Forum Thread

Garage Sale Discussion for selling stockpiles

vfnelson2 770 452 June 3, 2008 at 05:54 PM in Chat (2)
Deal
Score
+69
746,478 Views

Thread Details

It's that time of year again when Garage sales are popular. I have seen some discussion of Garage Sales in regular discussion threads, and perhaps there is talk of it in the BS thread, but I think it would be good to have it's own thread and people can add in the WIKI what sold for them and at what price - or what they will sell it for.

This way people having a garage sale can have a nice reference sheet and can learn from the mistakes of others. I will post in the WIKI info I have read.

Yes, I am having a garage sale this weekend at a friends work. I have read some info on another site and it is nice that they have their own thread for this.

Garage sales are not for everyone, please no bashing on those who wish to do it. It's a way to make money to buy more coupons and fuel your 'addiction'. LOL!

Mods, if you think this would be better suited in a different forum, please advise or move. I just thought it would be good to have a garage sale discussion and a WIKI to boot to help others.

Thanks!

Vicki

April 20, 2009, 3:00 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

September 14, 2009, 1:46 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

July 12, 2010, 3:23 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

January 18, 2011, 1:44 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

May 10, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

Community Wiki

Last Edited by DealNinja3000 May 14, 2013 at 11:16 AM
PLEASE NOTE: This WIKI is a reference guide to price the items you may have. Know your states laws before selling new unopened items or medicine. Laws vary from state to state, and can from city to city on what is allowed to be sold at a garage sale or flea market. Sell at your own risk. Thanks!

Garage Sale Tips:
- Use a muffin tin to keep coin denominations separated.
- A fishing tackle box is a great way to keep money safe and organized - coins separated in the compartments, and bills underneath. Some even have locks
- Use a carpenter's apron with pockets in the front. Works great, bills and .5 and .10 on one side, .25 on the other. It goes with you, for safety and convenience. Works great for school concession stands too..


Prices here in the wiki show a range of prices SDers have gotten for each product/item.

*Please post what you sold items at in your individual post - and if you are in a big metropolis or not - this sometimes makes a difference.*


Items to sell at garage/yard sale successfully sold at:

Oral Care
Toothpaste: $1.00 - $1.25 or 4/$4.00 (up to $1.50 for larger 6oz size)
Toothbrush: $1.00 (up to $1.50 for Colgate360), $1 for singles, $2 for doubles
Colgate Total 5.8oz $2, Crest w/ Scope 5.8 oz $2, Crest w/Scope 7.8oz $3 or 2/$5
Mouthwash: 50c (tiny), $1.50 - $2.00 (500 ml), $3 (1 liter)
Listerine Total Care 500ml $2 or 3/$5, Scope $2

Shampoo/Conditioner
Most shampoos/conditioners/stylers - $1 - $2 or 3/$4 or 3/$5
Larger size: $2.00 - $3.50
Dove: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Garnier: $1 or $2
Head & Shoulders $3-
Herbal Essence: $1.50 - $2 or 3/$5
John Frieda $2.50
Pantene: $1.50 - $3.00
Suave: $.50 - $1.25
Vive Pro: $2.00 or 3/$5

Body Washes
Body Wash: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Gillette Mens: $2.00 or 3/$5
Suave: $1 - $2
Nivea for Men: $3 or 2/$5

Cleansers, Soap, Lotions
Aveeno Lotions (Small): $1 - $2
Clearasil Products: $1.50 - $2.50
Garnier Scrub: $1 - $2 or 3/$5
Larger Lotions: $2 - $3
Olay Ribbons: $1.50 - $2.00
Lamisilk: $1.00 (wanted $2) or $3 or 2/$5
VIC 10oz: $2.00 or 3/$5
Vaseline Sheer Infusion: $1 - $3

Razors *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Razors: $2 - $4
Bic Soleil Razors & Refills: $2:00 - $3.00
Disposable Razors: $3.00 - $4.00 or 2/$5.00
Fusion Razors: $3.00 - $6.00
Quattro Razors & Trimmers: $4.00 - $5.00
Schick Intuition: $4.00
Schick Razors: $2.50 - $5.00 or 3/$10
Venus Razors: $3.00 - $5.00

Medicine *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Meds: $1.50 or 3/$4.00
Advil, Tylenol, Excedrin: Small box - $1.00 - $1.50, Large box - $2.00
Claritin or Alavert: $2.00, CVS brand allergy: $1.50
Theraflu/Triaminic: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Preparation H wipes: $1.00
Visine: $1.00 - $2.50
Neosporin: $2.50 - $3.00
Band-aids: $1.00 - $1.50
Q-Tips: $2.00
Rolaids: $0.25 (small packs), $1.00 (3 roll pack)
Fiber Supplements: $2.00
Cough Drops: $1
Dayquil and Nyquil 24ct/8oz liquids $3 or 2/$5
Dayquil 40ct $5
Zantac: (8 ct.) $1.00, (24ct) $3

Vitamins
Viactiv: $1.00 - $3.00
RX Essentials or CVS Vitamins: $1.00
More Expensive Vitamins: $2.00
Benefiber powder: $1.00 - $3.00 (retails at $11 or $12)
Benefiber 16ct packets $3

Perfumes
Perfume sets bought at 90% off: $10.00

Deodorant
Most (men's and women's): $1.00 - $2.00 or 3/$4.00
Adidas: $1.50 - $2 (since it was $4.99)
Lady & Regular Speed Stick: $1.00 - $1.50
Speedstick 24/7 $2
Suave: $.50 - $1.00
Dove deo & body sprays: $1.50
Dove/Degree Ultimate Clear $2
Right Guard 4oz Gel $2

Makeup
Nail polish: $1.00
All other makeup: $1.00 - $2.00 (for those under $7) and $2.00 (for those over $7)
Foundation: $2.00 - $3.00
Eye Shadow: $1.50 - $3.00 Mascara: $1.50 - $3.00 or 2/$5
Lipstick/Gloss: $1.00 - $1.50
Mineral make-up: $3.00
Used makeup: $0.25 (you can sell anything for a quarter)
Chapstick/Carmex: $.75 - $1.00 or 2/$1.00
Nivea Lip Balm: $1.00 - $1.50

Feminine Care
Always, Carefree, Stayfree Pantiliners 18-20ct: $.50 - $.75
Tena Pads/Pantiliners: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Tampons 18-20ct: $2.00 - $2.50
KY Jelly: Small bottle: $1.50 - $2.00

Office
Post Its: $.50 - $1.00
Pens: (10 ct.) $.50
Crayons: (24 ct) $.50
Glue sticks: (2 ct.) $.50
Glue: $.50
2 pocket folders: $.10
Scotch pop-up tape: $0.50

Paper Products
Chinet 36 ct lunch plates: $1.50 - 2.00
Hefty foam plates (24 - 50 ct): $2.00
Tissues (small cube): $.50
Viva paper towel (single): $1.00
Bounty Basic paper towel (single roll): $.50
Hefty one-zip bags (18-24 ct): $1 - $1.50
Ziploc bags (18-26 ct): $1.50 - $2.00
Ziploc containers (all sizes): $1.50
Scotties flushable wipes (40 ct): $1.50
Reynolds Alum. Foil (20 sq ft): $1.00

Baby
Diapers: $5.00, $2.50 - $3.50 (Wags)
Johnson's Buddies Soap: $.50
Wipes: $1.00 - $2.00 or 3/$5 tubs or $4.00 for 3pk refill
Huggies flushable wipes: soft pack $1.00, Hard pack: $1.50
CVS Brand Wipes: $1.00

