Forum Thread

10Lbs Sea Best Tilapia Fillets (frozen, raw) $32

$32.00
+1 Deal Score
2,192 Views
deal [amazon.com]10 bags, 1lbs each


clip 20% coupon. comes to ~$32
Share
Good deal?
You gave rep to iconian for this post.
Thank you!
iconian posted this deal. Say thanks!
Give Rep Points
Add Comment
Created 01-15-2018 at 07:33 PM by iconian
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+1
2,192 Views
$32.00
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

18 Comments

1 2

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2005
L9: Master
4,027 Posts
2,408 Reputation
#2
That's very pricey for frozen talipia. Grocery markets sell for half the cost.
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2006
R U an ultracrepidarian?
57,597 Posts
109,713 Reputation
Original Poster
Pro Sr. Deal Editor
#3
Quote from PhantasmX
:
That's very pricey for frozen talipia. Grocery markets sell for half the cost.

please show me whereSmilie. here it's $5.99
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2017
L3: Novice
251 Posts
70 Reputation
#4
Quote from iconian
:
please show me whereSmilie. here it's $5.99
$2.62/lb Walmart Louisville KY
Reply Helpful Comment? 1 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2009
L6
5,485 Posts
420 Reputation
#5
Maybe not the best price, $3.2/lb
but delivered, so I am getting one.

No no-rush buck,
but I suppose this comes in some freezer box.
Selected 2-day, but still shows Arriving Feb 1 - Feb 8.
No hurry, and that gives me time to change my mind.

...edit
Maybe not, can't cancel now even.
Won't ship for 2 weeks. Hmmm...
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by MrHalliday January 16, 2018 at 04:15 AM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2011
L4: Apprentice
319 Posts
101 Reputation
#6
Kirkland Signature Tilapia Loins Individually Wrapped $14.99 2.5 lbs. $5.996/lb. @ Costco
Reply Helpful Comment? 0 1
Last edited by solciprian January 15, 2018 at 07:55 PM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2008
L3: Novice
191 Posts
66 Reputation
#7
Farm raised. Pass I suppose
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2012
L5: Journeyman
563 Posts
174 Reputation
#8
I have gone back and forth on the tilapia and pollock fish. Yes, the price is a lot lower than salmon or trout. But I am usually disappointed with the results. Even when pollock is on sale for $1.70 per pound. It shrinks madly because it is mostly water. The small remains are okay, but need seasoning. Breaded tilapia seems to hold up to baking. I have tried pan frying the "raw" fish with very unhappy results.

Some fish are cheap for a reason. A good cook might make a delicious meal from these, but I think most will not have that skill, and will be disappointed with the meal. My opinion, of course.
Reply Helpful Comment? 1 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2011
Dealminator
8,208 Posts
Our community has rated this post as helpful.
#9
Quote from frugal23
:
Farm raised. Pass I suppose
HAHAHAHAHA.

ALL tilapia is farm-raised.
Reply Helpful Comment? 3 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2006
R U an ultracrepidarian?
57,597 Posts
109,713 Reputation
Original Poster
Pro Sr. Deal Editor
#10
Quote from unfrozen
:
I have gone back and forth on the tilapia and pollock fish. Yes, the price is a lot lower than salmon or trout. But I am usually disappointed with the results. Even when pollock is on sale for $1.70 per pound. It shrinks madly because it is mostly water. The small remains are okay, but need seasoning. Breaded tilapia seems to hold up to baking. I have tried pan frying the "raw" fish with very unhappy results.

Some fish are cheap for a reason. A good cook might make a delicious meal from these, but I think most will not have that skill, and will be disappointed with the meal. My opinion, of course.

ill make it 2 ways


1. with spicy pizza style sauce
2. lemon butter sauce


im gonna flour it and salt it and fry on high heat 2min per side
Reply Helpful Comment? 0 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2008
Deals Are Tasty
1,190 Posts
1,134 Reputation
#11
Tilapia is Latin for 'crapfish'....
Reply Helpful Comment? 0 2
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2012
L2: Beginner
66 Posts
493 Reputation
#12
Quote from iconian
:
ill make it 2 ways


1. with spicy pizza style sauce
2. lemon butter sauce


im gonna flour it and salt it and fry on high heat 2min per side
Family friendly because it's mild. I do fish tacos with mango salsa. Or simply old bay seasoning and bake it.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2016
L2: Beginner
33 Posts
14 Reputation
#13
Tilapia isn't worth it even at this price point. It's garbage even before all the farming nastiness. It's only use is a vessel for sauce. But if it is your thing, the price is good so props to OP, plus you don't have to deal with Walmart or grocery outlet. Prepare to double the cost in buying buckets of teriyaki though.
Reply Helpful Comment? 0 2
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2010
L5: Journeyman
581 Posts
305 Reputation
#14
Eat fresh, don't eat these crap frozen food...
Reply Helpful Comment? 0 2
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2005
L9: Master
4,027 Posts
2,408 Reputation
#15
Quote from iconian
:
please show me whereSmilie. here it's $5.99
Damn... $6 a pound? Where do you live? Grocery Outlet has is for $1.99 a pound. It's usually close to $3 but when on sale, it ranges from $1.99-2.50per pound.
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 1 of 2
1 2
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2018. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard