Search in
Video Games TV Computers Finance Home Apparel Tech Cameras Autos Health & Beauty Children Entertainment Travel Pets
Slickdeals Gives Back Save money with our deals and we'll donate to a non-profit of your choice. Learn More
Forum Thread

Garage Sale Discussion for selling stockpiles

vfnelson2 770 452 June 3, 2008 at 05:54 PM in Chat (2)
Deal
Score
+69
737,660 Views

Thread Details

It's that time of year again when Garage sales are popular. I have seen some discussion of Garage Sales in regular discussion threads, and perhaps there is talk of it in the BS thread, but I think it would be good to have it's own thread and people can add in the WIKI what sold for them and at what price - or what they will sell it for.

This way people having a garage sale can have a nice reference sheet and can learn from the mistakes of others. I will post in the WIKI info I have read.

Yes, I am having a garage sale this weekend at a friends work. I have read some info on another site and it is nice that they have their own thread for this.

Garage sales are not for everyone, please no bashing on those who wish to do it. It's a way to make money to buy more coupons and fuel your 'addiction'. LOL!

Mods, if you think this would be better suited in a different forum, please advise or move. I just thought it would be good to have a garage sale discussion and a WIKI to boot to help others.

Thanks!

Vicki

April 20, 2009, 3:00 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

September 14, 2009, 1:46 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

July 12, 2010, 3:23 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

January 18, 2011, 1:44 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

May 10, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

Community Wiki

Last Edited by DealNinja3000 May 14, 2013 at 11:16 AM
PLEASE NOTE: This WIKI is a reference guide to price the items you may have. Know your states laws before selling new unopened items or medicine. Laws vary from state to state, and can from city to city on what is allowed to be sold at a garage sale or flea market. Sell at your own risk. Thanks!

Garage Sale Tips:
- Use a muffin tin to keep coin denominations separated.
- A fishing tackle box is a great way to keep money safe and organized - coins separated in the compartments, and bills underneath. Some even have locks
- Use a carpenter's apron with pockets in the front. Works great, bills and .5 and .10 on one side, .25 on the other. It goes with you, for safety and convenience. Works great for school concession stands too..


Prices here in the wiki show a range of prices SDers have gotten for each product/item.

*Please post what you sold items at in your individual post - and if you are in a big metropolis or not - this sometimes makes a difference.*


Items to sell at garage/yard sale successfully sold at:

Oral Care
Toothpaste: $1.00 - $1.25 or 4/$4.00 (up to $1.50 for larger 6oz size)
Toothbrush: $1.00 (up to $1.50 for Colgate360), $1 for singles, $2 for doubles
Colgate Total 5.8oz $2, Crest w/ Scope 5.8 oz $2, Crest w/Scope 7.8oz $3 or 2/$5
Mouthwash: 50c (tiny), $1.50 - $2.00 (500 ml), $3 (1 liter)
Listerine Total Care 500ml $2 or 3/$5, Scope $2

Shampoo/Conditioner
Most shampoos/conditioners/stylers - $1 - $2 or 3/$4 or 3/$5
Larger size: $2.00 - $3.50
Dove: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Garnier: $1 or $2
Head & Shoulders $3-
Herbal Essence: $1.50 - $2 or 3/$5
John Frieda $2.50
Pantene: $1.50 - $3.00
Suave: $.50 - $1.25
Vive Pro: $2.00 or 3/$5

Body Washes
Body Wash: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Gillette Mens: $2.00 or 3/$5
Suave: $1 - $2
Nivea for Men: $3 or 2/$5

Cleansers, Soap, Lotions
Aveeno Lotions (Small): $1 - $2
Clearasil Products: $1.50 - $2.50
Garnier Scrub: $1 - $2 or 3/$5
Larger Lotions: $2 - $3
Olay Ribbons: $1.50 - $2.00
Lamisilk: $1.00 (wanted $2) or $3 or 2/$5
VIC 10oz: $2.00 or 3/$5
Vaseline Sheer Infusion: $1 - $3

Razors *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Razors: $2 - $4
Bic Soleil Razors & Refills: $2:00 - $3.00
Disposable Razors: $3.00 - $4.00 or 2/$5.00
Fusion Razors: $3.00 - $6.00
Quattro Razors & Trimmers: $4.00 - $5.00
Schick Intuition: $4.00
Schick Razors: $2.50 - $5.00 or 3/$10
Venus Razors: $3.00 - $5.00

Medicine *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Meds: $1.50 or 3/$4.00
Advil, Tylenol, Excedrin: Small box - $1.00 - $1.50, Large box - $2.00
Claritin or Alavert: $2.00, CVS brand allergy: $1.50
Theraflu/Triaminic: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Preparation H wipes: $1.00
Visine: $1.00 - $2.50
Neosporin: $2.50 - $3.00
Band-aids: $1.00 - $1.50
Q-Tips: $2.00
Rolaids: $0.25 (small packs), $1.00 (3 roll pack)
Fiber Supplements: $2.00
Cough Drops: $1
Dayquil and Nyquil 24ct/8oz liquids $3 or 2/$5
Dayquil 40ct $5
Zantac: (8 ct.) $1.00, (24ct) $3

Vitamins
Viactiv: $1.00 - $3.00
RX Essentials or CVS Vitamins: $1.00
More Expensive Vitamins: $2.00
Benefiber powder: $1.00 - $3.00 (retails at $11 or $12)
Benefiber 16ct packets $3

Perfumes
Perfume sets bought at 90% off: $10.00

Deodorant
Most (men's and women's): $1.00 - $2.00 or 3/$4.00
Adidas: $1.50 - $2 (since it was $4.99)
Lady & Regular Speed Stick: $1.00 - $1.50
Speedstick 24/7 $2
Suave: $.50 - $1.00
Dove deo & body sprays: $1.50
Dove/Degree Ultimate Clear $2
Right Guard 4oz Gel $2

Makeup
Nail polish: $1.00
All other makeup: $1.00 - $2.00 (for those under $7) and $2.00 (for those over $7)
Foundation: $2.00 - $3.00
Eye Shadow: $1.50 - $3.00 Mascara: $1.50 - $3.00 or 2/$5
Lipstick/Gloss: $1.00 - $1.50
Mineral make-up: $3.00
Used makeup: $0.25 (you can sell anything for a quarter)
Chapstick/Carmex: $.75 - $1.00 or 2/$1.00
Nivea Lip Balm: $1.00 - $1.50

Feminine Care
Always, Carefree, Stayfree Pantiliners 18-20ct: $.50 - $.75
Tena Pads/Pantiliners: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Tampons 18-20ct: $2.00 - $2.50
KY Jelly: Small bottle: $1.50 - $2.00

Office
Post Its: $.50 - $1.00
Pens: (10 ct.) $.50
Crayons: (24 ct) $.50
Glue sticks: (2 ct.) $.50
Glue: $.50
2 pocket folders: $.10
Scotch pop-up tape: $0.50

Paper Products
Chinet 36 ct lunch plates: $1.50 - 2.00
Hefty foam plates (24 - 50 ct): $2.00
Tissues (small cube): $.50
Viva paper towel (single): $1.00
Bounty Basic paper towel (single roll): $.50
Hefty one-zip bags (18-24 ct): $1 - $1.50
Ziploc bags (18-26 ct): $1.50 - $2.00
Ziploc containers (all sizes): $1.50
Scotties flushable wipes (40 ct): $1.50
Reynolds Alum. Foil (20 sq ft): $1.00

Baby
Diapers: $5.00, $2.50 - $3.50 (Wags)
Johnson's Buddies Soap: $.50
Wipes: $1.00 - $2.00 or 3/$5 tubs or $4.00 for 3pk refill
Huggies flushable wipes: soft pack $1.00, Hard pack: $1.50
CVS Brand Wipes: $1.00

Food Items
Cereal: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Salsa: $.50 - $1.00
Ketchup: $.50
French's Mustard: $1
Mayo: $1.50 - $2 (Hellmann's, Best Foods, Kraft, Miracle Whip)
Lawry's Marinades: $.50
A1: $1.50
Kraft BBQ - $.50 - $.75
Jack Daniels BBQ sauce: $1
Salad Dressing: $1
Soup: $0.75 (Progresso, Campbell's Select Harvest), $0.50 (Campbell's Soup at Hand)
Quaker Oatmeal $1.50 - $2.00
Betty Crocker Frosting: $.50
Peanut Butter: $1 - $1.50 or 4/$5 (Skippy, Jif)
Jam / Jelly: $1.75 (Smuckers)
Canned Vegetables: 3/$1 (Peas, Corn, Green Beans)
Brownie / Cake Mix: $0.75

Cookies & Crackers:
Nabisco Snack Crackers (Ritz, Wheat Thins): $1.50
Chips Ahoy: $1.50
Chips Ahoy multi-packs: $2 to $2.50
Nabisco Snak-Saks: $1 or $3/4

Snacks:
Chex Mix (all varieties): $1
Cheerios Mix: $1
Gardettos Snack Mix: $1
Orville Redenbacher Microwave Popcorn 3pk: $1
Planter's Trail Mix (4oz bags): $1
Warm Delights (singles & doubles): $.50
Betty Crocker Fruit Snacks/Roll-Ups/etc: $1
Chex Mix Bars: $1
Nutri-Grain Bars: $1.50
Fiber One Bars: $1.50
Gum: $.50
Granola bars: $1.50 - $2 (Quaker) $1 - $1.25 (Nature Valley)
Almonds: $1.25 (Blue Diamond, 6oz)

Beverages:
Joint Juice single bottles: $.50
OneADay drink mix: $.50
Glucerna: $3
Boost Shakes: $3
2 liter Coke/Sprite: $.75
Apple Juice: $1 (Motts, 64oz)
Hot Cocoa: $0.75 (Swiss Miss)

Sample Size items
Any sample items: $0.25
Satin Care Shave Gel: $.50
Garnier Shampoo/Cond. $.50, maybe $.25 on conditioner
Baby Powder $.25 - $.50
Kleenex tissues 10 ct: $.25

Air Fresheners
Airwick mini freshmatic & mini i-motions: $3-$4
Airwick freshmatic & i-motions large: $4-$6
Febreze & Glade basic aerosol air fresheners: $1 - $2
Febreze Noticeables: $3.00
Glade Wisp: $3, $4
Glade Candle Oil Holders: $2.00 - $3 or 2/$5
Glade Candle Tins: $1.00
Glade candles: $2 or 3 for $5.00 (2oz), $3 (3-wick)
Glade Scented Oil Plug Ins: $1.00 - $2.00 on 1pk, $3 on 2pk
Glade Scented Oil Refills: $2.00
Glade Lasting Impressions & Sense & Sprays: $3 - $5
Lysol: $1.00 - 2.00 or 3/$5
Lysol Neutra Air: $4 - $5
Renuzit: $.50

Cleaning Items & Laundry
Basic liquid hand soap (Dial, Softsoap, Ivory): $1
Clorox wipes $2 or 4/$7
Simple Green: $1.00
Fantastik (all products): $1.50
Lysol Products: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Scrubbing Bubbles Shower Kit: $6.00
Scrubbing Bubbles Foam Shower Cleaner (basic tall can): $1.50
Toilet Bowl Cleaning Kits: $2.00 or 3/$5
Windex: $1.50 - 2.00 or 3/$5
Lysol 4n1 spray: $2.00 or 3/$5
ALL laundry soap (32 load ): $2.50
Tide Laundry (50 oz) $4/5
Laundry detergent( others, Era, arm & Hammer, Wisk--around 33 loads) $3-$4
Laundry detergent HE( high efficiency) $4-$4.50
Laundry Stain Remover: $1.25 - $1.50 (Spray-n-Wash [Now Resolve])
Soft Scrub: $1
Snuggle: 40 Load $2 or 3/$5
Cascade ActionPacs 20ct $2 or $2.50
Finish Tablets 20/25ct $2 or $3

Pets
Cat treats: $.50 cents
Hartz dog bones: $1.25
Beggin strips: $1.50

Thanks to all for their input on prices!!

5,001 Comments

281 282 283 284 285

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#4231
Quote from shig View Post :
I have a storage unit but it has a security gate. I really didn't think the storage places would let me sell directly from them. You have definitely made me curious. Looks like I have some work to do in the next few days. Lol. I have so much stuff and have been doing flea markets. I don't have a garage and am kind or worried about doing them from home when we do move. Would be great if I could just do it from a storage unit whenever I wanted to. Thanks for the idea!!!
Selling out of the Storage unit is Def a YMMV. I know other storage units around me will not let anyone sell there things from it. Luckily the one I rent from has NP with it! I would call the storage unit rental and ask if they would allow it. I <3 the fact that I can just close the door and go home without packing and unpacking. The only drawback would be that you almost become that STORE and people get use to you being there so I def do have slow periods. During those times I really need to do a flea market or two. Problem is there are none close to me so I have to drive 2 hours to get to them....Frown On the flip side the storage units are located right on the Main HW which runs through our town so I get people coming up from downstate. I also have quite a few regular people whom are from several hours away that always stop on their way through town!!!!
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by allhope May 17, 2013 at 06:06 PM
heartwootbounceWinkBig Grin Oh, YES it's FREE!
#4232
i just hate one thing when someone tells me im selling my stuff very cheap/low price and ask me to price them high and its the people who are also couponers!!

i know of a lady who used to be a friend she still talks to me and ask the price i sale at
i told her all my shampoo, conditioner, style's, and body washi sale at $2 each
she said that she sold her's at $1.50 and said she was going to do the $2 price too but a few days ago i find out she still selling at $1.50 plus she had asked how much i sale Tide at the 50 fl oz 32 load i said $5 i heard from another lady who buys stuff from her and me that after that friend found out i sold Tide at $5 she started to sale her's at $4!

what a freak! i dont really wish to compete with anyone i just want to earn back the loss i had gotten a few years back lost/stolen laptop worth $800 plus another $4000 i was frauded of which i did get back about $600-$700 back but after that i tried to find a way to earn back the money without having to spend much.... i did survey then learned to coupon and now to do selling at home to friends and family and once in a while backyard sales which dont work out so will but at least it keeps me happy to see some things get sold out.


i dont care what she does or sales her stuff at how low cuz at least i wont have any loss if it doesn't sale my family can always use the stuff cuz when i ran out of detergent and had to buy from the store at regular price with no coupons or sale so learn my lesson to always keep some stuff for my own use sale the rest!

anyway cuz of her im not selling much stuff but i do a yard sale to try and get rid of a lot of my Clear Scalp and TREseme Shampoo and conditioner i sale these at $2 each but looks like not much sales since i do it in the backyard since a few houses away lives a cvs worker's daughter and i dont want to draw attention its a bit awkward plus i know not many people like having to live next to a cvs/rite aid/ wags or other store cashier's/manager's i read a post before

i wish to save money to move to a better place though one cant guarantee another of those people living close by lol so i just do what i can i hope to earn back the loss i had from back then....

will without that loss i would never have thought about this, so things SOMETIME happen for a good reason even though when they happen is doesn't feel good, but at least one can learn to be careful and learn from those mistakes and find ways to earn back some how, that can be more fun and interesting!

its fun to coupon, stock up, and when you got too much just do a yard sale or something...
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by HouseMom May 17, 2013 at 06:50 PM
#4233
Quote from Tellmewhy View Post :
How much do you price your Schick Xtreme3 ( the package that have bonus 4 + 4)? TIA !
Quote from Cheapkate View Post :
I haven't had these in a long time, but I broke them apart and I priced them at $2.50, having a sale tomorrow so I post how they sell.
I am in the middle of a sale this weekend, finishing up tomorrow. I broke them up and sold them for $3.00 each and have sold more of them than any other razor(s). If you are thinking $2.50, then might as well try $3.00 each or 2 for $5.00. Just my two cents. Good luck.
Reply Helpful Comment? 0 0
#4234
Quote from P-Funk View Post :
I am in the middle of a sale this weekend, finishing up tomorrow. I broke them up and sold them for $3.00 each and have sold more of them than any other razor(s). If you are thinking $2.50, then might as well try $3.00 each or 2 for $5.00. Just my two cents. Good luck.

I didn't broke them up and sold them for $5.00 last week community yard sale,they sold out so quick that I think I under price them Big Grin
Reply Helpful Comment? 0 0
Last edited by Tellmewhy May 17, 2013 at 06:40 PM
#4235
I will go to flea market this weekend for the first time. I am very scared. I only did garage sale once few weeks ago and I made only $300. How much should I expect from flea market?