Food Items
Cereal: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Salsa: $.50 - $1.00
Ketchup: $.50
French's Mustard: $1
Mayo: $1.50 - $2 (Hellmann's, Best Foods, Kraft, Miracle Whip)
Lawry's Marinades: $.50
A1: $1.50
Kraft BBQ - $.50 - $.75
Jack Daniels BBQ sauce: $1
Salad Dressing: $1
Soup: $0.75 (Progresso, Campbell's Select Harvest), $0.50 (Campbell's Soup at Hand)
Quaker Oatmeal $1.50 - $2.00
Betty Crocker Frosting: $.50
Peanut Butter: $1 - $1.50 or 4/$5 (Skippy, Jif)
Jam / Jelly: $1.75 (Smuckers)
Canned Vegetables: 3/$1 (Peas, Corn, Green Beans)
Brownie / Cake Mix: $0.75

Cookies & Crackers:
Nabisco Snack Crackers (Ritz, Wheat Thins): $1.50
Chips Ahoy: $1.50
Chips Ahoy multi-packs: $2 to $2.50
Nabisco Snak-Saks: $1 or $3/4

Snacks:
Chex Mix (all varieties): $1
Cheerios Mix: $1
Gardettos Snack Mix: $1
Orville Redenbacher Microwave Popcorn 3pk: $1
Planter's Trail Mix (4oz bags): $1
Warm Delights (singles & doubles): $.50
Betty Crocker Fruit Snacks/Roll-Ups/etc: $1
Chex Mix Bars: $1
Nutri-Grain Bars: $1.50
Fiber One Bars: $1.50
Gum: $.50
Granola bars: $1.50 - $2 (Quaker) $1 - $1.25 (Nature Valley)
Almonds: $1.25 (Blue Diamond, 6oz)

Beverages:
Joint Juice single bottles: $.50
OneADay drink mix: $.50
Glucerna: $3
Boost Shakes: $3
2 liter Coke/Sprite: $.75
Apple Juice: $1 (Motts, 64oz)
Hot Cocoa: $0.75 (Swiss Miss)

Sample Size items
Any sample items: $0.25
Satin Care Shave Gel: $.50
Garnier Shampoo/Cond. $.50, maybe $.25 on conditioner
Baby Powder $.25 - $.50
Kleenex tissues 10 ct: $.25

Air Fresheners
Airwick mini freshmatic & mini i-motions: $3-$4
Airwick freshmatic & i-motions large: $4-$6
Febreze & Glade basic aerosol air fresheners: $1 - $2
Febreze Noticeables: $3.00
Glade Wisp: $3, $4
Glade Candle Oil Holders: $2.00 - $3 or 2/$5
Glade Candle Tins: $1.00
Glade candles: $2 or 3 for $5.00 (2oz), $3 (3-wick)
Glade Scented Oil Plug Ins: $1.00 - $2.00 on 1pk, $3 on 2pk
Glade Scented Oil Refills: $2.00
Glade Lasting Impressions & Sense & Sprays: $3 - $5
Lysol: $1.00 - 2.00 or 3/$5
Lysol Neutra Air: $4 - $5
Renuzit: $.50

Cleaning Items & Laundry
Basic liquid hand soap (Dial, Softsoap, Ivory): $1
Clorox wipes $2 or 4/$7
Simple Green: $1.00
Fantastik (all products): $1.50
Lysol Products: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Scrubbing Bubbles Shower Kit: $6.00
Scrubbing Bubbles Foam Shower Cleaner (basic tall can): $1.50
Toilet Bowl Cleaning Kits: $2.00 or 3/$5
Windex: $1.50 - 2.00 or 3/$5
Lysol 4n1 spray: $2.00 or 3/$5
ALL laundry soap (32 load ): $2.50
Tide Laundry (50 oz) $4/5
Laundry detergent( others, Era, arm & Hammer, Wisk--around 33 loads) $3-$4
Laundry detergent HE( high efficiency) $4-$4.50
Laundry Stain Remover: $1.25 - $1.50 (Spray-n-Wash [Now Resolve])
Soft Scrub: $1
Snuggle: 40 Load $2 or 3/$5
Cascade ActionPacs 20ct $2 or $2.50
Finish Tablets 20/25ct $2 or $3

Pets
Cat treats: $.50 cents
Hartz dog bones: $1.25
Beggin strips: $1.50

Thanks to all for their input on prices!!

