Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Frontpage Deal

3-Pack 13-Oz Quaker Life Breakfast Cereal (Original) EXPIRED

$4.85
$6.46
& More w/ Subscribe & Save
+78 Deal Score
14,204 Views
Amazon has 3-Pack 13-Oz Quaker Life Breakfast Cereal (Original) for $6.46 - 20% when you 'clip' the coupon on product page - 5% when you check out via Subscribe & Save = $4.85. Shipping is free with Prime or on $25+

Amazon also has 4-Count 13-Oz Quaker Life Breakfast Cereal (3 Flavor Variety Pack) for $9.99 - 20% when you 'clip' the coupon on product page - 5% when you check out via Subscribe & Save = $7.49. Shipping is free with Prime or on $25+

Thanks to Deal Hunter BBQchicken for finding this deal.

Note: You may cancel Subscribe & Save any time after your order ships.

Editor's Notes & Price Research

Written by
  • About this Deal:
    • At the time of this posting, our research indicates that 3-Pack 13-Oz Quaker Life Breakfast Cereal (Original) is $3.52 lower (42% savings) than the next best available price from reputable merchants with prices starting from $8.37.
  • About this Store:
Share
Good deal?
You gave thanks to BBQchicken for this post.
Thank you!
BBQchicken posted this deal. Say thanks!

Original Post

Written by
Edited March 12, 2021 at 11:31 AM by
Amazon [amazon.com] has 3-Pack 13-Oz Quaker Life Breakfast Cereal (Original) for $6.46 - 20% when you 'clip' the coupon on product page - 5% when you check out via Subscribe & Save = $4.85. Shipping is free with Prime or on $25+

Amazon [amazon.com] also has 4-Count 13-Oz Quaker Life Breakfast Cereal (3 Flavor Variety Pack) for $9.99 - 20% when you 'clip' the coupon on product page - 5% when you check out via Subscribe & Save = $7.49. Shipping is free with Prime or on $25+

Note: You may cancel Subscribe & Save any time after your order ships.
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+78
14,204 Views
$4.85
$6.46
About the OP
Send Message
Pro Staff Deal Hunter
Joined Jul 2011 Slickdeals Staff Deal Hunter
6,755 Reputation Points
604 Deals Posted
584 Votes Submitted
677 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.
Questions & Answers BETA
Ask our community of deal experts a question about this deal, product, or store.

19 Comments

1 2

Featured Comments

FYI works more than once. Just did two separate times for the 3 pack.

Also the vanilla is pretty awful lol, would not recommend.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2017
L2: Beginner
35 Posts
10 Reputation
#3
$4.20 out the door for me (15% S&S, padding my March order)

You can work out better deals at the grocery store (I just paid $1.50/box for 2x Family Size Honey Nut Cheerios), but $1.40/box shipped isn't bad for backup cereal.
Like Reaction
3
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2011
L3: Novice
106 Posts
45 Reputation
#4
Came out to $4.20 for me as well
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2011
L5: Journeyman
562 Posts
222 Reputation
Pro
#5
FYI works more than once. Just did two separate times for the 3 pack.

Also the vanilla is pretty awful lol, would not recommend.
Like Reaction
8
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2014
L1: Learner
15 Posts
53 Reputation
#6
Oh yeah. don't get the 4 pack. We have had 9/10 of a box of vanilla in the pantry for months. No good.
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2004
L8: Grand Teacher
3,348 Posts
683 Reputation
#7
13oz? Is it just me or do cereal boxes keep shrinking?
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2015
L3: Novice
131 Posts
27 Reputation
#8
I've seen 10 cents an ounce but I'm running low so this is a good filler to get to my 15%. TFTF OP
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2004
L4: Apprentice
492 Posts
128 Reputation
#9
Thanks for the heads up on the vanilla!
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2020
L3: Novice
158 Posts
10 Reputation
#10
Quote from Caleo :
13oz? Is it just me or do cereal boxes keep shrinking?
The contents are shrinking. The boxes keep getting bigger.
Like Reaction
4
Funny Reaction
2
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2006
L9: Master
4,352 Posts
474 Reputation
#11
I haven't tried this cereal in years. It's the one that Mikee liked, right? Anyway, how is it, nutritionally? Lots of sugar? Decent amount of fiber and whole grains?
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined May 2008
L2: Beginner
77 Posts
39 Reputation
#12
Works out to $1.99/lb before tax. Generic store brands go on sale for less, though the name brand is probably never quite this cheap (though in-store sales of brand name cereals can go quite low).
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
2
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined May 2010
L10: Grand Master
19,319 Posts
9,198 Reputation
#13
$4.20 W/5/S&S . Bought the 3 pk. I don't eat it but have a neighbor whose bird does and I donate cereal each time I buy any deals, so I don't eat them. laugh out loud Thx op, tu and repped!Smilie
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
2
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2010
L5: Journeyman
605 Posts
141 Reputation
#14
Quote from KMan :
I haven't tried this cereal in years. It's the one that Mikee liked, right? Anyway, how is it, nutritionally? Lots of sugar? Decent amount of fiber and whole grains?
8 grams of sugar. Not too shabby. that's before you add the milk though. Unsweetened almond milk is my go to.
Didn't bother checking the other stuff. Heritage flakes is the way to go
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jun 2004
L9: Master
5,856 Posts
196 Reputation
#15
I don't care for cereal with milk or as a breakfast option anymore. But I take whatever cereal and mix in about 20-30 grams into my protein smoothie or protein ice cream just to add a little sweet crunchy texture. Adds about 80 calories extra but worth it
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Page 1 of 2
1 2
Join the Conversation
Add a Comment
 

Trending Stores

Coupons for Popular Stores

Link Copied to Clipboard

Slickdeals is community-supported. We may get paid by brands or deals, including promoted items.