Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expiredNavy-Wife | Staff posted May 20, 2022 02:51 PM
expiredNavy-Wife | Staff posted May 20, 2022 02:51 PM

12ct Pringles Potato Crisps Chips: 2.3oz Originals or 2.5oz Sour Cream

w/ Subscribe & Save

$8.00

$9.99

19% off
Amazon
18 Comments 20,370 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon has 12-Count Pringles Potato Crisps Chips (Original or Sour Cream) on sale for $7.99 when you 'clip' the 15% off coupon located on the product page and checkout via Subscribe & Save. Shipping is free with Prime or on orders $25+.

Thanks to Deal Hunter Navy-Wife for posting this deal.
  • Note: Must be logged in to clip coupons; coupons are typically limited to one per account. You may cancel Subscribe & Save any time after your order ships.
Available Flavors:

Editor's Notes

Written by SaltyOne | Staff

Original Post

Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Amazon has 12-Count Pringles Potato Crisps Chips (Original or Sour Cream) on sale for $7.99 when you 'clip' the 15% off coupon located on the product page and checkout via Subscribe & Save. Shipping is free with Prime or on orders $25+.

Thanks to Deal Hunter Navy-Wife for posting this deal.
  • Note: Must be logged in to clip coupons; coupons are typically limited to one per account. You may cancel Subscribe & Save any time after your order ships.
Available Flavors:

Editor's Notes

Written by SaltyOne | Staff

Original Post

Community Voting

Deal Score
+43
Good Deal
Visit Amazon

Price Intelligence

Model: ORIGINAL 2.36OZ

Deal History 

Sale Price
Slickdeal
  • $NaN
  • Today

Current Prices

Sort: Lowest to Highest | Last Updated 8/10/2025, 06:21 AM
Sold By Sale Price
Blain Farm & Fleet$1.49
Amazon$17.76
Walgreens$1.99
Office Depot and OfficeMax $2.69

Leave a Comment

Unregistered (You)

17 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

May 20, 2022 06:28 PM
341 Posts
Joined Aug 2008
May 20, 2022 06:28 PM
CAR912May 20, 2022 06:28 PM
341 Posts
May 22, 2022 02:43 AM
173 Posts
Joined Mar 2017
May 22, 2022 02:43 AM
AirNomad_LAMay 22, 2022 02:43 AM
173 Posts
Is it cheaper than costco?
1
May 22, 2022 03:42 AM
37 Posts
Joined Oct 2020
May 22, 2022 03:42 AM
FeistyHamster6991May 22, 2022 03:42 AM
37 Posts
I got it for $6.99 thanks!!
1
May 22, 2022 04:29 AM
446 Posts
Joined Jul 2017
May 22, 2022 04:29 AM
LostVietMay 22, 2022 04:29 AM
446 Posts
Quote from AirNomad_LA :
Is it cheaper than costco?
The Costco variety pack of 36 is 22.49$ online, or 18.79$ in store. This is for a 12 pack original or sour cream. So it's about .52$ per can at Costco in store compare to .33$ a can on Amazon. This is excluding taxes. So I believe this is cheaper if you want just want type of flavor compare to the variety pack. Honestly, I only like the sour cream so it's worth it to me, the original and cheese flavor is meh lol
May 22, 2022 05:18 AM
5,404 Posts
Joined Sep 2012
May 22, 2022 05:18 AM
NEW0May 22, 2022 05:18 AM
5,404 Posts
For what it is worth... Dollar (twentyfive) Tree has Lay's Stax for $1.25 every day. Through their website, you can get 17 of them in 5.5oz containers for $21.25+tax. You can't order smaller quantities. They are apparently backordered, but my local store always seems to have a number of them in stock. I feel like they're pretty comparable to Pringles.

https://www.dollartree.com/lays-s...Store=true

Price comparison per ounce...

5.5 oz * 17 (Lay's Stax containers) = 93.5oz
~$21.25/93.5oz = ~$0.227 per ounce


On Amazon with first time off S&S coupon + 15% S&S, my order total including tax is $7.11 for a 12 count of Pringles 2.3oz.
2.3oz ea * 12 containers = 27.6 oz total
$7.11/27.6 oz ~= $0.257 per ounce


If we are comparing the prices with S&S coupon + 15% S&S, it's pretty negligible. Obviously it'll be a little bit more expensive if you already used the coupon
Last edited by NEW0 May 21, 2022 at 10:22 PM.
May 22, 2022 05:19 AM
3,483 Posts
Joined Aug 2007
May 22, 2022 05:19 AM
firemedic1343May 22, 2022 05:19 AM
3,483 Posts
Quote from LostViet :
The Costco variety pack of 36 is 22.49$ online, or 18.79$ in store. This is for a 12 pack original or sour cream. So it's about .52$ per can at Costco in store compare to .33$ a can on Amazon. This is excluding taxes. So I believe this is cheaper if you want just want type of flavor compare to the variety pack. Honestly, I only like the sour cream so it's worth it to me, the original and cheese flavor is meh lol
Thanks for the break down on the price, I often gauge a deal based on Costco.

I did pick this deal up recently for 5.99 on a SD, it's still in my S&S, but I'd pick it up for this price as well.
May 22, 2022 06:55 AM
446 Posts
Joined Jul 2017
May 22, 2022 06:55 AM
LostVietMay 22, 2022 06:55 AM
446 Posts
Quote from firemedic1343 :
Thanks for the break down on the price, I often gauge a deal based on Costco.

I did pick this deal up recently for 5.99 on a SD, it's still in my S&S, but I'd pick it up for this price as well.
Yeah I do that all the time too lol. Costco always has the better portion and deals, but this one can't go wrong since sour cream is all I want instead of the other flavor.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

May 22, 2022 10:38 AM
3,843 Posts
Joined Jan 2012
May 22, 2022 10:38 AM
RedElmoMay 22, 2022 10:38 AM
3,843 Posts
Quote from LostViet :
The Costco variety pack of 36 is 22.49$ online, or 18.79$ in store. This is for a 12 pack original or sour cream. So it's about .52$ per can at Costco in store compare to .33$ a can on Amazon. This is excluding taxes. So I believe this is cheaper if you want just want type of flavor compare to the variety pack. Honestly, I only like the sour cream so it's worth it to me, the original and cheese flavor is meh lol
How is $8 / 12 can = $0.33??

It's $0.66 a can
1
May 22, 2022 12:57 PM
692 Posts
Joined Dec 2008
May 22, 2022 12:57 PM
Man_With_A_PlanMay 22, 2022 12:57 PM
692 Posts
Quote from LostViet :
The Costco variety pack of 36 is 22.49$ online, or 18.79$ in store. This is for a 12 pack original or sour cream. So it's about .52$ per can at Costco in store compare to .33$ a can on Amazon. This is excluding taxes. So I believe this is cheaper if you want just want type of flavor compare to the variety pack. Honestly, I only like the sour cream so it's worth it to me, the original and cheese flavor is meh lol
You working for amazon with that false 33 cents a can? Need to double that. lol
May 22, 2022 02:08 PM
173 Posts
Joined Mar 2017
May 22, 2022 02:08 PM
AirNomad_LAMay 22, 2022 02:08 PM
173 Posts
Quote from LostViet :
The Costco variety pack of 36 is 22.49$ online, or 18.79$ in store. This is for a 12 pack original or sour cream. So it's about .52$ per can at Costco in store compare to .33$ a can on Amazon. This is excluding taxes. So I believe this is cheaper if you want just want type of flavor compare to the variety pack. Honestly, I only like the sour cream so it's worth it to me, the original and cheese flavor is meh lol
Thanks!
Pro
Expert
This user is an Expert in Home & Home Improvement
May 22, 2022 02:26 PM
16,060 Posts
Joined Jul 2008
May 22, 2022 02:26 PM
gabe23111May 22, 2022 02:26 PM
Pro
Expert
This user is an Expert in Home & Home Improvement
16,060 Posts
Thanks OP. $6.99 w/ 5 subscriptions.
Even if Costco is cheaper per can, I'm not going to be there that soon. I also needed a 5th item for my subscription, so it essentially discounts my other S&S items.

Need to spread my rep around before hitting you up again Smilie
May 22, 2022 05:30 PM
339 Posts
Joined Jan 2015
May 22, 2022 05:30 PM
theskater101388May 22, 2022 05:30 PM
339 Posts
Quote from NEW0 :
For what it is worth... Dollar (twentyfive) Tree has Lay's Stax for $1.25 every day. Through their website, you can get 17 of them in 5.5oz containers for $21.25+tax. You can't order smaller quantities. They are apparently backordered, but my local store always seems to have a number of them in stock. I feel like they're pretty comparable to Pringles.

https://www.dollartree.com/lays-s...Store=true

Price comparison per ounce...

5.5 oz * 17 (Lay's Stax containers) = 93.5oz
~$21.25/93.5oz = ~$0.227 per ounce


On Amazon with first time off S&S coupon + 15% S&S, my order total including tax is $7.11 for a 12 count of Pringles 2.3oz.
2.3oz ea * 12 containers = 27.6 oz total
$7.11/27.6 oz ~= $0.257 per ounce


If we are comparing the prices with S&S coupon + 15% S&S, it's pretty negligible. Obviously it'll be a little bit more expensive if you already used the coupon
Yeah I was gonna say similar, Walmart has the full sized "Stack Attack" that are 5.5oz that taste just like pringles and they are like $1.10 each
May 22, 2022 09:21 PM
922 Posts
Joined Jan 2015
May 22, 2022 09:21 PM
RampItUpMay 22, 2022 09:21 PM
922 Posts
Looks like I got this item for 6.89 after coupon and S&S back in March and when I set it up this time, it's 6.99. Considering inflation, I'm surprised it's only gone up 10 cents.
May 22, 2022 09:31 PM
189 Posts
Joined Nov 2008
May 22, 2022 09:31 PM
snoopythebeagleMay 22, 2022 09:31 PM
189 Posts
My promo code is 50% off gift wrapping. Otherwise $9.99. Birthdays coming up!

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

May 23, 2022 04:49 AM
184 Posts
Joined Oct 2015
May 23, 2022 04:49 AM
PatrickCoombeMay 23, 2022 04:49 AM
184 Posts
Quote from LostViet :
The Costco variety pack of 36 is 22.49$ online, or 18.79$ in store. This is for a 12 pack original or sour cream. So it's about .52$ per can at Costco in store compare to .33$ a can on Amazon. This is excluding taxes. So I believe this is cheaper if you want just want type of flavor compare to the variety pack. Honestly, I only like the sour cream so it's worth it to me, the original and cheese flavor is meh lol
not bad, comes out to about .01 / pringle

Leave a Comment

Unregistered (You)

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All