Popular Deal
Amazon Discounts, Deals and Coupon Codes

Mountain House Just In Case Essential Bucket - $55.36 @ Amazon

smartest1 61 138 June 10, 2016 at 07:11 AM in Sporting Goods (10) More Amazon Deals
Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Deal
Score
+23
14,398 Views
See Deal
$55.36

Deal Details

Last Edited by annie930ny June 10, 2016 at 09:19 AM
Amazon [amazon.com] has Mountain House Just In Case Essential Bucket is $55.36 at Amazon. Not the very lowest price but pretty close. Currently $68 at Walmart
Share
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
About the OP
Give Rep Send Message
smartest1 Pro
Joined Apr 2014 Shopping Smart
138 Reputation Points
41 Deals Posted
17 Votes Submitted
61 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited music, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

Community Wiki

Last Edited by annie930ny June 10, 2016 at 09:14 AM
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial [amazon.com] with free 2-day shipping, unlimited music, unlimited video streaming & more.
If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial [amazon.com] available.

47 Comments

1 2 3 4

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3
Nice deal. Might grab another bucket or two to add to my collection.
Reply Helpful Comment? 0 1
#4
Perfect for backpacking trips.

Edit: has been cheaper within last few months according to CCC.
Reply Helpful Comment? 3 0
Last edited by Tangarang June 10, 2016 at 07:49 AM
#5
Could you also use the bucket itself as a toilet/kitchen?

Even slicker deal Big Grin
Reply Helpful Comment? 1 2
Joined Sep 2010
I need dis...for reasons
1,539 Posts
163 Reputation
#6
set a price alert for when it hits 48 bucks again. Hurricane just passed so will wait lol
Reply Helpful Comment? 1 0
#7
Quote from chinesethunda View Post :
set a price alert for when it hits 48 bucks again. Hurricane just passed so will wait lol
i am on the same boat.
Reply Helpful Comment? 1 0
Joined Oct 2010
Live Free or Move
16,785 Posts
4,400 Reputation
Pro
#8
i prefer to survive on maggoty rice and muddy water
Reply Helpful Comment? 3 1
Last edited by Medic311 June 10, 2016 at 09:02 AM
#9
Quote from CCyanescens View Post :
Could you also use the bucket itself as a toilet/kitchen?

Even slicker deal Big Grin
https://youtu.be/q222J0PmGy4
Reply Helpful Comment? 0 1

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#10
Quote from Medic311 View Post :
i prefer to survive on maggoty rice and muddy water
protein powder, olive oil, and some aunt jemima for me Smilie
Reply Helpful Comment? 2 0
#11
Quote from CCyanescens View Post :
Could you also use the bucket itself as a toilet/kitchen?

Even slicker deal Big Grin
Please, just one or the other. Wink

I too bought this when it was $48, but this is still a pretty good price. If you want one of these now or the very near future, you won't be going too far wrong. The typical price is closer to $72. And even at the regular price, the cost per entr?e is cheaper than purchasing them individually.
Reply Helpful Comment? 1 0
#12
what's the shelf life of these things?
Reply Helpful Comment? 0 1
#13
Quote from wood View Post :
what's the shelf life of these things?
"Mountain House freeze-dried foods have the longest proven shelf life available. Period. We confidently claim a 25+-year shelf life, because our testing has shown the shelf life exceeds 25 years!"
Reply Helpful Comment? 2 1
#14
Quote from twinight View Post :
"Mountain House freeze-dried foods have the longest proven shelf life available. Period. We confidently claim a 25+-year shelf life, because our testing has shown the shelf life exceeds 25 years!"
Is there preservatives, msg, chemicals, etc in mountain house products?
Reply Helpful Comment? 0 1
#15
Paid $45.47 per 2 years ago. That was slick, this is def still worth considering...with inflation, I think u can still find them from time to time under $50. I have heard the #10 size cans are the best way to go for prepping. I tend to buy the #10 cans when they are under or just over $20 per can. Keep in mind you need water and ideally hot water to rehydrate them.
Reply Helpful Comment? 1 0
Page 1 of 4
1 2 3 4
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard