Frontpage Deal

16.3-oz Skippy Peanut Butter (Creamy or Super Chunk)

2 for $3
$6.98
+ Free Store Pickup
+89 Deal Score
18,768 Views
Walgreens has 16.3-oz Skippy Peanut Butter (Creamy or Super Chunk) on sale at 2 for $3 after Buy One, Get One Free discount. Select free store pickup where available.

Thanks to community member SlickDkid for finding this deal.

Note: Availability for store pickup may vary by location.

Deal Instructions:
  1. Add a quantity of 2 eligible products below to cart
  2. Proceed to checkout
  3. Price will be 2 for $3 after automatic Buy One, Get One Free discount applied at checkout
About these products:
  • 7 g protein per serving
  • Good source of vitamin E
  • No preservatives, artificial flavors or colors
  • Gluten free
  • Kosher

Editor's Notes & Price Research

Written by
  • About this dal:
    • Our research indicates that this offer is $1.93 lower (39.15% savings) than the next best available price from a reputable merchant with prices starting from $4.93.
  • About this store:
    • Walgreens Return Policy may be found here
Share
Good deal?
You gave thanks to SlickDkid for this post.
Thank you!
SlickDkid posted this deal. Say thanks!

Original Post

Written by
Edited April 7, 2021 at 11:08 PM by
Walgreens has Skippy Peanut Butter 16.3oz on sale at Buy One Get One Free, with the sales price of 2/$6 netting it at 2 for $3.
Free store pick up where stock available.

Skippy Creamy Peanut Butter 16.3oz [walgreens.com]
Skippy Super Chunk Peanut Butter 16.3oz [walgreens.com]

*Note: There's something wrong with the website, that it won't allow you to add both variants even though Mix & Match is allow. This could be just for me
Add Comment
Created 04-07-2021 at 08:48 PM by SlickDkid
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+89
18,768 Views
2 for $3
$6.98
About the OP
Send Message
Pro
Joined Sep 2004 L6: Expert
1,127 Reputation Points
37 Deals Posted
732 Votes Submitted
1,079 Comments Posted
Questions & Answers BETA
Ask our community of deal experts a question about this deal, product, or store.

51 Comments

1 2 3 4

Featured Comments

32.6oz @ $3.00 = 9¢ per ounce // Walgreens
96.0oz @ $10.49 = 10.9¢ per ounce // Costco

When something is priced better than Costco, it's a win.
Fillers? The list of ingredients is Peanuts, Sugar, Oil, Salt.

Where do you people come from? There is at least one in every post.
Good deal, and is even cheaper than Sam's Club. Especially since peanut butter prices are forecast to increase:
https://www.farmprogress.com/pean...tter-costs
https://www.eatthis.com/news-pean...ease-2021/

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2016
L3: Novice
1,824 Posts
189 Reputation
#3
Quick search through previous deals tells me this is the cheapest per ounce for the super chunk version I've ever seen.
Go go go!
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2009
L3: Novice
118 Posts
43 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#4
Good deal, and is even cheaper than Sam's Club. Especially since peanut butter prices are forecast to increase:
https://www.farmprogress.com/pean...tter-costs
https://www.eatthis.com/news-pean...ease-2021/
Like Reaction
3
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
2
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2016
L3: Novice
219 Posts
34 Reputation
#5
Thanks, 2 for $3.69. Still a good deal
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2006
L5: Journeyman
907 Posts
276 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#6
32.6oz @ $3.00 = 9¢ per ounce // Walgreens
96.0oz @ $10.49 = 10.9¢ per ounce // Costco

When something is priced better than Costco, it's a win.


Like Reaction
7
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
1
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2016
L2: Beginner
44 Posts
98 Reputation
#7
Walmart brand peanut butter is $4.34 for a 4lb tub
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
2
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2012
L3: Novice
175 Posts
54 Reputation
#8
6.11 for 4!! Awesome, TY
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2003
L8: Grand Teacher
3,189 Posts
465 Reputation
#9
Thanks OP!!
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2004
L8: Grand Teacher
3,084 Posts
1,065 Reputation
Pro
#10
In for some Super Chunk! Thanks, OP.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2005
L9: Master
5,449 Posts
3,013 Reputation
#11
Super chunk is what they'll call you after eating all the sugar and vegetable oil.
Like Reaction
8
Funny Reaction
1
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
6
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2016
L6: Expert
1,085 Posts
233 Reputation
#12
Quote from energyx :
Super chunk is what they'll call you after eating all the sugar and vegetable oil.
Yeah most of it is crap oils now. Costco's organic kirkland PB is a great bargain.
Like Reaction
4
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
5
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2006
L6: Expert
1,033 Posts
142 Reputation
#13
Quote from KNY-21 :
32.6oz @ $3.00 = 9¢ per ounce // Walgreens
96.0oz @ $10.49 = 10.9¢ per ounce // Costco

When something is priced better than Costco, it's a win.
Not to mention you don't have to be a weight lifter to use the jar. 16 oz is kid friendly, 96 oz, not so much.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2010
L5: Journeyman
628 Posts
89 Reputation
#14
Why choose this over the ones from Aldi at $1.20 each?
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2011
L6: Expert
1,122 Posts
125 Reputation
#15
Quote from DaMummy :
Why choose this over the ones from Aldi at $1.20 each?
Depends on quality of peanuts/oils used, low quality peanuts are notorious for mold
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Page 1 of 4
1 2 3 4
Join the Conversation
Add a Comment
 

Trending Stores

Coupons for Popular Stores

Link Copied to Clipboard

Slickdeals is community-supported. We may get paid by brands or deals, including promoted items.