Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Forum Thread

My Protein 11 LB Impact Whey Protein *Any Flavor* $53.34

$53.34
+2 Deal Score
4,415 Views
The Save50 deal is sitewide so you don't have to apply it to only whey protein.

Price Per Lb with this deal is $4.84 per lb
----------------------
50% off $130 | 45% off $70 | 40% off $40 | 35% off $20 | Code: SAVE50
Save more when you buy more! Use code: SAVE50
*Save 30% when you spend under $20
*Save 35% when you spend $20+
*Save 40% when you spend $40+
*Save 45% when you spend $70+
*Save 50% when you spend $130+

--------

https://us.myprotein.com/sports-n...52500.html
Share
Good deal?
You gave thanks to tempestblayze for this post.
Thank you!
tempestblayze posted this deal. Say thanks!
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+2
4,415 Views
$53.34

Back To School Savings are here!

Get huge savings on laptops, notebooks, and other back to school essentials.

View the Deals

20 Comments

1 2

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined May 2013
L4: Apprentice
394 Posts
32 Reputation
#2
Will wait for another one of these:

22-lbs Myprotein Impact Whey Protein (Various Flavors) $61 + Free Shipping ($30.50 per 11LB)

Why pay $22.85 more? That's CRAZY!!!
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2009
L2: Beginner
45 Posts
14 Reputation
#3
11 lb option not available for Chcolate Stevia. Still seems like a nice deal. Was there really a past deal for 22 lbs for $61? That's a very good deal.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2007
L7: Teacher
2,316 Posts
266 Reputation
#4
I prefer the 13.57 pound or the cheaper 21.677 pound.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2009
L6: Expert
1,308 Posts
150 Reputation
#5
oh, I thought this was for the isolate. I'm still not seeing a great 50% off deal on the isolate, just 40%.
I guess I have to continue to wait. Frown
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2011
L2: Beginner
52 Posts
77 Reputation
#6
Quote from Chuggington
:
Will wait for another one of these:

22-lbs Myprotein Impact Whey Protein (Various Flavors) $61 + Free Shipping ($30.50 per 11LB)

Why pay $22.85 more? That's CRAZY!!!
That was a hell of a deal. I've never seen it that cheap before.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
08-05-2019 at 07:35 PM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2005
Go Gators!
1,131 Posts
880 Reputation
Pro
#8
Quote from buzhaker
:
Look up head to tail carnivore diet. No need for this garbage chemical crap. Take this little advice from someone in the top 1% strength, health and looks.
I dunno, years ago I visited China. Seeing the heads on dinner, from fish to shrimp to pigs, really freaked me out. Don't think I'd be ok eating the tail either. Or any of the various organs in the "to" portion, either.

And what chemical in it is garbage? The flavor?
You don't eat candy? That's not worth it, even if it added 30 years of candy free suffering.

Side note, whey protein is natural. It's the leftovers, when using milk to make cheese.
AND
You mean nose to tail diet. Eating the fecal covered intestines, colon, genitals, nails, hair, eye balls, anus, bladder, etc.
Reply Helpful Comment? 1 0
Last edited by sleepyrx August 5, 2019 at 08:05 PM.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2008
L5: Journeyman
509 Posts
225 Reputation
#9
Quote from sleepyrx
:
I dunno, years ago I visited China. Seeing the heads on dinner, from fish to shrimp to pigs, really freaked me out. Don't think I'd be ok eating the tail instead.

And what chemical in it is garbage? The flavor? You don't eat candy? That's not worth it, even if it added 30 years of candy free suffering.

Side note, whey protein is natural. It's the leftovers, when using milk to make cheese.
If you are afraid of seeing dead animals then you must be from a city. Get ready for instant death when the collapse happens. Whey you make at home from raw milk is natural. This garbage that you buy in a powder form they call whey is made by using chemicals to extract - look it up. Wake up and be a human - kill and eat an animal and don't buy this chemical Frankenstein food.
Reply Helpful Comment? 0 3
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2010
L1: Learner
20 Posts
29 Reputation
#10
Quote from buzhaker
:
If you are afraid of seeing dead animals then you must be from a city. Get ready for instant death when the collapse happens. Whey you make at home from raw milk is natural. This garbage that you buy in a powder form they call whey is made by using chemicals to extract - look it up. Wake up and be a human - kill and eat an animal and don't buy this chemical Frankenstein food.
We can't all be mountain people.
Reply Helpful Comment? 2 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2015
L5: Journeyman
578 Posts
78 Reputation
#11
Quote from buzhaker
:
If you are afraid of seeing dead animals then you must be from a city. Get ready for instant death when the collapse happens. Whey you make at home from raw milk is natural. This garbage that you buy in a powder form they call whey is made by using chemicals to extract - look it up. Wake up and be a human - kill and eat an animal and don't buy this chemical Frankenstein food.
fark off with your bullshit elsewhere.
Reply Helpful Comment? 2 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2005
Go Gators!
1,131 Posts
880 Reputation
Pro
#12
Quote from buzhaker
:
If you are afraid of seeing dead animals then you must be from a city. Get ready for instant death when the collapse happens. Whey you make at home from raw milk is natural. This garbage that you buy in a powder form they call whey is made by using chemicals to extract - look it up. Wake up and be a human - kill and eat an animal and don't buy this chemical Frankenstein food.
Don't get me wrong, I still ate all the normal parts. Was freaking delicious. I just don't like having my food watch me, as I eat it. I just wasn't used to it, like I am with lobster.

You'll seriously thank me for the following directions.
And I don't use those tools for lobster like an idiot; Threading your fingers together as a fulcrum, pressing the base of my palms to crack the claws. Much faster, easier and better than using a nutcracker. Then, rip the small claw off, which will either leave the small "finger" meat hanging off, or you use the other small finger shell to fish it out.

Though, after ripping off the tail, I do slice the belly of the tail from top to bottom. Then, you press the middle of the top shell with your thumbs, cracking each of the segments. Then, simply press from the shell side, and it comes out of the clear side perfectly.

I'd be 100% ok with killing and gutting animals. Just not leaving the head on the plate to watch me. I'd be 100% fine eating nothing but meat, but I want some candy occasionally too. I went through much of college, eating nothing but chicken, steak, jerky, salmon, tuna, skittles, reese's pieces, etc. I'll eat fruit occasionally too, but none of the crappy ones like tomatoes or avocados.

After I lost >1/2 my blood from a surgery complication, once I could eat again, I was having a 3lb porterhouse, every night for dinner. (Told my folks it was for the iron, but they knew better. Though, it was actually the surgeon that recommended steak over iron pills)

I did eat pizza for lunch every day, but it was b/c i was working for the summer, and who doesnt love NYC pizza? Especially when your college was in Gainesville, FL (think the boonies, of what's already a horrible state for pizza)

If you bash pizza, I'll know for sure that you're nuts. (It's a healthy, balanced food. All natural, fresh ingredients....and delicious. I could totally eat pizza for every meal, after an apocalypse. I'd just have to get creative as to what's an "animal" for the milk)
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by sleepyrx August 5, 2019 at 10:39 PM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2006
L4: Apprentice
328 Posts
108 Reputation
#13
Quote from buzhaker
:
If you are afraid of seeing dead animals then you must be from a city. Get ready for instant death when the collapse happens. Whey you make at home from raw milk is natural. This garbage that you buy in a powder form they call whey is made by using chemicals to extract - look it up. Wake up and be a human - kill and eat an animal and don't buy this chemical Frankenstein food.
...Dwight?
Reply Helpful Comment? 2 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2005
Go Gators!
1,131 Posts
880 Reputation
Pro
#14
Quote from buzhaker
:
If you are afraid of seeing dead animals then you must be from a city. Get ready for instant death when the collapse happens. Whey you make at home from raw milk is natural. This garbage that you buy in a powder form they call whey is made by using chemicals to extract - look it up. Wake up and be a human - kill and eat an animal and don't buy this chemical Frankenstein food.
https://naturalforce.com/blogs/nu...in-is-made
What is supposed to surprise me?
It's simple cheesemaking steps. Unless you consider enzymes to be chemicals. In that case, I assume you abstain from vitamins? (Mindblower: vitamins are simply enzymes. Followup, minerals are metals.)

Or is it the bacteria?
Mindblower: Bacteria is used to make cheese and yogurt.

I'm starting to think you're the same kind of nutcase that goes vegan. Or even half or more of vegetarians. You might eat different things, but the ideology remains the same.

And don't get me into non-GMO & organic (the latter of which, uses more toxic pesticides than the man made ones)
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by sleepyrx August 5, 2019 at 10:49 PM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2007
L3: Novice
238 Posts
42 Reputation
#15
~$4.84 a lb is an ok deal. This is what I would consider paying per lb if it was in the smaller quantity bags, not for 11 lbs. For 11 lbs, I wouldn't pay anything over ~$4.23 per lb.because past deals are typically in that range or lower. If you aren't desperate, I would wait.
Reply Helpful Comment? 1 0
Page 1 of 2
1 2
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2019. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)  •  Interest-Based Ads
Link Copied to Clipboard