Frontpage Deal

30-Count KIND Healthy Grains Bars in Dark Chocolate Chunk (1.2-oz)

$11.85
$17.94
w/ Subscribe & Save
+52 Deal Score
16,588 Views
Amazon has 30-Count KIND Healthy Grains Bars in Dark Chocolate Chunk (1.2-oz) for $11.86 when you checkout via Subscribe & Save. Shipping is free w/ Prime or on orders of $25 or more.
Note: You may cancel Subscribe & Save any time after your order ships.

Thanks to Deal Hunter Rokket for finding this deal.

Editor's Notes & Price Research

Written by
  • Price Comparison/History:
    • Our research indicates that this price for 30-Count KIND Healthy Grains Bars in Dark Chocolate Chunk (1.2-oz) is $4.82 lower (28.9% savings) than the next best available price from a reputable merchant with prices starting from $16.68 (for 6x 5-Packs) at the time of this research. -brisar
    • This price matches the price of the Front Page Deal we had for these Bars in September.
  • Ratings/Reviews:
    • These KIND Bars have earned 4.6 stars overall (out of possible 5) based on 5,081 Amazon customer reviews.
  • About this Store:
Share
Good deal?
You gave thanks to Rokket for this post.
Thank you!
Rokket posted this deal. Say thanks!

Original Post

Written by
Edited March 3, 2021 at 07:08 AM by
Amazon [amazon.com] has 30-Count 1.2-Oz KIND Healthy Grains Bars (Dark Chocolate Chunk) for $11.86 when you checkout via Subscribe & Save. Shipping is free w/ Prime or on orders $25+.
  • This deal price is $0.40 per bar.
Add Comment
Created 03-03-2021 at 05:03 AM by Rokket
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+52
16,588 Views
$11.85
$17.94
About the OP
Send Message
Pro Staff Deal Hunter
Joined Jun 2011 Slickdeals Staff Deal Hunter
53,782 Reputation Points
6,266 Deals Posted
7,786 Votes Submitted
14,873 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.
Questions & Answers BETA
Ask our community of deal experts a question about this deal, product, or store.

26 Comments

1 2

Featured Comments

Actually it's the same.

30 count = $11.86 / 30 = $0.395 per bar
40 count = $15.80 / 40 = $0.395 per bar
I checked into this before posting the original deal and decided not to post the 40-count package. But since you've mentioned it, HERE [amazon.com] it is.
You're trolling me, right?! Wink

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
03-03-2021 at 05:43 AM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2011
Deal Hunter
14,873 Posts
53,782 Reputation
Original Poster
Pro Staff Deal Hunter
#4
Quote from seyp :
The 40 count is less per bar
Actually it's the same.
  • 30 count = $11.86 / 30 = $0.395 per bar
  • 40 count = $15.80 / 40 = $0.395 per bar
I checked into this before posting the original deal and decided not to post the 40-count package. But since you've mentioned it, HERE [amazon.com] it is.
Like Reaction
18
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
03-03-2021 at 09:35 AM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2011
Deal Hunter
14,873 Posts
53,782 Reputation
Original Poster
Pro Staff Deal Hunter
#6
Quote from achifari :
Actually, it's not the same.

30 count = $11.86 / 30 = $0.395333333 per bar
40 count = $15.80 / 40 = $0.395 per bar

So you save about a penny by going with the 40 pack.
You're trolling me, right?! Wink
Like Reaction
17
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
03-04-2021 at 04:40 AM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2008
L5: Journeyman
527 Posts
81 Reputation
#8
Oats and sugar are first two ingredients... About 1/4 sugar. These are perfect if you want to gain weight.
Like Reaction
8
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
5
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2007
L7: Teacher
2,515 Posts
3,881 Reputation
#9
Quote from phrinkle :
Oats and sugar are first two ingredients... About 1/4 sugar. These are perfect if you want to gain weight.
Yes, these un"healthy grains" kind bars are junk. Tiny sticky syrupy sweet bland crumbly. So disappointing.
Like Reaction
5
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2019
L2: Beginner
87 Posts
18 Reputation
#10
If you're trying to slim down, this is the perfect midday snack to give you energy and stop your cravings.
Like Reaction
3
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2013
L5: Journeyman
965 Posts
465 Reputation
#11
Quote from Rawrdinosaurmoo :
If you're trying to slim down, this is the perfect midday snack to give you energy and stop your cravings.
BS. Not eating is the best way to slim down. getting your body to a ketgenic phase is the way to stop your cravings.
Like Reaction
3
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
3
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2008
L8: Grand Teacher
3,700 Posts
168 Reputation
#12
The same ones at Costco have 5g of protein...low
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2010
L5: Journeyman
848 Posts
Pro
#13
Quote from phrinkle :
Oats and sugar are first two ingredients... About 1/4 sugar. These are perfect if you want to gain weight.
Quote from AbirM :
BS. Not eating is the best way to slim down. getting your body to a ketgenic phase is the way to stop your cravings.
if you live an indolent lifestyle, sure
if you're actually active and stay healthy, you actually need carbs or you'll pass out
carbs should not be a bad word
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2019
L2: Beginner
87 Posts
18 Reputation
#14
Quote from AbirM :
BS. Not eating is the best way to slim down. getting your body to a ketgenic phase is the way to stop your cravings.
Try that with a manual labor job. Your body needs energy. This works for me. I've literally lost 13 pounds in a week. I also run 6 miles every other day and calorie restrict to 850 but that's besides the point.
Like Reaction
4
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2012
Redditor
1,790 Posts
475 Reputation
Pro
#15
Quote from Rawrdinosaurmoo :
Try that with a manual labor job. Your body needs energy. This works for me. I've literally lost 13 pounds in a week. I also run 6 miles every other day and calorie restrict to 850 but that's besides the point.
This is me. During Texas blackout I magically lost 6 pounds in four days because I didn't stock up on snacks and was doing manual labor all day.

13 pounds is too much if youre at 250 lbs
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Page 1 of 2
1 2
Join the Conversation
Add a Comment
 

Trending Stores

Coupons for Popular Stores

Link Copied to Clipboard

Slickdeals is community-supported. We may get paid by brands or deals, including promoted items.