Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expiredBBQchicken | Staff posted Apr 23, 2025 11:23 PM
expiredBBQchicken | Staff posted Apr 23, 2025 11:23 PM

18-Pack 1.55-Oz Crunch Milk Chocolate w/ Crisped Rice Candy Bars

$15

$26

42% off
Amazon
18 Comments 12,792 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Amazon has 18-Pack 1.55-Oz Crunch Milk Chocolate w/ Crisped Rice Candy Bars for $15.30. Shipping is free with Prime or orders $35+.

Thanks to Deal Hunter BBQchicken for finding this deal.

Editor's Notes

Written by ValPal2011 | Staff
  • About this Deal:
    • With this deal the price is $0.85 each bar.
    • Please see the original post for additional details and give the WIKI and forum comments a read for helpful discussion.
  • About this Product:
    • This has a 4.7 out of 5 star overall rating on Amazon based on over 340 reviews.
  • About this Store:

Original Post

Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Amazon has 18-Pack 1.55-Oz Crunch Milk Chocolate w/ Crisped Rice Candy Bars for $15.30. Shipping is free with Prime or orders $35+.

Thanks to Deal Hunter BBQchicken for finding this deal.

Editor's Notes

Written by ValPal2011 | Staff
  • About this Deal:
    • With this deal the price is $0.85 each bar.
    • Please see the original post for additional details and give the WIKI and forum comments a read for helpful discussion.
  • About this Product:
    • This has a 4.7 out of 5 star overall rating on Amazon based on over 340 reviews.
  • About this Store:

Original Post

Community Voting

Deal Score
+36
Good Deal
Visit Amazon

Price Intelligence

Model: CRUNCH, Bulk 18 Pack, Milk Chocolate and Crisped Rice, Easter Basket Stuffers, Full Size Individually Wrapped Candy Bars, 1.55 oz Each

Deal History 

Sale Price
Slickdeal
  • $NaN
  • Today

Current Prices

Sort: Lowest to Highest | Last Updated 12/25/2025, 08:03 PM
Sold By Sale Price
Amazon$35.80

Leave a Comment

Unregistered (You)

Top Comments

RedvinesRBetter
1165 Posts
144 Reputation
Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
ImJustHereForTheDeal
149 Posts
82 Reputation
It's a candy bar.
DKoharski
5 Posts
10 Reputation
The old Nestle candy bars have become so bad since they sold off their US chocolate business.
These used to be so good, now they are really waxy. Yuck!

17 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Apr 25, 2025 02:41 AM
1,165 Posts
Joined Apr 2022
RedvinesRBetterApr 25, 2025 02:41 AM
1,165 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank RedvinesRBetter

Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
1
2
Apr 25, 2025 04:14 AM
5,130 Posts
Joined Jan 2011
sumthin_gudApr 25, 2025 04:14 AM
5,130 Posts
Quote from RedvinesRBetter :
Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
Old.

Wink
5
1
Apr 25, 2025 04:14 AM
415 Posts
Joined Dec 2014
LordVader3425Apr 25, 2025 04:14 AM
415 Posts
Quote from RedvinesRBetter :
Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
I never have that memory.
1
Apr 25, 2025 08:57 AM
94 Posts
Joined Dec 2023
Cacahead69Apr 25, 2025 08:57 AM
94 Posts
$15 ÷ 27.9 oz = $0.5376 per oz
Apr 25, 2025 09:11 AM
2,015 Posts
Joined Jun 2014
bieberwhole69Apr 25, 2025 09:11 AM
2,015 Posts
Quote from RedvinesRBetter :
Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
I mean a doll hair back then is prob worth 5 doll hairs now... so it's prob the same
1
Apr 25, 2025 11:23 AM
5 Posts
Joined Oct 2019
DKoharskiApr 25, 2025 11:23 AM
5 Posts
The old Nestle candy bars have become so bad since they sold off their US chocolate business.
These used to be so good, now they are really waxy. Yuck!
1
Apr 25, 2025 11:48 AM
2,438 Posts
Joined Dec 2013
moarKowbellApr 25, 2025 11:48 AM
2,438 Posts
Are these the full size bars like in checkout lines?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Apr 25, 2025 11:55 AM
10,946 Posts
Joined Jun 2004

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users.

Apr 25, 2025 01:08 PM
71 Posts
Joined Nov 2009
Wait..whatApr 25, 2025 01:08 PM
71 Posts
Quote from rly723 :
Are people still eating chocolate bars as adults ? I'm not a big chocolate craving person unless it's with pastries or ice cream .
We listen and we don't judge
3
Apr 25, 2025 02:22 PM
9 Posts
Joined Aug 2019
BoastfulMoon166Apr 25, 2025 02:22 PM
9 Posts
Quote from moarKowbell :
Are these the full size bars like in checkout lines?
Second image says full size
Apr 25, 2025 03:12 PM
1,950 Posts
Joined Aug 2011
robrob777Apr 25, 2025 03:12 PM
1,950 Posts
7gr saturated fat... 22 gr added sugar... Gezzzzz..
5
Apr 25, 2025 03:17 PM
149 Posts
Joined Jun 2017
ImJustHereForTheDealApr 25, 2025 03:17 PM
149 Posts

Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank ImJustHereForTheDeal

Quote from robrob777 :
7gr saturated fat... 22 gr added sugar... Gezzzzz..
It's a candy bar.
1
Apr 25, 2025 03:32 PM
119 Posts
Joined Jun 2011
mrrrleeApr 25, 2025 03:32 PM
119 Posts
Apr 25, 2025 07:46 PM
3 Posts
Joined Feb 2016
kskapinsApr 25, 2025 07:46 PM
3 Posts
Quote from RedvinesRBetter :
Call me old but I miss the days when you could buy 4 of these for $1 on sale.
I remember those days of 4 for $1 full size candy bars on sale at places like Cheap John's and they were bigger then too (2.0 oz instead of the 1.55 oz of today).

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Apr 25, 2025 08:02 PM
801 Posts
Joined Oct 2016
razor7Apr 25, 2025 08:02 PM
801 Posts
Quote from DKoharski :
The old Nestle candy bars have become so bad since they sold off their US chocolate business.
These used to be so good, now they are really waxy. Yuck!
Two things:

1)
I've noticed recently that smaller size or fun size candy seem of lower quality.

In the case of CRUNCH smaller crisps which sometimes feel like uncooked rice bits and are very unpleasant to eat. Whereas the larger ones are actually crispy. Also the proportion of chocolate to crisp makes it not so yummy.

In the case of KitKat, there is way more chocolate to a 4-bar than the packs they sell which have 2-bars. Also the size of the bar itself is larger in the 4-bar vs the 2-bar pack. Also if you happen to get both at the same time, bite and compare the wafers inside. You'll be surprised at how different they look!

And 2)
Try nestle from overseas, the chocolate is way more milky and creamy, and on the note of KitKat, it's made by nestle (not Hershey's) but only outside of the US. You can pick this up at world food stores or sometimes pay more but grab them in those Japanese candy mall stores. Kinda pricey but worth it once in a while imo to remember what chocolate is supposed to taste like.

Leave a Comment

Unregistered (You)

Popular Deals

Trending Deals