Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Frontpage Deal

Prime Members: 40-Count 1oz SunChips Multigrain Chips Variety Pack EXPIRED

$9.80
+ Free Shipping
+139 Deal Score
23,499 Views
Amazon has for Prime Members: 40-Count 1oz SunChips Multigrain Chips Variety Pack on sale for $9.79 (price reflected at final checkout). Shipping is free. Thanks munzdeals92

Includes:
  • 10x 1oz bags of SunChips Orginal
  • 16x 1oz bags of SunChips Harvest Cheddar
  • 14x 1 oz bags of SunChips Garden Salsa
Share
Good deal?
You gave rep to munzdeals92 for this post.
Thank you!
munzdeals92 posted this deal. Say thanks!
Give Rep Points

Editor's Notes & Price Research

Written by

Original Post

Written by
Edited July 16, 2018 at 03:26 PM by
Amazon [amazon.com] has 40-Count 1oz SunChips Multigrain Chips Variety Pack on sale for $9.79 w/ Prime.

Includes:
10x 1oz bags of SunChips Orginal
16x 1oz bags of SunChips Harvest Cheddar
14x 1 oz bags of SunChips Garden Salsa
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+139
23,499 Views
$9.80
About the OP
Give Rep Send Message
Pro Staff
Joined May 2016 Slickdeals Staff L6: Expert
8,926 Reputation Points
1,575 Deals Posted
1,020 Votes Submitted
1,843 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

31 Comments

1 2 3

Featured Comments

For those that want to compare to Costco:

Amazon is 40 bags at 1 oz. each = 40 oz.
$9.80 / 40 oz = $0.245 / oz.

Costco is $11.99, however with the Instant Coupon of $3.50 (last valid Feb. 8, 2018 to March 4, 2018), it brings it down to $8.49. Costco boxes consist of 30 bags (7 Original, 8 Harvest Cheddar, 8 French Onion and 7 Garden Salsa) at 1.5 oz. each, which is 45 oz.
Full Price: $11.99 / 45 oz. = $0.2664 / oz.
Costco Coupon Book Price: $8.49 / 45 oz. = $0.1886 / oz.

If buying at Costco at Full Price, Amazon is slightly cheaper.

However, if you buy it at Costco during a month when Sun Chips are in their Coupon Book, Costco is much cheaper.
14 Helpful?
7 OZ is a regular size bag so basically like getting about 5 regular sized bags for $10. Not too bad but bigger bags are cheaper via Prime Pantry if you get 5 adnd save $6 ($2.50 per bag minus $1.20 from promo = $1.30 per bag). So 35 OZ for $6.50. ($7.43 for 40 OZ if you want to compare). Though, Prime Pantry is subscription based and you have to buy $40 to get free shipping. This deal you don't have to do all that so depends on the person if it's worth it or not.
7 Helpful?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined May 2016
L6: Expert
1,843 Posts
8,926 Reputation
Original Poster
Pro Staff
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep munzdeals92?
#3
Reply Helpful Comment? 4 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2008
L888: Omnipotent Wizard
773 Posts
330 Reputation
Pro
#4
*update with prime members only, the 30% off coupon is exclusive to that
Reply Helpful Comment? 1 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined May 2016
L6: Expert
1,843 Posts
8,926 Reputation
Original Poster
Pro Staff
#5
Quote from CollegeRamenEat
:
*update with prime members only, the 30% off coupon is exclusive to that
updated, thanks
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2016
L2: Beginner
98 Posts
23 Reputation
#6
Anyone else having trouble checking out?
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2011
L5: Journeyman
982 Posts
106 Reputation
#7
good chips n' deal...in for 1..thx OP
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2007
L9: Master
4,118 Posts
167 Reputation
#8
Isn't 1oz extremely tiny?
Reply Helpful Comment? 3 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2005
L1: Learner
22 Posts
18 Reputation
#9
No french onion, no deal.
Reply Helpful Comment? 3 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2013
L2: Beginner
68 Posts
18 Reputation
#10
prime day is such a bust! loosing more time trying to get the site to work than the savings it's providing. "watch this deal" only gets notified via the app which is now working either.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2015
New User
16 Posts
10 Reputation
#11
Watch out for these... from the comments (and some are pretty recent) these come with a nearly-expired date (and some claim they got expired ones last year).
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2013
L4: Apprentice
423 Posts
62 Reputation
#12
No French onion = no care
Reply Helpful Comment? 3 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined May 2007
L4: Apprentice
667 Posts
291 Reputation
Pro
#13
Quote from yodai44
:
No french onion, no deal.
Thanks almost missed that.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2007
L7: Teacher
2,220 Posts
390 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep bszelda?
#14
7 OZ is a regular size bag so basically like getting about 5 regular sized bags for $10. Not too bad but bigger bags are cheaper via Prime Pantry if you get 5 adnd save $6 ($2.50 per bag minus $1.20 from promo = $1.30 per bag). So 35 OZ for $6.50. ($7.43 for 40 OZ if you want to compare). Though, Prime Pantry is subscription based and you have to buy $40 to get free shipping. This deal you don't have to do all that so depends on the person if it's worth it or not.
Reply Helpful Comment? 7 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2008
L4: Apprentice
429 Posts
233 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep NuNuNYC?
#15
For those that want to compare to Costco:

Amazon is 40 bags at 1 oz. each = 40 oz.
$9.80 / 40 oz = $0.245 / oz.

Costco is $11.99, however with the Instant Coupon of $3.50 (last valid Feb. 8, 2018 to March 4, 2018), it brings it down to $8.49. Costco boxes consist of 30 bags (7 Original, 8 Harvest Cheddar, 8 French Onion and 7 Garden Salsa) at 1.5 oz. each, which is 45 oz.
Full Price: $11.99 / 45 oz. = $0.2664 / oz.
Costco Coupon Book Price: $8.49 / 45 oz. = $0.1886 / oz.

If buying at Costco at Full Price, Amazon is slightly cheaper.

However, if you buy it at Costco during a month when Sun Chips are in their Coupon Book, Costco is much cheaper.

Reply Helpful Comment? 14 0
Page 1 of 3
1 2 3
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2018. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard