Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expired Posted by dubba-low | Staff • Jun 4, 2024
expired Posted by dubba-low | Staff • Jun 4, 2024

24-Count 8.4-Oz Dole 100% Pineapple Juice with Added Vitamin C

w/ Subscribe & Save

$12

$15

20% off
Amazon
30 Comments 15,694 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon has 24-Count 8.4-Oz Dole 100% Pineapple Juice with Added Vitamin C for $14.99 - 15% when you 'clip' the coupon on the product page - 5% Subscribe & Save discount = $11.99. Shipping is free with Amazon Prime or on orders $35+.

Thanks to Deal Hunter dubba-low for finding this deal.

Editor's Notes

Written by SaltyOne | Staff

Original Post

Product Info
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Product Info
Community Notes
About the Poster
Amazon has 24-Count 8.4-Oz Dole 100% Pineapple Juice with Added Vitamin C for $14.99 - 15% when you 'clip' the coupon on the product page - 5% Subscribe & Save discount = $11.99. Shipping is free with Amazon Prime or on orders $35+.

Thanks to Deal Hunter dubba-low for finding this deal.

Editor's Notes

Written by SaltyOne | Staff

Original Post

Community Voting

Deal Score
+40
Good Deal
Visit Amazon

Price Intelligence

Model: Dole 100% Pineapple Juice (8.4 oz, 24 pk.)

Deal History 

Sale Price
Slickdeal
  • $NaN
  • Today
Leave a Comment
To participate in the comments, please log in.

Top Comments

If you care about the best price per ounce, the 46oz cans without a coupon is still the better deal. I use these to mix with black tea.

24 cans of 8.4 oz = 201.6 total ounces. $11.69/201.6 = 0.057986 per ounce

6 cans of 46oz = 276z total ounces. $12.30/276 = 0.044565 per ounce

30 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Jun 5, 2024
22 Posts
Joined Aug 2015
Jun 5, 2024
TFlan
Jun 5, 2024
22 Posts
Coupon is gone
1
Jun 5, 2024
22 Posts
Joined Mar 2017
Jun 5, 2024
enzox2
Jun 5, 2024
22 Posts
Coupon still there for me. Great to have on hand for summer cocktails.
Jun 5, 2024
434 Posts
Joined Sep 2007
Jun 5, 2024
Anomie
Jun 5, 2024
434 Posts
Coupon was fine for me. Thanks!
Jun 5, 2024
1,915 Posts
Joined Nov 2014
Jun 5, 2024
Sanity.
Jun 5, 2024
1,915 Posts
Pineapple juice sale and no bj jokes? Slickdeals you're maturing, I'm proud of you
1
3
Jun 5, 2024
41 Posts
Joined Oct 2022
Jun 5, 2024
lethol0gica
Jun 5, 2024
41 Posts
Got this last time for 11 and some cents. The cans came dented.

The box was fine but I think they were dented in the warehouse as there was also tape around the cans
Jun 5, 2024
1,915 Posts
Joined Nov 2014
Jun 5, 2024
Sanity.
Jun 5, 2024
1,915 Posts
Came out to $9 with the 15% + 5% + some "Stock Up" sale as well for me. Good deal for no added sugar!
Jun 5, 2024
1,033 Posts
Joined Apr 2015
Jun 5, 2024
goyangyi1
Jun 5, 2024
1,033 Posts
Quote from lethol0gica :
Got this last time for 11 and some cents. The cans came dented.

The box was fine but I think they were dented in the warehouse as there was also tape around the cans
Sould call in show pics and get additional discount

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Jun 5, 2024
564 Posts
Joined Nov 2009
Jun 5, 2024
bruce460460
Jun 5, 2024
564 Posts
Anyone know what the expiration is usually like on this? I need it to last a long time if I'm going to buy this much.
Pro
Jun 5, 2024
1,962 Posts
Joined Jan 2005
Jun 5, 2024
EtherGnat
Pro
Jun 5, 2024
1,962 Posts
Quote from bruce460460 :
Anyone know what the expiration is usually like on this? I need it to last a long time if I'm going to buy this much.
That's what's keeping me away. Sure, it's $4 for six cans at Walmart, which is 33% more, but it doesn't save me anything if I throw away half of it. Which I did last time I bought a big package.
2
Jun 5, 2024
14 Posts
Joined Dec 2014
Jun 5, 2024
michaeljh9
Jun 5, 2024
14 Posts
If you care about the best price per ounce, the 46oz cans without a coupon is still the better deal. I use these to mix with black tea.

24 cans of 8.4 oz = 201.6 total ounces. $11.69/201.6 = 0.057986 per ounce

6 cans of 46oz = 276z total ounces. $12.30/276 = 0.044565 per ounce
Jun 5, 2024
185 Posts
Joined Sep 2020
Jun 5, 2024
FatalBert13
Jun 5, 2024
185 Posts
Quote from michaeljh9 :
If you care about the best price per ounce, the 46oz cans without a coupon is still the better deal. I use these to mix with black tea.

24 cans of 8.4 oz = 201.6 total ounces. $11.69/201.6 = 0.057986 per ounce

6 cans of 46oz = 276z total ounces. $12.30/276 = 0.044565 per ounce
I think the convenience of not having to store the remainder of a 46oz can when not in use is worth the extra cent per oz
Jun 6, 2024
120 Posts
Joined May 2014
Jun 6, 2024
Joemamah
Jun 6, 2024
120 Posts
Quote from Sanity. :
Pineapple juice sale and no bj jokes? Slickdeals you're maturing, I'm proud of you
Looks like I came too late!
Pun definitely intended.
Jun 6, 2024
1 Posts
Joined Apr 2013
Jun 6, 2024
eek467
Jun 6, 2024
1 Posts
Quote from bruce460460 :
Anyone know what the expiration is usually like on this? I need it to last a long time if I'm going to buy this much.
The last order that I placed three months ago had an expiration date of Jan 2026
Jun 6, 2024
165 Posts
Joined Apr 2013
Jun 6, 2024
je2345
Jun 6, 2024
165 Posts
I typically have been buying the 6 oz 24pk from Walmart for only $10.72. Great mixer with Tequila, especially 1800 Coconut.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Jun 6, 2024
678 Posts
Joined Mar 2012
Jun 6, 2024
Jack2o
Jun 6, 2024
678 Posts
I bought the last deal at the request of my secretary and of course, most of them were dented. I thought the taste was not as good as I remembered for some reason. Seems like they changed the formula.

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All