Receive a $10 Best Buy Gift Card: Purchase $100 or More From Their Digital Weekly Ad Learn More
Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Popular Deal

9.9lbs Impact Whey Protein $44.99 + Free Delivery

$44.99
+9 Deal Score
5,709 Views
9.9lbs Impact Whey Protein For $44.99 + Free Delivery. This offer is for 5.5lb + 2 x 2.2lb
Offer Code: FEB10

https://us.myprotein.com/sports-n...n=10852517
Share
Good deal?
You gave rep to Major_Gatsby for this post.
Thank you!
Major_Gatsby posted this deal. Say thanks!
Give Rep Points
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+9
5,709 Views
$44.99
About the OP
Give Rep Send Message
Pro
Joined Aug 2015 L6: Expert
5,084 Reputation Points
1,020 Deals Posted
1,167 Votes Submitted
1,412 Comments Posted

21 Comments

1 2

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2004
Darth Kitty Returns !
12,013 Posts
10,253 Reputation
Pro
#2
every sale this company has seems to get posted

I'd like to suggest unless it's $4 per pound or less, it's not hot for a generic non-iso whey

they also need to offer a $4-shipped 1-pound sample bag for people to try and compare to brand names
Reply Helpful Comment? 2 2
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2017
New User
1 Posts
10 Reputation
#3
The taste is not that great.I have ordered Chocolate Brownie before and didn't like it much.
Reply Helpful Comment? 1 4
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2014
L4: Apprentice
316 Posts
18 Reputation
#4
Quote from avalon
:
every sale this company has seems to get posted

I'd like to suggest unless it's $4 per pound or less, it's not hot for a generic non-iso whey

they also need to offer a $4-shipped 1-pound sample bag for people to try and compare to brand names
I agree, smaller samples would be great.. maybe a partial credit. Jumping into that large of a size on a flavor you can't stand sucks
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2004
L6: Expert
1,431 Posts
286 Reputation
#5
Quote from seholder
:
I agree, smaller samples would be great.. maybe a partial credit. Jumping into that large of a size on a flavor you can't stand sucks
Kinda what I like about this deal. I got 5.5 lb of something I know and use every day. And smaller 2 lb bags of stuff I'm interested in.
Reply Helpful Comment? 1 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined May 2010
L1: Learner
22 Posts
10 Reputation
#6
Quote from avalon
:
every sale this company has seems to get posted

I'd like to suggest unless it's $4 per pound or less, it's not hot for a generic non-iso whey

they also need to offer a $4-shipped 1-pound sample bag for people to try and compare to brand names
I totally agree with you on this. This is a regular price
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2014
L2: Beginner
62 Posts
10 Reputation
#7
dead?
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2011
L4: Apprentice
488 Posts
349 Reputation
#8
Quote from avalon
:
every sale this company has seems to get posted

I'd like to suggest unless it's $4 per pound or less, it's not hot for a generic non-iso whey

they also need to offer a $4-shipped 1-pound sample bag for people to try and compare to brand names
From a business perspective, economies of scale would not allow it.
Reply Helpful Comment? 1 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2014
L4: Apprentice
303 Posts
47 Reputation
#9
This brand is the best tasting one I have tried...and scoop/serving size is way smaller than most
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2016
L1: Learner
20 Posts
10 Reputation
#10
I would say don't waste your money on this. Even if you have to spend a little more money buy a better brand and whey isolate.
This mixes horrible, taste horrible, less amount of protein per gram compare to other brands and not easy on your stomach
Reply Helpful Comment? 2 5
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2004
L69: Lucifer!
2,695 Posts
140 Reputation
#11
Quote from avalon
:
every sale this company has seems to get posted

I'd like to suggest unless it's $4 per pound or less, it's not hot for a generic non-iso whey

they also need to offer a $4-shipped 1-pound sample bag for people to try and compare to brand names
So they "need" to offer a price lower than most sale prices on a quantity smaller than what you need to get said sale prices, and then lose money on shipping on top of that?

You have pretty high standards for a "generic non-iso whey" company.

That being said, $4.54/lb is the normal sale price for this, so decide for yourself whether you want to get in on this deal or wait to potentially save $0.50/lb.
Reply Helpful Comment? 2 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2013
L3: Novice
104 Posts
43 Reputation
#12
Quote from ohsnapj
:
I would say don't waste your money on this. Even if you have to spend a little more money buy a better brand and whey isolate.
This mixes horrible, taste horrible, less amount of protein per gram compare to other brands and not easy on your stomach
I've found all of this to be the complete opposite for most people except the protein per serving bit. Great price, great flavor depending on which you choose, mixes very well...I mean it's literally pure liquid and no clumps if you have a shaker bottle. Been buying this stuff for four years. Still enjoy it.
Reply Helpful Comment? 3 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2011
L2: Beginner
60 Posts
10 Reputation
#13
Quote from rjdyerz
:
I've found all of this to be the complete opposite for most people except the protein per serving bit. Great price, great flavor depending on which you choose, mixes very well...I mean it's literally pure liquid and no clumps if you have a shaker bottle. Been buying this stuff for four years. Still enjoy it.
What flavors do you recommend? I was looking at French toast, maple, and brownie batter
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2013
L1: Learner
9 Posts
10 Reputation
#14
I really like the Mocha. Typically get it everytime. Cookies and Cream seemed like a weird vanilla to me
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2016
L1: Learner
20 Posts
10 Reputation
#15
Quote from rjdyerz
:
I've found all of this to be the complete opposite for most people except the protein per serving bit. Great price, great flavor depending on which you choose, mixes very well...I mean it's literally pure liquid and no clumps if you have a shaker bottle. Been buying this stuff for four years. Still enjoy it.
Maybe it's just me. I would like to hear what other people think. I bought two bags of these last time it was on sale. Both chocolate flavors. When I talk about Solubility and flavor I'm comparing it to other brands like ON and Dymatize. I know flavor is subjective. But when I compare it to the other brands I've tried this doesn't come close. Like I said it might be just me.
Cheers
Reply Helpful Comment? 1 0
Page 1 of 2
1 2
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2018. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard