LG 34GX90SA-W 34-inch Ultragear WQHD (3440 x 1440) OLED Curved Gaming Monitor 240Hz, 1ms $$899.99
43% off
Amazon
9 Comments 4,130 Views
Visit Amazon
Good Deal
Save
Share
Product Info
Community Notes
About the Poster
Deal Details
Product Info
Deal Score
+12
Good Deal
Visit Amazon
Price Intelligence
Model: LG 34GX90SA-W 34-inch Ultragear WQHD (3440 x 1440) OLED Curved Gaming Monitor 240Hz, 1ms, NVIDIA G-Sync Compatible, AMD FreeSync Premium, VESA DisplayHDR True Black 400, webOS, USB Type-C, White
Deal History
Sale Price
Slickdeal
  • Today
Current Prices
Sort: Lowest to Highest | Last Updated 5/14/2026, 03:08 AM
Sold By Sale Price
Leave a Comment
Unregistered (You)
9 Comments
Sign up for a Slickdeals account to remove this ad.
Mar 24, 2026 08:20 PM
340 Posts
Joined Mar 2007
ChillenAznMar 24, 2026 08:20 PM
340 Posts
Bet inventory is getting cleared for the 5k2k version coming out soon.
Mar 25, 2026 10:42 AM
2 Posts
Joined Mar 2017
stuert2343Mar 25, 2026 10:42 AM
2 Posts
shows 750 on Amazon
Mar 25, 2026 12:25 PM
7 Posts
Joined May 2018
jqlnolaMar 25, 2026 12:25 PM
7 Posts
Quote from ChillenAzn :
I have the 39 inch version and it's an awesome OLED/240Hz monitor at the current price. Unless you have a beefy GPU to drive the 5k2k at high refresh rate, these 34/39 inch 3440x1440 are the best bang for the buck in my opinion.
Last edited by jqlnola March 25, 2026 at 05:28 AM.
723 Posts
Joined Apr 2006
syxbitMar 25, 2026 01:28 PM
723 Posts
Why did this need webOS.
1
ChillenAznMar 25, 2026 06:57 PM
Quote from jqlnola :
Quote from stuert2343 :
shows 750 on Amazon
It looks like that might be for the 34". When I click on the 39" it changes to 850ish.
334 Posts
Joined Sep 2015
slickRogerMar 26, 2026 08:08 PM
334 Posts
Apr 08, 2026 12:35 AM
127 Posts
Joined Dec 2018
TJakeApr 08, 2026 12:35 AM
127 Posts
Quote from ChillenAzn :
I have the 45" 5k2k with a 5090. The extra real estate on the left and right afforded by the 21:9 aspect ratio results in about 30% performance hit compared to 16:9 4k in the games I've tested.
Apr 08, 2026 06:46 PM
ChillenAznApr 08, 2026 06:46 PM
Quote from TJake :