Sorry, this deal has expired. Get notified of deals like this in the future. Add Deal Alert for this Item
Frontpage Deal

40-Count 1oz Cheez-It Baked Snack Cheese Crackers (Original) EXPIRED

$9.50
$13.76
w/ Subscribe & Save
+48 Deal Score
21,039 Views
Amazon has 40-Count 1oz Cheez-It Baked Snack Cheese Crackers (Original) on sale for $9.50 when you checkout via Subscribe & Save. Shipping is free with Prime or on orders of $25 or more.

Thanks to community member hocuspocusblade for finding this deal.

Note, you may cancel your Subscribe & Save subscription any time after your order ships.

Deal Instructions:
  1. Visit the product page for 40-Count 1oz Cheez-It Baked Snack Cheese Crackers (Original)
  2. Select the "Subscribe & Save" option on the product page.
  3. Select any frequency, then click 'Set Up Now'
  4. Proceed to checkout
  5. Total will be $9.50

Editor's Notes & Price Research

Written by
  • About this deal:
    • This price is $4.26 lower (31% savings) than the list price.
  • About this product:
    • These cheese crackers have received an average rating of 4.8 stars out of 5 based on over 9,700 Amazon customer reviews.
  • About this store:
Share
Good deal?
You gave thanks to hocuspocusblade for this post.
Thank you!
hocuspocusblade posted this deal. Say thanks!

Original Post

Written by
Edited September 5, 2021 at 12:18 PM by
If you purchase something through a post on our site, Slickdeals may get a small share of the sale.
Deal
Score
+48
21,039 Views
$9.50
$13.76
Cyber Monday 2021 deals are here!
Slickdeals community members review and recommend the best deals.
About the OP
Send Message
Expert Pro
Joined Jan 2012 L6: Expert
5,083 Reputation Points
814 Deals Posted
701 Votes Submitted
1,747 Comments Posted
Don't have Amazon Prime? Students can get a free 6-Month Amazon Prime trial with free 2-day shipping, unlimited video streaming & more. If you're not a student, there's also a free 1-Month Amazon Prime trial available.
Questions & Answers BETA
soxfan2004 asked this question on 09-05-2021 at 04:59 PM

20 Comments

1 2
Post to Q&A to get a quicker answer to your question!

Featured Comments

Perfect for sending into the classroom for kids who don't have snacks from home. Healthy or not food in a belly >empty belly, plus cheez-it's are delicious.
✅ No HFCS
✅ No artificial flavors
✅ No artificial colors
✅ No nicotine
✅ No illicit drugs

Healthy enough for me.
Living isn't healthy. 100% fatal, in fact.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Aug 2013
L5: Journeyman
2,247 Posts
317 Reputation
#3
Oh, the days when they could be had for $4 or $5.
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2007
L3: Novice
170 Posts
230 Reputation
#4
Watch out, some seller has it for $7 plus shipping fees.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
2
Reply
Last edited by soxfan2004 September 5, 2021 at 05:04 PM.
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
09-05-2021 at 09:55 PM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users Show Post
HIDDEN
09-05-2021 at 10:08 PM
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2003
L5: Journeyman
846 Posts
243 Reputation
#7
Quote from njguy545 :
These are not healthy
✅ No HFCS
✅ No artificial flavors
✅ No artificial colors
✅ No nicotine
✅ No illicit drugs

Healthy enough for me.
Like Reaction
9
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2012
L7: Teacher
2,722 Posts
316 Reputation
#8
Quote from happygooddeal :
School Lunch ? Not for my kids then.
So you saying if it can be eaten for lunch you don't want them?
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined May 2021
L3: Novice
115 Posts
10 Reputation
#9
The old version had 1.5 oz per pkg. New version has 1.0 oz?
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2011
L6: Expert
1,885 Posts
471 Reputation
#10
Quote from njguy545 :
These are not healthy
Living isn't healthy. 100% fatal, in fact.
Like Reaction
9
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Oct 2012
L2: Beginner
85 Posts
150 Reputation
#11
Perfect for sending into the classroom for kids who don't have snacks from home. Healthy or not food in a belly >empty belly, plus cheez-it's are delicious.
Like Reaction
10
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2005
Suck my Spargel
2,019 Posts
275 Reputation
#12
So much waste with these small bags.
Like Reaction
2
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2010
L7: Teacher
2,538 Posts
388 Reputation
#13
Quote from njguy545 :
These are not healthy
Find me an equivalent "healthier" packaged cheese snack that has 140cal, tastes great, and costs 0.23c per ounce or less. I'll even give you a hint to start you off. Annie's Organic Cheddar Squares Baked Cheese Crackers have more calories per 30g, cost more, and don't taste as good. Ok you may begin. Please note the project is for packaged goods. Refrigerated dairy products do not count towards your homework assignment. You may begin.
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2013
L6: Expert
1,041 Posts
33 Reputation
#14
Quote from njguy545 :
These are not healthy
People throwing a fit over baked crackers lol
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users
Joined Dec 2013
L6: Expert
1,041 Posts
33 Reputation
#15
Quote from gwite :
Oh, the days when they could be had for $4 or $5.
When was that
Like Reaction
0
Funny Reaction
0
Helpful Reaction
0
Nothelpful Reaction
0
Reply
Page 1 of 2
1 2
Join the Conversation
Add a Comment
 

Trending Stores

Coupons for Popular Stores

Link Copied to Clipboard

Slickdeals is community-supported. We may get paid by brands or deals, including promoted items.