Frontpage Deal
Walmart Discounts, Deals and Coupon Codes

Kingsford 15.4 lb Bag of Charcoal Briquets

dandj0923 427 185 April 23, 2016 at 09:31 PM in Home & Home Improvement (3) More Walmart Deals
Deal
Score
+69
40,649 Views
See Deal
$5

Deal Details

Promoted 04-24-2016 by brisar at 04:50 AM View Original Post
Walmart.com has Kingsford 15.4 lb Bag of Charcoal Briquets on sale for $5 with free in-store pick up. Thanks dandj0923

Editor's Notes & Price Research

Written by brisar

A little history about Kingsford Charcoal: Back in the 1920's, Henry Ford used wood scraps from the production of Model T cars to make charcoal. Originally named Ford Charcoal,  the name was changed to Kingsford Charcoal after Ford's brother-in-law E.G. Kingsford brokered the selection of the new charcoal plant site in Kingsford, Michigan. - brisar

Share

Original Post

Edited April 23, 2016 at 11:36 PM by BeAuMaN
$5 for a 15lb bag is great!! Free store pick up!!
Thanks for fixing my link! Smilie

http://www.walmart.com/ip/Kingsfo...s/43750715
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
About the OP
Give Rep Send Message
dandj0923 Pro
Joined Oct 2015 L3: Novice
185 Reputation Points
14 Deals Posted
168 Votes Submitted
427 Comments Posted

Community Wiki

Last Edited by Danzilla April 24, 2016 at 02:59 PM
Look for better prices mid-May with Memorial Day coming up. $5 for 15.4lb is good, but not great.
Want more deals like this? Create a deal alert for Home & Home Improvement. Add Deal Alert

84 Comments

1 2 3 4 5

Featured Comments

gtfo.
Good find but not that slick, the 18.6 (used to be 20)pound double packs sell for $10 every so often during the grilling season.
rjpemt 8
18.6 lbs / 4.94 = $0.27 per pound
Home Depot is $9.88 for TWO bags. Your math was for ONE bag. BTW, I don't like HD but fair is fair.
DKool1 7

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#4
Saw this at my local walmart about a week ago. It's on clearance.
Reply Helpful Comment? 0 0
#5
Good find but not that slick, the 18.6 (used to be 20)pound double packs sell for $10 every so often during the grilling season.
Reply Helpful Comment? 8 0
#6
royal oak still better
Reply Helpful Comment? 2 16
#7
Quote from rjpemt View Post :
Good find but not that slick, the 18.6 (used to be 20)pound double packs sell for $10 every so often during the grilling season.
Bought 20 bags of this last time around, should be coming back for 4th of july
Reply Helpful Comment? 1 0
#8
Quote from rjpemt View Post :
Good find but not that slick, the 18.6 (used to be 20)pound double packs sell for $10 every so often during the grilling season.
For a not crazy "buy 20 bags" deal, this is pretty good for someone who needs it!
Reply Helpful Comment? 1 2
Joined Feb 2010
L10: Grand Master
9,722 Posts
7,137 Reputation
#9
Quote from MAK1981 View Post :
For a not crazy "buy 20 bags" deal, this is pretty good for someone who needs it!
This is PERFECT for those who only grill occasionally or live where there is no where to store a couple big bags of charcoal...like apts, condos, where you charcoal seldom because you can't do it right outside your door.
Reply Helpful Comment? 4 0
#10
Quote from MAK1981 View Post :
For a not crazy "buy 20 bags" deal, this is pretty good for someone who needs it!
If you're an avid griller 20 bags isn't a lot. If you grill once a month, well, that's another story.
Reply Helpful Comment? 1 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#11
Quote from Fiery View Post :
Bought 20 bags of this last time around, should be coming back for 4th of july
FYI I got 18.5 lb bag of 2 for 9.95 at home depot. Pretty sure that deal is dead. But this is why I'm not picking up walmart, seems like they only carry the small bags.
Reply Helpful Comment? 0 2
#12
Quote from curiousity View Post :
royal oak still better
gtfo.
Reply Helpful Comment? 8 0
#13
We cook squirrels with these coals. It imparts a nice flavor that balances the gamey flavor of the squirrel.
Reply Helpful Comment? 2 2
#14
Because I love charcoal grilling and no one did the math:

18.6 lbs / 9.88 = $0.53 per pound

15.4 lbs / $5 = $0.32 per pound

It's a much slicker deal especially if you like smaller bags. I'm not jumping because my current stack of charcoal is high enough and of a different size.

** of course, if you got the 2 bags for $9.88 it's closer to a quarter per pound...
Reply Helpful Comment? 2 13
Last edited by Danman114 April 24, 2016 at 05:27 AM
#15
Quote from Danman114 View Post :
Because I love charcoal grilling and no one did the math:

18.6 lbs / 9.88 = $0.53 per pound

15.4 lbs / $5 = $0.32 per pound

It's a much slicker deal especially if you like smaller bags. I'm not jumping because my current stack of charcoal is high enough and of a different size.
2-18.6# bags.
Reply Helpful Comment? 7 0
Page 1 of 6
1 2 3 4 5
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard