Forum Thread

Mountain House 30-day Outdoor Adventure Meal (84 pouches) for $379.99 + FS at costco.com

$379.99
+3 Deal Score
1,590 Views
http://www.costco.com/.product.100282427.html

Costco is currently offering $100 off $479.99 (savings end 10/22, or until supplies last).
So it costs $379.99, which includes shipping and handling.

This bundle contains 84 Mountain House pouches (14 cases x 6 pouches in each case).
This works out to $4.52 for each pouch.

Details of 84 pouches:
(6) Biscuits& Gravy (4.94 oz. Net Wt./Pouch)
(6) Breakfast Skillet (4.73 oz. Net Wt./Pouch)
(12) Granola with Milk & Blueberries (4.00 oz. Net Wt./Pouch)
(18) Beef Stroganoff with Noodles (4.80 oz. Net Wt./Pouch)
(18) Spaghetti with Meat Sauce (4.51 oz. Net Wt./Pouch)
(12) Homestyle Chicken Noodle Casserole (6.35 oz. Net Wt./Pouch)
(12) Chicken Teriyaki with Rice (5.01 oz. Net Wt./Pouch)
Share
Good deal?
You gave rep to Geckohands for this post.
Thank you!
Geckohands posted this deal. Say thanks!
Give Rep Points
Add Comment
Created 09-29-2018 at 01:01 AM by Geckohands
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+3
1,590 Views
$379.99
Want more deals like this? Create a deal alert for Free Shipping.
Add Deal Alert for Free Shipping

2 Comments

1

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2006
Charlatan
572 Posts
#2
4 day kit is about $56 on amazon, so 4 x 7 = 28 days. 4 x $56 = $224. You can also mix and match with the 3 day kit to get more variety.
Reply Helpful Comment? 0 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2014
L3: Novice
147 Posts
226 Reputation
Original Poster
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not rep Geckohands?
#3
Quote from plumday
:
4 day kit is about $56 on amazon, so 4 x 7 = 28 days. 4 x $56 = $224. You can also mix and match with the 3 day kit to get more variety.
Your point is not valid because:

Price
Your math is wrong.
You seem to be saying that buying 7 of the 4-day kits would be equivalent to the 30-day kit.
So that would cost 7 x $56 = $392, which is actually more expensive.

Variety
The 3-day kit is $49.75, which is not a good value when you can get the aforementioned 4-day kit for $6 more.
Reply Helpful Comment? 3 0
Page 1 of 1
1
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2018. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard