Amazon has
1lb. Hoosier Hill Farm Cheddar Cheese Powder for $7.81 > $7.77
> $7.76 > now
$7.71 when you follow the instructions below and check out with Subscribe & Save.
Shipping is free w/ Prime or on orders of $25+.
Thanks to Deal Hunter
DJ3xclusive for finding this deal.
Instructions:- Click here and select the "Subscribe & Save" option, if it isn't already selected
- Select any frequency, then click 'Set Up Now'
- Proceed to checkout
- The price should be $8.22 - $0.41 w/ 5% S&S discount = $7.81 >$7.77 > now $7.71
- Complete your order.
- Note: You may cancel Subscribe & Save any time after your order ships
Features:- Sprinkle cheddar cheese powder over French fries, popcorn, pretzels, or baked potatoes; Mix cheddar cheese powder with butter or sour cream to create cheese sauces
- Packaged in 1 pound sealed plastic jar, great for pantry or cupboard storage
Top Comments
https://www.amazon.com/gp/product...UTF8&
113 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Hoosier Hill Farm White Cheddar Cheese Powder, Cheese Lovers, 2 Pound $6.25
https://www.amazon.com/gp/product...3NWQ&
Considering it's food, and a powder at that, it's likely just a dented container. I guess we'll see π.
Considering it's food, and a powder at that, it's likely just a dented container. I guess we'll see π.
fwiw, i got this stuff at the start of the pandemic. i wouldn't buy it again. i didn't find it working well on popcorn. was nice to add to mac/cheese or hamburger helper as a flavor boost. but ends up adding too much salt for my tastes.
Considering it's food, and a powder at that, it's likely just a dented container. I guess we'll see π.
So many good finds with Amazon Warehouse with zero risk. If you don't like what they send you, it can easily be returned. People freak out about damaged packaging, dented cans, etc. The truth is that packaging is designed to get damaged and still protect the product. As long as a container isn't leaking, it makes no difference how it looks on the outside. Product inside is perfectly safe to eat. I love finding dented cans on clearance at the grocery store. Always a no brainer buy.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
$12.49 one time purchase
$10.62 S&S
Much cheaper to buy GF elbow pasta in bulk then make own cheese sauce using this than single serving GF mac+cheese boxes.
Hint: I blend a small qty. of cornstarch to make the cheese sauce thicker.
also popcorn
also cheesy pasta bake blended with other fresh cheeses
btw I make the walmart boxed mac & cheese in the micro- no stovetop needed.
Just a little info for you!
Source: I work in food manufacturing.
what does the sodium citrate do in this recipe?
I didn't know milk and beer were interchangeable. [except when eating hot food]
Interested in learning what you know. thanks.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Just a little info for you!
Source: I work in food manufacturing.
You work in food manufacturing? Would love to hear what else you know. seriously.