Amazon has 41.9-Oz Premier Protein Whey Protein Powder (Chocolate Milkshake, 29-Servings) on sale for $30.25 - $1.51 (5%) off when you checkout via Subscribe & Save = $28.74. Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.
This collaborative space allows users to contribute additional information, tips, and insights to enhance the original deal post. Feel free to share your knowledge and help fellow shoppers make informed decisions.
Amazon has 41.9-Oz Premier Protein Whey Protein Powder (Chocolate Milkshake, 29-Servings) on sale for $30.25 - $1.51 (5%) off when you checkout via Subscribe & Save = $28.74. Shipping is free w/ Prime or on $35+ orders.
Model: Premier Protein Protein Powder, 30g Protein, 1g Sugar, No Soy Ingredients, Gluten Free, Chocolate Milkshake, 29 Servings, 41.9oz
Deal HistoryÂ
Deal History includes data from multiple reputable stores, such as Best Buy, Target, and Walmart. The lowest price among stores for a given day is selected as the "Sale Price".
Sale Price does not include sale prices at Amazon unless a deal was posted by a community member.
Idk that this is "slick" You can get 26 servings of Dymatize right now in vanilla or chocolate for the same basically $30 ($29 S&S). Better quality and taste IMO.
35 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank SiennaGorilla2596
Idk that this is "slick" You can get 26 servings of Dymatize right now in vanilla or chocolate for the same basically $30 ($29 S&S). Better quality and taste IMO.
Idk that this is "slick" You can get 26 servings of Dymatize right now in vanilla or chocolate for the same basically $30 ($29 S&S). Better quality and taste IMO.
Specifically which Dymatize product are your referring to? I'm not finding a 26 servings for $30? This Pure Protein is 29 servings for $28 so it has more servings with higher protein per serving for cheaper?
Specifically which Dymatize product are your referring to? I'm not finding a 26 servings for $30? This Pure Protein is 29 servings for $28 so it has more servings with higher protein per serving for cheaper?
Maybe they're referring to the two 80oz Iso100 for $120? This is a 40oz for about $30 which makes 160oz about the same price.
Does this actually dissolve? I bought an Aldi brand one and no matter how much you stirred it, whisked it, it was full of gross lumps. I made sure to use the directed amount of powder to water, didn't matter.
Maybe they're referring to the two 80oz Iso100 for $120? This is a 40oz for about $30 which makes 160oz about the same price.
Right so this Pure Protein is definitely "slick" and comparing apples to apples that other brand doesn't compete. I was able to grab this for under $26 with S&S.
1
Like
Helpful
Funny
Not helpful
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank MediumMosley
Quote
from beerbaron22
:
Does this actually dissolve? I bought an Aldi brand one and no matter how much you stirred it, whisked it, it was full of gross lumps. I made sure to use the directed amount of powder to water, didn't matter.
I bought an electric milk frother that plugs into the wall, removes any lumps or clumps quickly in room temperature or cold water/milk.
Stevia, Monk fruit and Allulose are good natural zero calorie sweeteners.
Allulose tastes the most like sugar. I sprinkling on plain yogurt with berry's. Make your own L Reuteri yogurt.
Stevia works best in bitter, tart foods. If you use to much it taste bad.
Use stevia in Berry kefir smoothies. It is best to make your own kefir.
Stevia peppermint milk is excellent. one drop peppermint oil,1/4 tsp pure stevia, a half gallon milk.
Does this actually dissolve? I bought an Aldi brand one and no matter how much you stirred it, whisked it, it was full of gross lumps. I made sure to use the directed amount of powder to water, didn't matter.
I cannot speak to the solubility of this protein powder, but I will say that often, you need more liquid than the product label suggests, and the type of shaker cup or blending tool used to mix the powder with the liquid is also important. I've been using a Helimix for years, and it can mix anything thrown at it with enough liquid and even sometimes with too little liquid lol
Leave a Comment
Top Comments
35 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank Gn3Ranger
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank SiennaGorilla2596
Specifically which Dymatize product are your referring to? I'm not finding a 26 servings for $30? This Pure Protein is 29 servings for $28 so it has more servings with higher protein per serving for cheaper?
Right so this Pure Protein is definitely "slick" and comparing apples to apples that other brand doesn't compete. I was able to grab this for under $26 with S&S.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank MediumMosley
I bought an electric milk frother that plugs into the wall, removes any lumps or clumps quickly in room temperature or cold water/milk.
Allulose tastes the most like sugar. I sprinkling on plain yogurt with berry's. Make your own L Reuteri yogurt.
Stevia works best in bitter, tart foods. If you use to much it taste bad.
Use stevia in Berry kefir smoothies. It is best to make your own kefir.
Stevia peppermint milk is excellent. one drop peppermint oil,1/4 tsp pure stevia, a half gallon milk.
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
I cannot speak to the solubility of this protein powder, but I will say that often, you need more liquid than the product label suggests, and the type of shaker cup or blending tool used to mix the powder with the liquid is also important. I've been using a Helimix for years, and it can mix anything thrown at it with enough liquid and even sometimes with too little liquid lol
Leave a Comment