Forum Thread

Garage Sale Discussion for selling stockpiles

vfnelson2 770 452 June 3, 2008 at 05:54 PM in Chat (2)
Deal
Score
+69
741,585 Views

Thread Details

It's that time of year again when Garage sales are popular. I have seen some discussion of Garage Sales in regular discussion threads, and perhaps there is talk of it in the BS thread, but I think it would be good to have it's own thread and people can add in the WIKI what sold for them and at what price - or what they will sell it for.

This way people having a garage sale can have a nice reference sheet and can learn from the mistakes of others. I will post in the WIKI info I have read.

Yes, I am having a garage sale this weekend at a friends work. I have read some info on another site and it is nice that they have their own thread for this.

Garage sales are not for everyone, please no bashing on those who wish to do it. It's a way to make money to buy more coupons and fuel your 'addiction'. LOL!

Mods, if you think this would be better suited in a different forum, please advise or move. I just thought it would be good to have a garage sale discussion and a WIKI to boot to help others.

Thanks!

Vicki

April 20, 2009, 3:00 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

September 14, 2009, 1:46 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

July 12, 2010, 3:23 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

January 18, 2011, 1:44 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

May 10, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

Community Wiki

Last Edited by DealNinja3000 May 14, 2013 at 11:16 AM
PLEASE NOTE: This WIKI is a reference guide to price the items you may have. Know your states laws before selling new unopened items or medicine. Laws vary from state to state, and can from city to city on what is allowed to be sold at a garage sale or flea market. Sell at your own risk. Thanks!

Garage Sale Tips:
- Use a muffin tin to keep coin denominations separated.
- A fishing tackle box is a great way to keep money safe and organized - coins separated in the compartments, and bills underneath. Some even have locks
- Use a carpenter's apron with pockets in the front. Works great, bills and .5 and .10 on one side, .25 on the other. It goes with you, for safety and convenience. Works great for school concession stands too..


Prices here in the wiki show a range of prices SDers have gotten for each product/item.

*Please post what you sold items at in your individual post - and if you are in a big metropolis or not - this sometimes makes a difference.*


Items to sell at garage/yard sale successfully sold at:

Oral Care
Toothpaste: $1.00 - $1.25 or 4/$4.00 (up to $1.50 for larger 6oz size)
Toothbrush: $1.00 (up to $1.50 for Colgate360), $1 for singles, $2 for doubles
Colgate Total 5.8oz $2, Crest w/ Scope 5.8 oz $2, Crest w/Scope 7.8oz $3 or 2/$5
Mouthwash: 50c (tiny), $1.50 - $2.00 (500 ml), $3 (1 liter)
Listerine Total Care 500ml $2 or 3/$5, Scope $2

Shampoo/Conditioner
Most shampoos/conditioners/stylers - $1 - $2 or 3/$4 or 3/$5
Larger size: $2.00 - $3.50
Dove: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Garnier: $1 or $2
Head & Shoulders $3-
Herbal Essence: $1.50 - $2 or 3/$5
John Frieda $2.50
Pantene: $1.50 - $3.00
Suave: $.50 - $1.25
Vive Pro: $2.00 or 3/$5

Body Washes
Body Wash: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Gillette Mens: $2.00 or 3/$5
Suave: $1 - $2
Nivea for Men: $3 or 2/$5

Cleansers, Soap, Lotions
Aveeno Lotions (Small): $1 - $2
Clearasil Products: $1.50 - $2.50
Garnier Scrub: $1 - $2 or 3/$5
Larger Lotions: $2 - $3
Olay Ribbons: $1.50 - $2.00
Lamisilk: $1.00 (wanted $2) or $3 or 2/$5
VIC 10oz: $2.00 or 3/$5
Vaseline Sheer Infusion: $1 - $3

Razors *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Razors: $2 - $4
Bic Soleil Razors & Refills: $2:00 - $3.00
Disposable Razors: $3.00 - $4.00 or 2/$5.00
Fusion Razors: $3.00 - $6.00
Quattro Razors & Trimmers: $4.00 - $5.00
Schick Intuition: $4.00
Schick Razors: $2.50 - $5.00 or 3/$10
Venus Razors: $3.00 - $5.00

Medicine *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Meds: $1.50 or 3/$4.00
Advil, Tylenol, Excedrin: Small box - $1.00 - $1.50, Large box - $2.00
Claritin or Alavert: $2.00, CVS brand allergy: $1.50
Theraflu/Triaminic: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Preparation H wipes: $1.00
Visine: $1.00 - $2.50
Neosporin: $2.50 - $3.00
Band-aids: $1.00 - $1.50
Q-Tips: $2.00
Rolaids: $0.25 (small packs), $1.00 (3 roll pack)
Fiber Supplements: $2.00
Cough Drops: $1
Dayquil and Nyquil 24ct/8oz liquids $3 or 2/$5
Dayquil 40ct $5
Zantac: (8 ct.) $1.00, (24ct) $3

Vitamins
Viactiv: $1.00 - $3.00
RX Essentials or CVS Vitamins: $1.00
More Expensive Vitamins: $2.00
Benefiber powder: $1.00 - $3.00 (retails at $11 or $12)
Benefiber 16ct packets $3

Perfumes
Perfume sets bought at 90% off: $10.00

Deodorant
Most (men's and women's): $1.00 - $2.00 or 3/$4.00
Adidas: $1.50 - $2 (since it was $4.99)
Lady & Regular Speed Stick: $1.00 - $1.50
Speedstick 24/7 $2
Suave: $.50 - $1.00
Dove deo & body sprays: $1.50
Dove/Degree Ultimate Clear $2
Right Guard 4oz Gel $2

Makeup
Nail polish: $1.00
All other makeup: $1.00 - $2.00 (for those under $7) and $2.00 (for those over $7)
Foundation: $2.00 - $3.00
Eye Shadow: $1.50 - $3.00 Mascara: $1.50 - $3.00 or 2/$5
Lipstick/Gloss: $1.00 - $1.50
Mineral make-up: $3.00
Used makeup: $0.25 (you can sell anything for a quarter)
Chapstick/Carmex: $.75 - $1.00 or 2/$1.00
Nivea Lip Balm: $1.00 - $1.50

Feminine Care
Always, Carefree, Stayfree Pantiliners 18-20ct: $.50 - $.75
Tena Pads/Pantiliners: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Tampons 18-20ct: $2.00 - $2.50
KY Jelly: Small bottle: $1.50 - $2.00

Office
Post Its: $.50 - $1.00
Pens: (10 ct.) $.50
Crayons: (24 ct) $.50
Glue sticks: (2 ct.) $.50
Glue: $.50
2 pocket folders: $.10
Scotch pop-up tape: $0.50

Paper Products
Chinet 36 ct lunch plates: $1.50 - 2.00
Hefty foam plates (24 - 50 ct): $2.00
Tissues (small cube): $.50
Viva paper towel (single): $1.00
Bounty Basic paper towel (single roll): $.50
Hefty one-zip bags (18-24 ct): $1 - $1.50
Ziploc bags (18-26 ct): $1.50 - $2.00
Ziploc containers (all sizes): $1.50
Scotties flushable wipes (40 ct): $1.50
Reynolds Alum. Foil (20 sq ft): $1.00

Baby
Diapers: $5.00, $2.50 - $3.50 (Wags)
Johnson's Buddies Soap: $.50
Wipes: $1.00 - $2.00 or 3/$5 tubs or $4.00 for 3pk refill
Huggies flushable wipes: soft pack $1.00, Hard pack: $1.50
CVS Brand Wipes: $1.00

Food Items
Cereal: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Salsa: $.50 - $1.00
Ketchup: $.50
French's Mustard: $1
Mayo: $1.50 - $2 (Hellmann's, Best Foods, Kraft, Miracle Whip)
Lawry's Marinades: $.50
A1: $1.50
Kraft BBQ - $.50 - $.75
Jack Daniels BBQ sauce: $1
Salad Dressing: $1
Soup: $0.75 (Progresso, Campbell's Select Harvest), $0.50 (Campbell's Soup at Hand)
Quaker Oatmeal $1.50 - $2.00
Betty Crocker Frosting: $.50
Peanut Butter: $1 - $1.50 or 4/$5 (Skippy, Jif)
Jam / Jelly: $1.75 (Smuckers)
Canned Vegetables: 3/$1 (Peas, Corn, Green Beans)
Brownie / Cake Mix: $0.75

Cookies & Crackers:
Nabisco Snack Crackers (Ritz, Wheat Thins): $1.50
Chips Ahoy: $1.50
Chips Ahoy multi-packs: $2 to $2.50
Nabisco Snak-Saks: $1 or $3/4

Snacks:
Chex Mix (all varieties): $1
Cheerios Mix: $1
Gardettos Snack Mix: $1
Orville Redenbacher Microwave Popcorn 3pk: $1
Planter's Trail Mix (4oz bags): $1
Warm Delights (singles & doubles): $.50
Betty Crocker Fruit Snacks/Roll-Ups/etc: $1
Chex Mix Bars: $1
Nutri-Grain Bars: $1.50
Fiber One Bars: $1.50
Gum: $.50
Granola bars: $1.50 - $2 (Quaker) $1 - $1.25 (Nature Valley)
Almonds: $1.25 (Blue Diamond, 6oz)

Beverages:
Joint Juice single bottles: $.50
OneADay drink mix: $.50
Glucerna: $3
Boost Shakes: $3
2 liter Coke/Sprite: $.75
Apple Juice: $1 (Motts, 64oz)
Hot Cocoa: $0.75 (Swiss Miss)

Sample Size items
Any sample items: $0.25
Satin Care Shave Gel: $.50
Garnier Shampoo/Cond. $.50, maybe $.25 on conditioner
Baby Powder $.25 - $.50
Kleenex tissues 10 ct: $.25

Air Fresheners
Airwick mini freshmatic & mini i-motions: $3-$4
Airwick freshmatic & i-motions large: $4-$6
Febreze & Glade basic aerosol air fresheners: $1 - $2
Febreze Noticeables: $3.00
Glade Wisp: $3, $4
Glade Candle Oil Holders: $2.00 - $3 or 2/$5
Glade Candle Tins: $1.00
Glade candles: $2 or 3 for $5.00 (2oz), $3 (3-wick)
Glade Scented Oil Plug Ins: $1.00 - $2.00 on 1pk, $3 on 2pk
Glade Scented Oil Refills: $2.00
Glade Lasting Impressions & Sense & Sprays: $3 - $5
Lysol: $1.00 - 2.00 or 3/$5
Lysol Neutra Air: $4 - $5
Renuzit: $.50

Cleaning Items & Laundry
Basic liquid hand soap (Dial, Softsoap, Ivory): $1
Clorox wipes $2 or 4/$7
Simple Green: $1.00
Fantastik (all products): $1.50
Lysol Products: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Scrubbing Bubbles Shower Kit: $6.00
Scrubbing Bubbles Foam Shower Cleaner (basic tall can): $1.50
Toilet Bowl Cleaning Kits: $2.00 or 3/$5
Windex: $1.50 - 2.00 or 3/$5
Lysol 4n1 spray: $2.00 or 3/$5
ALL laundry soap (32 load ): $2.50
Tide Laundry (50 oz) $4/5
Laundry detergent( others, Era, arm & Hammer, Wisk--around 33 loads) $3-$4
Laundry detergent HE( high efficiency) $4-$4.50
Laundry Stain Remover: $1.25 - $1.50 (Spray-n-Wash [Now Resolve])
Soft Scrub: $1
Snuggle: 40 Load $2 or 3/$5
Cascade ActionPacs 20ct $2 or $2.50
Finish Tablets 20/25ct $2 or $3

Pets
Cat treats: $.50 cents
Hartz dog bones: $1.25
Beggin strips: $1.50

Thanks to all for their input on prices!!

5,007 Comments

330 331 332 333 334

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#4996
Quote from iamnotaduck View Post :
Ahahaha Smilie

Hasn't been worth it for my sales.

Tampons and kotex pads were hit or miss. Stayfree went no where.
Anything like that I just sell for $2 and donate if it doesn't sell. Sold all f my tampons and stay free for $2 for smaller box, $4 for bigger. I only do 2 a year and do a large volume in about 5 hrs.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Dec 2006
L10: Grand Master
6,029 Posts
5,374 Reputation
#4997
Quote from iamnotaduck View Post :
Ahahaha Smilie

Hasn't been worth it for my sales.

Tampons and kotex pads were hit or miss. Stayfree went no where.
Quote from mhipshire View Post :
same as above poster I basically have to give the stuff away, not that I didn't purchase it this week at RA tho lol. My sale is next weekend and will report back if they moved or not for any future sales on these.
Quote from dclizzie View Post :
in my opinion, nope nope nope. unless you craigslist a bunch of the same size together & give some old lady a hell of a deal on a huge box of the exact brand & size she currently uses.
unless you have unlimited storage, nope.
They are a welcome donation item however, if you go that route.
Quote from iamnotaduck View Post :
Oh yes. I agree with this. Very welcome donation. My neighbor is a nurse and she sneaks it in to her facility. State funding is BAD right now.
Quote from shar0713 View Post :
Anything like that I just sell for $2 and donate if it doesn't sell. Sold all f my tampons and stay free for $2 for smaller box, $4 for bigger. I only do 2 a year and do a large volume in about 5 hrs.

Thanks for the feedback. Kind of what I figured.


I sell tampons and pads for $1.50 and they sell like crazy.
Reply Helpful Comment? 0 0
Meow. Wink

I am not a cat lover. My sister is deathly allergic to cats. When we were growing up we wore each other's clothes and if I ever even touched a cat, she would be ill for days. I learned to stay away from them and, just from habit, mostly still do.

As I said, I am not really a cat lover. (Now CATS are another thing altogether!)
#4998
I do my sales at a Senior Center, Assisted Living Facility, and one at an Independent Living Facility. The heavy duty pads, other pads and liners are always a big hit. Large pads (Tena) are 7.00 - 7.50, other pads (Kotex, Stayfree) 2.00 a pack. Small liners (Carefree) .75
But that is my customer base.
I do not buy the pants. Too many different sizes.
Reply Helpful Comment? 0 0
#4999
Quote from MommmieD View Post :
Thanks for the feedback. Kind of what I figured.


I sell tampons and pads for $1.50 and they sell like crazy.
pretty sure you could try tampons for $2.
They sell well for me. big packs I do $4
pads & ultra thins I have to do cheaper, tho, at least 3/$5 or 4/$5.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Dec 2006
L10: Grand Master
6,029 Posts
5,374 Reputation
#5000
Quote from heikejohn View Post :
I do my sales at a Senior Center, Assisted Living Facility, and one at an Independent Living Facility. The heavy duty pads, other pads and liners are always a big hit. Large pads (Tena) are 7.00 - 7.50, other pads (Kotex, Stayfree) 2.00 a pack. Small liners (Carefree) .75
But that is my customer base.
I do not buy the pants. Too many different sizes.

How do you do sales at a senior center? Do they just let you set up whenever or are you part of an organized event?
Reply Helpful Comment? 0 0
#5001
Quote from MommmieD View Post :
How do you do sales at a senior center? Do they just let you set up whenever or are you part of an organized event?
The senior center has a monthly indoor yard sale. I'm one of many vendors. Members have a discounted table rent, non members pay full price.
The othe 2 facilities asked me to set up as a benefit for their residents (& employees) No fees at all for me, and they provide the tables.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined May 2007
L10: Grand Master
9,259 Posts
8,701 Reputation
#5002
Quote from heikejohn View Post :
The senior center has a monthly indoor yard sale. I'm one of many vendors. Members have a discounted table rent, non members pay full price.
The othe 2 facilities asked me to set up as a benefit for their residents (& employees) No fees at all for me, and they provide the tables.
How nice!
Reply Helpful Comment? 0 0
marcia
North Jersey

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Joined Mar 2010
Mildly Extreme-ish
255 Posts
239 Reputation
#5003
I did somewhat well selling on my local town facebook garage sale page that has 5k members. Then one day they decided that I was 'breaking the rules' and banned all stockpile sales. Very frustrating as I posted maybe once a month. As hard as I tried to reason with them the 'admins' ended up just saying 'no - like it or leave' So, I started my own FB group but it has taken 2 months to get over 150 members and I work hard for every one. I have a full time salaried job so I work 50hours a week there and three kids, so this is really just a mild hobby for me at most. I don't make anywhere near as much as y'all experts here but I have people pickup from my stoop so I don't have to cart stuff around at least...would love to figure out ways to get more members on my FB group if anyone has any suggestions. I have resorted to direct messaging members of the main 'garage sale' group I was asked to no longer post sale stuff in to advertise, but those messages go to the 'other' folder and I only get about 1 out of 30 people I message join up. That is very tedious. Is Instagram used in this manner, similar to FB garage sale groups?
Reply Helpful Comment? 0 0
#5004
What would you sell Zantac for? Was thinking $4 or 3/$10? Or $3 or 2/$5 for 24 ct. Some are bonus sized (32 ct) if it matters.
Oxiclean detergent (liquid 40 loads)? I do $5 on Tide/Gain 32 loads for comparison.
Does anyone sell pet food? I have 4, 5, & 7 lb bags of Science Diet cat & dog foods.
TIA!
Reply Helpful Comment? 0 0
#5005
Quote from dclizzie View Post :
What would you sell Zantac for? Was thinking $4 or 3/$10? Or $3 or 2/$5 for 24 ct. Some are bonus sized (32 ct) if it matters.
Oxiclean detergent (liquid 40 loads)? I do $5 on Tide/Gain 32 loads for comparison.
Does anyone sell pet food? I have 4, 5, & 7 lb bags of Science Diet cat & dog foods.
TIA!
You get great prices for your stuff. My sales are weekly so my prices are lower. Tide is $4 for me. On Oxi, I price it at $3. It doesn't sell right after a big ad (like RA) but the next week it will all sell. The Oxi pods at $3 sell instantly.

I sell pet food occasionally. Dog food always sells out. I avoid cat food because people are really picky (because cats are). Science is a good brand so you should do well with it.

I do great with pads at $2. Tampons sell, too, but not as quickly. Liners are good sellers. I can only get $3 for the large packages.

I'm not a big Zantac seller. I'm thinking that the Duo would be hit. Things like Rolaids and Tums fly. I was thinking $3 for the $9 Duo. I might go to $4, not sure yet. I have to buy them first... laugh out loud
Reply Helpful Comment? 0 0
#5006
Quote from dclizzie View Post :
What would you sell Zantac for? Was thinking $4 or 3/$10? Or $3 or 2/$5 for 24 ct. Some are bonus sized (32 ct) if it matters.
Oxiclean detergent (liquid 40 loads)? I do $5 on Tide/Gain 32 loads for comparison.
Does anyone sell pet food? I have 4, 5, & 7 lb bags of Science Diet cat & dog foods.
TIA!
I didn't sell a single zantac duo at my sale had them marked $3, also I couldn't move any of my oxi at $3 especially when I had a bunch of tide next to it ( I price my tide at 4.50), I also sell pet food and it normally sells well for me, all though it always seems the people who buy it, buy it all up at once lol. I also couldn't move any of the rhinocort 60 sprays at $8 not a one, but hopefully will sell that better on my facebook groups
Reply Helpful Comment? 0 0
#5007
Quote from mhipshire View Post :
I didn't sell a single zantac duo at my sale had them marked $3, also I couldn't move any of my oxi at $3 especially when I had a bunch of tide next to it ( I price my tide at 4.50), I also sell pet food and it normally sells well for me, all though it always seems the people who buy it, buy it all up at once lol. I also couldn't move any of the rhinocort 60 sprays at $8 not a one, but hopefully will sell that better on my facebook groups
I'd love to know how much you end up selling the Rhinocort for, if and when you sell it. I was thinking I'd have a hard time getting $2 for it. But since I don't have any sale scheduled and not sure when I'll have one, it would be great to know if I could expect a higher amount.
Reply Helpful Comment? 0 0
#5008
Quote from yensshopper View Post :
I'd love to know how much you end up selling the Rhinocort for, if and when you sell it. I was thinking I'd have a hard time getting $2 for it. But since I don't have any sale scheduled and not sure when I'll have one, it would be great to know if I could expect a higher amount.
I'll be posting some stuff here shortly on one of my groups, so I'll let you know how it goes!
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 334 of 334
330 331 332 333 334
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)
Link Copied to Clipboard