That will depend on many variables - how much stock you have, your prices, how much you set out, how much competition, etc. If it's your first time, keep in mind that flea markets have many regular customers, so expect them to feel you out with some haggling.
Reply Helpful Comment? 0 0
#4236
Quote from allhope View Post :
The almay concealers I have marked $2.50 or $3.00.. The BB cream I have marked $6...Covergirl foundation $4.50...loreal single eyeshadows I marked $1.00 each otherwise they just sit...I don't have any quads so I am not sure what to mark those at..Maybe try $2.50?? The SH strips I would mark to $5 or $6.....hth Smilie
Thank you very much! That really helps.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Dec 2008
No sleep since Dec 2008
1,667 Posts
3,984 Reputation
#4237
What do you guys sell the swiffer products for? I have been doing liquid 3.00 12 or 14 pk wetjet refills 3.50 duster starter kits 2.00 and wet 24 ct refills at 3.00. Wondering if this is reasonable or too low? They pads and liquids do not move fast but the dusters do.
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#4238
i just did my 2nd sale last saturday, the day before mothers day and had a very successful turn out! made $3,000 for about 5 months of my stockpile. Extremely satisfied and can't wait to get back at it again with creating my new stockpile.
A cop passed by, turned around and passed by again and i almost freaked but luckily he didn't stop us. whew Stick Out Tongue
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jan 2012
L10: Grand Master
10,267 Posts
1,284 Reputation
#4239
Quote from bmwchick View Post :
i just did my 2nd sale last saturday, the day before mothers day and had a very successful turn out! made $3,000 for about 5 months of my stockpile. Extremely satisfied and can't wait to get back at it again with creating my new stockpile.
A cop passed by, turned around and passed by again and i almost freaked but luckily he didn't stop us. whew Stick Out Tongue
May be he wanted to buy something. nod
Reply Helpful Comment? 0 0
#4240
Quote from lovefashion View Post :
What do you guys sell the swiffer products for? I have been doing liquid 3.00 12 or 14 pk wetjet refills 3.50 duster starter kits 2.00 and wet 24 ct refills at 3.00. Wondering if this is reasonable or too low? They pads and liquids do not move fast but the dusters do.
I sell all swiffer at $3 each or 4/$10.
They sold only marginal..but I only marginally sell razors also(proglide $5)
Lots of other items sell.
I just can't figure it out.
I even tried to do 5/$20.... no go..
Reply Helpful Comment? 0 0
#4241
Quote from Mariika View Post :
May be he wanted to buy something. nod
I have had local cops come and buy from me! I was so dang nervous but he brought his girlfriend back and bought more! wheeewwww! lol.....
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Jan 2012
L10: Grand Master
10,267 Posts
1,284 Reputation
#4242
Quote from allhope View Post :
I have had local cops come and buy from me! I was so dang nervous but he brought his girlfriend back and bought more! wheeewwww! lol.....
They are people with normal needs, and not swimming in money too. They have lots of discretion on such things as how many yard sales you do per time period, what you sell, etc. so it's for sellers benefit to make friends there.
Reply Helpful Comment? 0 0
#4243
I had a sale last Sat 5/11 & here are the details:
I haul stuff 30 minutes to MIL's driveway May & Sept for her relatively affluent neighborhood's twice yearly sales. We live in a rural area.
Ad on craigslist, & signs on street corners with arrows & address.
Tables with open bins & boxes on table & under, somewhat organized by categories. Price signs were wet before I could put them up on bins so no pricing signs. Constantly walked around & answered price questions so no time to organize betterFrown
I did $1245 literally standing & selling in the off & on pouring down rain. Really unhappy w/ the rain but goal was $1500 so that was actually better than expected with weather I had. Constantly had to pull clear plastic sheeting over boxes. Not as busy as usual because of rain but many people said they came last year.
Clean up/drying/recounting was a nightmare but only ruined boxes so far are hair dye boxes- does anyone pull out conditioners & use them? I don't dye my hair, is this good conditioner? Otherwise will donate.

Highlights:
cleaning stuff- lysol, lysol wipes, etc $2 each sold half, maybe 50?
air fresheners $2 sold half, maybe 40?
TRESemme & John Frieda shampoos & conditioners $3 or 2/$5 sold 30?
body lotions Eucerin & big Vaseline $3 or 2/$5 sold out early, only had 10?? never sold so much.
toothpastes- $1 4 oz Colgate & $2 everything else. Optic White 4 oz, Crest 3D 4 oz & Pro Health Whitening 6 oz did well.
Reach floss sold decent for once at 2/$1. This time I had Glide floss for $1 next to it, that might be why?
4 ct Duracell $2
Pampers wipes (65 ct?) $2 *Pampers had way shorter expiry date than Huggies so brought Pampers*
Scope did well at $2 as usual.
Crest Whitening Rinse flew at $4 or 3/$10 mixed & matched.
Tide pods (16 ct) $4 or 3/$10 mixed & matched
Bounce sheets (34-40 ct) $2 or 3/$5- sold over half, about 20 left
stylers $2 each- sold about 40?
Kotex U tampons $2- only had 10, sold early.
Aleve 50 ct $4- 1 person bought the 5 I had
baby aspirin $1 sold 15? Of 20 I brought
deodorants & shave creams $2 or 3/$5
mascara $3
covergirl single eye shadow $1
poor sellers: $2 shampoos- Aussie OK but not Pantene or HE.
any other feminine products besides Kotex U tampons
Listerine not great at $4 or 3/$10 mixed & matched sold with other items. Sold 5 of 10. Will do $3 at next sale- heavy.
Didn't bring toilet paper or kleenex because it was pissing down with rain...

