Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Frontpage Deal

24-Count Bounty Select-A-Size Doubles Plus Rolls Paper Towels EXPIRED

$33.40
$50.97
w/ S&S + Free S/H
+91 Deal Score
34,160 Views
Amazon.com has 24-Count (3x 8-Pack) Bounty Select-A-Size Doubles Plus Rolls Paper Towels on sale for $33.42 when you add quantity of 3 to cart and checkout via Subscribe & Save (select the later date from the "First Delivery On" menu). Shipping is free while subscribe & save is available. Thanks NightHound

Note, you may cancel Subscribe & Save any time after your order ships.
Share
Good deal?
You gave thanks to NightHound for this post.
Thank you!
NightHound posted this deal. Say thanks!

Editor's Notes & Price Research

Written by

  • You may save an additional 15% off on this month's Subscribe & Save items when you subscribe to 5 or more items during your current subscription month.
  • Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more.
  • If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

Original Post

Written by
Edited February 24, 2020 at 05:43 AM by
Amazon [amazon.com] has 8-Count Bounty Select-A-Size Doubles Plus Rolls Paper Towels on sale 3 for $33.42 when you change quantity to 3 and check out via Subscribe & Save (discount applies at checkout). Shipping is free.

Note, you may cancel your Subscribe & Save subscription any time after your order ships.
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+91
34,160 Views
$33.40
$50.97
About the OP
Send Message
Pro Deal Hunter
Joined Oct 2019 Slickdeals Staff Deal Hunter
8,521 Reputation Points
555 Deals Posted
335 Votes Submitted
607 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

Community Wiki

Last Edited by daddyfair February 24, 2020 at 11:10 AM
Paying homage to Tofuvic who usually does the breakdown... here is my math.

Amazon is better deal over the current Target offering. I've calculated price per sheet, as well as price per sq ft.

Manufacturers screw with us...do not ever calculate by the roll. Additionally, Bounty sold at Costco has larger sized "select-a-size" sheets, so price per sq. ft is the smarter way to calculate. I grabbed these numbers off the photos of the packaging, so buyer beware if the retailer posts the wrong image.

Amazon S&S, $29 pre-tax (assuming you hit the 15% S&S threshold)
3 packs
8 roll pack
138 sheets each (select a size)
3312 sheets total
$29/3312=0.0088 per sheet
124sq ft (in 2 roll pkg) x 4 pkg x 3 sets = 1488 sq ft, 0.0195 per sq ft

Target $15Gift Card with purchase of $50 household products deal:
$19 pkg x3 = $57
$57-$15=$42 pre-tax and after GC
3 packs
12 rolls per pkg
110 sheets per roll (select a size)
3960 sheets
$42/3960= 0.0106 per sheet
594sq ft (12 rolls in pkg) x 3pkg = 1782 sq ft, 0.0236 per sq ft

70 Comments

1 2 3 4 5

Featured Comments

Hey slickdeals, wanna make more money? Do the math for us automatically for these things.
32 Helpful?
Paying homage to the TP guy that usually does the breakdown... here is the math.

Amazon is better deal. I've calculated price per sheet, as well as price per sq ft.

Manufacturers screw with us...do not ever calculate by the roll. Additionally, Bounty sold at Costco has larger sized "select-a-size" sheets, so price per sq. ft is the smarter way to calculate. I grabbed these numbers off the photos of the packaging, so buyer beware if the retailer posts the wrong image.

Amazon S&S, $29 pre-tax
3 packs
8 roll pack
138 sheets each (select a size)
3312 sheets total
$29/3312=0.0088 per sheet
124sq ft (in 2 roll pkg) x 4 pkg x 3 sets = 1488 sq ft, 0.0195 per sq ft

Target $15Gift Card with purchase of $50 household products deal:
$19 pkg x3 = $57
$57-$15=$42 pre-tax and after GC
3 packs
12 rolls per pkg
110 sheets per roll (select a size)
3960 sheets
$42/3960= 0.0106 per sheet
594sq ft (12 rolls in pkg) x 3pkg = 1782 sq ft, 0.0236 per sq ft
26 Helpful?
Laundry detergent and heating water ain't saving the Earth, sorry.
22 Helpful?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
02-24-2020 at 04:34 AM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2015
L6: Expert
1,649 Posts
2,521 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#5
Quote from erictom
:
this & Target 15/50 deal, which one is better per sheet?
Do the math and let us know 😉
Reply Helpful Comment? 16 3
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2016
L3: Novice
145 Posts
65 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#6
Hey slickdeals, wanna make more money? Do the math for us automatically for these things.
Reply Helpful Comment? 32 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2019
L2: Beginner
72 Posts
759 Reputation
Pro
#7
Save the earth and use cotton towels.
Reply Helpful Comment? 9 13
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2019
New User
2 Posts
10 Reputation
#8
Quote from Morgiana
:
Save the earth and use cotton towels.
No. I'm in a season in my life where laundry is more work for this multiple toddler parent. This deal works for me all the way.
Reply Helpful Comment? 14 4
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
02-24-2020 at 06:06 AM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2014
L3: Novice
215 Posts
38 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#10
Quote from Morgiana
:
Save the earth and use cotton towels.
Laundry detergent and heating water ain't saving the Earth, sorry.
Reply Helpful Comment? 22 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2019
L2: Beginner
52 Posts
14 Reputation
#11
Quote from Morgiana
:
Save the earth and use cotton towels.
I found captain planet.
Reply Helpful Comment? 7 8
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2011
L6: Expert
1,661 Posts
516 Reputation
#12
Got this January 9 for 27.56. Price in this deal is 28.32. Thread was pretty popular last month so I am sure this will follow. Prices are with 15% off S&S and before taxes.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2011
L3: Novice
187 Posts
32 Reputation
#13
Quote from daddyfair
:
Hey slickdeals, wanna make more money? Do the math for us automatically for these things.
I would imagine that might lead to less sales on the "bad" Slickdeals, which would lessen their affiliated commissions.
Reply Helpful Comment? 3 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2017
L2: Beginner
93 Posts
64 Reputation
#14
Thanks. $1.18/roll.

Items (3):$50.97
Shipping & handling:$0.00
Multibuy Discount:-$15.00
Subscribe & Save:-$7.65
Total before tax:$28.32
Reply Helpful Comment? 5 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2012
L3: Novice
262 Posts
49 Reputation
#15
Quote from Morgiana
:
Save the earth and use cotton towels.
I have to buy the cotton towels that were made in China wirh child labor and carbon foorprints. Then I have to use laundry detergent, precious water, can't hang them out to dry in the winter so I have to use my carbon footprint and use my gas dryer.
Reply Helpful Comment? 5 3
Page 1 of 5
1 2 3 4 5
Join the Conversation
Add a Comment
 
Link Copied to Clipboard