Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Frontpage Deal

6.6lbs Myprotein Impact Whey Isolate (Various Flavors) EXPIRED

$36
$119.97
+ Free Shipping
+87 Deal Score
30,246 Views
Myprotein.com has 6.6lbs Myprotein Impact Whey Isolate (Various Flavors) for $36 when you apply coupon code ISO36 during checkout. Shipping is free. Thanks JZ1989

Note, add 3x 2.2lb variants and choose from flavors including:
  • Chocolate Smooth
  • Salted Caramel
  • Cookies & Cream
  • & More
Share
Good deal?
You gave thanks to JZ1989 for this post.
Thank you!
JZ1989 posted this deal. Say thanks!

Original Post

Written by
Edited November 29, 2019 at 04:39 PM by
Myprotein [myprotein.com] has 3 x 2.2lbs Impact Whey Isolate (various flavors) for $36 when you apply code ISO36 at checkout with Free Shipping.

Add 3 x 2.2lb variants and choose from flavors including:
  • Chocolate Smooth
  • Salted Caramel
  • Cookies & Cream
  • & more
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+87
30,246 Views
$36
$119.97
About the OP
Send Message
Pro Staff
Joined Oct 2019 Slickdeals Staff L3: Novice
440 Reputation Points
80 Deals Posted
54 Votes Submitted
189 Comments Posted

107 Comments

1 2 3 4 5

Featured Comments

This is the same price. Do the math.

$60/11lb = $5.45
$36/6.6lb = $5.45
15 Helpful?
No you didn't.... say it with me.... I S O L A T E
8 Helpful?
This is for the isolate though. It's different than regular whey. Where did you see the deal you're talking about?
7 Helpful?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
11-29-2019 at 12:38 PM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2017
L2: Beginner
63 Posts
30 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#4
Quote from killershroom
:
The price was much better just yesterday with two coupons that took 11 lbs down to $60 with free shipping
This is the same price. Do the math.

$60/11lb = $5.45
$36/6.6lb = $5.45
Reply Helpful Comment? 15 0
Last edited by _username_ November 30, 2019 at 11:51 AM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2007
L3: Novice
263 Posts
37 Reputation
#5
Bought 8 bags last year on Cyber Monday. Will they have a better deal or is this the best deal?
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2017
L2: Beginner
63 Posts
30 Reputation
#6
20% back available through Top Cash Back
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2019
L2: Beginner
43 Posts
18 Reputation
#7
Quote from DaSuperTrooper
:
Bought 8 bags last year on Cyber Monday. Will they have a better deal or is this the best deal?
This is also what I'm wondering...running dangerously low
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2007
L3: Novice
263 Posts
37 Reputation
#8
Quote from FancyFruit746
:
This is also what I'm wondering...running dangerously low
20% with top cash back. Is this a steal? What was the deal last year? I can't remember what the cost of isolate was.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2008
L6: Expert
1,111 Posts
267 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#9
Quote from _username_
:
This is the same price. Do the math.

$60/11lb = $5.45
$36/2.2lb = $5.45
Not sure how I screwed that up. Applause
Reply Helpful Comment? 4 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2010
L2: Beginner
37 Posts
10 Reputation
#10
Difference between Vanilla and Natural Vanilla Flavors? which is better?
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2017
L2: Beginner
63 Posts
30 Reputation
#11
Quote from DaSuperTrooper
:
20% with top cash back. Is this a steal? What was the deal last year? I can't remember what the cost of isolate was.
Last year it was $64/11lb = $5.81/lb. Top Cash Back was only 12%.

So this year at $5.45/lb and 20% cash back is much better.

Taking cash back into consideration, it's $4.65/lb 2018 vs $4.36/lb 2019.
Reply Helpful Comment? 3 2
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2007
L3: Novice
263 Posts
37 Reputation
#12
Quote from FancyFruit746
:
This is also what I'm wondering...running dangerously low
So I was able to look at my receipt last year - I actually paid more last year than this current deal. With the 20%cashback, it ends up being 13.2lbs for $57.6. WHAT A STEAL. This is the best deal.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2017
L2: Beginner
63 Posts
30 Reputation
#13
Quote from DaSuperTrooper
:
Bought 8 bags last year on Cyber Monday. Will they have a better deal or is this the best deal?
Mind checking your account purchase history for us? We can figure out last year's Cyber Monday price with that info.

Edit: lol looks like you had the same idea. Thanks!
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2007
L3: Novice
263 Posts
37 Reputation
#14
Quote from _username_
:
Last year it was $64/11lb = $5.81/lb. Top Cash Back was only 12%.

So this year at $5.45/lb and 20% cash back is much better.

Taking cash back into consideration, it's $4.65/lb 2018 vs $4.36/lb 2019.
Yep, did the math as well. This is a STEAL. Thanks for checking the math.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2007
L3: Novice
263 Posts
37 Reputation
#15
Quote from _username_
:
Last year it was $64/11lb = $5.81/lb. Top Cash Back was only 12%.

So this year at $5.45/lb and 20% cash back is much better.

Taking cash back into consideration, it's $4.65/lb 2018 vs $4.36/lb 2019.
Quote from _username_
:
Mind checking your account purchase history for us? We can figure out last year's Cyber Monday price with that info.

Edit: lol looks like you had the same idea. Thanks!
Last year, it was $35.36 for 5.5lb.
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 1 of 8
1 2 3 4 5
Join the Conversation
Add a Comment
 
Link Copied to Clipboard