Welcome to the updated Slickdeals redesign beta. Learn more and give us feedback. Or, return to the classic view.

Search in
Forum Thread
Military.com Discounts, Deals and Coupon Codes

***Official Military DECA/ Commissary Thread*** Supporting Our Military Proudly!

hawaiiandawn 9,954 July 22, 2008 at 10:42 AM in Your Mileage May Vary (YMMV) (10) More Military.com Deals
Deal
Score
+28
193,366 Views

Thread Details

** We would like to welcome HawiianDawn as the new OP **.

Please thank
thelahaiesfamil for all of her hard work in this thread.**

Being a military spouse has its many challenges. One of the challenges is trying to feed your family on a limited income. I thought it would be helpful to the many of us SD'rs out there that are military or military spouses to have an official Deca/ Commissary thread. There are so many great deals and YMMV by store, but at least here you may be able to look for a deal that you might not have known about before. I HTH someone save a little for thier family!! Enjoy! Smilie

June 27, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

2,289 Comments

126 127 128 129 130

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Joined Jul 2009
iAmTheMama
15,575 Reputation
#1906
Crystal Light 12qt Canisters $1.69
-$1/2 TP Qs out by product
=$1.19

Dannon Loght & Fit 4pk $1.39
-$1/2 ManMil Q from Simple Ideas
=$.22 each cup

Chex Mix 8.75oz $1.25
-.$.60 /1& $.50/1 IP
=$.65

Nectresse 40ct $2.70
-$2/1 MQ (connection/maxi)
=$.70

Louisiana Cocktail Sauce $1.54
-$.55/1 MQ TP by product
=$.99

Fiber One Bars $1.99
-$1/1 MQ TP by product
=$.99

Kellog's Fruit Snacks $1.50
-$1/2 MQ IP
=$1

Presto Sandwich, Gallon, Freezer Bags $.99
-$.40/1
=$.59

Jimmy Dean Pancake and Sausage $1.79
-$1.50 IP
=$.29

Nature Made Vit. A $1.43
-$2/1 MQ (All You Mag)
=$.57 MM

Pork Chops 2pk, many priced about $2.20
-$1Fresh Pork IP
=$1.20

McCormick Extracts $1.32
-$.75/1 MQ
=$.57

Newman's Pizza $3
-$1/1 IP
=$2

Pine Sol (larger size) $2.49
-$1/1 IP
=$1.49

Planters Mixed Nuts (light salt or unsalted) $2
-$1/1 MQ
=$1

Kraft Cheese Single 12oz $1.79
-$1/1 IP
=$.79

Zatarain's Chicken Breading $.75 (other varieties $.99)
-$.50/2
=$.50 each


Tear Pads
$1/1 Cheerios (Medleys something or other)
Free milk wyb 4 Cereals
$3/4 Cereals
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jul 2008
You can call me "Al"
37,682 Reputation
#1907
Quote from laulea2782 View Post :
Kraft Cheese Single 12oz $1.79
-$1/1 IP
=$.79
Where is this IP?
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Dec 2008
L10: Grand Master
34,600 Reputation
#1908
Quote from MsGal View Post :
Where is this IP?
it was Kraft Publix Related, various, Print [coupons.com] from the printable thread, but it's been changed to be MFG $1 off Publix bakery bread wyb Kraft Cheese (which is really odd for an MQ)
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jul 2008
You can call me "Al"
37,682 Reputation
#1909
I just came from the commissary and they had a bunch of shelf tags in the store, "Del Monte .75 sale". They had it in front of the canned tomatoes, Chef Boy ar Dee stuff and a few other places. I didn't see any details on what all products are included.

Anyone have any other info?
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jul 2008
You can call me "Al"
37,682 Reputation
#1910
Oh, I did find one good deal.

A&H Cat Litter, 20 pounds is $6.99. There is a $3.50/1 IP located HERE [smartsource.com] (one print per computer). The boxes at my commissary have peelies on the front that say "Save $4 WYB two 20 lb. boxes". This is a rebate peelie. One rebate per household, offer expires 12/31/13.

After Q's and rebate, only $3.68 for 40 lbs of A&H cat litter.

I don't have a cat but my mom has like, 5 or 6. I called her and she said this is a SMOKIN' deal for cat litter. Smilie
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Mar 2009
L10: Grand Master
8,658 Reputation
#1911
Quote from MsGal View Post :
Oh, I did find one good deal.

A&H Cat Litter, 20 pounds is $6.99. There is a $3.50/1 IP located HERE [smartsource.com] (one print per computer). The boxes at my commissary have peelies on the front that say "Save $4 WYB two 20 lb. boxes". This is a rebate peelie. One rebate per household, offer expires 12/31/13.

After Q's and rebate, only $3.68 for 40 lbs of A&H cat litter.

I don't have a cat but my mom has like, 5 or 6. I called her and she said this is a SMOKIN' deal for cat litter. Smilie
I agree with your mom. It is a great deal. At that price I am seriously considering using a litter box myself instead of buying toilet paper....
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Mar 2009
L10: Grand Master
8,658 Reputation
#1912
I keep putting off going to the commissary. Wanting to go. But by the time I get done with everything I need to do.. the commissary drops down to my list of what to do tomorrow.

I guess I will go when I get hungry enough that it makes the top of the list...
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Joined Jul 2008
You can call me "Al"
37,682 Reputation
#1913
Quote from jteef1 View Post :
I keep putting off going to the commissary. Wanting to go. But by the time I get done with everything I need to do.. the commissary drops down to my list of what to do tomorrow.

