Frontpage Deal

100-Count Learning Resources Mathlink Cubes

$8.50
+ Free Store Pickup
+42 Deal Score
34,324 Views
Walmart has 100-Count Learning Resources Mathlink Cubes on sale for was $8.49 -> $8.16 -> Now $8.49 when you opt for in-store pickup. Select in-store pickup where available to save on shipping, otherwise shipping is free on orders $35+. Thanks Fok

Note, in-store availability may vary.

No Longer Available:

Amazon also has 100-Count Learning Resources Mathlink Cubes on sale for $8.49 -> now $8.16 (via extra savings in checkout). Shipping is free with Prime or on orders $25+.

Note, temporarily out of stock.
Share
Good deal?
You gave rep to Fok for this post.
Thank you!
Fok posted this deal. Say thanks!
Give Rep Points

Editor's Notes & Price Research

Written by

Original Post

Written by
Edited April 13, 2018 at 10:16 PM by
https://www.amazon.com/dp/B000URL296/
  • Great for counting to 100 by ones and tens, grouping, and one-to-one correspondence
  • Help students master math skills for academic success
  • Cubes link together on all sides of each cube with geometric shape cutouts for more complex patterning activities
  • MathLink Cubes feature geometric shape cutouts
  • Ideal for ages 5+
Add Comment
Created 04-12-2018 at 09:08 PM by Fok
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+42
34,324 Views
$8.50
About the OP
Give Rep Send Message
Joined Jul 2016 Not the KD you mean about
1,225 Reputation Points
257 Deals Posted
558 Votes Submitted
322 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.
Want more deals like this? Create a deal alert for Kids Toys.
Add Deal Alert for Kids Toys

26 Comments

1 2

Featured Comments

I used these in school in the early 90's, but at that time, these were mainly used to make replicas of the Ninja Turtle's weapons. Not a lot of math involved.

It's easy to find better options for the other 3, but this is hands down the best option for building sai if you're Raphael that day.
27 Helpful?
Only $1.50 off retail, for anyone thinking this is an impulse great deal price.
8 Helpful?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2016
L3: Novice
331 Posts
59 Reputation
#3
Anyone have experience using these for math with their kiddos?
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2017
New User
13 Posts
13 Reputation
#4
seems it could be a good way to give a kid a logical push in math. was going to try the lego technic but this might be another option.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2014
New User
13 Posts
10 Reputation
#5
Quote from PassTheBeer
:
Anyone have experience using these for math with their kiddos?
I have use these in the classroom with students when doing addition and subtraction. It helps them grasp the idea of it by snapping them together and taking it apart.
Reply Helpful Comment? 2 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2016
New User
9 Posts
10 Reputation
#6
I remember using these in school.. lol in the 2000s
Reply Helpful Comment? 2 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2015
L3: Novice
167 Posts
37 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep bigearv14?
#7
I used these in school in the early 90's, but at that time, these were mainly used to make replicas of the Ninja Turtle's weapons. Not a lot of math involved.

It's easy to find better options for the other 3, but this is hands down the best option for building sai if you're Raphael that day.
Reply Helpful Comment? 28 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2016
L3: Novice
148 Posts
112 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep Pualie?
#8
Learning Resources is a well-known company amongst educators. They make good quality stuff that tends to last, and can stand up to Children's abuses.

If used correctly, these types of blocks can be used to teach a lot of Math topics from basic addition to multiplying fractions.
I love using these to do math with my four-year-old at home.
Reply Helpful Comment? 4 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2017
L2: Beginner
27 Posts
14 Reputation
#9
Quote from gmorales2319
:
I have use these in the classroom with students when doing addition and subtraction. It helps them grasp the idea of it by snapping them together and taking it apart.
If it's at the point where you don't care about looking like an ass, they also work with adults that can't/won't/don't understand 1:1 relationships or need visuals instead of numbers on paper.
Reply Helpful Comment? 2 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2005
L5: Journeyman
626 Posts
94 Reputation
#10
Also use these in the classroom to teach volume and surface area in 6th grade.
Reply Helpful Comment? 1 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2016
L3: Novice
221 Posts
41 Reputation
#11
Thanks! Same price as walmart! https://www.walmart.com/ip/Learni...3=&veh=sem
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2009
L7: Teacher
2,158 Posts
212 Reputation
#12
Quote from monicader8
:
Thanks! Same price as walmart! https://www.walmart.com/ip/Learni...3=&veh=sem
Thanks, prime shipping wins this round however.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2006
L10: Grand Master
7,859 Posts
1,430 Reputation
Pro
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep MAK1981?
#13
Only $1.50 off retail, for anyone thinking this is an impulse great deal price.
Reply Helpful Comment? 8 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2016
New User
5 Posts
10 Reputation
#14
Quote from bigearv14
:
I used these in school in the early 90's, but at that time, these were mainly used to make replicas of the Ninja Turtle's weapons. Not a lot of math involved.

It's easy to find better options for the other 3, but this is hands down the best option for building sai if you're Raphael that day.
Totally agree! Lol
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2013
L2: Beginner
40 Posts
10 Reputation
#15
I remember using these as a kid in school. Not for math, but light saber battles
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 1 of 2
1 2
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2018. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard