Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Frontpage Deal

30-Pack 0.24oz Elmer's All Purpose Washable School Glue Sticks EXPIRED

$7.90
w/ S&S + Free S&H
+57 Deal Score
14,703 Views
Amazon.com has 30-Pack 0.24oz Elmer's All Purpose Washable School Glue Sticks on sale for $7.88 when you checkout via Subscribe & Save. Shipping is free. Thanks cadavercutter

Note, You may cancel your Subscribe & Save subscription any time after your order ships.
Share
Good deal?
You gave rep to cadavercutter for this post.
Thank you!
cadavercutter posted this deal. Say thanks!
Give Rep Points

Editor's Notes & Price Research

Written by

  • Save 5% on this item when you subscribe to 5 or more items during your current subscription month.
  • Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited music, unlimited video streaming & more.
  • If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

Original Post

Written by
Edited July 12, 2017 at 02:31 PM by
Must have Amazon prime for the extra 20% discount. The discount applies at checkout. Ships free. Can order multiples. .25 a glue stick.

https://www.amazon.com/Elmers-Pur...906&sr=1-2
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+57
14,703 Views
$7.90
About the OP
Give Rep Send Message
Joined Oct 2014 L4: Apprentice
721 Reputation Points
73 Deals Posted
615 Votes Submitted
352 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

42 Comments

1 2 3

Featured Comments

My son needs two. I buy and give his class the whole case, plus other supplies i get from here.

In the end, it costs me $25 but helps out a bunch of kids. Do your part.
10 Helpful?
My local Walmart has 2 packs of .21oz (6g) Elmer's glue sticks for $0.25 (.42oz or 12g per package). That comes out to 63 sticks, which is 13.23oz (378g) for the same price as 7.2oz here. The downside is you have to grab 30 something packages and haul them home, but that's almost twice the glue. It also says "School Glue" on the package instead of "All Purpose School Glue", but it is still the purple stuff. http://brickseek.com/walmart-inve...=559617650
7 Helpful?
Thank you for posting this, I do the same. It takes a village...
5 Helpful?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2013
L9: Master
4,223 Posts
1,526 Reputation
#3
Now I can sniff glue all day!
Reply Helpful Comment? 3 4
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2015
L2: Beginner
1,121 Posts
560 Reputation
#4
Dont need it but seems like a good deal
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2009
Winter is coming
1,332 Posts
509 Reputation
#5
Are these the purple ones?
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2009
L3: Novice
136 Posts
34 Reputation
#6
Quote from bd75
:
Are these the purple ones?
Nope!
But you can get the 60 pk of those for $15.87.

https://www.amazon.com/dp/B009D9Y...B0013CDGT6
Reply Helpful Comment? 2 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined May 2010
L10: Grand Master
16,372 Posts
7,369 Reputation
#7
$7.88 for me for some reason. No 20% discount shown at checkout.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2013
L1: Learner
20 Posts
10 Reputation
#8
Same for me, no discount.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2008
L3: Novice
108 Posts
232 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep jeremysweeney?
#9
My local Walmart has 2 packs of .21oz (6g) Elmer's glue sticks for $0.25 (.42oz or 12g per package). That comes out to 63 sticks, which is 13.23oz (378g) for the same price as 7.2oz here. The downside is you have to grab 30 something packages and haul them home, but that's almost twice the glue. It also says "School Glue" on the package instead of "All Purpose School Glue", but it is still the purple stuff. http://brickseek.com/walmart-inve...=559617650
Reply Helpful Comment? 7 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2016
L2: Beginner
45 Posts
18 Reputation
#10
Staples has $1 for 4 gluesticks. Check in store
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2004
L5: Journeyman
709 Posts
285 Reputation
#11
Nice, but they would all dry out before I finished the 1st one.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2008
L7: Teacher
2,285 Posts
397 Reputation
#12
Quote from Querico1
:
Nice, but they would all dry out before I finished the 1st one.
Exactly, even if they lost 5 the rest would all dry out. I'll just wait and buy a 4 pack during back to school sales.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2013
New User
14 Posts
18 Reputation
#13
Our school "requires" 24 packs of this glue for a kindergartner.... Sounds super crazy, but kids stick pencils in it, throw it in the trash, eat it, lose it, etc...
Reply Helpful Comment? 3 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2003
L5: Journeyman
993 Posts
342 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep Sassan?
#14
My son needs two. I buy and give his class the whole case, plus other supplies i get from here.

In the end, it costs me $25 but helps out a bunch of kids. Do your part.
Reply Helpful Comment? 10 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2008
L3: Novice
244 Posts
72 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep whoiswes?
#15
Quote from Sassan
:
My son needs two. I buy and give his class the whole case, plus other supplies i get from here.

In the end, it costs me $25 but helps out a bunch of kids. Do your part.
Thank you for posting this, I do the same. It takes a village...
Reply Helpful Comment? 5 0
Page 1 of 3
1 2 3
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2018. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard