Forum Thread

Garage Sale Discussion for selling stockpiles

vfnelson2 770 452 June 3, 2008 at 05:54 PM in Chat (2)
Deal
Score
+69
743,215 Views

Thread Details

It's that time of year again when Garage sales are popular. I have seen some discussion of Garage Sales in regular discussion threads, and perhaps there is talk of it in the BS thread, but I think it would be good to have it's own thread and people can add in the WIKI what sold for them and at what price - or what they will sell it for.

This way people having a garage sale can have a nice reference sheet and can learn from the mistakes of others. I will post in the WIKI info I have read.

Yes, I am having a garage sale this weekend at a friends work. I have read some info on another site and it is nice that they have their own thread for this.

Garage sales are not for everyone, please no bashing on those who wish to do it. It's a way to make money to buy more coupons and fuel your 'addiction'. LOL!

Mods, if you think this would be better suited in a different forum, please advise or move. I just thought it would be good to have a garage sale discussion and a WIKI to boot to help others.

Thanks!

Vicki

April 20, 2009, 3:00 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

September 14, 2009, 1:46 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

July 12, 2010, 3:23 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

January 18, 2011, 1:44 pm: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

May 10, 2011, 3:13 am: System Notice: This thread has been automatically renewed after reaching a post limit. Most of its content has been moved to this thread for reference purposes.

Community Wiki

Last Edited by DealNinja3000 May 14, 2013 at 11:16 AM
PLEASE NOTE: This WIKI is a reference guide to price the items you may have. Know your states laws before selling new unopened items or medicine. Laws vary from state to state, and can from city to city on what is allowed to be sold at a garage sale or flea market. Sell at your own risk. Thanks!

Garage Sale Tips:
- Use a muffin tin to keep coin denominations separated.
- A fishing tackle box is a great way to keep money safe and organized - coins separated in the compartments, and bills underneath. Some even have locks
- Use a carpenter's apron with pockets in the front. Works great, bills and .5 and .10 on one side, .25 on the other. It goes with you, for safety and convenience. Works great for school concession stands too..


Prices here in the wiki show a range of prices SDers have gotten for each product/item.

*Please post what you sold items at in your individual post - and if you are in a big metropolis or not - this sometimes makes a difference.*


Items to sell at garage/yard sale successfully sold at:

Oral Care
Toothpaste: $1.00 - $1.25 or 4/$4.00 (up to $1.50 for larger 6oz size)
Toothbrush: $1.00 (up to $1.50 for Colgate360), $1 for singles, $2 for doubles
Colgate Total 5.8oz $2, Crest w/ Scope 5.8 oz $2, Crest w/Scope 7.8oz $3 or 2/$5
Mouthwash: 50c (tiny), $1.50 - $2.00 (500 ml), $3 (1 liter)
Listerine Total Care 500ml $2 or 3/$5, Scope $2

Shampoo/Conditioner
Most shampoos/conditioners/stylers - $1 - $2 or 3/$4 or 3/$5
Larger size: $2.00 - $3.50
Dove: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Garnier: $1 or $2
Head & Shoulders $3-
Herbal Essence: $1.50 - $2 or 3/$5
John Frieda $2.50
Pantene: $1.50 - $3.00
Suave: $.50 - $1.25
Vive Pro: $2.00 or 3/$5

Body Washes
Body Wash: $1.50 - $2.00 or 3/$5
Gillette Mens: $2.00 or 3/$5
Suave: $1 - $2
Nivea for Men: $3 or 2/$5

Cleansers, Soap, Lotions
Aveeno Lotions (Small): $1 - $2
Clearasil Products: $1.50 - $2.50
Garnier Scrub: $1 - $2 or 3/$5
Larger Lotions: $2 - $3
Olay Ribbons: $1.50 - $2.00
Lamisilk: $1.00 (wanted $2) or $3 or 2/$5
VIC 10oz: $2.00 or 3/$5
Vaseline Sheer Infusion: $1 - $3

Razors *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Razors: $2 - $4
Bic Soleil Razors & Refills: $2:00 - $3.00
Disposable Razors: $3.00 - $4.00 or 2/$5.00
Fusion Razors: $3.00 - $6.00
Quattro Razors & Trimmers: $4.00 - $5.00
Schick Intuition: $4.00
Schick Razors: $2.50 - $5.00 or 3/$10
Venus Razors: $3.00 - $5.00

Medicine *Note - Keep this close to your check-out as these are high-theft items
Most Meds: $1.50 or 3/$4.00
Advil, Tylenol, Excedrin: Small box - $1.00 - $1.50, Large box - $2.00
Claritin or Alavert: $2.00, CVS brand allergy: $1.50
Theraflu/Triaminic: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Preparation H wipes: $1.00
Visine: $1.00 - $2.50
Neosporin: $2.50 - $3.00
Band-aids: $1.00 - $1.50
Q-Tips: $2.00
Rolaids: $0.25 (small packs), $1.00 (3 roll pack)
Fiber Supplements: $2.00
Cough Drops: $1
Dayquil and Nyquil 24ct/8oz liquids $3 or 2/$5
Dayquil 40ct $5
Zantac: (8 ct.) $1.00, (24ct) $3

Vitamins
Viactiv: $1.00 - $3.00
RX Essentials or CVS Vitamins: $1.00
More Expensive Vitamins: $2.00
Benefiber powder: $1.00 - $3.00 (retails at $11 or $12)
Benefiber 16ct packets $3

Perfumes
Perfume sets bought at 90% off: $10.00

Deodorant
Most (men's and women's): $1.00 - $2.00 or 3/$4.00
Adidas: $1.50 - $2 (since it was $4.99)
Lady & Regular Speed Stick: $1.00 - $1.50
Speedstick 24/7 $2
Suave: $.50 - $1.00
Dove deo & body sprays: $1.50
Dove/Degree Ultimate Clear $2
Right Guard 4oz Gel $2

Makeup
Nail polish: $1.00
All other makeup: $1.00 - $2.00 (for those under $7) and $2.00 (for those over $7)
Foundation: $2.00 - $3.00
Eye Shadow: $1.50 - $3.00 Mascara: $1.50 - $3.00 or 2/$5
Lipstick/Gloss: $1.00 - $1.50
Mineral make-up: $3.00
Used makeup: $0.25 (you can sell anything for a quarter)
Chapstick/Carmex: $.75 - $1.00 or 2/$1.00
Nivea Lip Balm: $1.00 - $1.50

Feminine Care
Always, Carefree, Stayfree Pantiliners 18-20ct: $.50 - $.75
Tena Pads/Pantiliners: $2.00 - $3.00 or 2/$5
Tampons 18-20ct: $2.00 - $2.50
KY Jelly: Small bottle: $1.50 - $2.00

Office
Post Its: $.50 - $1.00
Pens: (10 ct.) $.50
Crayons: (24 ct) $.50
Glue sticks: (2 ct.) $.50
Glue: $.50
2 pocket folders: $.10
Scotch pop-up tape: $0.50

Paper Products
Chinet 36 ct lunch plates: $1.50 - 2.00
Hefty foam plates (24 - 50 ct): $2.00
Tissues (small cube): $.50
Viva paper towel (single): $1.00
Bounty Basic paper towel (single roll): $.50
Hefty one-zip bags (18-24 ct): $1 - $1.50
Ziploc bags (18-26 ct): $1.50 - $2.00
Ziploc containers (all sizes): $1.50
Scotties flushable wipes (40 ct): $1.50
Reynolds Alum. Foil (20 sq ft): $1.00

Baby
Diapers: $5.00, $2.50 - $3.50 (Wags)
Johnson's Buddies Soap: $.50
Wipes: $1.00 - $2.00 or 3/$5 tubs or $4.00 for 3pk refill
Huggies flushable wipes: soft pack $1.00, Hard pack: $1.50
CVS Brand Wipes: $1.00

Food Items
Cereal: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Salsa: $.50 - $1.00
Ketchup: $.50
French's Mustard: $1
Mayo: $1.50 - $2 (Hellmann's, Best Foods, Kraft, Miracle Whip)
Lawry's Marinades: $.50
A1: $1.50
Kraft BBQ - $.50 - $.75
Jack Daniels BBQ sauce: $1
Salad Dressing: $1
Soup: $0.75 (Progresso, Campbell's Select Harvest), $0.50 (Campbell's Soup at Hand)
Quaker Oatmeal $1.50 - $2.00
Betty Crocker Frosting: $.50
Peanut Butter: $1 - $1.50 or 4/$5 (Skippy, Jif)
Jam / Jelly: $1.75 (Smuckers)
Canned Vegetables: 3/$1 (Peas, Corn, Green Beans)
Brownie / Cake Mix: $0.75

Cookies & Crackers:
Nabisco Snack Crackers (Ritz, Wheat Thins): $1.50
Chips Ahoy: $1.50
Chips Ahoy multi-packs: $2 to $2.50
Nabisco Snak-Saks: $1 or $3/4

Snacks:
Chex Mix (all varieties): $1
Cheerios Mix: $1
Gardettos Snack Mix: $1
Orville Redenbacher Microwave Popcorn 3pk: $1
Planter's Trail Mix (4oz bags): $1
Warm Delights (singles & doubles): $.50
Betty Crocker Fruit Snacks/Roll-Ups/etc: $1
Chex Mix Bars: $1
Nutri-Grain Bars: $1.50
Fiber One Bars: $1.50
Gum: $.50
Granola bars: $1.50 - $2 (Quaker) $1 - $1.25 (Nature Valley)
Almonds: $1.25 (Blue Diamond, 6oz)

Beverages:
Joint Juice single bottles: $.50
OneADay drink mix: $.50
Glucerna: $3
Boost Shakes: $3
2 liter Coke/Sprite: $.75
Apple Juice: $1 (Motts, 64oz)
Hot Cocoa: $0.75 (Swiss Miss)

Sample Size items
Any sample items: $0.25
Satin Care Shave Gel: $.50
Garnier Shampoo/Cond. $.50, maybe $.25 on conditioner
Baby Powder $.25 - $.50
Kleenex tissues 10 ct: $.25

Air Fresheners
Airwick mini freshmatic & mini i-motions: $3-$4
Airwick freshmatic & i-motions large: $4-$6
Febreze & Glade basic aerosol air fresheners: $1 - $2
Febreze Noticeables: $3.00
Glade Wisp: $3, $4
Glade Candle Oil Holders: $2.00 - $3 or 2/$5
Glade Candle Tins: $1.00
Glade candles: $2 or 3 for $5.00 (2oz), $3 (3-wick)
Glade Scented Oil Plug Ins: $1.00 - $2.00 on 1pk, $3 on 2pk
Glade Scented Oil Refills: $2.00
Glade Lasting Impressions & Sense & Sprays: $3 - $5
Lysol: $1.00 - 2.00 or 3/$5
Lysol Neutra Air: $4 - $5
Renuzit: $.50

Cleaning Items & Laundry
Basic liquid hand soap (Dial, Softsoap, Ivory): $1
Clorox wipes $2 or 4/$7
Simple Green: $1.00
Fantastik (all products): $1.50
Lysol Products: $1.00 - $2.00 or 3/$5
Scrubbing Bubbles Shower Kit: $6.00
Scrubbing Bubbles Foam Shower Cleaner (basic tall can): $1.50
Toilet Bowl Cleaning Kits: $2.00 or 3/$5
Windex: $1.50 - 2.00 or 3/$5
Lysol 4n1 spray: $2.00 or 3/$5
ALL laundry soap (32 load ): $2.50
Tide Laundry (50 oz) $4/5
Laundry detergent( others, Era, arm & Hammer, Wisk--around 33 loads) $3-$4
Laundry detergent HE( high efficiency) $4-$4.50
Laundry Stain Remover: $1.25 - $1.50 (Spray-n-Wash [Now Resolve])
Soft Scrub: $1
Snuggle: 40 Load $2 or 3/$5
Cascade ActionPacs 20ct $2 or $2.50
Finish Tablets 20/25ct $2 or $3

Pets
Cat treats: $.50 cents
Hartz dog bones: $1.25
Beggin strips: $1.50

Thanks to all for their input on prices!!

5,012 Comments

247 248 249 250 251

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3721
I was so happy to have had a re-seller clean me out of hair color last fall. Hadn't bought any since then as they are not great sellers. Got sucked back in today at Wags. Found 2 cart fulls all at $2 each. With the coupons I had on me, I was able to get 55 boxes for sales tax of $5.50 {pre-coupon state} (10¢ a box) invested. Garnier, Loreal, Clairol.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3722
Quote from justafem View Post :
I pay my helper $50 for each day worked, in cash or table stock (I prefer when they take table stock for no apparent reason LOL).
I pay much higher. A professional salesperson who you can trust is worth her weight in
gold. If I were doing a $3000 or $4000 sale, I would have no problem paying my helper $200 or more if she closed a bunch of deals for me. I usually pay a salary + performance bonus. My helper ran a private sale for me today and sold out of Miracle Blur @ $10 + a bunch of other stuff. She even set the whole thing up. I was out shopping and didn't know that I was also making money at the same time.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3723
Quote from doubleq7 View Post :
I pay much higher. A professional salesperson who you can trust is worth her weight in
gold. If I were doing a $3000 or $4000 sale, I would have no problem paying my helper $200 or more if she closed a bunch of deals for me. I usually pay a salary + performance bonus. My helper ran a private sale for me today and sold out of Miracle Blur @ $10 + a bunch of other stuff. She even set the whole thing up. I was out shopping and didn't know that I was also making money at the same time.
I absolutely agree! If I were making that kind of money I'd be paying more, but for me a good day is $500, with my best day being just over $1100 (and I did give my helper a bonus).

But my situation is different than most, my adult daughters live with me, I charge them minimal rent. In trade, they help me with everything involved in the procurement of the products, from sorting the bags, to cleaning out tubs, restocking, etc. Their minimal rent includes everything, from food, H&B, pet food (their pets, not mine!), running water and all the stuff that makes life comfortable. They get first choice of products (which doesn't come out of their pay), so there's another added benefit. They give up about 3 days a month, where I expect them to put on happy faces and sell and in return, they get the money (which they turn around and give back to me as rent LOL). That way they feel they are contributing monitarily to the household budget. We all get to enjoy a pretty good standard of living due to my couponing and reselling. There is no way they could afford this lifestyle on their part time jobs. (Their choice on the part time "real" jobs, they've been offered full time by their bosses and have chosen not to take the extra hours. AND why should they, I've taught them to work hard for their money, and to put aside all they can and still enjoy life.)
Reply Helpful Comment? 0 0
#3724
Quote from doubleq7 View Post :
I pay much higher. A professional salesperson who you can trust is worth her weight in
gold. If I were doing a $3000 or $4000 sale, I would have no problem paying my helper $200 or more if she closed a bunch of deals for me. I usually pay a salary + performance bonus. My helper ran a private sale for me today and sold out of Miracle Blur @ $10 + a bunch of other stuff. She even set the whole thing up. I was out shopping and didn't know that I was also making money at the same time.
Absolutely agree with this. I had my best sale ever last September and made a little over $3,000. I paid my friend about $300 roughly plus about $150 in product. She said I really paid her too well. I couldn't have done it without her. Her excellent customer service=great profits for me. We have built a great rapport with my customers, so they feel comfortable around us.

I would love to be able to do more private sales year-round. I recently started selling every two weeks at the place where I get my hair done. I can easily make $100-$150 in about 30 min. I have been taking sample boxes of things that I think they might be interested in. They usually buy about everything in it. I am really going to have to beef it up this next time!
Reply Helpful Comment? 0 0
Quoting MsGal:

"It's Sunday. Even God took a day off".

Quoting doubleq7:

"It's more like the corner of nonsense & stupidity"
#3725
Quote from mammekins View Post :
I would love to be able to do more private sales year-round. I recently started selling every two weeks at the place where I get my hair done. I can easily make $100-$150 in about 30 min. I have been taking sample boxes of things that I think they might be interested in. They usually buy about everything in it. I am really going to have to beef it up this next time!
That's what you have to do. Let everybody that you come into contact with know that you've got some great stuff. I pick up new customers at the bank, cleaners, and even 7-11 getting my coffee in the morning.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3726
how much would you guys price women's nivea 16.9 oz body wash. I saw $3 on the first page but that was for the men's. Im kicking myself for not ordering more coupons so i could get a bunch of mens too.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined May 2007
L10: Grand Master
9,275 Posts
8,717 Reputation
#3727
Quote from shedevil2530 View Post :
how much would you guys price women's nivea 16.9 oz body wash. I saw $3 on the first page but that was for the men's. Im kicking myself for not ordering more coupons so i could get a bunch of mens too.
Yes, at least $3.
Reply Helpful Comment? 0 0
marcia
North Jersey

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3728
Quote from shedevil2530 View Post :
how much would you guys price women's nivea 16.9 oz body wash. I saw $3 on the first page but that was for the men's. Im kicking myself for not ordering more coupons so i could get a bunch of mens too.
I'm sitting on over 100 Nivea women's body washes that I want to sell tomorrow morning. I'll consider myself really lucky if I get $2.50. Things like body wash and shampoo have really slowed down recently. What's really hot right now (at least for me) are cosmetics, toothpaste, and detergent.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3729
Quote from marciadel View Post :
Yes, at least $3.
thanks

Quote from doubleq7 View Post :
I'm sitting on over 100 Nivea women's body washes that I want to sell tomorrow morning. I'll consider myself really lucky if I get $2.50. Things like body wash and shampoo have really slowed down recently. What's really hot right now (at least for me) are cosmetics, toothpaste, and detergent.
uggh, that's not good. I probably won't have a sale for another couple months since i'm trying to build up stock on hot items so hopefully they'll sell then. Right now i only have about 18.
Reply Helpful Comment? 0 0
Joined May 2007
L10: Grand Master
9,275 Posts
8,717 Reputation
#3730
Quote from shedevil2530 View Post :
thanks



uggh, that's not good. I probably won't have a sale for another couple months since i'm trying to build up stock on hot items so hopefully they'll sell then. Right now i only have about 18.
Just sent you a PM about different subject/thread/deal. Looking forward to your reply.
thanx
Reply Helpful Comment? 0 0
#3731
Update on our most recent 'garage' sale. We are doing these about every three months now. Last sell we brought in around $5k so that we have a good reference point. We were open last Friday and Saturday. Friday we brought in $4,400 and Saturday we brought in $2,000. We opened for this Friday only as well and brought in $1,300. (I rarely buy products with cash, so besides some coupon cost and obviously the time equation, this is mostly all profit)

I definitely noticed that once my regulars come and spend all their money, the rest of the money slowly comes in.

Here are some of my good/bad sellers and the current prices.

Good Sellers
4oz toothpaste $1 (Colgate, Crest, Aquafresh) (Sold 50)
6oz toothpaste $2 (Colgate, Crest, Aquafresh) (Sold 40)
Larger Mouthwash $3(Sold 30)
Medium Mouthwash $2(Sold 20)
All Manual Toothbrushes $1(Sold 60)
Non-Rechargeable Toothbrushes $3(Sold 10)
Tide Pods ($7 for the medium bags, $13 for smaller canisters)(Sold around 15 total)
All, Arm and Hammer, Purex $3 each(Sold 30)
Cottonelle(from wags) $4(Sold 10)
Scott Toiletpaper 12pk $7(Sold 10)
Scott Papertowels $4.50(Sold 10)
Pantene, Herbal Essence, Tressemme, Suave(big) Shampoo and Conditioner 6/$10 (Sold maybe 300-400)
Nexxus Shampoo $4 (Sold 10)
Nexxus Conditioner $5(Sold 10)
Axe Bodywash $2.50(Sold 25)
Olay and Dove Bodywash $3(Sold around 40)
Kids Giftpacks with toothpaste and Powered Toothbrush $3 (from Walmart clearance)
Proglide Razors $4 or multiples for $3each(sold maybe 40)
Almost every-type of disposable razor $3 (Sold maybe 60)
All Cartridges exactly 50% off walmarts prices.(Sold maybe 4 of 20 Mach 3...sold all 30 or so proglide and fusion and almost all women's Gillette and Schick refills)

