they handle it from there.
I would really like to be able to do like you, but I had such a hard time finding one person, much less two people that I can trust completely.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3720
Quote from wilmq05 View Post :
Is that at Flea Markets or on Ebay you sell them for $5 each and if online is that after fees? Thanks
Garage sales, hth!!
Reply Helpful Comment? 0 0
ISO: Purina Cat/Kitten Chow weight circles, free or high value Purina or Friskies cat food coupons, people food frees, hot, new insert Qs or tearpads, winetags with NAPR good in NE
Have BoxTops for Education/Campbells Labels for Education to trade!!
Page 248 of 333
246 247 248 249 250
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)