Forum Thread

12-Lb Dymatize Super Mass Gainer (Gourmet Vanilla) $29.49 w/ S&S + Free Shipping

$29.49
+1 Deal Score
6,578 Views
Amazon [amazon.com] has 12-Lb Dymatize Super Mass Gainer (Gourmet Vanilla) for $49.99 - 'clip' the $8 off coupon on the product page - $10 Extra Savings - 5% when you check out via Subscribe & Save = $29.49. Shipping is free.

Amazon [amazon.com] has 6-Lb Dymatize Super Mass Gainer (Gourmet Vanilla) for $29.84 - 'clip' the $5 off coupon on the product page - $5.85 Extra Savings - 5% when you check out via Subscribe & Save = $17.50. Shipping is free.

Note: Extra Savings will be applied at checkout. You may cancel Subscribe & Save anytime after your order ships.
Share
Good deal?
You gave thanks to NightHound for this post.
Thank you!
NightHound posted this deal. Say thanks!
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+1
6,578 Views
$29.49
About the OP
Send Message
Pro Staff Deal Hunter
Joined Oct 2019 Slickdeals Staff Deal Hunter
35,690 Reputation Points
0 Deals Posted
0 Votes Submitted
2,296 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.
Questions & Answers BETA
Ask our community of deal experts a question about this deal, product, or store.

6 Comments

1

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2005
L10: Grand Master
7,485 Posts
922 Reputation
#2
Wow, that's a lot of weight gain
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2019
L5: Journeyman
657 Posts
91 Reputation
#3
check ingredients. theres a lot of extra crap in this. Also, a serving size of this is 2.5cups. Making this only 16 servings in a 12lb bag. You're better off buying food and getting pure protein.
Like Reaction
3
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2005
L5: Journeyman
887 Posts
530 Reputation
#4
Quote from Coffeelover696969 :
check ingredients. theres a lot of extra crap in this. Also, a serving size of this is 2.5cups. Making this only 16 servings in a 12lb bag. You're better off buying food and getting pure protein.
This is a mass gainer, not a protein powder. The "extra crap" is additional calories. Mass gainer has a specific purpose. Telling people to just get protein powder and food instead is just as ridiculous as telling people to just eat a steak instead of using protein powder.
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
2
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2008
L5: Pokeman
5,552 Posts
536 Reputation
#5
Quote from cruxion :
This is a mass gainer, not a protein powder. The "extra crap" is additional calories. Mass gainer has a specific purpose. Telling people to just get protein powder and food instead is just as ridiculous as telling people to just eat a steak instead of using protein powder.
Mass gainers are crap. It's cheaper to use actual ingredients.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Mar 2009
L6: Expert
1,372 Posts
291 Reputation
#6
Quote from cruxion :
This is a mass gainer, not a protein powder. The "extra crap" is additional calories. Mass gainer has a specific purpose. Telling people to just get protein powder and food instead is just as ridiculous as telling people to just eat a steak instead of using protein powder.
Ehhhh, I don't know if I agree with this. As someone that is super frugal, cheap protein powder can be the cheapest way to get protein. This powder looks to be basically maltodextrin, protein powder, a multivitamin, and some rice. You could get basically the same thing for substantially less. This mass gainer is about 700 calories per dollar. A big bag of rice is like 6000, peanut butter is almost 3,000, canola oil is 8000+ where I am.
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Jul 2013
L7: Teacher
2,471 Posts
603 Reputation
#7
Quote from cruxion :
This is a mass gainer, not a protein powder. The "extra crap" is additional calories. Mass gainer has a specific purpose. Telling people to just get protein powder and food instead is just as ridiculous as telling people to just eat a steak instead of using protein powder.
I agree with your sentiment on anyone making broad statements about what people's needs are. For someone who travels, is on the go, or doesn't have time to sit and eat 3 potatoes and actually needs to bulk, these things are great.

However, as a 2-federation natural bodybuilding pro and competitive weight lifter, I can attest that after years of drinking mass gainers (yuck, I have PTSD from the Optimum one I first tried in my teens) eating whole foods is much more beneficial to weight/muscle gain as well as performance vs. manufactured quick carbs. However, it's also important to point out that i'm very willing to sit down and cook my food to achieve my goals; as well as have a career that allows me the time to do it.

On the other hand, just purely from an ingredient and frugality standpoint, if someone wants a super easy way to bulk up - head over to MyProtein to grab an 11lb bag of whey concentrate and an equally large bag of powdered oats. literally the same thing for much cheaper and the (loosely) knowing that you have better ingredients in your shake.
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Last edited by thebombdotcom March 8, 2021 at 05:30 AM.
Page 1 of 1
1
Join the Conversation
Add a Comment
 

Trending Stores

Coupons for Popular Stores

Link Copied to Clipboard

Slickdeals is community-supported. We may get paid by brands or deals, including promoted items.