Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expiredjavi0131 posted Apr 02, 2025 12:42 PM
expiredjavi0131 posted Apr 02, 2025 12:42 PM

4000-Sheets Tork Multifold Hand Towels

w/ Subscribe & Save

$24

$41

41% off
Amazon
16 Comments 12,915 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon has 16-Pack 250-Sheets Tork Multifold Hand Towels on sale for $25 - $1.25 (5% off when you checkout via Subscribe & Save) = $23.75. Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.Thanks to Community Member javi0131 for finding this deal.

Editor's Notes

Written by citan359 | Staff
  • About the deal:
    • Please see the original post for additional details & give the WIKI and additional forum comments a read for helpful discussion.
  • About the store:

Original Post

Written by javi0131
Product Info
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Product Info
Community Notes
About the Poster
Amazon has 16-Pack 250-Sheets Tork Multifold Hand Towels on sale for $25 - $1.25 (5% off when you checkout via Subscribe & Save) = $23.75. Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.Thanks to Community Member javi0131 for finding this deal.

Editor's Notes

Written by citan359 | Staff
  • About the deal:
    • Please see the original post for additional details & give the WIKI and additional forum comments a read for helpful discussion.
  • About the store:

Original Post

Written by javi0131

Community Voting

Deal Score
+28
Good Deal
Visit Amazon

Leave a Comment

Unregistered (You)

Top Comments

multiuseemail
546 Posts
46 Reputation
If anyone cares:

The math I did comparing this to the Bounty Advanced from Costco @ $32.99.

Bounty:
103 sheets x 12 count = 1236 sheets
$32.99 / 1236 = $0.02669 per sheet

Since Bounty is likely so much thicker than Tork, let's say a Bounty sheet is about 3x Tork:
4000 sheets / 3 sheets per use = 1333.33 "uses"

Tork:
250 sheets x 16 packs = 4000 sheets
$25 / 1333 = $0.1875

Not sure if three Tork sheets can absorb as much as 1 Bounty sheet, but this is the calculations I have at the moment.

15 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Apr 02, 2025 03:52 PM
1,450 Posts
Joined Feb 2008
Apr 02, 2025 03:52 PM
MarceilleApr 02, 2025 03:52 PM
1,450 Posts
Nice deal. I'm seeing $23.75.
Apr 06, 2025 05:14 AM
14 Posts
Joined Apr 2025
Apr 06, 2025 05:14 AM
NeatGame563Apr 06, 2025 05:14 AM
14 Posts
100% recycled, FSC certified, Compatible with H2 Dispensers, 16 packs x 250 sheets (MK520A)

https://www.amazon.com/Tork-Unive...B013SX3T08
Last edited by BeAuMaN April 5, 2025 at 10:28 PM.
Apr 07, 2025 12:20 PM
546 Posts
Joined Oct 2020
Apr 07, 2025 12:20 PM
multiuseemailApr 07, 2025 12:20 PM
546 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank multiuseemail

If anyone cares:

The math I did comparing this to the Bounty Advanced from Costco @ $32.99.

Bounty:
103 sheets x 12 count = 1236 sheets
$32.99 / 1236 = $0.02669 per sheet

Since Bounty is likely so much thicker than Tork, let's say a Bounty sheet is about 3x Tork:
4000 sheets / 3 sheets per use = 1333.33 "uses"

Tork:
250 sheets x 16 packs = 4000 sheets
$25 / 1333 = $0.1875

Not sure if three Tork sheets can absorb as much as 1 Bounty sheet, but this is the calculations I have at the moment.
2
1
5
Pro
Expert
This user is an Expert in Home & Home Improvement
Apr 07, 2025 01:28 PM
771 Posts
Joined Jun 2019
Apr 07, 2025 01:28 PM
Ruyi
Pro
Expert
This user is an Expert in Home & Home Improvement
Apr 07, 2025 01:28 PM
771 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank Ruyi

$25 / 1333 = $ 0.01875, which is lower than Bounty by %30
2
Apr 07, 2025 03:42 PM
620 Posts
Joined Jun 2015
Apr 07, 2025 03:42 PM
IcereamApr 07, 2025 03:42 PM
620 Posts
Another comparison would be to the Costco Marathon Multifold paper towels. 16 count/packs at 250 sheets. Online it's 39.99. I don't know the instore price.

I suspect the ones from Amazon are thinner? Similar to ones used find at gas stations and restaurants. I Could be wrong. The Costco ones I have at home do feel thick.
Apr 10, 2025 02:54 PM
2,296 Posts
Joined Dec 2004
Apr 10, 2025 02:54 PM
Specialist23Apr 10, 2025 02:54 PM
2,296 Posts
Agreed - from the photos, the tork paper towels are the brown ones and typically very thin. Definitely not comparable to the costco marathon brand that you mentioned.
Apr 10, 2025 02:56 PM
31 Posts
Joined Jun 2024
Apr 10, 2025 02:56 PM
Friedsushi87Apr 10, 2025 02:56 PM
31 Posts
Quote from multiuseemail :
If anyone cares:

The math I did comparing this to the Bounty Advanced from Costco @ $32.99.

Bounty:
103 sheets x 12 count = 1236 sheets
$32.99 / 1236 = $0.02669 per sheet

Since Bounty is likely so much thicker than Tork, let's say a Bounty sheet is about 3x Tork:
4000 sheets / 3 sheets per use = 1333.33 "uses"

Tork:
250 sheets x 16 packs = 4000 sheets
$25 / 1333 = $0.1875

Not sure if three Tork sheets can absorb as much as 1 Bounty sheet, but this is the calculations I have at the moment.
The tork paper towels on the roll, they're not very absorbent. I use them daily at my work. They are okay for maybe wiping stuff down or kind of drying your hands but they're mostly like, paper. Mildly absorbent. Using them to get up liquid spills is annoying

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Apr 10, 2025 03:08 PM
91 Posts
Joined Oct 2022
Apr 10, 2025 03:08 PM
CoolTank917Apr 10, 2025 03:08 PM
91 Posts
Brown ones are cheaper for a reason, mostly for commercial use because they are cheaper.
Apr 10, 2025 03:14 PM
382 Posts
Joined Jan 2015
Apr 10, 2025 03:14 PM
ZalupashvilyApr 10, 2025 03:14 PM
382 Posts
They are free in public restrooms
3
Apr 10, 2025 03:33 PM
3,256 Posts
Joined Sep 2005
Apr 10, 2025 03:33 PM
tcopeApr 10, 2025 03:33 PM
3,256 Posts
Quote from CoolTank917 :
Brown ones are cheaper for a reason, mostly for commercial use because they are cheaper.
Cheaper and "cheaper".
Apr 10, 2025 04:00 PM
113 Posts
Joined Nov 2015
Apr 10, 2025 04:00 PM
BlubluthehuskyApr 10, 2025 04:00 PM
113 Posts
Quote from multiuseemail :
if anyone cares:

the math i did comparing this to the bounty advanced from costco @ $32.99.

bounty:
103 sheets x 12 count = 1236 sheets
$32.99 / 1236 = $0.02669 per sheet

since bounty is likely so much thicker than tork, let's say a bounty sheet is about 3x tork:
4000 sheets / 3 sheets per use = 1333.33 "uses"

tork:
250 sheets x 16 packs = 4000 sheets
$25 / 1333 = $0.1875

not sure if three tork sheets can absorb as much as 1 bounty sheet, but this is the calculations i have at the moment.
$25 / 1333 = $0.01875
Apr 10, 2025 05:22 PM
546 Posts
Joined Oct 2020
Apr 10, 2025 05:22 PM
multiuseemailApr 10, 2025 05:22 PM
546 Posts
Quote from Friedsushi87 :
The tork paper towels on the roll, they're not very absorbent. I use them daily at my work. They are okay for maybe wiping stuff down or kind of drying your hands but they're mostly like, paper. Mildly absorbent. Using them to get up liquid spills is annoying
That's what I've figured as well.
Apr 10, 2025 08:35 PM
544 Posts
Joined Mar 2006
Apr 10, 2025 08:35 PM
jad74Apr 10, 2025 08:35 PM
544 Posts
I think it's still cheaper than the Costco napkins I buy
Apr 12, 2025 04:24 PM
195 Posts
Joined Apr 2016
Apr 12, 2025 04:24 PM
SlickShopperPDXApr 12, 2025 04:24 PM
195 Posts
My friend uses these at his restaurant because people automatically grab two sheets to dry their hands. It doesn't matter if they are cheap Tork or Kleenex Ultra, almost everyone grabs two sheets. They are only good for public restrooms/hand-washing stations. I wouldn't use these in the Kitchen to clean or pick up spills. Good price at $25, plus 5%/10% off depending on your S&S total. These are usually in the low $30 range.

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Apr 13, 2025 11:58 PM
1,450 Posts
Joined Feb 2008
Apr 13, 2025 11:58 PM
MarceilleApr 13, 2025 11:58 PM
1,450 Posts
If you want to save money in the kitchen, have a stack of kitchen towels handy for spills, and keep one hanging for drying clean hands only.

Leave a Comment

Unregistered (You)

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All