Popular Deal
Amazon Discounts, Deals and Coupon Codes

Fiber One Chewy Bars Oats and Chocolate, 30 Bars, (2x 15-Bar Mega Packs), 21.2 oz. (Pack of 2) - $8.50 After S&S and 25% coupon (Prime members only)

aaba78 5,121 1,364 August 26, 2016 at 06:55 AM in Snacks (6) More Amazon Deals
Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Deal
Score
+12
4,314 Views
See Deal
$8.50

Deal Details

Last Edited by widgit August 26, 2016 at 09:51 PM
i thought this deserved its own thread since im seeing alot of bar deals ..kind/nature valley posts...but these are yummy and make you use the bathroom so double win.

to get the lowest price you need to have 5 subscriptions...dont forget to clip coupon. for prime members only

30 bars! shoudl come out to about 27 censt each bar if you get max discounts


https://www.amazon.com/Fiber-One-...+ONE+CHEWY
Share
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
About the OP
Give Rep Send Message
Joined Aug 2010 L9: Master
1,364 Reputation Points
92 Deals Posted
593 Votes Submitted
5,121 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited music, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

Community Wiki

Last Edited by Shorted August 26, 2016 at 04:33 PM
Prices have increased slightly. Currently:
~$10.28 with 5% S&S discount
~$8.82 with 15% S&S discount

16 Comments

1 2

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Joined Apr 2009
Ehl.Ate: grand teacher
4,019 Posts
625 Reputation
Pro
#3
Ingredients list looks pretty scary. We bake our own at home with organic ingredients. However, price wise it is a great deal
Reply Helpful Comment? 2 0
#4
Prime only
Reply Helpful Comment? 1 0
#5
13.95 for me at 5%
Reply Helpful Comment? 0 0
#6
Quote from ursus View Post :
Ingredients list looks pretty scary. We bake our own at home with organic ingredients. However, price wise it is a great deal
Yeah a lot of weird ingredients in there. Not a crazy amount of sugar, which is surprising, though.
Reply Helpful Comment? 0 0
#7
i am getting $10.28 after 25% coupon and 5% s&s
Reply Helpful Comment? 0 0
#8
Quote from ursus View Post :
Ingredients list looks pretty scary. We bake our own at home with organic ingredients. However, price wise it is a great deal
Would you be willing to share a recipe for these. I'm always looking for good healthy bar recipes for myself and my 2 year old. Thanks in advance
Reply Helpful Comment? 0 0
#9
Flavor is below average for fiber one. I bought the 48 pack from Costco and I regret this decision.
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#10
Quote from ursus View Post :
Ingredients list looks pretty scary. We bake our own at home with organic ingredients. However, price wise it is a great deal
Agreed.
Hardly passes the healthy threshold....
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Apr 2009
Ehl.Ate: grand teacher
4,019 Posts
625 Reputation
Pro
#11
Quote from khaimera View Post :
Would you be willing to share a recipe for these. I'm always looking for good healthy bar recipes for myself and my 2 year old. Thanks in advance
In our household I am responsible for building water-cooled PCs, LED ambient-light lit TV, but my SO handles the oven. I will ask!
Reply Helpful Comment? 0 0
#12
30 x 2 x 15 x 2 = 1,800 bars
$8.5/1800 = $0.005 per bar

Mediocre deal at best
Reply Helpful Comment? 0 0
#13
Quote from ATSUKO-KIYOSHI View Post :
30 x 2 x 15 x 2 = 1,800 bars
$8.5/1800 = $0.005 per bar

Mediocre deal at best
Lol you might want to read the problem.
Reply Helpful Comment? 0 0
#14
Quote from 20SecA3 View Post :
Lol you might want to read the problem.
Point being, they could just put "30 bars" in the title, or "Pack of 2" instead of "30 bars pack of 2 2x bar mega pack 21.2oz pack bar of 69 in 12 box 35 percent 5"
Reply Helpful Comment? 0 0
#15
These things make you fart like a horse eating beefaroni....
Reply Helpful Comment? 2 0
Page 1 of 2
1 2
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard