Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Frontpage Deal

3-Pack Mrs. Meyer’s Clean Day Multi-Surface Everyday Cleaner (Lavender) EXPIRED

$8
$11.97
w/ S&S + Free S&H
+69 Deal Score
24,204 Views
Amazon has 3-Pack Mrs. Meyer's Clean Day Multi-Surface Everyday Cleaner (Lavender) on sale for $7.96 when you checkout via Subscribe & Save. Shipping is free. Thanks Rokket

Note, refer to the forum thread for additional deal ideas. You may cancel your Subscribe & Save subscription any time after your order ships. Select the later date from the "First Delivery On" menu to get traditional S&S checkout instead of adding to your cart.
Share
Good deal?
You gave thanks to Rokket for this post.
Thank you!
Rokket posted this deal. Say thanks!

Editor's Notes & Price Research

Written by

  • Our research indicates that at the time of this post, the 3-Pack Mrs. Meyer's Clean Day Multi-Surface Everyday Cleaner (Lavender) is $1.62 lower (16.9% savings) than the next best available price from a reputable merchant with prices starting from $9.58.
  • Save 15%, as opposed to the standard 5%, on this month's Subscribe & Save items when you subscribe to 5 or more items during your current subscription month.
  • Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more.
  • If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available. -Corwin

Original Post

Written by
Edited June 24, 2019 at 09:57 PM by
Amazon has a 3-pack of Mrs. Meyer's Clean Day Multi-Surface Everyday Cleaner (Lavender) for $7.96 and free shipping via S&S (@ 5%).
https://www.amazon.com/Mrs-Meyers...00NZDRC14/

Description:
Quick and easy multi surface spray removes stuck on dirt
A fresh way to clean, refresh, and remove odors from non-porous surfaces throughout the house
Garden-fresh lavender has an original and clean floral scent
Safe to use as a floor cleaner, tile cleaner, on countertops, walls, and more
Mrs. Meyer's produces cruelty free cleaners. None of our products are tested on animals

According to Camel x 3:
Highest price: $11.97
Lowest price: $7.99
Average price: $11.43

Also, the lemon verbena scent is $7.89 w/ S&S (@ 5%).
https://www.amazon.com/Mrs-Meyers...01IQ9R37E/
Per Camel x 3, lowest price is $7.99.
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+69
24,204 Views
$8
$11.97
About the OP
Send Message
Pro
Joined Jun 2011 Volunteer Deal Hunter
29,510 Reputation Points
3,472 Deals Posted
4,789 Votes Submitted
9,673 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

35 Comments

1 2 3

Featured Comments

You worry me my friend. hug
28 Helpful?
The concentrate comes in 32 ounce bottles, you use 2 ounces to make 1 gallon, so one bottle of the concentrate makes 16 gallons. You could refill one of these bottles 128 times with one bottle of the concentrate, so yeah, the concentrate is a much better deal. Use 1/4 ounce of the concentrate and 16 ounces of water.
16 Helpful?
ahahaha. you remind me of the time in college when I walked around carrying blue gatorade in a windex bottle
9 Helpful?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2016
L3: Novice
108 Posts
21 Reputation
#3
In for 1. Love this flavor
Reply Helpful Comment? 4 4
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2009
L2: Beginner
52 Posts
26 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#4
Quote from mithrandir88
:
In for 1. Love this flavor
You worry me my friend. hug
Reply Helpful Comment? 28 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2014
L1: Learner
23 Posts
14 Reputation
#5
In for 1 lavender pack. Thank op
Reply Helpful Comment? 1 2
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2011
Volunteer Deal Hunter
9,673 Posts
29,510 Reputation
Original Poster
Pro
#6
Glad y'all like this deal. I also think the lavender scent is lovely. Thanks for the nice comments! Smilie
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2008
L5: Journeyman
622 Posts
119 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#7
Quote from mithrandir88
:
In for 1. Love this flavor
ahahaha. you remind me of the time in college when I walked around carrying blue gatorade in a windex bottle
Reply Helpful Comment? 9 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined May 2015
L2: Beginner
67 Posts
14 Reputation
#8
Anyone do the math on whether this or the concentrate is cheaper. I understand the convenience, just curious.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2007
L3: Novice
171 Posts
151 Reputation
#9
Quote from ramtuff31
:
Anyone do the math on whether this or the concentrate is cheaper. I understand the convenience, just curious.
Are you unable to do math?
Reply Helpful Comment? 10 6

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2014
L1: Learner
24 Posts
17 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#10
Quote from ramtuff31
:
Anyone do the math on whether this or the concentrate is cheaper. I understand the convenience, just curious.
The concentrate comes in 32 ounce bottles, you use 2 ounces to make 1 gallon, so one bottle of the concentrate makes 16 gallons. You could refill one of these bottles 128 times with one bottle of the concentrate, so yeah, the concentrate is a much better deal. Use 1/4 ounce of the concentrate and 16 ounces of water.
Reply Helpful Comment? 16 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2013
L2: Beginner
53 Posts
18 Reputation
#11
Reply Helpful Comment? 0 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2013
L7: Teacher
2,450 Posts
252 Reputation
#12
home goods
Reply Helpful Comment? 0 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2010
L6: Expert
1,658 Posts
1,331 Reputation
#13
Sorry chief, but this stuff's disturbingly bad. Save your money and buy good ol reliable Pine Sol instead.
Reply Helpful Comment? 2 5
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2007
L7: Teacher
2,151 Posts
357 Reputation
#14
Quote from NickN9550
:
The concentrate comes in 32 ounce bottles, you use 2 ounces to make 1 gallon, so one bottle of the concentrate makes 16 gallons. You could refill one of these bottles 128 times with one bottle of the concentrate, so yeah, the concentrate is a much better deal. Use 1/4 ounce of the concentrate and 16 ounces of water.

I got in on one of the earlier deals for the concentrate.

Fantastic cleaner.

However I'm using old 409 bottles.

Just picked this up too for the slick Mrs Meyers bottles so now my house guests can know i'm better than 409.

lol.

Actually it's so I won't have to remember that "this" is the Mrs Meyers bottle.


Reply Helpful Comment? 1 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2006
L10: Grand Master
6,245 Posts
#15
Ok. I'll bite...in for Lavender to try it out. Will reuse the bottles when empty for white vinegar/water solution if I don't like this stuff. If I do like it, I will buy the concentrate next time and refill. Win-win.
Reply Helpful Comment? 3 0
Page 1 of 3
1 2 3
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2019. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard