This collaborative space allows users to contribute additional information, tips, and insights to enhance the original deal post. Feel free to share your knowledge and help fellow shoppers make informed decisions.
Deal History includes data from multiple reputable stores, such as Best Buy, Target, and Walmart. The lowest price among stores for a given day is selected as the "Sale Price".
Sale Price does not include sale prices at Amazon unless a deal was posted by a community member.
Sale Price
Slickdeal
$NaN
Today
Current Prices
Sort: Lowest to Highest | Last Updated 12/25/2025, 10:17 PM
I opened these took them out of the plastic wrap they were in wiped the machine oils off with a damp cloth warm water and let them sit in the sun for 2 days. There was nearly no additional smells that people typically complain about.
Perfect timing since I have everything for my little basement gym except plates. I'm getting the 210lb set with 2x10lb plates for $18 more. That's just under 65 cents/lb...for brand new plates. Everyone locally is selling used plates for $1/lb, so this literally can't be beat unless you're buying from a friend.
Delivery guy is going to hate me. 🤣
65 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank craigs4sale11
In before the small comments.
I opened these took them out of the plastic wrap they were in wiped the machine oils off with a damp cloth warm water and let them sit in the sun for 2 days. There was nearly no additional smells that people typically complain about.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank AndrewinMD
Perfect timing since I have everything for my little basement gym except plates. I'm getting the 210lb set with 2x10lb plates for $18 more. That's just under 65 cents/lb...for brand new plates. Everyone locally is selling used plates for $1/lb, so this literally can't be beat unless you're buying from a friend.
I used the onepay 10 percent off my first walmart order with them and brought it down to $120 and was able to stack a cash portal on top, thanks OP, you're the goat!
Thanks! Got the 160lb + Barbell set. Anyone know where I can get cheap 5 and 2.5 pd plates?
I've found in my area those small plates. 5lbs is relatively normal. But 2.5s and lower are a premium. Since they are rather niche the normal $1 lbs estimate does not apply.
No experience with these but I love fringe sport quality and customer service. Give them a look. The savage color plates are amazing looking. And is what I have, think I bought the 270 set and I just added a pair of red 55lb to my collection. They have mil spec plates that are cheaper and flat black too.
I opened these took them out of the plastic wrap they were in wiped the machine oils off with a damp cloth warm water and let them sit in the sun for 2 days. There was nearly no additional smells that people typically complain about.
.65-.66 cents a lbs is a freaking sweet deal.
Good call. Palmolive or Dawn dishwashing soap works great on stuff like this (smelly rubber bumper plates, stall mats, etc.)
Leave a Comment
Top Comments
160-lb Set: $114 / 160 lb = $0.7125 per lb
210-lb Set: $130 / 210 lb ≈ $0.62 per lb
260-lb Set: $185 / 260 lb ≈ $0.71 per lb
370-lb Set: $243 / 370 lb ≈ $0.66 per lb
The lowest price per pound is approximately $0.62 for the 210-lb set.
I opened these took them out of the plastic wrap they were in wiped the machine oils off with a damp cloth warm water and let them sit in the sun for 2 days. There was nearly no additional smells that people typically complain about.
.65-.66 cents a lbs is a freaking sweet deal.
Delivery guy is going to hate me. 🤣
65 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank craigs4sale11
I opened these took them out of the plastic wrap they were in wiped the machine oils off with a damp cloth warm water and let them sit in the sun for 2 days. There was nearly no additional smells that people typically complain about.
.65-.66 cents a lbs is a freaking sweet deal.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank AndrewinMD
Delivery guy is going to hate me. 🤣
Anyone know where I can get cheap 5 and 2.5 pd plates?
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Everyone in my area expects me to pay $1.20+/lb for their plates.
Our community has rated this post as helpful. If you agree, why not thank mitsured
- 100-lb Set: $79 / 100 lb = $0.79 per lb
- 160-lb Set: $114 / 160 lb = $0.7125 per lb
- 210-lb Set: $130 / 210 lb ≈ $0.62 per lb
- 260-lb Set: $185 / 260 lb ≈ $0.71 per lb
- 370-lb Set: $243 / 370 lb ≈ $0.66 per lb
The lowest price per pound is approximately $0.62 for the 210-lb set.Or this https://www.walmart.com/ip/7237252587
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
I opened these took them out of the plastic wrap they were in wiped the machine oils off with a damp cloth warm water and let them sit in the sun for 2 days. There was nearly no additional smells that people typically complain about.
.65-.66 cents a lbs is a freaking sweet deal.
Leave a Comment