5,012 Comments

257 258 259 260 261

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3871
Quote from marciadel View Post :
Wow, you can get $1 per bar for the Irish Spring? I priced the Men's Dove at $1 each or $5 for the 6pk and they sold well.
When you open the IS pkg, are the boxes they are in all white or do they show Irish Spring on the box?
Two of the six sides are white - the lengthwise sides.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3872
Does the Clear Men stuff move for anyone? Don't want to load up and get stuck with it.
What are you guys asking? I'm thinking $3.
Reply Helpful Comment? 0 0
Quote from kallison423 View Post :
Unfortunately, attention whores don't need to get paid to have a good time.
LMAO
Joined May 2007
L10: Grand Master
9,353 Posts
8,810 Reputation
#3873
Quote from mikepearson View Post :
Two of the six sides are white - the lengthwise sides.
But they clearly show Irish Spring in color on the boxes? Not just 'imprinted' on them?
Don't want people to wonder what they are.
thanx
Reply Helpful Comment? 0 0
marcia
North Jersey
#3874
Quote from Volt1034 View Post :
Does the Clear Men stuff move for anyone? Don't want to load up and get stuck with it.
What are you guys asking? I'm thinking $3.
I have not been able to sell any of them, as of today. But now that the TV advertising has started ....
Mine are priced at $2.50.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3875
Quote from Volt1034 View Post :
Does the Clear Men stuff move for anyone? Don't want to load up and get stuck with it.
What are you guys asking? I'm thinking $3.
Mine are priced at $2 since it's a new item and I've sold maybe 60 or so of them. Once they get more well known I think you'll get $3
Reply Helpful Comment? 0 0
#3876
I had the clear mens and womens last year, priced them at $2 and maybe sold 3 out of the 10 I had. I have about 100 bottles now, marking them $1.50 and will be so happy to see them go. I tried the womens kind, not good in my opinion, I did just try the new Pantene expert, I liked it!
Reply Helpful Comment? 0 0
#3877
Quote from marciadel View Post :
But they clearly show Irish Spring in color on the boxes? Not just 'imprinted' on them?
Don't want people to wonder what they are.
thanx

yep.. clearly show IS logo all over long part of box(wrapper) thin cardboard or thich
paper... HTH bounce

open one and try it....also remember there are 6 bars and only one body wash
for selling, even if you only get 50 cents for each that is $3 per pack.. I sell the wash
for $2.50 and that is a slow sell.

GL
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Joined May 2007
L10: Grand Master
9,353 Posts
8,810 Reputation
#3878
Quote from desmerelda View Post :
yep.. clearly show IS logo all over long part of box(wrapper) thin cardboard or thich
paper... HTH bounce

open one and try it....also remember there are 6 bars and only one body wash
for selling, even if you only get 50 cents for each that is $3 per pack.. I sell the wash
for $2.50 and that is a slow sell.

GL
Exactly my reasoning. Unfortunately, I only found 2 on my way out of store, and they were on a display with St Patrick's Day decorations!!! It was an endcap just past the beauty section!!!!!!!!!!!!!!!!
Looked like someone had just dumped them there, or did an employee think he was a comedian and put them there ? Maybe a customer changed their minds and cashier didn't want to walk all the way to the back wall to put them where they belong. IDK.
Was the only 2 they had. I was glad, but frustrated I didn't find them earlier.

Been wondering if I could get more than my previous $2 price on the BW.