I hope this update helps & encourages someone. It really helps me when people post their sales & how items were priced/sold! We all have different situations but the updates really help me figure out pricing, selling, etc!
Reply Helpful Comment? 0 0
#4244
Quote from dclizzie View Post :
I had a sale last Sat 5/11 & here are the details:
I haul stuff 30 minutes to MIL's driveway May & Sept for her relatively affluent neighborhood's twice yearly sales. We live in a rural area.
Ad on craigslist, & signs on street corners with arrows & address.
Tables with open bins & boxes on table & under, somewhat organized by categories. Price signs were wet before I could put them up on bins so no pricing signs. Constantly walked around & answered price questions so no time to organize betterFrown
I did $1245 literally standing & selling in the off & on pouring down rain. Really unhappy w/ the rain but goal was $1500 so that was actually better than expected with weather I had. Constantly had to pull clear plastic sheeting over boxes. Not as busy as usual because of rain but many people said they came last year.
Clean up/drying/recounting was a nightmare but only ruined boxes so far are hair dye boxes- does anyone pull out conditioners & use them? I don't dye my hair, is this good conditioner? Otherwise will donate.

Highlights:
cleaning stuff- lysol, lysol wipes, etc $2 each sold half, maybe 50?
air fresheners $2 sold half, maybe 40?
TRESemme & John Frieda shampoos & conditioners $3 or 2/$5 sold 30?
body lotions Eucerin & big Vaseline $3 or 2/$5 sold out early, only had 10?? never sold so much.
toothpastes- $1 4 oz Colgate & $2 everything else. Optic White 4 oz, Crest 3D 4 oz & Pro Health Whitening 6 oz did well.
Reach floss sold decent for once at 2/$1. This time I had Glide floss for $1 next to it, that might be why?
4 ct Duracell $2
Pampers wipes (65 ct?) $2 *Pampers had way shorter expiry date than Huggies so brought Pampers*
Scope did well at $2 as usual.
Crest Whitening Rinse flew at $4 or 3/$10 mixed & matched.
Tide pods (16 ct) $4 or 3/$10 mixed & matched
Bounce sheets (34-40 ct) $2 or 3/$5- sold over half, about 20 left
stylers $2 each- sold about 40?
Kotex U tampons $2- only had 10, sold early.
Aleve 50 ct $4- 1 person bought the 5 I had
baby aspirin $1 sold 15? Of 20 I brought
deodorants & shave creams $2 or 3/$5
mascara $3
covergirl single eye shadow $1
poor sellers: $2 shampoos- Aussie OK but not Pantene or HE.
any other feminine products besides Kotex U tampons
Listerine not great at $4 or 3/$10 mixed & matched sold with other items. Sold 5 of 10. Will do $3 at next sale- heavy.
Didn't bring toilet paper or kleenex because it was pissing down with rain...

I hope this update helps & encourages someone. It really helps me when people post their sales & how items were priced/sold! We all have different situations but the updates really help me figure out pricing, selling, etc!


Thank you for the pricing Big Grin
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined Dec 2006
L10: Grand Master
6,016 Posts
5,366 Reputation
#4245
Quote from mgmlake View Post :
I will go to flea market this weekend for the first time. I am very scared. I only did garage sale once few weeks ago and I made only $300.

I hope you're doing well at the flea market! However, I wouldn't be discouraged about $300 for a first garage sale - it just takes time to build a regular customer base, to figure out how to price things accurately, and to learn to advertise effectively. At my second garage sale, for example, I doubled the profit I made at my first. Smilie
Reply Helpful Comment? 0 0
Meow. Wink

I am not a cat lover. My sister is deathly allergic to cats. When we were growing up we wore each other's clothes and if I ever even touched a cat, she would be ill for days. I learned to stay away from them and, just from habit, mostly still do.

As I said, I am not really a cat lover. (Now CATS are another thing altogether!)
Page 283 of 334
281 282 283 284 285
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)
Link Copied to Clipboard