Bad Sellers
Softsoap Bodywash $2.50(Had 30-40 and maybe sold 2)
Axe Giftsets $5 (Have around 60 of these and sold 5)
Gillette Giftsets $6 (Have 50-60 and only sold 3)

All the standard vitamins, medicine, facial items sold decently all three days. Dermasilk sells easily at $10, L'oreal I can only get $4 and I cannot seem to sell any Lumene. I had one lady come in and buy all my Naturemade Vitamins, Testosterone Meds, Weightloss, etc.. and spent over $500. Big health-nut.

Overall I was pleasantly surprised at both how much I sold and how much I made. It never seems to look like much but it adds up quickly.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3732
Quote from eirek1234 View Post :
Update on our most recent 'garage' sale.

Overall I was pleasantly surprised at both how much I sold and how much I made. It never seems to look like much but it adds up quickly.


Congrats on your great sale - the product/price/sale info was very informative.

And, your last line is so true. It's amazing how many $$ a bunch of totes will bring in, always much more than what I think.

I'm jonesing for the flea market season to begin (6wks to go if the weather gets nice ...). My storage area is bursting. Getting really antsy.
Reply Helpful Comment? 0 0
#3733
For the Axe gift sets I break them up as long as there isn't a sponge/bath thingy in there, look at the box and see what you can get per piece. If I remember correctly my sets had deodorant ($1.50) body spray $2.50 and bodywash $2.00, you'd actually make $1 more!
Reply Helpful Comment? 0 0
#3734
Quote from eirek1234 View Post :
Update on our most recent 'garage' sale. We are doing these about every three months now. Last sell we brought in around $5k so that we have a good reference point. We were open last Friday and Saturday. Friday we brought in $4,400 and Saturday we brought in $2,000. We opened for this Friday only as well and brought in $1,300. (I rarely buy products with cash, so besides some coupon cost and obviously the time equation, this is mostly all profit)

I definitely noticed that once my regulars come and spend all their money, the rest of the money slowly comes in.

Here are some of my good/bad sellers and the current prices.

Good Sellers
Proglide Razors $4 or multiples for $3each(sold maybe 40)
OMG GREAT sale....congrats!! Thank you for sharing your pricing details...I am having difficulty moving my Fusion Proglides. I only do sales a few times a year and started out selling them for $4 but then found this thread and folks were getting $6. I raised mine to $6ea or 2/$10 and still sold very well until last month. Confused J/w what others are getting for these?

P&g just changed packaging of proglides....it is now silver and only 1 cart refill. They are about $1.50 cheaper at cvs compared to the razors I have with 2 cart refills. Wondering if this will make the 2 refill packs more/less valuable?
Reply Helpful Comment? 0 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

#3735
Quote from tonejob1972 View Post :
I was so happy to have had a re-seller clean me out of hair color last fall. Hadn't bought any since then as they are not great sellers. Got sucked back in today at Wags. Found 2 cart fulls all at $2 each. With the coupons I had on me, I was able to get 55 boxes for sales tax of $5.50 {pre-coupon state} (10¢ a box) invested. Garnier, Loreal, Clairol.

I had a customer who lives in South Texas purchase all 50+ haircolors from me. They were not selling at all, I got them absolutely free, and sold to her for $1.50 each.
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 249 of 335
247 248 249 250 251
Join the Conversation
Add a Comment
 
Copyright 1999 - 2016. Slickdeals, LLC. All Rights Reserved. Copyright / Infringement Policy  •  Privacy Policy  •  Terms of Service  •  Acceptable Use Policy (Rules)
Link Copied to Clipboard