Slickdeals is community-supported.  We may get paid by brands for deals, including promoted items.
Heads up, this deal has expired. Want to create a deal alert for this item?
expired Posted by cnmuranjan • Last Thursday
expired Posted by cnmuranjan • Last Thursday

Pizza Hut Stores: Large Menu Price Pizza (Various)

+ Free Carryout

Buy 1, Get 1 Free

Pizza Hut
47 Comments 28,686 Views
Visit Pizza Hut
Good Deal
Save
Share
Deal Details
Pizza Hut (Store Locator) is offering Buy One, Get One Free Any Large Menu Price Pizzas when you add 2 Large Menu Price Pizzas to your cart and apply coupon code FREELARGE in cart or during checkout. Select free carryout where available, otherwise delivery fees may apply.

Thanks to Community Member cnmuranjan for sharing this deal.
  • Note: Discount will apply to the lower-priced option. Pricing and participation may vary by store.

Editor's Notes

Written by johnny_miller | Staff
  • Offer valid for a limited time only / while offer lasts at participating locations.
Please see the original post for additional details & refer to the comments below for discussion.

Original Post

Written by cnmuranjan
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Community Notes
About the Poster
Pizza Hut (Store Locator) is offering Buy One, Get One Free Any Large Menu Price Pizzas when you add 2 Large Menu Price Pizzas to your cart and apply coupon code FREELARGE in cart or during checkout. Select free carryout where available, otherwise delivery fees may apply.

Thanks to Community Member cnmuranjan for sharing this deal.
  • Note: Discount will apply to the lower-priced option. Pricing and participation may vary by store.

Editor's Notes

Written by johnny_miller | Staff
  • Offer valid for a limited time only / while offer lasts at participating locations.
Please see the original post for additional details & refer to the comments below for discussion.

Original Post

Written by cnmuranjan

Community Voting

Deal Score
+38
Good Deal
Visit Pizza Hut
Leave a Comment
To participate in the comments, please log in.

Top Comments

No and a large regular priced pizza is like $18
Damn… Dominos has a 50% off regular price pizza and I have been getting xtra large 16" one topping for $8! Beats out the Hut!
one $12 large is on sale but it doesn't count that one as bogo, you have to build your own for $22.78 for bogo which is a terrible deal

47 Comments

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

6d ago
1,744 Posts
Joined Aug 2011
6d ago
supersteals
6d ago
1,744 Posts
This is such a scam. The "regular menu price" is always double or more of the specials..plus toppings price adds up so fast… Dominos $7.99 per medium (12") pizza when you get two - or $8.99 for 1 topping 14" daily regular available deals (look under national deals)
5d ago
291 Posts
Joined Sep 2017
5d ago
lmedrano78
5d ago
291 Posts
Quote from Scoreracing :
Damn… Dominos has a 50% off regular price pizza and I have been getting xtra large 16" one topping for $8! Beats out the Hut!

Where do you live, Nebraska? In Cali, it's $22.
5d ago
50 Posts
Joined Jun 2016
5d ago
ndamico1
5d ago
50 Posts
Their red cups just hit different. Is it just me?
5d ago
8 Posts
Joined Jan 2021
5d ago
SharpPassenger2334
5d ago
8 Posts
Quote from ASideofrighteousness :
I was into rewards points once upon a time. Just make sure to calculate the price for the points. Sometimes another item is a better deal one can buy with the points.60 points gives one a free pizza, BUT...So $50 for 60 points, but what can one get for 60 points? Medium, two topping pizza, $12.77Pasta $6.99Sandwiches $6.99Lava Cake $6.99So $12.77/$30 = 42.56% would be the best value for the points (so odd how Domino's dropped the ball on that). Usually, other chains are so on top of their rewards points and they make the value greater with a cheap item like fries (Wendy's) or their lowest quality chicken sandwich (Burger King and McDonald's).Other values to consider (I picked the most expensive item from each tier):$7.49/$20 = 37% bread twists or stuffed cheesy bread$4.49/$10 = 44.9% 16 piece parmesan bread bitesSo one can see that the best value for rewards points would actually be at the 20 point tier and that is where you would get the best return on money spent, 16 piece parmesan bread bites.
You're calculting the cpp (cents per point) but that's an incredibly confused way of understanding value from the customer's perspective.
Let's assume all your math is right. That means you get higher CPP value on pizza redemption than on pasta redemption. But Imagine that I like pasta but don't like pizza. Now it's completely is irrelevant what the CPP is. For 60 points, I can get something I like (pasta) or something I dislike (pizza). This is why you are incorrect when you say "best return on money spent."
From the customer's perspective, the best return is this: How much ENJOYMENT can I get for the amount of money/points I spend?
5d ago
789 Posts
Joined Dec 2013
5d ago
dmc310
5d ago
789 Posts
22 Dollars for a basic pepperoni pizza wtf how is this company still in business
5d ago
2,557 Posts
Joined Oct 2024

This comment has been rated as unhelpful by Slickdeals users.

5d ago
2,557 Posts
Joined Oct 2024
5d ago
ASideofrighteousness
5d ago
2,557 Posts
Quote from ndamico1 :
Their red cups just hit different. Is it just me?
Solo cups? Maybe eating their pizza while buzzed is a good thing?

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

5d ago
2,557 Posts
Joined Oct 2024
5d ago
ASideofrighteousness
5d ago
2,557 Posts
Quote from dmc310 :
22 Dollars for a basic pepperoni pizza wtf how is this company still in business
Because people like me, who actually do the math, find that it is actually a good price in certain states. I think $22, to me, currently, would be a bit out of budget. $11 per pizza.

Now, if you were writing...$20 or $21.50; I am there! I could afford BOGO on that on $7.25/hr. If I am living in California where the wage is $16.50, even easier. I have a decent job and I could make that last over days. What I do not understand is how some people complain, making $16.50/hr. how they cannot afford a $24.75 pizza. It makes me wonder if they are being underpaid. No, if you do not live where the wage is $7.25/hr., you are not going to get a $5 pizza. Never happen! In fact, it would not be unheard of to pay $10.59 for a large pizza in that state where the wage was $7.25/hr.
5
Pro
5d ago
2,879 Posts
Joined Jul 2008
5d ago
MrGreed
Pro
5d ago
2,879 Posts
if you are going to get bottom of the barrel pizza you have to go with Dominos, nothing beats it, especially the hand made pan - cheap, tons of toppings, 1 free medium every 6 orders

next would be pizza hut in terms of shittiness but it's always pricey for no reason, same with Papa John's - trash pizza at a high price for no reason even with their "deals"

Pizza Hut is going down the tubes how did they find the money to pay for a front page deal on Slickdeals?
4d ago
8 Posts
Joined Jan 2021
4d ago
SharpPassenger2334
4d ago
8 Posts
Quote from ASideofrighteousness :
I am not sure how people on here try to prove objectivity wrong with subjectivity. I see a lot of that to where it becomes trollish. No, the way described above IS the right way to calculate it. The way described in the response is emotional (I want to write that no one, who can actually do math, cares except you). It is the same thing with calories. You have an item with a lot of calories and you have a price. Just divide the calories per price. That is your answer. You will get the best price per calorie. Objective. All the rest of "this" is unnecessary:"But but but....it is not the same calorie and meat is not the same as a carb calorie....and I do not know if I will like that food item, so because I do not like it, it is wrong. Or I am allergic and so because I am allergic, it does not count and so the math is wrong because I cannot have it..." Backstory: When I was growing up, I ate what my parents gave me and to this day, I have choices. If my parents forced me to eat something, I could have used my rights to call Child Protective Services (CPS). But now that I am paying for food and want to get the best price, choice is limited. Tough. No one caters to me and I do not expect it. I am a go getter.I never make political science out of math because I dislike bias and it really does not prove a point.So my response to yours is (if you wanted one), enjoy what you want, but you ARE NOT getting the best quantified value (not choice based value at least), which I thought value was, quantity not quality...not qualitative. If you want the best value, I can suggest to you to tough it out, force yourself to eat pizza (it is not the worst thing in the world. Now if you stated brussel (sp?) sprouts or red cabbage, sure). There, you got the best value. I enjoy challenges and therefore, I can eat almost anything (unless your body is just straight up allergic), anytime, anywhere. Survival of the fittest. Nature has no time to cater to everyone.Edit: I found this piece HILARIOUS. 'This is why you are incorrect when you say "best return on money spent." From the customer's perspective, the best return is this: How much ENJOYMENT can I get for the amount of money/points I spend?'Try that in the stock market, "best return on money spent." Someone tells you, "Well, I do not enjoy getting a 10% yield, I would much rather get a 4% yield. Therefore, from an investor's perspective (really, some investors, not all); the best yield is what I enjoy getting." Objectively, you just bought into a stock that turns out severely less return on your investment. You lost. Game over. Lol. No one has to feel sorry for you and no one has to broaden definitions because you picked a failing yield. It is what it is.
I'm not trolling at all, I assure you. So I'll try to explain a different way.
The objective math is true BEFORE consumption. This is true in your stock market example. Between two stocks, getting 10% is better than 4% assuming all else being equal (same vesting period). You exchange one currency (stock) for another currency (money) but you haven't CONSUMED anything yet. You are delaying consumption when you merely exchange currency for another currency. When you want to put your money in a savings account, the only thing that matters is objective math (%APY), but note that saving/investing money is still delaying consumption.
Let's extend your stock market analogy. If the only way I could redeem my pizza hut points was for money, then obviously I will do the math to see which option yields me the greatest ROI. But selling points for money is still pre-consumption (currency for currency). Money is still one step removed from me spending (consuming) it, in the same way that selling stocks for a higher yield merely delays my consumption of that money.
But when you consume, the thing that matters is subjective experience.
If I give you $10, will you spend the money on something you want or something you don't want? Notice that the only way we can answer this question (i.e., the only way we can extract the maximum value of $10 for you AND ONLY YOU) is if we consider how much subjective joy your purchasing decision will bring you. What you "want" FOR CONSUMPTION is necessarily subjective.
This is why subjective experience is the fundamental thing that matters when you assess the value of consumption. The ratio that matters is the amount of joy relative to the currency amount you spend. Half the equation is subjective joy.
When you redeem points, you are now consuming the points. Pick what brings you the most joy, and not what yields the highest CPP.
4d ago
8 Posts
Joined Jan 2021
4d ago
SharpPassenger2334
4d ago
8 Posts
Quote from SharpPassenger2334 :
I'm not trolling at all, I assure you. So I'll try to explain a different way.The objective math is true BEFORE consumption. This is true in your stock market example. Between two stocks, getting 10% is better than 4% assuming all else being equal (same vesting period). You exchange one currency (stock) for another currency (money) but you haven't CONSUMED anything yet. You are delaying consumption when you merely exchange currency for another currency. When you want to put your money in a savings account, the only thing that matters is objective math (%APY), but note that saving/investing money is still delaying consumption.Let's extend your stock market analogy. If the only way I could redeem my pizza hut points was for money, then obviously I will do the math to see which option yields me the greatest ROI. But selling points for money is still pre-consumption (currency for currency). Money is still one step removed from me spending (consuming) it, in the same way that selling stocks for a higher yield merely delays my consumption of that money.But when you consume, the thing that matters is subjective experience.If I give you $10, will you spend the money on something you want or something you don't want? Notice that the only way we can answer this question (i.e., the only way we can extract the maximum value of $10 for you AND ONLY YOU) is if we consider how much subjective joy your purchasing decision will bring you. What you "want" FOR CONSUMPTION is necessarily subjective.This is why subjective experience is the fundamental thing that matters when you assess the value of consumption. The ratio that matters is the amount of joy relative to the currency amount you spend. Half the equation is subjective joy.When you redeem points, you are now consuming the points. Pick what brings you the most joy, and not what yields the highest CPP.
And one more thing. If maximizing CPP brings you the most joy, then that's totally fine. Some people get joy from feeling like they found a great deal.
But other people don't get that excited. This is why it's subjective when it comes to consumption and spending. If you get joy from toughing it out, that's totally cool! Respect.
This is why I still stand by my previous statement (that you found "hilarious"): "How much ENJOYMENT can I get for the amount of money/points I spend?
Spend=consume. For some, that's pasta. For you, is CPP. It's okay for people to like different things 🙂.
4d ago
472 Posts
Joined Oct 2014
4d ago
thegameroomblitz
4d ago
472 Posts
Did they switch back to the old logo, which was the new logo?
4d ago
2,557 Posts
Joined Oct 2024
4d ago
ASideofrighteousness
4d ago
2,557 Posts
Quote from SharpPassenger2334 :
And one more thing. If maximizing CPP brings you the most joy, then that's totally fine. Some people get joy from feeling like they found a great deal.But other people don't get that excited. This is why it's subjective when it comes to consumption and spending. If you get joy from toughing it out, that's totally cool! Respect.This is why I still stand by my previous statement (that you found "hilarious"): "How much ENJOYMENT can I get for the amount of money/points I spend?Spend=consume. For some, that's pasta. For you, is CPP. It's okay for people to like different things 🙂.
Honestly....what a waste of time it had taken to write both these posts. What is being written about is a perspective, but value is not determined in that way. The rate of investment from points is the only way one is getting their $ back on something. If there is a money loss and gained on something, there are no feelings involved. It is a net loss or net gain.
What is being stated is a justification to ignore all that. I will agree to disagree.

FYI: If I measured everything that I bought on joy, I would be broke. Try that for a house, car, insurance, utilities, etc. No one buys insurances with joy or spending on utilities, with joy. What is this? What is even happening?
4
4d ago
2,557 Posts
Joined Oct 2024
4d ago
ASideofrighteousness
4d ago
2,557 Posts
Quote from MrGreed :
if you are going to get bottom of the barrel pizza you have to go with Dominos, nothing beats it, especially the hand made pan - cheap, tons of toppings, 1 free medium every 6 ordersnext would be pizza hut in terms of shittiness but it's always pricey for no reason, same with Papa John's - trash pizza at a high price for no reason even with their "deals"Pizza Hut is going down the tubes how did they find the money to pay for a front page deal on Slickdeals?
For me, it is and I spent two weekends testing this out because of these kind of deals on here:

Speedway (never gave me heartburn)

All below give me heartburn, but ordered just by quality (cheese to bread ratio), taste, etc.:

Mad Mushroom
Papa Johns
Dominos
Pizza Hut
Little Caesar's

And it does seem like the people on this site love Domino's, KFC, Panera, Panda Express, Subway and Taco Bell (they all get high thumbs up, even when wage to market price of an individual item is over the actual cost to wage proportion).

They seem to hate Burger King, Dairy Queen, Fazoli's, McDonald's, Wendy's, etc. (pretty much anything other than the ones listed in the "like" sentence).
They actually do not mind spending large amounts of money on Chili's, Buffalo Wild Wings, etc. (which I thought the whole point of this site was to get food for as little as possible, but I guess not).

I try to be consistent (always buy one, get one free) or lower than $2.90 for an item so that way I hit all the wage thresholds and know I am getting food for the near best value.
4

Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.

Yesterday
8 Posts
Joined Jan 2021
Yesterday
SharpPassenger2334
Yesterday
8 Posts
Quote from ASideofrighteousness :
Honestly....what a waste of time it had taken to write both these posts. What is being written about is a perspective, but value is not determined in that way. The rate of investment from points is the only way one is getting their $ back on something. If there is a money loss and gained on something, there are no feelings involved. It is a net loss or net gain. What is being stated is a justification to ignore all that. I will agree to disagree. FYI: If I measured everything that I bought on joy, I would be broke. Try that for a house, car, insurance, utilities, etc. No one buys insurances with joy or spending on utilities, with joy. What is this? What is even happening?
"Try that for a house, car, insurance, utilities, etc. No one buys insurances with joy or spending on utilities, with joy. What is this? What is even happening?"
House=joy from safety. insurance=joy from warmth and light. Insurance=joy from peace of mind. When you pay for utilities, you are valuing the joy from warmth and light more than you value the $$$ you spent on it. When you consume anything, you hopefully value the joy from the consumption more than you value the money paid for that consumption. If you ignore the value of joy from consumption, then that means all consumption is net loss.
Which brings me to the main point: Our disagreement is quite simple. You have a different definition of "value" that does not include benefit derived from consumption. My definition is the one that includes consumption. Most people, as well as mainstream economics, also includes consumption and subjective joy in value. Here's the very first sentence from mainstream economics wikipedia page:
Marginal utility, in mainstream economics, describes the change in utility (pleasure or satisfaction resulting from the consumption) of one unit of a good or service.
source: https://en.wikipedia.org/wiki/Marginal_utility
If I pay $10 to walk through a zoo, and I use your definition, then at the end of the day I have a net loss of $10. There is no argument there. In fact, with your definition, I have now wasted $10. Again, still no argument here: If we completely ignore subjective experience and instead calculate net gain and net loss, then all consumption=loss.
I want to explain why society includes subjective joy in "value". One could say I merely valued a nice visit to the zoo more than I valued the $10. The reason why people include joy in their calculation of value is because it also helps businesses determine the price of things. A zoo considers how much joy a potential customer will experience, and then the set their admission price such that customers are willing to "incur a loss of $10 in net worth" in order to experience joy. Because the zoo believes people value the joy from visiting a zoo more than they value the $10.
If you ignore subjective joy in undertanding value, then you are not able to fully explain why people would ever consume any goods and services at all. By focusing narrowly on objective math, all consumption=net loss. If that's your definition, you are limiting your ability to understand why people consume at all.

Related Searches

Popular Deals

View All

Trending Deals

View All