Amazon[amazon.com] has Muscle Milk Pro Series 50g Protein Powder on sale as listed below when you clip the 40% off coupon on the item page. Shipping is free.
Note: You may cancel Subscribe & Save any time after your order ships. Coupons are typically limited to one per account.
Product Info
Manufacturer:
AmazonUs/CYTAB
Product SKU:
B09X552JH4
UPC:
660726268407
ASIN:
B09X552JH4
Brand:
Muscle Milk
Item Weight:
5 Pounds
Manufacturer:
AmazonUs/CYTAB
Community Notes
This collaborative space allows users to contribute additional information, tips, and insights to enhance the original deal post. Feel free to share your knowledge and help fellow shoppers make informed decisions.
Amazon[amazon.com] has Muscle Milk Pro Series 50g Protein Powder on sale as listed below when you clip the 40% off coupon on the item page. Shipping is free.
Model: Muscle Milk Pro Series Protein Powder Supplement, Slammin' Strawberry, 5 Pound, 28 Servings, 50g Protein, 3g Sugar, 20 Vitamins & Minerals, NSF Certified for Sport, Packaging May Vary
Deal HistoryÂ
Deal History includes data from multiple reputable stores, such as Best Buy, Target, and Walmart. The lowest price among stores for a given day is selected as the "Sale Price".
Sale Price does not include sale prices at Amazon unless a deal was posted by a community member.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank canestim
To sum up the reviews from the last time this was posted (smaller tub):
It's definitely not slammin'
It's not bad for the price
Taste like chalk
Doesn't mix well
I like it
It's awful
Use milk to make it taste better
I wouldn't buy it again
And after buying it, oddly I agree with them all somehow
Is strayberry really that bad tasting? I read in another thread someone says it taste like nyquil. I can stommach most stuff but not nyquil on a consistant basis. Lol.
This is the worst protein powder ive ever had. tasted like PARMESAN CHEESE. I reached out to muscle milk for help and they ignored my comment and told me to deal with amazon. didn't even care. No more muscle milk for me! pretty sure something was wrong with mine and they did not want to follow up for more info. bad company imo.
I've been using protein powders for about a decade now. Many different brands and flavors. This is EASILY the worst tasting protein powder I've ever tried.
6
1
Like
Helpful
Funny
Not helpful
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Got some of this a few days ago and it may actually be the worst protein powder I've ever tasted; and I'm a fan of strawberry. It mixes poorly and the taste is unbearable. Like strawberry diesel fuel. Skip.
It's drinkable but not tasty. Bought the 5 pound a bit ago. It's more of a chug type thing. Do not sip this. Has a strong after taste is all. Kinda like pep to. Diet drinks. Mixes well for me. I'm in between if I'd buy it again. I've had worse in the 90's. For price alone after the gym go for it. Just mix one scoop in 16 to 20 ounce container and chug it. Only one or two after tastes. No pain no gain. Lol. I'd give it a 5 out of ten. I normally get iso100 or gaspari proven whey for reference. Those are 9 out of ten.
Is strayberry really that bad tasting? I read in another thread someone says it taste like nyquil. I can stommach most stuff but not nyquil on a consistant basis. Lol.
It tastes like the smell of women's make-up. Like, their foundation or something.
Whats strange is that although everyone agrees the taste is shite, there's not that kind of consensus on the mixing quality. I found it mixed really well. Others say not so much. So that's weird.
2
Like
Helpful
Funny
Not helpful
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Leave a Comment
26 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank canestim
It's definitely not slammin'
It's not bad for the price
Taste like chalk
Doesn't mix well
I like it
It's awful
Use milk to make it taste better
I wouldn't buy it again
And after buying it, oddly I agree with them all somehow
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank sampleboy
It's for TWO scoops. 50g of protein per 82g of serving is 61% protein. The remaining 39% is filler most consisting of cheap maltodextrin.
These bozos might as well advertise 75g protein for three scoops on the front label. Or 100g protein for four scoops...it's ridiculous.
50g protein x 28 servings per tub = 1400g of protein. The remaining 39% is about 895g of maltodextrin filler per tub.
$34.61 / 1400g = $0.0247 per gram of protein which is not a slickdeal.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Buy literally any other protein powder.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Leave a Comment