I guess I will go when I get hungry enough that it makes the top of the list...
I always put it off, too. It's a 30 mile round trip for me. Frown
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jan 2011
L5: Journeyman
922 Reputation
#1914
36 miles RT for me. I'm down to about once a month these days.
If I didn't have to buy cat food or stuff to feed the dogs, I wouldn't go that often.

A few decent deals today:

Better Oats, the Maple ones, are .89 ea and there's a ;.75/2 insert Q from sometime recent. Prices varied by flavor- the strawberry cream ones were about .75 ea but some others were 1.15.

Hinode rice is 1.29 (around 24 oz bag -white and brown are the same price) and there's a $1/1 IP, I think on coupons dot.

Fisher trail mix 4 oz pouch .80 - .55/1 Comm Q - there was a stack of them on the shelf, they appeared to be from one of the magazines.

If you still have any Alexia 2.50/1 IPs, French rolls were 2.19, Fries were 2.49.
I didn't see the garlic bread today.

Not sure you'll find this everywhere, but as I walked in the door, there was a rack with some twin packs of NM vitamins that were marked down. 2 packs vit D (I think 2000 IU) were 2.02, 2 pack vit E (400 IU) were 2.12. There were also some 2-packs of Fish Oil for about the same price. I hadn't printed the NM Fish Oil one (or maybe that was a recent insert Q I didn't clip?) but I had $2/1 vit D and 1.75/2 of any NM.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Aug 2009
Addicted to bargains
3,868 Reputation
#1915
My commissary just put out the March Maxisaver-I enjoyed using the $1 off any Mars Easter product larger than 3.oz. that doesn't expire till 4/12
6 pack of Snickers eggs are $1.00 -$1.00 mfq = free
sm bag of Mars candies are $1.35

If anyone is wondering no I do not eat all of this-I have a candy bowl in my office nod
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jul 2008
You can call me "Al"
37,682 Reputation
#1916
Quote from christel29 View Post :
If anyone is wondering no I do not eat all of this-I have a candy bowl in my office nod
It's no one's business. hug
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jul 2009
iAmTheMama
15,575 Reputation
#1917
New Kraft Coupons Out by the Entrance. Some good... some not so good. Thought I'd just attach a picture instead of typing them all up Smilie

All expire 4/13 Frown

P.S. My round trip is 44 miles Embarrassment but just about everything is a drive from our house... we like that! But we do PLAN PLAN PLAN all our trips! I have to be extremely organized.

And as for candy clearance... I buy up as much as I can on a good deal, especially if it's free! Thanks for the reminder of that Q christel29! So many occasions where I get to use it all instead of buying some or other things. There's gift baskets (for all occasions!), pinatas, I give to Dad and Grandparents and College bound cousins. Treats for the house, five of us live here (7 on the weekends) and I'm the only one with XX chromosomes.

Prop <-- The guys!


Chex Mix 20oz (big bag) BOLD Flavor $1.50
-$.60 &/or $.50 IP (nla?)
=$.90 for the BIG bag... this stuff does not last long in my house shake head

Band-Aid 60ct $1.29
-Band-Aid Adhesive Bandages $1/2 Print [coupons.com] 77477 "Redeemable at Walmart"
=$.79

Frenchs Mustard; Honey, Honey Dip, Dijon, Dijon Mustard, etc. $1.50
-French's Dijon Mustard $1/1 Print [frenchs.com] Register or
-French's Dijon or Honey Dijon Mustard $.75/1 Print [coupons.com] 77477
=$.50 yummy

Planters Cashews 10oz Can $2
-$1/1 Planters MQ
=$1 ... my Dad will be Happy!

Snickers and Snickers Squared $.57
-Snickers, B1 1.86oz Bar G1 Peanut ButterSquared 1.78oz Bar FREE, Print [coupons.com] 77477
=$.29

Louisiana Hot Sauce $.99
-$1/2 MQ attached to product
=$.49
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jan 2011
L5: Journeyman
922 Reputation
#1918
Quote from christel29 View Post :
If anyone is wondering no I do not eat all of this-I have a candy bowl in my office nod
Me + candy bowl in office = I eat all the candy... laugh out loud


I was perusing the clearance candy at RA tonight (where I had to go buy something with NO coupons and NO +UPs EEK!). There was a man also looking at it, and shortly after I arrived in the aisle, he thought he was in my way, and apologized. I told him, no, he was fine, and I didn't need to get any closer to the packages than I already was. We chatted about resisting candy, until I looked up and saw one bag of the Easter (in the green bag) Lindor Truffles (milk chocolate shell, white chocolate inside) snagged it, and stepped away from the rest of the candy. laugh out loud
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Aug 2009
Addicted to bargains
3,868 Reputation
#1919
Well i have already bought 8 bags so feeling a little guilty and planning on buying more! Really my weakness is chips not chocolate.
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Joined Jul 2008
You can call me "Al"
37,682 Reputation
#1920
Quote from christel29 View Post :
Well i have already bought 8 bags so feeling a little guilty and planning on buying more! Really my weakness is chips not chocolate.
Mine is brownies. And KK doughnuts.

I don't buy brownie mix ever, and the nearest KK is 2 hours away. I'm safe. laugh out loud
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 128 of 153
126 127 128 129 130
Join the Conversation
Add a Comment
 
Slickdeals Price Tracker
Saving money just got easier.
Start Tracking Today
Copyright 1999 - 2015. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / DMCA Notice  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)