Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Frontpage Deal

Prime Members: 6-Pk of 10-Ct Carnation Breakfast Essentials (Milk Chocolate) EXPIRED

$12
w/ S&S + Free S&H
+37 Deal Score
9,874 Views
Amazon has for Prime Members: 6-Pack of 10-Count Carnation Breakfast Essentials (Milk Chocolate) on sale for $11.99 when you 'clip' the 35% off coupon and check out via Subscribe & Save. Shipping is free. Thanks alohaHI

Note, you must be logged into your account. Coupons are typically one use per account. You may cancel your Subscribe & Save subscription any time after your order ships.
Share
Good deal?
You gave rep to alohaHI for this post.
Thank you!
alohaHI posted this deal. Say thanks!
Give Rep Points

Editor's Notes & Price Research

Written by

  • Save 15%, as opposed to the standard 5%, on this month's Subscribe & Save items when you subscribe to 5 or more items during your current subscription month.
  • Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited music, unlimited video streaming & more.
  • If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

Original Post

Written by
Edited October 15, 2017 at 02:52 PM by
Exclusively for prime members
Carnation Breakfast Essentials Powder Drink Mix, Rich Milk Chocolate, 1.26 oz, 10 Count Envelopes (Pack of 6) as low as $9.99 before tax when you "clip" the 35% coupon and checkout with 5 or more subscribe and save items. ($11.99 with less than 5 items)

https://www.amazon.com/dp/B0037YX...vpc_slickd
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+37
9,874 Views
$12
About the OP
Give Rep Send Message
Pro
Joined Aug 2017 L3: Novice
1,277 Reputation Points
94 Deals Posted
108 Votes Submitted
165 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

Community Wiki

Last Edited by SirVeyer October 15, 2017 at 11:00 PM
This deal is not dead as of about 0030 CST, 16 October. Just ordered it. Don't know if the deal came back or someone got confused. How do we get a Mod to "Un-expire" this deal?

Order Summary
Item(s) Subtotal: $19.98
Shipping & Handling: $0.00
Subscribe & Save: -$1.00
Your Coupon Savings: -$6.99
Total before tax: $11.99

25 Comments

1 2

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
10-15-2017 at 12:05 PM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2007
L6: Expert
1,034 Posts
638 Reputation
#5
$10 / 60 packets = $.17 each packet
Reply Helpful Comment? 2 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2006
L10: Grand Master
7,420 Posts
2,133 Reputation
#6
Thanks OP
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2016
College Student/Best Buy
146 Posts
254 Reputation
#7
Thanks OP! Even with only the 5% SS it was like 0.20 a packet which is hard to argue with
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2010
L6: Expert
1,363 Posts
514 Reputation
#8
Kids wouldn't touch em. Threw out last batch cause I couldn't stomach them either
Reply Helpful Comment? 1 4
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2012
L5: Journeyman
759 Posts
112 Reputation
#9
Even slicker for me:
Items:$19.98Shipping & handling:$0.00Your Coupon Savings:-$6.99Subscribe & Save:-$3.00Total before tax:$9.99Estimated tax to be collected:$0.00Order total:$9.99
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2013
L2: Beginner
75 Posts
10 Reputation
#10
When I go to subscribe, it doesn't show the clipped coupon price. Does it apply when the order ships?
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2015
L4: Apprentice
331 Posts
464 Reputation
#11
Ridiculous deal. These are $6 a box at Wally World...

Thanks OP!
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2013
L3: Novice
294 Posts
102 Reputation
#12
Quote from Jaimekyle
:
Holy crap. This stiff has gotten expensive!!!
Math is tricky sometimes.
Reply Helpful Comment? 2 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2013
L2: Beginner
63 Posts
18 Reputation
#13
Too bad the variety pack is not included. 60 packets of one flavor is too much for me.
Reply Helpful Comment? 0 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2009
L2: Beginner
61 Posts
112 Reputation
#14
Coupon can be used multiple times.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2008
L8: Grand Teacher
3,699 Posts
1,043 Reputation
#15
Quote from brads3143
:
Math is tricky sometimes.
Wow nice if they actually ship 60 packets for 20 cents each. Not awful sugar at 12 grams each either.

Reviews indicate it is actually 60 packets. awesome.
Reply Helpful Comment? 1 1
Page 1 of 2
1 2
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2018. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard