Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Popular Deal

55 gallon drums X 4 (220 gallon) of olive oil you can fill jacuzzi or power bio diesel Hummer $3499.99

$3,499.99
+361 Deal Score
103,426 Views
FREE SHIPPING

220 gallons of olive oil think everything you can do with 220 gallons of olive oil. Power your bio diesel Hummer, make a pool of mayonnaise, deep fry a whale

https://www.costco.com/terra-dely...72682.html
Share
Good deal?
You gave thanks to n55 for this post.
Thank you!
n55 posted this deal. Say thanks!
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
$3.41
99 68
$7.89
67 15
Frontpage Deal
$9.50
w/ Subscribe & Save
126 21
Frontpage Deal
$10.05
w/ S&S & More
149 54
Frontpage Deal
$7
& More + Free Store Pickup
61 66
Deal
Score
+361
103,426 Views
$3,499.99
About the OP
Send Message
Joined Nov 2017 L2: Beginner
94 Reputation Points
13 Deals Posted
18 Votes Submitted
33 Comments Posted

Community Wiki

Last Edited by mike93704 August 12, 2020 at 02:38 AM
Link to reviews of olive oil from this producer, albeit in their smaller 1 liter bottles:
https://www.amazon.com/Terra-Dely...merReviews
https://www.worldmarket.com/produ...ive-oil.do

OK, so to make this interesting, there should be a prize for:

1) the first SDer who buys this (upload the receipt for online purchase, or for the store-bought single 55 gal drum)
2) the first SDer who receives it--either at home or place of business and can upload a photo
3) the first SDer who spots it at a business set up to dispense oil.
4) the first group of SDers who get together to share a drum

The prize? Well, SD fame and bragging rights!

194 Comments

1 2 3 4 5

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2018
Top Tier Great Guy
121 Posts
278 Reputation
#3
Truly a slick deal.
282
39
1
7
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2016
L1: Learner
23 Posts
14 Reputation
#4
Dafuq isdis
111
7
0
4
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Apr 2005
L6: Expert
1,083 Posts
340 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#5
99,934,870.8 Calories for anyone curious.

If you bought this, you could eat a 2000 Calorie per day diet for nearly 137 years.
164
9
7
4
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2005
L6: Expert
1,826 Posts
362 Reputation
#6
Deep fry a whale. Lol
102
7
0
2
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2004
MoreSD = More Debt
3,898 Posts
957 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#7
Quote from dbb
:
Deep fry a whale. Lol
LOL at that too, but i heard extra virgin olive oil is not good for deep frying. best to make whale carpaccio with it instead.
43
1
6
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2005
Banned Shill
7,383 Posts
3,250 Reputation
Pro
#8
this is ~ $0.01 Oz
34
0
0
15
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2007
L6: Expert
1,725 Posts
348 Reputation
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ?
#9
Quote from thegreatfixer
:
this is ~ $0.01 Oz
I think it's more like $0.124 per ounce: $3500/220 gallons= $15.90/gallon/128oz/gal=$0.124/ounce.

I think Costco Kirkland Extra Virgin Olive Oil is about double that cost.
72
0
3
1
Reply

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2009
L3: Novice
265 Posts
188 Reputation
#10
The single drum of this has been available for months @ $869.99 in store, in case you don't need a quartet...
30
0
1
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2007
L6: Expert
1,725 Posts
348 Reputation
#11
Quote from SDNew4You
:
The single drum of this has been available for months @ $869.99 in store, in case you don't need a quartet...
Wow! That's an even better deal!!! Which store? Winklaugh out loud
7
0
0
2
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2015
L5: Journeyman
685 Posts
185 Reputation
#12
Someone needs to tell MrBeast on YouTube about this. There's gotta be something entertaining that can be done with 220 gallons of olive oil.
30
1
0
11
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2005
Banned Shill
7,383 Posts
3,250 Reputation
Pro
#13
Quote from mike93704
:
I think it's more like $0.124 per ounce: $3500/220 gallons= $15.90/gallon/128oz/gal=$0.124/ounce.
that you that's correct
2
0
0
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2009
L3: Novice
265 Posts
188 Reputation
#14
Quote from mike93704
:
wow! That's an even better deal!!! Which store? Winklaugh out loud
3360 el camino ave
sacramento, ca
4
0
2
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jan 2007
Natural Bunny Killer
6,524 Posts
#15
Mega Covid Mazola party.
5
1
0
2
Reply
Page 1 of 13
1 2 3 4 5
Join the Conversation
Add a Comment
 

Link Copied to Clipboard