Amazon has 16-Pack 250-Sheets Tork Multifold Hand Towels on sale for $25 - $1.25 (5% off when you checkout via Subscribe & Save) = $23.75. Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.
This collaborative space allows users to contribute additional information, tips, and insights to enhance the original deal post. Feel free to share your knowledge and help fellow shoppers make informed decisions.
Amazon has 16-Pack 250-Sheets Tork Multifold Hand Towels on sale for $25 - $1.25 (5% off when you checkout via Subscribe & Save) = $23.75. Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.
Another comparison would be to the Costco Marathon Multifold paper towels. 16 count/packs at 250 sheets. Online it's 39.99. I don't know the instore price.
I suspect the ones from Amazon are thinner? Similar to ones used find at gas stations and restaurants. I Could be wrong. The Costco ones I have at home do feel thick.
Agreed - from the photos, the tork paper towels are the brown ones and typically very thin. Definitely not comparable to the costco marathon brand that you mentioned.
Not sure if three Tork sheets can absorb as much as 1 Bounty sheet, but this is the calculations I have at the moment.
The tork paper towels on the roll, they're not very absorbent. I use them daily at my work. They are okay for maybe wiping stuff down or kind of drying your hands but they're mostly like, paper. Mildly absorbent. Using them to get up liquid spills is annoying
Like
Helpful
Funny
Not helpful
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
The tork paper towels on the roll, they're not very absorbent. I use them daily at my work. They are okay for maybe wiping stuff down or kind of drying your hands but they're mostly like, paper. Mildly absorbent. Using them to get up liquid spills is annoying
My friend uses these at his restaurant because people automatically grab two sheets to dry their hands. It doesn't matter if they are cheap Tork or Kleenex Ultra, almost everyone grabs two sheets. They are only good for public restrooms/hand-washing stations. I wouldn't use these in the Kitchen to clean or pick up spills. Good price at $25, plus 5%/10% off depending on your S&S total. These are usually in the low $30 range.
Like
Helpful
Funny
Not helpful
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Leave a Comment
Top Comments
The math I did comparing this to the Bounty Advanced from Costco @ $32.99.
Bounty:
103 sheets x 12 count = 1236 sheets
$32.99 / 1236 = $0.02669 per sheet
Since Bounty is likely so much thicker than Tork, let's say a Bounty sheet is about 3x Tork:
4000 sheets / 3 sheets per use = 1333.33 "uses"
Tork:
250 sheets x 16 packs = 4000 sheets
$25 / 1333 = $0.1875
Not sure if three Tork sheets can absorb as much as 1 Bounty sheet, but this is the calculations I have at the moment.
15 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
https://www.amazon.com/Tork-Unive...B013SX3
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank multiuseemail
The math I did comparing this to the Bounty Advanced from Costco @ $32.99.
Bounty:
103 sheets x 12 count = 1236 sheets
$32.99 / 1236 = $0.02669 per sheet
Since Bounty is likely so much thicker than Tork, let's say a Bounty sheet is about 3x Tork:
4000 sheets / 3 sheets per use = 1333.33 "uses"
Tork:
250 sheets x 16 packs = 4000 sheets
$25 / 1333 = $0.1875
Not sure if three Tork sheets can absorb as much as 1 Bounty sheet, but this is the calculations I have at the moment.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank Ruyi
I suspect the ones from Amazon are thinner? Similar to ones used find at gas stations and restaurants. I Could be wrong. The Costco ones I have at home do feel thick.
The math I did comparing this to the Bounty Advanced from Costco @ $32.99.
Bounty:
103 sheets x 12 count = 1236 sheets
$32.99 / 1236 = $0.02669 per sheet
Since Bounty is likely so much thicker than Tork, let's say a Bounty sheet is about 3x Tork:
4000 sheets / 3 sheets per use = 1333.33 "uses"
Tork:
250 sheets x 16 packs = 4000 sheets
$25 / 1333 = $0.1875
Not sure if three Tork sheets can absorb as much as 1 Bounty sheet, but this is the calculations I have at the moment.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
the math i did comparing this to the bounty advanced from costco @ $32.99.
bounty:
103 sheets x 12 count = 1236 sheets
$32.99 / 1236 = $0.02669 per sheet
since bounty is likely so much thicker than tork, let's say a bounty sheet is about 3x tork:
4000 sheets / 3 sheets per use = 1333.33 "uses"
tork:
250 sheets x 16 packs = 4000 sheets
$25 / 1333 = $0.1875
not sure if three tork sheets can absorb as much as 1 bounty sheet, but this is the calculations i have at the moment.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Leave a Comment