THANX
Reply Helpful Comment? 0 0
#3879
Quote from heikejohn View Post :
I have not been able to sell any of them, as of today. But now that the TV advertising has started ....
Mine are priced at $2.50.
People have been asking for the women's Clear because of the tv commercials with Heidi Klum but, of course, the deals have been on the men's. Clear men's is an absolute and total dog. Add to that the spilling problem due to the awful design. Everybody wants H&S right now. We are really in need of a good coupon for it. If you're listening P&G, please put a bogo coupon in the next insert...
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by doubleq7 March 17, 2013 at 09:48 AM
Joined May 2007
L10: Grand Master
9,353 Posts
8,810 Reputation
#3880
Quote from doubleq7 View Post :
People have been asking for the women's Clear because of Heidi but, of course, the deals have been on the men's. Clear men's is an absolute and total dog. Add to that the spilling problem due to the awful design. Everybody wants H&S right now. We are really in need of a good coupon for it. If you're listening P&G, please put a bogo coupon in the next insert...
Yes! The bottles are tall and thin, hard to stand up on their own. Top keeps opening. I'm tempted to tape them up, but people will only open to smell anyway. I've been giving them to my son in lieu of H&S of which I haven't had any in a while.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3881
Quote from Volt1034 View Post :
Does the Clear Men stuff move for anyone? Don't want to load up and get stuck with it.
What are you guys asking? I'm thinking $3.
I sold about 40 for $2.50 each. Same buyer took them all. Men sold better for me than the women, the remainder I donated to our food pantry.

Quote from doubleq7 View Post :
People have been asking for the women's Clear because of the tv commercials with Heidi Klum but, of course, the deals have been on the men's. Clear men's is an absolute and total dog. Add to that the spilling problem due to the awful design. Everybody wants H&S right now. We are really in need of a good coupon for it. If you're listening P&G, please put a bogo coupon in the next insert...
Haha! I agree with the H&S..sold every bottle of H&S to the same buyer. It made my day. A bogo would be wonderful.
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by LuvFreebies March 17, 2013 at 10:11 AM
#3882
Quote from desmerelda View Post :
yep.. clearly show IS logo all over long part of box(wrapper) thin cardboard or thich
paper... HTH bounce

open one and try it....also remember there are 6 bars and only one body wash
for selling, even if you only get 50 cents for each that is $3 per pack.. I sell the wash
for $2.50 and that is a slow sell.

GL
I sold all my Irish Spring b/w for $2 each.
It helped that the same buyer purchased every single one.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3883
Quote from rydergal View Post :
I do something similar, but I've turned the font 90 degrees on my Word doc template. One price tag fills the height of the label, but I get 7 or so out of the length of the label. That way, once I cut into strips lengthwise, I don't have to further cut or tear the label...I've got a strip of 10 ready to go.

I too price everything as it comes in. My sales are 60 miles away, and I have a small car, so I have to tote it all down there in bits and pieces. If I wait to the last minute to get it priced and down at the sale site, I've got very very little product for sale. That does help keep me disciplined about doing it.
Quote from jokesbyjen View Post :
I go one step further and type out my labels on the address label sheets , two rows of prices per label (I'll print out a couple whole sheet of labels with one price on it) - - then cut them into strips with my paper cutter and then just rip the label into pieces (maybe like 4 price labels per "strip", two strips per address label) -

I keep a stack of each price (.50, .75, $1, $1.50, $2, etc) in separate envelopes and just label them when I bring the items in each time after shopping. Label them immediately and pack them away.
Quote from marciadel View Post :
Wow, you can get $1 per bar for the Irish Spring? I priced the Men's Dove at $1 each or $5 for the 6pk and they sold well.
When you open the IS pkg, are the boxes they are in all white or do they show Irish Spring on the box?


