Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
frontpage Posted by LolaBunny21 | Staff • Mar 16, 2025
frontpage Posted by LolaBunny21 | Staff • Mar 16, 2025

16oz Justin's Honey Peanut Butter Jar

w/ Subscribe & Save

$3.75

$5.34

29% off
Amazon
34 Comments 17,544 Views
Get Deal at Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon has 16oz Justin's Honey Peanut Butter Jar on sale for $5.34 - 25% clip coupon on the page - 5% with Subscribe & Save = $3.73. Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.

Thanks to Deal Hunter LolaBunny21 for sharing this deal.

Editor's Notes

Written by SaltyOne | Staff
  • Rated 4.5 out of 5 stars from customer reviews.
  • At the time of this posting, our research indicates that this is $1.11 lower than the next best comparable prices starting from $4.84.
  • Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more.
  • If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

Original Post

Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Amazon has 16oz Justin's Honey Peanut Butter Jar on sale for $5.34 - 25% clip coupon on the page - 5% with Subscribe & Save = $3.73. Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.

Thanks to Deal Hunter LolaBunny21 for sharing this deal.

Editor's Notes

Written by SaltyOne | Staff
  • Rated 4.5 out of 5 stars from customer reviews.
  • At the time of this posting, our research indicates that this is $1.11 lower than the next best comparable prices starting from $4.84.
  • Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more.
  • If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

Original Post

Community Voting

Deal Score
+44
Good Deal
Get Deal at Amazon
Leave a Comment
To participate in the comments, please log in.

Top Comments

palm oil to prevent the peanut oil from separating. Sugar likely to supplement the honey for the "sweet" taste. I've been buying the smuckers natural at Walmart and adding honey to my own preferred ratio. That is the cheapest option for an easy way to make your own limited ingredient mix.
Contains palm oil and cane sugar. Why?!!
You missed the whole point buddy. There are plenty of peanut butter brands out there like Teddy's that contain nothing but 100% peanuts and no separation. No sugar added either.

34 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Mar 17, 2025
268 Posts
Joined Jun 2007
Mar 17, 2025
nhaydu
Mar 17, 2025
268 Posts
I think, and I could be wrong, but same Honey Peanut Butter 28oz without couple, is a little cheaper per oz here [amazon.com]
Mar 17, 2025
269 Posts
Joined Jan 2013
Mar 17, 2025
EBGwd
Mar 17, 2025
269 Posts
Do not see coupon.
2
Pro
Mar 17, 2025
3,150 Posts
Joined Sep 2018
Mar 17, 2025
EfficientSnail709
Pro
Mar 17, 2025
3,150 Posts
Quote from EBGwd :
Do not see coupon.

It's there....under subscribe & save.
Mar 17, 2025
699 Posts
Joined Feb 2017
Mar 17, 2025
CoRRuPtNeSs
Mar 17, 2025
699 Posts
Thanks. This doesn't have hydrogenated oils like a lot of other brands.
Mar 17, 2025
182 Posts
Joined Dec 2006
Mar 17, 2025
jakeinvegas
Mar 17, 2025
182 Posts
Quote from nhaydu :
I think, and I could be wrong, but same Honey Peanut Butter 28oz without couple, is a little cheaper per oz here [amazon.com]

Not after the deal...

OP $3.73 / 16oz = 0.23/oz
Yours $9.46 / 28oz = 0.35/oz

Cents/oz are rounded
Mar 17, 2025
20 Posts
Joined Dec 2022
Mar 17, 2025
Fred.e.kruger
Mar 17, 2025
20 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank Fred.e.kruger

Contains palm oil and cane sugar. Why?!!
1
3
Pro
Mar 17, 2025
636 Posts
Joined Jan 2005
Mar 17, 2025
PeakSummit
Pro
Mar 17, 2025
636 Posts
Thanks, got the Vanilla Almond Butter for $5.98.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Mar 17, 2025
685 Posts
Joined Dec 2012

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users.

Mar 17, 2025
365 Posts
Joined Dec 2011
Mar 17, 2025
nerdenoms
Mar 17, 2025
365 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank nerdenoms

Quote from Fred.e.kruger :
Contains palm oil and cane sugar. Why?!!
palm oil to prevent the peanut oil from separating. Sugar likely to supplement the honey for the "sweet" taste. I've been buying the smuckers natural at Walmart and adding honey to my own preferred ratio. That is the cheapest option for an easy way to make your own limited ingredient mix.
3
1
Mar 17, 2025
254 Posts
Joined Oct 2022
Mar 17, 2025
RedDragon45
Mar 17, 2025
254 Posts
Palm oil, no thanks.
5
Mar 17, 2025
10,720 Posts
Joined Aug 2010
Mar 17, 2025
J03
Mar 17, 2025
10,720 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank J03

Quote from Fred.e.kruger :
Contains palm oil and cane sugar. Why?!!
Because most people are used to sweetened PB's from big brands that don't separate at room temperature. They're targeting those consumers.
1
1
Mar 17, 2025
20 Posts
Joined Dec 2022
Mar 17, 2025
Fred.e.kruger
Mar 17, 2025
20 Posts
Quote from Adeezl :
I ask a lot other people that say this in various threads, do you ever eat at McDonald's? Confused

Do you eat at McDonald's? Now let's talk about this peanut butter..
Mar 17, 2025
20 Posts
Joined Dec 2022
Mar 17, 2025
Fred.e.kruger
Mar 17, 2025
20 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank Fred.e.kruger

Quote from nerdenoms :
palm oil to prevent the peanut oil from separating. Sugar likely to supplement the honey for the "sweet" taste. I've been buying the smuckers natural at Walmart and adding honey to my own preferred ratio. That is the cheapest option for an easy way to make your own limited ingredient mix.

You missed the whole point buddy. There are plenty of peanut butter brands out there like Teddy's that contain nothing but 100% peanuts and no separation. No sugar added either.
2
1
Mar 17, 2025
441 Posts
Joined Jul 2006
Mar 17, 2025
TLJester
Mar 17, 2025
441 Posts
Quote from jakeinvegas :
Not after the deal...

OP $3.73 / 16oz = 0.23/oz
Yours $9.46 / 28oz = 0.35/oz

Cents/oz are rounded
the 28oz is $6.97 = $0.25 per Ounce

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Mar 17, 2025
655 Posts
Joined Feb 2016
Mar 17, 2025
MamaDeal
Mar 17, 2025
655 Posts
Quote from Fred.e.kruger :
You missed the whole point buddy. There are plenty of peanut butter brands out there like Teddy's that contain nothing but 100% peanuts and no separation. No sugar added either.

Is that a brand you recommend? I've never seen it in our local stores. My husband eats a lot of peanut butter and would prefer more natural/no sugar but hates the organic ones that separate.

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All