Slickdeals Saves U! Apply for our $2,500 Spring scholarships today Learn More
Frontpage Deal

Olive Garden Restaurant: Never Ending Pasta Bowl

From $10
w/ Soup/Salad & Breadsticks
+91 Deal Score
81,579 Views
Olive Garden.com [Restaurant Locator] is offering their Never Ending Pasta Bowl w/ Soup or Salad and Breadsticks starting from $9.99 valid at participating locations. Thanks fighting_blindly

Note, offer is valid for a limited time and prices may vary depending on location.

Available Options (starting from $9.99):
  • Pasta
    • Fettuccine
    • Spaghetti
    • Rigatoni
    • Angel Hair
    • Cavatappi
    • Gluten-Free Rotini (G)
    • Whole Grain Linguine
  • Sauce
    • Creamy Mushroom (V)
    • Traditional Marinara (G) (V)
    • Five Cheese Marinara (V)
    • Traditional Meat Sauce (G)
    • Alfredo (V)
    • Asiago Garlic Alfredo (V)
  • Add a Topping (For an additional price)
    • Meatballs
    • Italian Sausage (G)
    • Crispy Chicken Fritta
    • Grilled Chicken (G)
    • Crispy Shrimp Fritta
Share
Good deal?
You gave rep to fighting_blindly for this post.
Thank you!
fighting_blindly posted this deal. Say thanks!
Give Rep Points

Editor's Notes & Price Research

Written by

(V) = Vegetarian Option, (G) = Made without gluten-containing ingredients. Refills are dine-in only. Prices may vary in Alaska, California, Times Square, Puerto Rico & Canada. Offer valid for a limited time only, refer to the promotion page for additional details. -Corwin

Original Post

Written by
Edited September 12, 2017 at 10:01 AM by
Olive Garden Never Ending Pasta starts on 09/25/2017
Prices start at 9.99

http://www.olivegarden.com/specia...pasta-bowl
Add Comment
Created 09-12-2017 at 09:20 AM by fighting_blindly
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+91
81,579 Views
From $10
About the OP
Give Rep Send Message
Pro
Joined May 2015 L3: Novice
136 Reputation Points
10 Deals Posted
120 Votes Submitted
228 Comments Posted
Want more deals like this? Create a deal alert for Restaurants.
Add Deal Alert for Restaurants

214 Comments

1 2 3 4 5

Featured Comments

Wait, let me see if I'm following you here...you're suggesting that it's cheaper to eat at home than to go to a full-service restaurant? Has anyone else heard this?



Wow, a single box of $1 pasta can serve unlimited helpings to four people? Must be an an awfully large box.

That's some weird logic where the home-cooked meal gets the advantage of price while you ignore that you have to prepare/serve it yourself and it's actually *not* unlimited servings...you've actually taken the biggest attribute of the Olive Garden meal--unlimited servings--and somehow attributed it to the home-cooked meal, which is indeed limited by the amount of pasta that you can get for a dollar.
81 Helpful?
Be prepared for your server to completely vanish after bringing your 1st serving.
35 Helpful?
Every time an Olive Garden thread is posted, there is always one of these clowns that shows up to post what they believe is a witty relevant comment. Hint: It's not. Peace
32 Helpful?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2017
L4: Apprentice
461 Posts
#3
Hell yeah !!!!
Reply Helpful Comment? 3 3
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
09-12-2017 at 09:30 AM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2007
User and abuser
1,040 Posts
288 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep tooloud10?
#5
Quote from tenkay
:
Box of pasta: $1
Jar of sauce: $2
Wait, let me see if I'm following you here...you're suggesting that it's cheaper to eat at home than to go to a full-service restaurant? Has anyone else heard this?

Quote :
"Unlimited" pasta for 4.
Wow, a single box of $1 pasta can serve unlimited helpings to four people? Must be an an awfully large box.

That's some weird logic where the home-cooked meal gets the advantage of price while you ignore that you have to prepare/serve it yourself and it's actually *not* unlimited servings...you've actually taken the biggest attribute of the Olive Garden meal--unlimited servings--and somehow attributed it to the home-cooked meal, which is indeed limited by the amount of pasta that you can get for a dollar.
Reply Helpful Comment? 92 11
Last edited by tooloud10 September 12, 2017 at 09:38 AM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2011
L5: Journeyman
559 Posts
118 Reputation
#6
Great deal, when is the Pasta Pass coming back?
Reply Helpful Comment? 1 3
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2017
L4: Apprentice
461 Posts
#7
Quote from tenkay
:
Box of pasta: $1
Jar of sauce: $2

"Unlimited" pasta for 4.
We arent talking about spaghetti here.....
Reply Helpful Comment? 6 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
09-12-2017 at 09:48 AM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2006
L9: Master
4,412 Posts
Our community has rated this post as helpful.
#9
Quote from tenkay
:
Box of pasta: $1
Jar of sauce: $2

"Unlimited" pasta for 4.
Every time an Olive Garden thread is posted, there is always one of these clowns that shows up to post what they believe is a witty relevant comment. Hint: It's not. Peace
Reply Helpful Comment? 39 7

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2006
L9: Master
4,412 Posts
Our community has rated this post as helpful.
#10
Quote from gujugandiyo
:
My doctor uncle thanks you, Olive Garden.

He already has hired extra staff to cater to new patients coming in.
Please see reply above. It applies here as well.
Reply Helpful Comment? 15 6
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
09-12-2017 at 09:55 AM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2009
L10: Grand Master
8,207 Posts
965 Reputation
#12
Quote from tenkay
:
If you can eat a cooked 1/4 box of pasta with sauce and that doesn't do it for you, perhaps how much pasta you can get at olive garden isn't your biggest concern.
Why are you worried about what his biggest concern is and isn't?
Reply Helpful Comment? 9 4
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2009
L10: Grand Master
8,207 Posts
965 Reputation
#13
Quote from tenkay
:
box of pasta: $1
jar of sauce: $2

"unlimited" pasta for 4.
total fail!
Reply Helpful Comment? 6 6
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2007
L6: Expert
1,929 Posts
1,019 Reputation
#14
Any deals for shitting this out quick? I can feel the constipation coming
Reply Helpful Comment? 6 9
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2013
L2: Beginner
95 Posts
14 Reputation
#15
Isn't it pasta, soup, salad, and bread sticks for $10? Although, I just went and they said soup OR salad.
Reply Helpful Comment? 4 0
Page 1 of 15
1 2 3 4 5
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2018. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard