Frontpage Deal

5.5-lbs Myprotein Impact Whey Protein (Various Flavors) EXPIRED

$25
+ Free Shipping
+61 Deal Score
28,497 Views
MyProtein.com has 5.5-lbs Impact Whey Protein (Various Flavors) on sale from $25 w/ promo code IWP. Shipping is free.

Thanks to Slickdeals Staff Member Bruinnn for finding this deal.

Note, be sure to use the drop down menu to select your choice of flavors.
  • Some Example Flavors:
    • Birthday Cake
    • Fruity Cereal
    • Matcha
    • Mocha
    • Salted Caramel
    • Strawberry Cream
    • Vanilla Stevia
    • Chocolate Bunny

Editor's Notes & Price Research

Written by
Checkout our article on reviews of the best flavors.
Share
Good deal?
You gave thanks to Bruinnn for this post.
Thank you!
Bruinnn posted this deal. Say thanks!

Original Post

Written by
Edited March 4, 2021 at 10:15 AM by
Myprotein [myprotein.com] is offering 5.5LBs of their Impact Whey Protein (IWP) for $25 with Free Shipping.

Flavors include:
  • Birthday Cake
  • Fruity Cereal
  • Matcha
  • Mocha
  • Salted Caramel
  • Strawberry Cream
  • Vanilla Stevia
  • Chocolate Bunny
  • And more!
Was: $62.99
Now: $25 with Free Shipping


Just add a 5.5Lb package of Impact Whey Protein to your cart and use code IWP at checkout.
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+61
28,497 Views
$25
About the OP
Send Message
Pro Staff
Joined Jul 2019 Slickdeals Staff L9: Master
5,833 Reputation Points
2,088 Deals Posted
919 Votes Submitted
4,862 Comments Posted
Questions & Answers BETA
shashankshalabh asked this question on 03-03-2021 at 09:58 AM
Karan05 asked this question on 03-04-2021 at 12:10 PM

84 Comments

1 2 3 4 5

Featured Comments

The 11 pounds goes on sale for much less than this on a semi regular basis. My total on 11 pounds a month or so ago was under 40 including tax. If you can wait and don't mind 11 pounds of 1 flavor you will likely be able to get a better deal in the next few months.
I actually keep any old plastic tubs of protein powder around and just refill them, as I much prefer the tubs to bags.
Under $40 for 11lb is really rare. $25 for 5.5lb is a decent deal, especially if you don't want a giant bag (such as trying a new flavor). If you already know what flavors you like and you don't need to restock today, then you're right - you can probably save another ~10% in the next couple months.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
03-03-2021 at 09:22 AM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2016
L3: Novice
288 Posts
145 Reputation
Pro
#4
$4.55 a pound is a solid price when considering you can just buy 5.5lb and still get free shipping.
Like Reaction
4
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2013
L6: Expert
1,561 Posts
2,738 Reputation
#5
Good deal, dont forget CASHBACK !!!!
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2009
L6: Expert
1,370 Posts
291 Reputation
#6
The 11 pounds goes on sale for much less than this on a semi regular basis. My total on 11 pounds a month or so ago was under 40 including tax. If you can wait and don't mind 11 pounds of 1 flavor you will likely be able to get a better deal in the next few months.
Like Reaction
17
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2010
L2: Beginner
87 Posts
37 Reputation
#7
Quote from bobbylight :
The 11 pounds goes on sale for much less than this on a semi regular basis. My total on 11 pounds a month or so ago was under 40 including tax. If you can wait and don't mind 11 pounds of 1 flavor you will likely be able to get a better deal in the next few months.
I think this size is good for convenience too, as it's not quite as big and won't take a whole half of a table/counter/cupboard. And also I've spilled certain liquids in a 2.2 bag before and had to throw the whole thing away. So that sorta saves that. But for value, the bulk will always be cheaper.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2013
L3: Novice
118 Posts
144 Reputation
#8
Quote from bobbylight :
The 11 pounds goes on sale for much less than this on a semi regular basis. My total on 11 pounds a month or so ago was under 40 including tax. If you can wait and don't mind 11 pounds of 1 flavor you will likely be able to get a better deal in the next few months.
Under $40 for 11lb is really rare. $25 for 5.5lb is a decent deal, especially if you don't want a giant bag (such as trying a new flavor). If you already know what flavors you like and you don't need to restock today, then you're right - you can probably save another ~10% in the next couple months.
Like Reaction
6
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2020
L2: Beginner
37 Posts
14 Reputation
#9
Quote from MichaelIv :
Good deal, dont forget CASHBACK !!!!
How do you get it?
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2004
L9: Master
5,840 Posts
196 Reputation
#10
I have the whey isolate in strawberry, cookies n cream. Strawberry tastes like medicine and cookies n cream is okay but sweet. I'll still finish the bags I bought since I don't wanna waste them but not my favorite.
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2005
L1: Learner
17 Posts
10 Reputation
#11
Best price I've seen in a while. Free shipping too.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2006
L6: Expert
1,242 Posts
195 Reputation
#12
Any deals on isolate?
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2017
New User
1 Posts
10 Reputation
#13
It doesnt work. It shows me 40$ price after applying coupon code
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2005
Pessimist
25,246 Posts
3,684 Reputation
#14
Wish there were more protein mixes that used sugar instead of sucralose. I know that some have issue with that, but sucralose, blech
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2013
L6: Expert
1,417 Posts
283 Reputation
#15
anyone try the maple or peanut popcorn flavors?
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Page 1 of 6
1 2 3 4 5
Join the Conversation
Add a Comment
 

Trending Stores

Coupons for Popular Stores

Link Copied to Clipboard

Slickdeals is community-supported. We may get paid by brands or deals, including promoted items.