I use the ones missbabyjenna uses. They are mixed neon colored. I have had trouble finding them recently, but they are only $1. The same ones in white are $1.68. Maybe the $1 was an error. I also saw a standing display at a different WMart with the round ones, also $1. I use the rectangle 1/2" by 3/4" on stockpile stuff cause they are small, and I don't want to cover any of the info on the package. I price the whole sheet, one $1, one $2, etc, so I have them ready to use.
I price everything.
Quote from rydergal View Post :
You can also cut address labels lengthwise into strips, if you have any laying around from office store deals. I use the 30 per page sheets and 7 or 8 per label, so that's 210-240 per sheet. I haven't done the math, but it may even be more cost effective than the precut "tag sale" labels, even if you have to buy them. But, you do have to cut them, and that can be tedious, so it's not a solution for everyone. And I happen to have a bunch laying around anyways, so I don't mind putting them to use that way.
Quote from missbabyjenna View Post :
Walmart has the pkg of Avery 525 count stickers (small rectangular) for about 1.65. I usually grab a few while I'm there. They're easy to work with too.
Quote from Mimomto1 View Post :
Most dollar stores have a pack of 100+ of the bright colored blank circle stickers that I find easiest to use, plus they come off easy in case you want to change a price.
Quote from MoneyMags View Post :
I use the cheap round stickers (3/4", I think) that RiteAid, Walgreens, and Staples sell in packs. The RA & Wags ones are neon colors. Staples has a choice of colors. I like them because they stick well, display well, and don't suffer from Sharpie-bleed.
Quote from risten68 View Post :
Has anyone seen small stickers that I could write the price of individual items on? I try to price most things similar, but I have some makeup and higher end hair products that will be different pricing, and would like to mark them individually?

Thanks to all who replied (hope I didn't miss anyone!). I started at RA since I have tons of "free money" and found a 500 pack for 2.19G. They are perfect, never saw them before, all the advice made me look harder. I like the idea of those who label as it comes in. I'm going to try to start doing that. I tried to do just a few prices, but as inventory increases, that just isn't working!

On a side note, has anyone had luck with suntan lotion? I have about 20 Banana Boat from the RA MM last week, but I'm wondering how much to list it for(retail was from 10.29 to 11.99). I only sell every few months, so I'd like it to move, it will only be April here in PA when I sell, so not sure people will want to be prepared (like us SD'ers are)!
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Mar 2007
L10: Grand Master
8,664 Posts
14,826 Reputation
#3884
Quote from risten68 View Post :
*snip*

On a side note, has anyone had luck with suntan lotion? I have about 20 Banana Boat from the RA MM last week, but I'm wondering how much to list it for(retail was from 10.29 to 11.99). I only sell every few months, so I'd like it to move, it will only be April here in PA when I sell, so not sure people will want to be prepared (like us SD'ers are)!
I sell sunscreen for $3, but could probably get more. I sell it for that price because 1) I got it for free already, 2) I was selling it to my friends and 3) by setting the price so low, I was letting them in on the great deals I got.

Keep in mind that I don't sell at yard sales or flea markets, not currently interested in the hassle of haggling and have a very full schedule.
Reply Helpful Comment? 0 0
Free is good Smilie Pay me? Even better! Smilie
#3885
Quote from risten68 View Post :
On a side note, has anyone had luck with suntan lotion? I have about 20 Banana Boat from the RA MM last week, but I'm wondering how much to list it for(retail was from 10.29 to 11.99). I only sell every few months, so I'd like it to move, it will only be April here in PA when I sell, so not sure people will want to be prepared (like us SD'ers are)!
I also sell for $3 and it moves well. I don't try for higher because sunscreen has short exp dates and is in demand for just a short while. I generally only have a sale or two to get it moved else it is wasted.
Reply Helpful Comment? 0 0
In late 2009 an addiction began. One that cannot be contained no matter how hard my family tries. Sorry Honey. Sorry Kids. Mommy has found another love.
heart !!!Coupons!!! heart



Page 259 of 335
257 258 259 260 261
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard