Forum Thread

Three (3) Jack Link's Beef Jerky, 60 Count Multipack Bags $42.29 amazon

$42.29
+5 Deal Score
3,715 Views
https://www.amazon.com/dp/B07NR7694X
Add a quantity of Three (3) to your cart. Discounts will apply automatically at checkout.
$42.29 w Subscribe & Save
Multibuy Discount: -$10.00
Prime Savings: -$13.94
Subscribe & Save: -$3.49
Share
Good deal?
You gave thanks to MusicShark for this post.
Thank you!
MusicShark posted this deal. Say thanks!
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+5
3,715 Views
$42.29
About the OP
Send Message
Pro
Joined Nov 2010 Alternative Fact
1,418 Reputation Points
214 Deals Posted
11,576 Votes Submitted
2,705 Comments Posted
Questions & Answers BETA
Ask our community of deal experts a question about this deal, product, or store.

11 Comments

1
Post to Q&A to get a quicker answer to your question!

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2010
Alternative Fact
2,705 Posts
1,418 Reputation
Original Poster
Pro
#2
https://www.amazon.com/dp/B07NR7694X
Add a quantity of Three (3) to your cart. Discounts will apply automatically at checkout.
$42.29 w Subscribe & Save
Multibuy Discount: -$10.00
Prime Savings: -$13.94
Subscribe & Save: -$3.49
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2013
L4: Apprentice
369 Posts
665 Reputation
Pro
#3
Mine came out to $35. For 60 cents a bag this is a great deal. TU and repped.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2007
L4: Apprentice
319 Posts
130 Reputation
#4
$35 for a tad over 2 pounds total. How is this a deal?
Like Reaction
5
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2013
L4: Apprentice
369 Posts
665 Reputation
Pro
#5
For me it's a good deal even at $15 a pound bc I keep these in the car for my wife. The single serve is perfect for when she gets hangry and would otherwise ruin an entire afternoon without a snack.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Sep 2013
L6: Expert
1,726 Posts
222 Reputation
#6
Quote from mamc82 :
For me it's a good deal even at $15 a pound bc I keep these in the car for my wife. The single serve is perfect for when she gets hangry and would otherwise ruin an entire afternoon without a snack.
Get her checked, lol.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2013
L4: Apprentice
369 Posts
665 Reputation
Pro
#7
Quote from PaulP6715 :
Get her checked, lol.
We are long past that point. Easier to just keep snacks everywhere. For her and my English bulldog. Same diet really.
Like Reaction
2
Funny Reaction
2
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2011
L3: Novice
227 Posts
91 Reputation
#8
Quote from Bigb3134 :
$35 for a tad over 2 pounds total. How is this a deal?
These are .65 oz bags. Comes to 39 grams, which is ~1.38 lbs, slightly over $25/lb. I personally would rather get a bigger bag and ration them. Less waste.
Like Reaction
1
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Last edited by Superdawg June 22, 2021 at 04:06 PM.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2010
L4: Apprentice
336 Posts
46 Reputation
#9
Quote from Superdawg :
These are .65 oz bags. Comes to 39 grams, which is ~1.38 lbs, slightly over $25/lb. I personally would rather get a bigger bag and ration them. Less waste.
Ill take the convenience of smaller bags. Plus I find the bigger bag has fattier pieces for some reason.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
1
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Nov 2019
L1: Learner
20 Posts
14 Reputation
#10
Quote from mamc82 :
We are long past that point. Easier to just keep snacks everywhere. For her and my English bulldog. Same diet really.
So your dog and your wife are the same you say?
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2013
L4: Apprentice
369 Posts
665 Reputation
Pro
#11
Quote from GreyWing2096 :
So your dog and your wife are the same you say?
No. My dog likes me.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Feb 2008
L3: Novice
194 Posts
19 Reputation
#12
Not a bad deal. Not sure if anyone has tried making their own jerky but the dehydrator shrinks your meat down to 1/3 of its original weight. So that is why jerky always seem so expensive
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Page 1 of 1
1
Join the Conversation
Add a Comment
 

Trending Stores

Coupons for Popular Stores

Link Copied to Clipboard

Slickdeals is community-supported. We may get paid by brands or deals, including promoted items.