Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Frontpage Deal

32-Count Blue Diamond Whole Natural Raw Almond 100 Calorie Packs EXPIRED

$5.90
w/ S&S + Free S&H
+66 Deal Score
15,630 Views
Amazon.com has 32-Count Blue Diamond Whole Natural Raw Almond 100 Calorie Packs on sale for $5.89 when you checkout with Subscribe and Save (select the later date from the "First Delivery On" menu). Shipping is free. Thanks Totspurs

Note: In stock on January 15, 2020. You may cancel Subscribe & Save anytime after your order ships.
Share
Good deal?
You gave thanks to Totspurs for this post.
Thank you!
Totspurs posted this deal. Say thanks!

Editor's Notes & Price Research

Written by

  • You may save up to an additional 15% off on this month's Subscribe & Save items when you subscribe to 5 or more items during your current subscription month.
  • Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more.
  • If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

Original Post

Written by
Edited January 7, 2020 at 06:25 PM by
https://www.amazon.com/Blue-Diamo...B0032ZB03G

QA note: In stock January 15, 2020.
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+66
15,630 Views
$5.90
About the OP
Send Message
Pro
Joined Sep 2014 L6: Expert
3,312 Reputation Points
312 Deals Posted
1,652 Votes Submitted
1,556 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.

32 Comments

1 2 3

Featured Comments

This is 26c per oz if you have 5 S&S items. Also, for me nearest Costco is 1.5 hours away and this will be delivered to my door.

TYOP!!!
6 Helpful?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2011
L10: Grand Master
7,588 Posts
508 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#3
costco is 26c per oz.. this is 29c per oz..
Reply Helpful Comment? 4 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2007
Explorer
687 Posts
561 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#4
Quote from iBoo
:
costco is 26c per oz.. this is 29c per oz..
This is 26c per oz if you have 5 S&S items. Also, for me nearest Costco is 1.5 hours away and this will be delivered to my door.

TYOP!!!
Reply Helpful Comment? 6 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2013
L5: Journeyman
917 Posts
179 Reputation
#5
Ok price for someone looking to buy small grab and go packs. Otherwise these can easily be bought foe 25c/oz at sams club
Reply Helpful Comment? 3 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2015
L2: Beginner
94 Posts
29 Reputation
#6
NLA...I'm too late
Reply Helpful Comment? 0 2
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2006
L3: Novice
134 Posts
18 Reputation
#7
Trader Joe's also has small individually wrapped almond packs. Not sure how the pricing compares. But TJs usually has competitive prices on nuts.
Reply Helpful Comment? 1 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
01-07-2020 at 05:53 PM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2017
Goddesss
624 Posts
586 Reputation
#9
Quote from iBoo
:
costco is 26c per oz.. this is 29c per oz..
Not everyone has a Costco, or chooses to give them their money.

Also, math.
.625oz x 32pks = 20oz
$5.27 / 20oz = $0.2635oz
Reply Helpful Comment? 3 0

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2017
L3: Novice
194 Posts
46 Reputation
#10
Quote from iBoo
:
costco is 26c per oz.. this is 29c per oz..
Quote from vgtest1980
:
Ok price for someone looking to buy small grab and go packs. Otherwise these can easily be bought foe 25c/oz at sams club
TY for this guys! was about to jump until you said otherwise! I have both memberships... sams is right down the street from me.
Reply Helpful Comment? 0 0
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2019
New User
8 Posts
10 Reputation
#11
Wow! 3200 calories of almonds!
Reply Helpful Comment? 0 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2006
L5: Journeyman
979 Posts
363 Reputation
#12
Quote from Schakira
:
Are almonds Keto friendly ?
Yes ,but walnut and pecan are better for keto
Reply Helpful Comment? 1 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2018
L2: Beginner
38 Posts
10 Reputation
#13
Quote from vgtest1980
:
Ok price for someone looking to buy small grab and go packs. Otherwise these can easily be bought foe 25c/oz at sams club
Members Marks brand in a 3lb bag yes.
Reply Helpful Comment? 1 1
Last edited by StrongBook6431 January 7, 2020 at 06:52 PM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2005
L5: Journeyman
647 Posts
184 Reputation
#14
Quote from Schakira
:
Are almonds Keto friendly ?
In moderation. Pecans are best with 1 net carb per ounce if I remember correctly. Macadamia and Brazil nuts are good too. I think almonds are 3-4 net carbs an ounce.
Reply Helpful Comment? 0 1
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2015
L1: Learner
21 Posts
10 Reputation
#15
Quote from Schakira
:
Are almonds Keto friendly ?
2g net carbs per serving. Yes, very keto friendly.
Reply Helpful Comment? 0 0
Page 1 of 3
1 2 3
Join the Conversation
Add a Comment
 
Link Copied to Clipboard