Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expired Posted by BBQchicken | Staff • Last Wednesday
expired Posted by BBQchicken | Staff • Last Wednesday

18-Pack 1.55-Oz Crunch Milk Chocolate w/ Crisped Rice Candy Bars

$15

$26

42% off
Amazon
18 Comments 11,770 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon has 18-Pack 1.55-Oz Crunch Milk Chocolate w/ Crisped Rice Candy Bars for $15.30. Shipping is free with Prime or orders $35+.

Thanks to Deal Hunter BBQchicken for finding this deal.

Editor's Notes

Written by ValPal2011 | Staff
  • About this Deal:
    • With this deal the price is $0.85 each bar.
    • Please see the original post for additional details and give the WIKI and forum comments a read for helpful discussion.
  • About this Product:
    • This has a 4.7 out of 5 star overall rating on Amazon based on over 340 reviews.
  • About this Store:

Original Post

Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Amazon has 18-Pack 1.55-Oz Crunch Milk Chocolate w/ Crisped Rice Candy Bars for $15.30. Shipping is free with Prime or orders $35+.

Thanks to Deal Hunter BBQchicken for finding this deal.

Editor's Notes

Written by ValPal2011 | Staff
  • About this Deal:
    • With this deal the price is $0.85 each bar.
    • Please see the original post for additional details and give the WIKI and forum comments a read for helpful discussion.
  • About this Product:
    • This has a 4.7 out of 5 star overall rating on Amazon based on over 340 reviews.
  • About this Store:

Original Post

Community Voting

Deal Score
+36
Good Deal
Visit Amazon

Price Intelligence

Model: CRUNCH, Bulk 18 Pack, Milk Chocolate and Crisped Rice, Easter Basket Stuffers, Full Size Individually Wrapped Candy Bars, 1.55 oz Each

Deal History 

Sort: Most Recent
Post Date Sold By Sale Price Activity
04/19/24Amazon$17
1
04/08/24Amazon$17
0
03/24/24Amazon$17
0

Current Prices

Sort: Lowest to Highest | Last Updated 5/2/2025, 12:27 AM
Sold By Sale Price
Amazon$29.69
Leave a Comment
To participate in the comments, please log in.

Top Comments

Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
It's a candy bar.
The old Nestle candy bars have become so bad since they sold off their US chocolate business.
These used to be so good, now they are really waxy. Yuck!

18 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Last Friday
1,099 Posts
Joined Apr 2022
Last Friday
RedvinesRBetter
Last Friday
1,099 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank RedvinesRBetter

Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
1
2
Last Friday
4,939 Posts
Joined Jan 2011
Last Friday
sumthin_gud
Last Friday
4,939 Posts
Quote from RedvinesRBetter :
Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.

Old.

Wink
5
1
Last Friday
297 Posts
Joined Dec 2014
Last Friday
LordVader3425
Last Friday
297 Posts
Quote from RedvinesRBetter :
Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
I never have that memory.
1
Last Friday
74 Posts
Joined Dec 2023
Last Friday
Cacahead69
Last Friday
74 Posts
$15 ÷ 27.9 oz = $0.5376 per oz
Last Friday
1,933 Posts
Joined Jun 2014
Last Friday
bieberwhole69
Last Friday
1,933 Posts
Quote from RedvinesRBetter :
Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
I mean a doll hair back then is prob worth 5 doll hairs now... so it's prob the same
1
Last Friday
4 Posts
Joined Oct 2019
Last Friday
DKoharski
Last Friday
4 Posts
The old Nestle candy bars have become so bad since they sold off their US chocolate business.
These used to be so good, now they are really waxy. Yuck!
1
Last Friday
2,307 Posts
Joined Dec 2013
Last Friday
moarKowbell
Last Friday
2,307 Posts
Are these the full size bars like in checkout lines?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Last Friday
10,191 Posts
Joined Jun 2004

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users.

Last Friday
65 Posts
Joined Nov 2009
Last Friday
Wait..what
Last Friday
65 Posts
Quote from rly723 :
Are people still eating chocolate bars as adults ? I'm not a big chocolate craving person unless it's with pastries or ice cream .

We listen and we don't judge
3
Last Friday
3 Posts
Joined Aug 2019
Last Friday
BoastfulMoon166
Last Friday
3 Posts
Quote from moarKowbell :
Are these the full size bars like in checkout lines?

Second image says full size
Last Friday
1,915 Posts
Joined Aug 2011
Last Friday
robrob777
Last Friday
1,915 Posts
7gr saturated fat... 22 gr added sugar... Gezzzzz..
5
Last Friday
145 Posts
Joined Jun 2017
Last Friday
ImJustHereForTheDeal
Last Friday
145 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ImJustHereForTheDeal

Quote from robrob777 :
7gr saturated fat... 22 gr added sugar... Gezzzzz..
It's a candy bar.
1
Last Friday
119 Posts
Joined Jun 2011
Last Friday
mrrrlee
Last Friday
119 Posts
Last Friday
3 Posts
Joined Feb 2016
Last Friday
kskapins
Last Friday
3 Posts
Quote from RedvinesRBetter :
Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
I remember those days of 4 for $1 full size candy bars on sale at places like Cheap John's and they were bigger then too (2.0 oz instead of the 1.55 oz of today).

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Last Friday
781 Posts
Joined Oct 2016
Last Friday
razor7
Last Friday
781 Posts
Quote from DKoharski :
The old Nestle candy bars have become so bad since they sold off their US chocolate business.
These used to be so good, now they are really waxy. Yuck!

Two things:

1)
I've noticed recently that smaller size or fun size candy seem of lower quality.

In the case of CRUNCH smaller crisps which sometimes feel like uncooked rice bits and are very unpleasant to eat. Whereas the larger ones are actually crispy. Also the proportion of chocolate to crisp makes it not so yummy.

In the case of KitKat, there is way more chocolate to a 4-bar than the packs they sell which have 2-bars. Also the size of the bar itself is larger in the 4-bar vs the 2-bar pack. Also if you happen to get both at the same time, bite and compare the wafers inside. You'll be surprised at how different they look!

And 2)
Try nestle from overseas, the chocolate is way more milky and creamy, and on the note of KitKat, it's made by nestle (not Hershey's) but only outside of the US. You can pick this up at world food stores or sometimes pay more but grab them in those Japanese candy mall stores. Kinda pricey but worth it once in a while imo to remember what chocolate is supposed to taste like.

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All