Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Frontpage Deal

Mountain House #10 Food Cans: Macaroni and Cheese (9-Servings) EXPIRED

$12.75
& More + Free Store Pickup
+45 Deal Score
20,080 Views
Walmart.com has select Mountain House #10 Food Cans on sale listed below. Free store pickup must be selected for discount to be applied at checkout. Thanks sholbrook22

Available FlavorsAmazon.com also has for their Prime Members: Mountain House #10 Food Cans on sale for the prices listed below. Shipping is free.

Available Flavors
Share
Good deal?
You gave rep to sholbrook22 for this post.
Thank you!
sholbrook22 posted this deal. Say thanks!
Give Rep Points

Editor's Notes & Price Research

Written by

No Longer Available:

via Amazon

Original Post

Written by
Edited July 3, 2017 at 07:53 AM by
Some mountain house varieties at good prices at Amazon: some with s/s

Diced chicken $20 https://smile.amazon.com/Mountain...ed+chicken

Pasta Primavera $13 https://smile.amazon.com/Mountain...WH4PJ6P9J0

Mac and Cheese $13. https://smile.amazon.com/Mountain...H2930SSRKT

Veggies stew with beef $13 https://smile.amazon.com/Mountain...KBDJ6TVS9T
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+45
20,080 Views
$12.75
About the OP
Give Rep Send Message
Joined Nov 2005 L1: Learner
86 Reputation Points
11 Deals Posted
21 Votes Submitted
22 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

72 Comments

1 2 3 4 5

Featured Comments

Spending $3,000 on a freeze dryer so you can save $10 on mac&cheese (and then bragging about it). The slickdeals way.
20 Helpful?
I was going to grab the cheapest one which seems to be the Mac n cheese. I could easily just cook a box of mac n cheese while camping. I don't go camping with enough people to make this can practical so I'd dump out about half of it. I could just put it in a closet for 20 years and see if I make any more friends.
9 Helpful?
I just wish they made a cheep sampler pack just so I could sample all of the different ones. I need to sample them all. What would be the point of stock piling food for the end of days, made more expensive specifically for it's ability to last, only to discover that I might prefer the soylent green?
8 Helpful?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2010
L3: Novice
217 Posts
57 Reputation
#3
Some very good prices. Some at or near all-time lows.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2006
L2: Beginner
87 Posts
42 Reputation
#4
Agreed, lowest prices i have seen.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2006
L9: Master
4,304 Posts
888 Reputation
Pro
#5
I still can't get over how much this stuff costs. Like are they doing anything special besides just freeze drying it?

The mac n cheese for example, at $13, I could make that from scratch for about $2, then a bit of time and electricity using a freeze dryer and I have the same thing at around 1/6th the cost?

The chicken is about 2 to 2.5 pounds of fresh chicken. Chicken is like $1.5 a pound, so $3-4 or so worth of chicken freeze dried and sold for $20.

What a great business I might have to get into this!
Reply Helpful Comment? 4 8
Last edited by Core2Quad July 3, 2017 at 05:16 AM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2012
L7: Teacher
2,104 Posts
564 Reputation
#6
Quote from Core2Quad
:
I still can't get over how much this stuff costs. Like are they doing anything special besides just freeze drying it?

The mac n cheese for example, at $13, I could make that from scratch for about $2, then a bit of time and electricity using a freeze dryer and I have the same thing at around 1/6th the cost?

The chicken is about 2 to 2.5 pounds of fresh chicken. Chicken is like $1.5 a pound, so $3-4 or so worth of chicken freeze dried and sold for $20.

What a great business I might have to get into this!
You have a home freeze dryer? Which one?
Reply Helpful Comment? 7 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2008
That Guy
528 Posts
177 Reputation
#7
They are taxing the doomsday preppers because they can
Reply Helpful Comment? 6 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2007
H8 REB8
3,881 Posts
589 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep Evan55?
#8
Quote from Core2Quad
:
I still can't get over how much this stuff costs. Like are they doing anything special besides just freeze drying it?

The mac n cheese for example, at $13, I could make that from scratch for about $2, then a bit of time and electricity using a freeze dryer and I have the same thing at around 1/6th the cost?

The chicken is about 2 to 2.5 pounds of fresh chicken. Chicken is like $1.5 a pound, so $3-4 or so worth of chicken freeze dried and sold for $20.

What a great business I might have to get into this!
Spending $3,000 on a freeze dryer so you can save $10 on mac&cheese (and then bragging about it). The slickdeals way.
Reply Helpful Comment? 20 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2011
L5: Journeyman
924 Posts
73 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep koolhandnick?
#9
I was going to grab the cheapest one which seems to be the Mac n cheese. I could easily just cook a box of mac n cheese while camping. I don't go camping with enough people to make this can practical so I'd dump out about half of it. I could just put it in a closet for 20 years and see if I make any more friends.
Reply Helpful Comment? 9 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2007
L10: Grand Master
7,314 Posts
1,337 Reputation
#10
all of these are exclusive to prime Frown
Reply Helpful Comment? 0 4
Last edited by arribasn July 3, 2017 at 07:39 AM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2007
L5: Journeyman
708 Posts
227 Reputation
#11
Quote from Core2Quad
:
I still can't get over how much this stuff costs. Like are they doing anything special besides just freeze drying it?

The mac n cheese for example, at $13, I could make that from scratch for about $2, then a bit of time and electricity using a freeze dryer and I have the same thing at around 1/6th the cost?

The chicken is about 2 to 2.5 pounds of fresh chicken. Chicken is like $1.5 a pound, so $3-4 or so worth of chicken freeze dried and sold for $20.

What a great business I might have to get into this!
I still can't get over how much day dreaming you do and how little cash you have.
Reply Helpful Comment? 4 7
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2009
L11: Grand Poobah
4,892 Posts
1,317 Reputation
#12
In for the Mac and the Stew. The pasta is yuck yuck!
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2005
Not without Coups, baby..
2,658 Posts
5,438 Reputation
Pro
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep jokesbyjen?
#13
Quote from Core2Quad
:
I still can't get over how much this stuff costs. Like are they doing anything special besides just freeze drying it?

The mac n cheese for example, at $13, I could make that from scratch for about $2, then a bit of time and electricity using a freeze dryer and I have the same thing at around 1/6th the cost?

The chicken is about 2 to 2.5 pounds of fresh chicken. Chicken is like $1.5 a pound, so $3-4 or so worth of chicken freeze dried and sold for $20.

What a great business I might have to get into this!

yeahhhhhh..... you might want to look into the difference between your Ronco dehydrator and an ACTUAL , real-life freeze dryer.....
Reply Helpful Comment? 9 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2014
L3: Novice
147 Posts
16 Reputation
#14
Good post - thanks. Picked up a few cans of the stew and a can of the chicken.
Reply Helpful Comment? 2 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2009
L6: Expert
1,395 Posts
497 Reputation
#15
Quote from Evan55
:
Spending $3,000 on a freeze dryer so you can save $10 on mac&cheese (and then bragging about it). The slickdeals way.
$3000 spread over thousands of cans doesn't end up being much. Note the words I might have to get into this business.
Reply Helpful Comment? 4 1
Page 1 of 5
1 2 3 4 5
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2018. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard